• Krátkometrážní

Dickinson (2019) (seriál)

Na tento nový seriál jsem narazil spíše náhodou. Hlavním důvodem ke zhlédnutí byla Hailee Steinfeld, kterou jsem zatím viděl jen ve třech filmech (nejvíce se mi líbil film Love song, kde si Hailee zahrála po boku Keiry Knightley a Marka Ruffala) a ve všech zde dostupných hudebních klipech. Básně nečtu (čtu jen veršovaná dramata, například milovaného Cyrana z Bergeracu), ale seriál jsem chtěl zkusit také z důvodu mé oblíbené doby. Ale v případě Emily Dickinson udělám výjimku a nějaký výbor si přečtu, protože mě zaujaly v seriálu uvedené útržky. Také se mi moc líbí, že tvůrci do životopisného příběhu zařadili i komediální stránku, což nebývá obvyklé (některé vtipy jsou opravdu povedené). A menším bonusem je účast Jane Krakowski ve vedlejší roli matky Emily, kterou znám především z mého oblíbeného seriálu Ally McBealová. Od režiséra Davida Gordona Greena jsem zatím dříve viděl jen kultovní Halloween z roku 2018.

Útěk z vězení (2005) (seriál)

První tři řady jsou vynikající. Ale u čtvrté bezesporu platí komentář uživatelky KevSpa. Kvůli tomu jsem byl bohužel nucen hvězdičku ubrat. Dobrý je námět a vynikající jsou herecké výkony a celkově režijní zpracování.

Hrůza na jevišti (1950)

Toto je teprve mé 6. setkání (alespoň hodnocené) s mistrem hororu Alfredem Hitchcockem a teprve 3. se žánrem Film-Noir. Dlouho jsem měl tento film na svém seznamu žádaných filmů a jsem rád, že jsem se k němu konečně dostal. Nade vše miluji divadlo, a tedy i filmy z divadelního prostředí. Potěšilo mě, že se zde nalezly také vtipné momenty (top je pro mě předstírané omdlení). Celkem dobrý mi přišel závěr, ovšem očekával jsem ho ještě dramatičtější, proto zůstanu u lepšího průměru. Herecky vyčnívají Jane Wyman a Michael Wilding, kterým notně sekunduje Alastair Sim (byl prakticky u všech vtipných momentů).

Last Christmas (2019)

Trailer jsem viděl několikrát při předchozích návštěvách kina. Celkem mě zaujal, tak jsem se na Last Christmas rozhodl do kina zajít. Vypravil jsem se rovnou na premiéru a po delší době jsem v kině seděl úplně sám (štěstí, že dneska je už možné promítat i pro jednoho - dříve byl potřeba min. počet lidí, ale tu dobu jsem už nezažil). Od režiséra Paula Feiga jsem zatím viděl jen povedený film Špión a před několika měsíci Ženy sobě, což naopak bylo pro mě velké zklamání. Jsem proto velmi rád, že Last Christmas patří k tomu lepšímu. Myslím si, že velký podíl na úspěchu celého filmu má Emma Thompson, která napsala námět (spolu s Gregem Wisem) a scénář, na kterém se podílela Bryony Kimmings. A další velkou zásluhu má samozřejmě Emilia Clarke, kterou jsem zatím viděl jen v dalším úspěšném filmu Než jsem tě poznala (a teď mám konečně důvod se začít dívat na dlouho odkládaný seriál Hra o trůny). Film nabízí dostatek vtipných momentů. Naopak romantiky jsem očekával více. Ale celkově se jedná o výtečný film, u kterého jsem se velmi pobavil. Hodně se mi líbila také hudba. Po skoro celý film jsem si marně lámal hlavu nad názvem. Až nečekaný závěr mi to objasnil.

Klíč (2005)

Podle synopse jsem očekával zajímavý film. Ale následný vývoj mě velmi nudil. Přeci jen jsem si ale říkal, že to na průměr snad bude. Ale závěr mě vůbec nezaujal, a proto jsem musel zvolit nižší hodnocení. Myslel jsem, že to bude více o působení duchů, ale o tom tento film skoro vůbec není. Pro mě dost obyčejný a zbytečný film, zejména díky bídnému scénáři. Celkem obstojné byly alespoň herecké výkony.

