Tři billboardy kousek za Ebbingem (2017)

Já jsem teda překvapen nakolik konzistentní je hodnocení tohoto filmu:) V průměru čtyři hvězdy. Já mu víc než tři nedám. Dejme tomu, že jde o takové "černokomediální drama". Ono není na škodu zamyslet se nad tím, proč černé komedie často obsahují prostředí a postavy, které tak nějak nehýří pohodou, bezpečím a klidem. V Černé komedie potřebujete takové postavy a prostředí, protože je mnohem uvěřitelnější a přirozenější, když špatné a zvrácené věci a slova říkají gangsteři, mafiáni, vrazi, militantní blázni a jiní pochybní živlové. Takové postavě od začátku věříte, že se chová tímto způsobem a dělá tyhle šílené věci...nu a potom se smějete (většinou). Kdežto v tomto filmu máte agresivní chování a ultra sprostá slova téměř u všech obyvatel "normálního" amerického městečka. A všichni tohle dělají s nějakou pěknou vtipnou hláškou na rtech. V jednu chvíli máte matku a děti u stolu a nevypadají nijak extrémně a šíleně, pak tam vtrhne násilnická osoba, téměr někomu dost ublíží, syn se zachová neuvěřitelně chladnokrevně a zabijácky a zachrání matku. Do scény vstoupí další normální postava, která asi nevidí na dálku, protože její chování je naprosto "normální" a to co vidí, na ni nemá žádný dopad. Jen pronese jakési věty, které celou scénu odlehčí. Nebudu spoilovat konkrétnosti, ale v černé komedii se takové věci musí dít pouze pochybným postavám, kterým věříme, že už něco takového viděli, popř. musí být černá komedie víc komedie než drama my pak nic nebereme vážně. V tomto filmu se ošklivé věci dějí vcelku normálním postavám a oni na to reagují vtipnými sprostými hláškami. Mnoho scén podporuje normálnost "dramatičnost" filmu a další scény všechno bortí. Ve výsledku člověk neví jestli to bylo myšleno jako humor nebo jako šokující věc, nebo vtipný zvrat. V jednu chvíli vidíte jednu postavu jak lituje druhou trpící a je to dojemné a opravdové a normální drama. V další scéně najednou někdo téměř umíra na ulici, všem je to fuk, hraje cool hudba, potenciální vrah si chodí okolo, asi je vtipný a nakonec je jakžtakž potrestán a asi vtipně odchází. Ale k smíchu to rozhodně není. Protože v takovém prostředí jak je představováno a s takovými archetypy lidí jednoduše není úplně přirozené se smát. Jedna postava spáchá sebevraždu, ale způsob jakým je to prezentováno s ohledem na její chování ve filmu je strašně rozpačitý. Jakoby za každou cenu nám musí být ukázáno, že šlo o postavu plnou humoru a nadhledu a filozofie. Působí to jako nejpohodovější sebevražda vůbec. Žádné váhání, dopis na rozločenou napsaný levou zadní, v klídečku, plný vtipu, bezstarostný, ani nepotřebuje moc shrnovat svůj život, natolik je v pohodě. Zase - pokud by to psala nějaká typická postava černých komedií, tak to asi beru, ale tady to nesedí. Mám se smát? Plakat očividně ne. takže asi smát. No už je pozdě. Svou nekonzistentností mě film neustále vytrhává ven z příběhu a pak to nejde prožívat. 65%

Osm hrozných (2015)

Tarantino mi nadělil všechno co jsem od tohohle "chatařského dramatu" očekával. Takhle dostat diváka do děje a do atmosféry neumí snad nikdo jiný. Mě se jeho současná úchylka - točit "historické filmy" vyloženě líbí. Jeho prostředí jsou vypiplaná do posledních detailů, postavy mluví tak jak by asi měly mluvit v 19. století a dělají věci, které se tehdy dělávaly. Tohle všechno podporuje vtažení diváka do děje. Tarantino ale samozřejmě nasadil i své osvědčené prasárničky, které může nejlépe prodat pomocí Samuela L. Jacksona:)) Konečná scéna už byla opravdu šíleně ujetá:) Rejža to prostě umí. 95%

Sejmout zabijáka (2011)

Další skvělý příklad toho, že je dobré dávat šance neprofláklým, ale kvalitním hercům. Irishman se s nikým a ničím nemaže a je hrdý až na půdu, což se mu nevyplatí. Nepřijde vám, že Christopher Walken vlastně vůbec nehraje? Jen tam chodí a mluví po svém:)

Black Mass: Špinavá hra (2015)

Ve které roli byl Johnny Depp takhle surově nebezpečný? Vždycky byl spíše více ujetý, ale tady z něj jde hrůza. Joel Edgerton je sympaťák, i když hraje nesympatické a hloupé lidi:)

Black Books (2000) (seriál)

Už jsem nevěřil, že nějaký seriál může vyrovnat ba překonat humornost Red Dwarfa a originalitu jeho postav. Až mi kamarád doporučil tento skvost. Senzace! Záchvaty smíchu, nebojácný a chytrý britský humor, výborní herci, dobrý námět:) Bernard, Manny a Fran, tři pošahanci z bookshopu:) Pět hvězd!!

