Kesiak

milovník umenia

homepage

<< předchozí 1 2 3 4
    • 13.10.2017  20:52

Umelecké dielo. Veľmi vydarené a dôstojné, atmosféru rešpektujúc pokračovanie. Málokedy sa podarí takto úspešne nadviazať na kultové statusy. Myslím, že sa to podarilo. Vizuálna a hudobná stránka je absolútne uchvacujúca v spojení s atmosférou. 4.5/5 a to ešte plánujem pozrieť viackrát. Videné v kine. Po druhej projekcii v kine dávam 5*

• 19.7.2017  22:58
    Dunkerk (2017)

Natočené s cieľom vytvoriť jeden stupňujúci sa zážitok bez dlhších uvoľnení napätia. Vo výsledku to pôsobilo, že ide skôr o zostrihané epizódy vojnovej evakuácie, ktoré sú dejovo takmer vyprázdnené a ostáva iba esenciálne jadro z Nolana, jedna z polôh režiséra - akcia s podprahovou hudbou, ktorá znie takmer neprestajne. Problém je, že tomu ako celku niečo chýba, hoci ma to miestami vedelo pohltiť, na konci som odchádzal z kina sklamaný a rozčarovaný (niektoré scény sa opakovali s rovnakou dramatickou linkou - napr. pohľady vojakov na blížiace sa nebezpečenstvo vo vzduchu s búšiacou hudbou už pôsobilo totálne predvídateľne a na efekt). Najslabší Nolan a to som od neho videl všetko.

• 2.1.2017  17:42
    Regresión (2015)

Ako je u Amenábara zvykom ani v tomto filme nevynechal tému viery vs rozumu. V podstate nastoľuje otázku či existuje zlo ako také, alebo ide len o sugesciu. Odpovedá na to svojim typickým spôsobom aj cez tzv. regresnú terapiu. Problematika je spracovaná dosť nezaujímavo a dokonca ani hororové prvky nedosahujú potenciál režiséra, čo je veľká škoda vzhľadom na to aké dlhé pauzy má medzi filmami.

• 3.12.2016  20:27

Potomkovia ľudí je film, ktorý má tu vlastnosť, že vás vtiahne a už nepustí. Od Matrixu (možno aj sčasti Cypher) úchvatná "jazda", do ktorej upadnete ako do kómy.

• 1.12.2016  20:56
    Stranger Things (TV seriál) (2016)

Všetko do seba zapadlo dokonale. Ikonické postavy, štylizácia prostredia do minulosti, atmosféra tajomna, dobová hudba a ešte niečo naviac (možno komornosť prostredia a sympatie k hercom)... čo posúva tento seriál rovno medzi kultové záležitosti.

• 4.11.2016  19:35
    The Visit (2015)

Síce sa Shyamalan konečne vrátil k žánru v ktorom je doma, vnímam v tom istú vykalkulovanosť a málo inovácie, čo sa aj prejavuje vo filme. Verím, že sa postupne rozbehne a viac sa ako tvorca uvolní v budúcnosti.

• 1.10.2016  20:53
    Kalvárie (2014)

Film postupne dozrieva, obsahuje celkom pravdivé a hlboké myšlienky, hoci formálne často schádza do obyčajnej normálnosti až nudy. Niekto by to nazval aj meditácia, alebo nájdenie toho podstatného v bežných veciach. Nemalú úlohu zohrávajú dialógy, na ktorých film v podstate stojí aj keď začína zaujímavou zápletkou. Asi ho treba vidieť viackrát, lebo začínam byť presvedčený, že ide o majstrovské dielo. 4,5*

• 27.6.2016  13:23
    Hra o trůny - Série 3 (série) (2013)

Hodnotenie 3. série: 75 %. Oproti druhej sérii to už nebolo také statické a zo začiatku aj celkom vtipné. Záverom sa udeje zopár "šokujúcich" udalostí.

• 24.6.2016  16:28
    Hra o trůny - Série 2 (série) (2012)

Hodnotenie 2. série: 70%. Mierne sa stupňuje využitie fantasy prvkov a dokonca sa jedna časť zaoberá aj poriadnou akciou. Bohužiaľ stále platí pomer 80:20 (vykecávanie vs. akcia). Ak by sa zvýšil podiel fantasy prvkov resp. stredovekej akcie, privítal by som to.