Ledové království II (2019)

(viděno ve 4DX v Plzni) Na pokračování Frozen jsem se velmi těšil. A opět se stejně jako u prvního dílu jedná o skvělou podívanou. Zajímavý příběh, výborné písničky, kterých je dostatek (v češtině zněly velmi dobře, těším se, až je uslyším v originále). Jen mi přišlo, že vtipu bylo méně. Výborné bylo také opět grafické zpracování, které ve 3D vyniklo. Nebránil bych se dalšímu příběhu (nevadilo by mi ani další 6-ti leté čekání). Mě zkrátka animovaný muzikál nemůže snad nikdy zklamat :-)

Doll Cemetery (2019)

Podle synopse jsem očekával, že to snad bude docela dobrý film, ale bohužel je to takřka vyplýtvaný filmový materiál. Přišlo mi, že je to dost amatérsky natočené. Příběh tam prakticky žádný není a herci nemohli v ničem vyniknout díky velmi slabému scénáři. Potěšilo mě, že se tvůrci v poslední třetině velmi inspirovali postavou Michaela Myerse z kultovní série Halloween (vysoký muž v masce, který za svou budoucí obětí vůbec nepospíchá, vyměněný vražedný nástroj). Hlavně díky tomuto nemusím sáhnout po nejnižším hodnocení :-).

Anna (2019)

Anna je pro mě již 6. režijní setkání s Luc Bessonem (ovšem jako scenáristu jsem ho „viděl“ v trojnásobku filmů + mém oblíbeném seriálu Nikita). Podle traileru jsem očekával, že to bude dost podobné jako Lucy, byť bez scifi vložky. Ale bohužel tomu tak není. Pro mě osobně je největší výtkou málo akčních scén (například pouhá jediná automobilová honička). Nutno ovšem podotknout, že jsou výborně natočené (top je samozřejmě ta v restauraci, kde jsem ocenil, že byla natočena na jeden dlouhý záběr a použití rozbitých talířů jako výborné zbraně). Drobnější výtkou je časté skákání v čase. A nakonec jsem také očekával, že to bude více o střetu mezi KGB a CIA. Plusem jsou bezchybné herecké výkony (zejména titulní postava v podání Sashy Luss; z vedlejších rolí mě nejvíce zaujala Helen Mirren). Celkově tedy slabší 4*.

Noční můry z temnot (2019)

Tento horor jsem měl delší dobu na svém seznamu žádaných filmů. Do kina jsem se na něj vypravil rovnou na premiéru. A rozhodně patří k velmi nadprůměrným hororům letoška. Ale do plného hodnocení mně přeci jen něco chybělo. Například jsem očekával více lekaček (jedna ovšem byla povedená, a to tak, že jsem málem nadskočil :-) ) Taky jsem myslel, že smrtí, či spíše proměn bude více. Ale nesporným plusem je jejich zpracování. U mě vede hned první přeměna Tommyho ve strašáka a v těsném závěsu je pohlcení tlustým monstrem v nemocnici (nevím proč, ale nějak mi připomínal nějakou jinou hororovou postavu, jen nevím jakou). Vynikající je samozřejmě také Chřestič. Výborná je atmosféra, režie, herecké výkony mladistvých herců a hereček. Celkově tedy 4,5*.

Late Night (2019)

Výborná komedie, u které jsem se dost pobavil a několikrát jsem se v kině smál nahlas! Mám rád filmy z prostředí zábavního průmyslu. Původně jsem chtěl jít na jiný film, který ale už v mém oblíbeném kině nepromítali. Proto jsem vybral tento. Už z traileru mi bylo jasné, že půjde o velmi povedený film s aspirací na nejvyšší hodnocení. Opravdu nemám nic, co bych mohl vytknout. Pokud by to bylo možné, hodnotil bych 10 *. Škoda, že tady to nejspíš skončí jen lehkým nadprůměrem.