• Krátkometrážní

Konec starých časů (1989)

Někdy minulý týden jsem při procházení ČSFD na tento film náhodně narazil. Včera jsem zjistil, že se vysílá v primetimu na Televizi Seznam. Proto jsem neváhal a koukl se na něj. Už předtím jsem to spletl a myslel jsem si, že to je adaptace stejnojmenného románu Jaroslava Žáka, který se krátce uváděl v „mém domovském“ libereckém divadle (zajímavostí na tom je, že příběh je vyprávěn z pohledu psa Flotýnka). Když jsem teda zjistil, že je to adaptace dle Vladislava Vančury, tak jsem se toho trochu obával. Jeho Rozmarné léto mě vůbec nezaujalo, ale kouká, že jsem ho buď zapomněl hodnotit, nebo ho zkrátka nechtěl vidět poté, co jsem si předlohu přečetl. Naštěstí se jedná o velmi vtipný film. Moc nechybělo k plnému hodnocení. Největší pozornost si právem strhává nedávno zesnulý Josef Abrhám (kníže Alexej Megalrogov). Ale vtip a všeobecnou zábavu vytvářejí i další herci. Je to opět sestava známých českých herců. Zajímavé je, že Michaela (Barbora Leichnerová) má ve filmu jen velmi málo textu. Dobré bylo obsazení francouzské vychovatelky Suzanne rodilou Francouzkou Chantal Poullain. Hodně se mi líbila druhá šermířská scéna mezi Janem Hrušínským (Jan Lhota) a J. Abrhámem. Vypadalo to, že byla natočena na jeden záběr. A na závěr hlavní kuchařka a hospodyně Františka (Stella Zázvorková) některé postavy vyháněla koštětem. Velmi jsem se pobavil.

Men (2022)

Lehký SPOILER! Alex Garland pro mě není moc dobrý režisér. Ještě jako pouze scénáristu jsem ho zažil ve filmu 28 dní poté (4* a pokračování 28 týdnů poté, na kterém se ovšem nepodílel, jsem už dal plný počet). Jeho scifi debut Ex Machina mě nezaujal (2*) a následné scifi Annihilation je pro mě jen průměr. Na Men, jeho 3. film, jsem se vypravil jen proto, že byl poslední den soutěže Cinemacity a nic lepšího v nabídce nebylo (něco jsem už viděl). První hodina je čistý průměr (chvilku mi hodnocení kleslo i na 2*). Pak se to trochu rozjede. Je zde několik lekaček. Celou dobu jsem si říkal, že tam bude něco s tou jabloní (zvláště poté, co najednou spadlo hodně jablek). Ale pro děj to žádný význam nemá. Až při psaní komentáře mi to připomnělo velký černý balvan ve filmu Ve vysoké trávě (viz trochu komentář). Nejlepší jsou samozřejmě porody, zvláště pak poslední. Ale celkově čistý průměr. Je zajímavé, že film má málo mluvených pasáží (na IMDB jako zajímavost uvedeno, že nejdelší byla 17 mn.). A taky fakt, že distributoři nepoužili název Muži. Další filmy Garlanda se zhlédnout nechystám, protože asi je často pod vlivem čehosi a výsledek tomu odpovídá.

Recitál Jiří Suchý - Jiří Šlitr (1965) (TV film)

Nic moc. Tohle teda rozhodně nejsou neznámější písničky Semaforu. Znal jsem max. 3. Navíc občas v příšerných aranžmá nebo scénáři (třeba závěr Klokočí). Humor mnohdy velmi laciný...

Lady Gaga: Hold My Hand (2022) (hudební videoklip)

Celkem pěkné, ale plný počet nemůžu dát skoro jen z toho důvodu, že je to klip jen napůl. Nevím, zda jsem někdy dal nejvyšší hodnocení jinému klipu, který je z půlky tvořen záběry z filmu. Pokud by to byl klasický klip, tak nejspíše bude za 5*.

Mastnej škrtič (2016) odpad!

Nechápu, jak někdo může napsat a natočit takovouto žumpu nejhlubšího kalibru! Komedie tam nebyla žádná, vraždy za nic nestály. A herci asi potřebovali peníze, tak souhlasili s tím, že tam budou účinkovat. Pokud jsem nedávno dal odpad! baletnímu hororu Climax, tak toto je odpad! - 10.

Na špatné straně (2018)

Velmi nudné, neúměrně dlouhé a prakticky o ničem. Dvě scény s vraždami absolutně s dějem nesouvisely. Dobrá byla akorát scéna s vyříznutím žaludku.