• 24.6.2016  16:25
    Hra o trůny - Série 1 (série) (2011)

Hodnotenie 1. série: 65%. Motiváciu pozerať 2. sériu mám primalú. Ošiaľ okolo tohto seriálu úplne nechápem, ale v kontexte dnešnej doby (prejavujúcej sa v zobrazovaní explicitného sexu a násilia) to asi sadlo na chuť väčšinového diváka. Čakal som väčšie dobrodružstvo a využitie stredovekého prostredia. Viacej sa riešia intrigy a podobné veci. Z hercov ma najviac zaujal Peter Dinklage, ktorému postava absolútne sadla a herecky je veľmi presvedčivý.

• 25.3.2016  09:54

Prvá vec, čo som obdivoval bolo úchvatné prostredie snímané neskutočne perfektnou kamerou. Všetko ostatné bolo naozaj pre tento film tak akurát (super). Je dobré si pripomínať, že niekedy sa ľudia snažili len prežiť. Niečo nepredstaviteľné v dnešnej dobe.

• 14.11.2015  22:21
    Hra o trůny (TV seriál) (2011)

Treba otvorene napísať, že "jeden z najlepších seriálov" je reálne 80% vykecávačka a 20% stredoveká fantasy akcia. Druhá vec je, že ide o kokteil, ktorého recept je veľmi jednoduchý: brutalita + sex + intrigy a dejové zvraty, ktoré vychádzajú hlavne z (spoiler)** nepredvídaných usmrtení dôležitých postáv **(spoiler). Ak to akceptujete vychutnáte si to, pretože herci, prostredie, kostými a celkovo výprava (atmosféra) sú skutočne vydarené. Hodnotenie a prípadné komentáre som písal samostatne po sériách.

• 11.11.2015  16:33
    Chlapi neplačú (TV seriál) (2013)

Nie úplne všetko je katastrofa, ale väčšina vecí bohužiaľ áno. Dosť slabé herecké výkony (česť výnimkám), scenár priemerný až podpriemerný. Hudba a kamera sú však na celkom dobrej úrovni.

• 30.10.2015  20:12

V detstve mi táto rozprávka spôsobovalo desivé stavy, odporúčam pozerať deťom od 12. r. minimálne. Na (tajomno-hororovej) atmosfére to nestratilo časom nič, herecké výkony sú vynikajúce, hlavne Hajdu a Rémi Martin (princ) - je tam medzi nimi ten správny náboj. Hudba skvelo dopĺňa určitú klaustrofóbiu prostredia aj psychológiu postáv, ktorá často hraničí s vyšinutím. Príbeh je rovnako zaujímavý a čo mi vadilo tak miestami zvláštny strih, hlavne hudby.

• 5.10.2015  21:20
    Marťan (2015)

R. Scott upadol do ťažkej rutiny. Dejovo dosť otrepané a nenovátorske. Všetci vo filme sú odborníci na takmer všetko a čo je horšie ešte to musia vysvetľovať divákovi. Cieľová skupina je americké publikum, ktoré oceňuje takéto veci spolu s vejúcimi vlajkami a masovým prežívaním emócií. To ma vyslovene otravovalo. Čo bolo na štandardnej úrovni tak herci a efekty.

• 26.8.2015  21:58
    Posedlost (1981)

Snáď jedny z najlepších hereckých výkonov, čo som vo filme videl. Plus tá atmosféra a to, čo sa vlastne deje ...

• 20.8.2015  23:59

Akože sa toto nestalo kultom? Alebo áno? Typ filmu, ktorý má dokonale vytvorený príbeh, atmosféru, postavy, hudbu v jeden fungujúci celok. Proste krása pozerať a vnoriť so do toho. Dávam 4.5 *, no po druhej projekcii to bude možno za 5.