Terminator Genisys (2015)

Terminátor pro mladé...jenže Terminátor nemá být pro mladé. Terminátor je horor. Horor ve kterém všichni utíkají a sípají strachy, protože se na ně řítí vraždící stroj. Tohle chápal James Cameron a taky tak točil. Jeho postavy neuvěřitelně trpí, protože jsou v neustálém ohrožení života. Jeho postavy jsou silné, protože zažili peklo a to je zocelilo. Nemají čas na flirtování ani laciné, uvolněné žertíky. Nemají věci pod kontrolou protože protivník má abnormální inteligenci a sílu. Hlavní hrdinové musí být stále ve střehu a v napětí, protože si s nimi zahrává strach....Víte kolikrát jsem tohle cítil v novém Terminátorovi? Ani jednou. Co je to ze herce? To má být Sára Connor. Taková roztomilá malá dívenka? Proč hraje Kylea Reese tenhle člověk? Kdo to je? V jakém filmu nás kdy zaujal? Je to nuďas!! Takže hlavní postavy jsou Barbi a Nuďas a nepřesvědčivě se nás snaží přesvědčit o tom, že nejsou. Arnold je moc fajn. Tohle je prostě jeho role. Příběh je trošku pomatená časová smyčka, která utahuje sama sebe. Je to škoda, že se dneska filmy točí tak, aby pomrkávali z plátna na teenage diváky. Takový film nikdy nevtáhne. V případě Terminátora Genysis chybí tuna potřebné "dospělé" atmosféry a přesvědčiví herci. 61%

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

3 hvězdy pro Star Wars - to je jako 2 hvězdy pro jakýkoliv jiný film. Pokračování něčeho takto velikého a úspěšného musí být něco extra a musí to být silné, atmosferické, uchvacující a kvalitní:) Což jsem v kině absolutně neviděl. Viděl jsem jen další blockbuster, další Star Trek, dalšího Terminatora Genysis, Další Hunger Games a Diversity. Tahleta snaha být cool pro mladé a všemožnými lacinými vtípky jim lézt do zadelí neuvěřitelně ničí staré klasiky. Ale co je opravdovým zklamáním je prezentace umění Jedi/SIth a hlavní záporáci. Kylo Ren - jakou hrozbou má být tento nevyrovnaný Twilight usmrkanec? Jakou autoritou má být pro posádku obrovského křížníku? A co se děje s uměním ovládat sílu?! Tuhle problematiku George Lucas neuvěřitelně vypiplal a a kvalitně uchopil a prezentoval ve všech předchozích dílech Star Wars. Ve všech dílech vidíte jak komplikované a složité je ovládat Sílu. Umí to jen ti co prošli dlouhým a intenzivním tréninkem....ale od nového dílu už může prakticky každý máchat světelným mečem a ovládat cizí mysl jen pomocí nějaké improvizace či co. Dost ubohé. Naprosto odfláknuté. Co mi nejde do hlavy jsou charaktery těchto moderních Teenage postav - opravdu se chtějí dnešní mladí koukat na další mlaďochy, vpasované do role, na kterou očividně nejsou dostatečně vyspělí? Uřvaní, přecitlivělí, nemajíce sami sebe pod kontrolou? Tyhle postavy jsou tak zaujaty a uvězneny sami sebou, že nevyzařují ven z plátna absolutně nic silného, věrohodného a nelze je brát vážně. Takové postavy vás nevtáhnou do děje, protože jim nevěříte. Nevěříte ani samotnému filmu a ten už vás tuplem nevtáhne. Jen sedíte v křesle a koukáte, protože tohle dnes frčí v Hoolywoodu. Na co díváky a fanoušky? Stačí jenom lidi v křeslech co koukají na obrazovku.

Náš vůdce (2008)

Inspirováno psychologickým experiment, ale ne dostatečně. Více příběh a drámo namísto opravdového psychologického filmu.

Železná srdce (2014)

Překvapilo mě obsazení a skromnost + relativní věrohodnost. Shia LaBeouf se asi úspěšně snaží odpoutat od škatulky "transformer". Brad Pitt je na seržanta obyčejného tanku až příliš dokonalý. Tři čtvrtiny stopáže jsem spokojeně koukal, ale pak dojeli na křižovatku a všechna věrohodnost šla do kytek. Nevydrželi by ani 5 minut. Němci z nějakého důvodu neustále pobíhali kolem a nechali se střílet. Kluci si lezli z tanku a do tanku jakoby se nechumelilo, Brad Pit se dokázal vyhnout přímé palbě z nejtěžšího kulometu MG42...atd... a když jsem dopřetáčel, kupodivu to ještě přežili! mě picne. Doufám, že cestou domů potkali vojína Ryana. 69%

Interstellar (2014)

To je prostě Nolan. Nezáleží na tom jestli chcete film vnímat subjektivně a trochu po svém, protože se vám to nepovede. Nolan umí strhnout, problém je, že z jeho filmování prostě příliš moc sálá tahleta touha strhnout, a tak na Vás pořád dotírá Hans Zimmer se svými vrcholy, přechody a gradacemi, přefilizofovaní herci a přebyteční zvraty, kdy všichni nakonec nějak lžou a zatajují. (trošku jsem se už potom ztrácel v jejich motivech a důvodech). Navíc je to taková "pohádka o tom, jak šla astrofyzika na vandr". Vypadá to, že s Panem Nolanem nebudeme úplně kamarádi. Ale stejně to všem doporučuju jako jedinou věc, na kterou se vyplatí jít teď do kina:) 75%