A zase ti Mupeti! (2014)

Na tento film jsem měl delší dobu zálusk. Včera jsem na něj opět narazil, tak jsem se konečně na něj koukl. Hlavním důvodem byla účast Lady Gaga, byl to pro mě poslední film, který jsem s ní ještě neviděl. Bohužel se jen krátce mihla na začátku filmu. O trochu větší roli měl Danny Trejo (80 slaví za 2 roky, ale tipoval bych ho na max.  něco přes 60). Bylo to celkem povedené. Mnohem lepší než nedávno zhlédnutý Hele Muppete, kdo tady vraždí?, kde hlavní roli roli ztvárnila má celkem oblíbená herečka Melissa McCarthy. Muzikálových čísel bylo celkem dost. Příběh byl zajímavý. Z herců mě nejvíce zaujali Ty Burrell, kterého znám z mého oblíbeného sitkomu Taková moderní rodinka, a Tina Fey, hlavně díky ruskému přízvuku. Z výtek mě napadá snad jen neúměrná délka, bohatě by stačila běžná stopáž 1,5 hod. Škoda, že tento film dost propadl a je jen průměrný. Vtipných scén přitom nabízí dostatek.

Bonnie & Clyde (2013) (seriál)

Již několik let si vedu seznam žádaných filmů a v menší míře tam mám také seriály. Poslední dobou jsem se díval prakticky jen na filmy. Ale nedávno jsem se rozhodl, že po dlouhé době sáhnu i po nějakém seriálu ze seznamu. A zpočátku jsem chtěl zvolit seriály, které mají málo dílů a dají se rychle zhlédnout celé. I kvůli délce jsem zvolil Bonnie & Clyde. Někdy před covidem jsem viděl muzikálové verze v Plzni a v Karlíně. Ale žádné filmové či seriálové zpracování ne (nebo aspoň si to nepamatuju). Tento počin je pro mě lepším průměrem. Myslím, že to bylo zbytečně natahované, bohatě by stačil film s běžnou stopáží 1,5 hod. Ale dobré byly herecké výkony. Například Bonnie (Holliday Grainger) ani Clydea (Emile Hirsch) jsem zatím moc neviděl. Ale myslím si, že notoricky známé zločince, kteří byli jakýmisi celebritami (podobně jako později sériový vrah Ted Bundy), ztvárnili velmi dobře. Z vedlejších rolí se mi nejvíce líbila novinářka P.J. Lane v podání Elizabeth Reaser. Potěšilo mě taky obsazení Sarah Hyland (Blanche Barrow), kterou znám z výborného sitkomu Taková moderní rodinka. Naopak celkem nevýrazný mi přišel Frank Hamer (William Hurt) Zajímavé byly i občasné Clydeovy vize. Dobrý byl také poměrně velký počet mrtvých. Ale scénář mohl být lepší. Na druhou stranu celkové režijní zpracování nebylo úplně špatné. Jen bych uvítal více akce (zejména přepadení bank).

Šéfka (2016)

Včera jsem večer přišel z práce z divadla a jako obvykle jsem se podíval, zda není něco zajímavého v televizi, třeba by mi něco mohlo zmizet z dlouhého seznamu. To se sice nestalo, ale jakmile jsem zahlédl   Melissa McCarthy, tak volba byla jasná. Herečku mám celkem v oblibě, viděl jsem ji už v několika filmech a většinou se jednalo o povedené filmy (kromě příšerného počinu Ženy sobě a hodně slabého, nedávno zhlédnutého, Hele Muppete, kdo tady vraždí?). Tady se to nakonec dostalo na průměr, ale jen díky závěru a taky vtipným scénám (top je samozřejmě gauč). Vtipu mohlo být ale více. Potěšilo mě rovněž obsazení Kristen Bell, kterou mám ještě ve větší oblibě (zejména za role ve filmech Matky na tahu a Rande v Římě), budu se muset někdy podívat na Frozen v originále. Účes Melissy byl možná trochu zvláštní (v prvním záběru jsem ji zpočátku ani nepoznal). Mnohem více mi ale vadilo, že stále měla na krku jakýsi nepovedený rolák. Jsem zvědav, zda se někdy dočkáme filmu Drsňačky 2 (The Heat 2), který je zřejmě bohužel u ledu (IMDB uvádí poslední update v dubnu 2017).

Max Payne (2008)

Zhlédnutí tohoto filmu jsem dlouho odkládal. Tušil jsem totiž, že to bude hodně podprůměrné (brácha dal odpad!). Ale včera náhodou běžel v TV, tak jsem se na něj teda koukl. A musím říct, že jsem celkem spokojen. Chvilku jsem uvažoval o 4*, ale nakonec zůstanu u lepšího průměru. Herní předlohu neznám. Takže nemohu říct, jak by mě ovlivnila. Herecké výkony byly celkem dobré, stejně jako režijní zpracování. Jen jsem teda moc nepochopil, co tam měly představovat Valkýry? Kdyby tam nebyly, tak by se vůbec nic nestalo. Málo prostoru dostala hlavně Olga Kurylenko a větší roli mohla mít taky Mila Kunis. Případné dvojky (jak trochu naznačuje potitulková scéna) se už asi zřejmě nikdy nedočkáme. Na závěr trochu odbočím. Byl bych velmi rád, kdyby se našel český režisér (či režisérka), který/á by natočil/a kultovní Mafii (první díl). Na SŠ, když jsme ve čtvrťáku točili videa, tak pár mých spolužáků natočilo skoro celou jednu misi. A mě si vybrali jako Ralpha.