• 2.8.2015  22:56

4.5* Už dlho som nevidel tak šialene nadupanú, nápadmi prekvitajúcu a odviazanú vec. Neskutočná bomba, prekvapenie až takmer nevídané. Treba vidieť. Ale do absolutória v hodnotení to pre mňa nebude, chýbal mi tam ešte rozmer hlbšieho vykreslenia postáv, ale od filmu tohto formátu to ani neočakávam.

• 21.6.2015  14:13

Dobre natočená téma s ktorou som sa nevedel stotožniť. Bolo to emocionálne aj zábavné, miestami napínavé, ale v závere príliš absurdné. A to nemám problém s mysterióznymi, fantastickými alebo sci-fi filmami. Myšlienka omladnutia na starosť so mnou vnútorne nepohla.

• 9.4.2015  21:02
    Interstellar (2014)

Ak si odmyslíme obal filmu, ktorý z neho vytvára epickú udalosť - majestátne scenérie, práca s kamerou, hudba a podobne, tak najviac asi zaujme fenomén relativity času. Ten poctivý prístup Nolana k (fyzikálnej) realistickosti je tiež veľké plus. Stále ma však neopúšťa pocit, že to mohlo byť o čosi lepšie. Podvedome ho porovnávam ku skvelému (v svojej podstate formovo presný opak) Europa Report, ktorý ma dostal viac.

• 9.4.2015  20:55
    Noe (2014)

Aronofsky sa drží svojho (štýlu). A to je sympatické a funguje to opäť. Hoci ide o biblický príbeh, je dobré vedieť ako sa o tom píše v Starom zákone, pretože je tomu scenár náležite podriadený, aj keď ide o umeleckú interpretáciu. Až potom kritizujte dejovú linku a podobné veci. Nie všetko sa dá sfilmovať podľa učebnice, ale vybočenie je tu spracované podľa mňa nádherne. Áno, natočil aj lepšie filmy, nie je to jeho vrcholný počin, ale je to viac než slušné a hlavne - má to myšlienku a veľmi vydarenú psychologickú kresbu postáv!

• 21.2.2015  16:07
    Zmizelá (2014)

Na môj vkus príliš odosobnený a chladný režisérsky prístup.

• 24.2.2014  22:16
    Gravitace (2013)

Čakal som od toho viacej, od Cuaróna určite. Vizuálnej stránke sa nedá nič vytknúť, ale dejovo som čakal o čosi hlbší príbeh. Niečo medzi 3 a 4 hviezdičkami. Veľmi instantný zážitok, ktorý rýchlo vyprchá. Ale možno to naozaj treba vidieť na veľkom plátne!

• 31.8.2013  18:00

4.5

• 8.7.2013  21:48

Potrebujem to opäť vidieť !

• 12.7.2012  17:58
    Bůh masakru (2011)

Príliš teatrálne. S divadelnými hercami možno výborné, ale títo herci sa predvádzali (hlavne afektovaná J. Foster) a neprišlo mi to až také úprimne zahraté.

• 9.7.2012  16:50

Efektné. Nevyhol som sa však porovnaniu s realitou, aj keď ide o sci-fi. Viem, že to nieje správny prístup pri pozeraní filmu, pretože film je alternatíva k realite. Avšak tá predložená filozofia k tomu porovnaniu priam nabáda. Utópia, ktorá podľa mňa nemôže byť skutočná. Digitálna technológia nemá (našťastie) taký potenciál, aký sa tu načrtol. Stvoril ju totiž človek - nedokonalosť. Neobsahuje element, ktorý by ju presahoval. Po formálnej stránke sa na to však veľmi dobre pozerá.

• 6.5.2012  23:33
    Tisícročná včela (TV seriál) (1983)

Mentalita slovákov cez Jakubiskove oči. Aké blízke našim srdciam.

• 15.11.2011  21:17
    Lampa (TV pořad) (2004)

Niektoré časti boli fascinujúce. Konkrétne: Einstein, Najmenšie častice hmoty, Existuje Boh, Poznanie a jeho hranice, Matematika...

• 16.7.2011  22:40
    Městečko Twin Peaks (TV seriál) (1990)

Lynch a jeho mysterióznosť rozhodená do mozaiky osudov obyvateľov Twin Peaks. Rada: nesnažte sa to pochopiť.

<< předchozí 1 2 3 4