• Fantasy

A.I. Umělá inteligence (2001)

Fascinujúci a deprimujúci film. Takú dávku geniality, nadšenia, absurdity a znechutenia som už dlho nezažil. O čom nás chce námet presvedčiť? *SPOILER* Lebo ak sa na to pozeráte tak, že robot nikdy nemôže byť človekom, záver filmu je desivý. Čo hnalo malého chlapca nebola LÁSKA, ale naprogramovaná ZÁVISLOSŤ na osobe. Takže ten záver má v nás vyvolávať pocity ľútosti nad tým ako ROBOT (!) smúti? Akákoľvek empatia v závere sa mení na znechutenie z absurdity. No ak uveríte, že sa v malom chlapcovi naozaj prebudil pravý ľudský cit, záver vás dostane. Len či neklamete sami seba... Zúfala snaha robotov byť ako ľudia pôsobí smutne a pripomína nám, že život je vzácny dar. 5* za spracovanie a námet - 3* za záver. Ešte jeden dodatok - tento film chcel natočiť Kubrick, avšak zomrel. Čerpalo sa z jeho myšlienok. Pekne vidieť, kde končia Kubrickové myšlienky a v záverer nastáva dejová "vata". Atmosférou však určite jeden z najlepších sci-fi filmov.

Akta X (1993) (seriál)

Akty X, ak už ide v mnohých momentoch o bludárenie ľudí sprostosťami, poskytujú svojim konšpiračným jadrom (elita, ktorá tají ľuďom a svetu informácie) veľké mystérium, ktoré priťahuje.

Amélie z Montmartru (2001)

Film dozrel vo mne až po viacerých projekciách a dozrel na ultimátne hodnotenie. Čo mňa očarilo a oslovilo je ohromný zmysel pre detail - pozitívny vzťah k maličkostiam, ktoré sú krásne a celková štylizácia prostredia a postáv. Ale to je len časť z toho, čo vykúzlil režisér v celom snímku. A to ešte nespomínam geniálny soundtrack, ktorý násobí umeleckú hodnotu filmu. (A tak nie smrť Lady Di, ale každodenné maličkosti robia život zaujímavým *kontext nájdete vo filme).

Americká krása (1999)

Americká krása - kapitola zo života znudeného manžela, ktorý prežíva osobnú krízu, čím vlastne reprezentuje morálny úpadok istej skupiny ľudí (nie len v Amerike) ... a hľadá krásu. Na druhej strane existuje aj iná krása, nájdená najskôr iným predstaviteľom. Spôsob, akým film spracoval túto filozofiu je bravúrny. Scenáristicky je to neskutočne dobre napísaný skvost.

Anihilace (2018)

Vychádzalo sa z knihy a scenár prepísal pre film Garland, ktorý natočil napr. nadpriemerný Ex Machina a scenáre k veľmi zaujímavým filmom. Slabiny tohto prepisu (keďže knihu nepoznám) sú vo veľmi statickom deji a nevýraznej hlavnej myšlienke, ktorá v závere kvalitatívne skôr klesá. Vizuálne poňatie často "kričí" prehnanou digitalizáciou.

Avatar (2009)

Vizuálne pekná odysea, aj keď tá prehnaná digitalizácia sem-tam ruší, dejovo strašne ploché, predvídateľné. Všetci sa tvária aké je to celé cool, dokonca aj herci vo filme majú ten pseudo-hrdinský výraz. Avatar si však nedával ambíciu byť dejovo hlbokým filmom, išlo skôr o megalomanstvo rozpočtov, digitálnych efektov, komplexnosti a tržieb, čo sa aj podarilo. Užil som si to hlavne na vizuálnej úrovni, bez očakávaní. Hudba prekvapivo nevýrazná a herci jednosmerne modelovaní a gýčoví. Takže formálne slušná vec, obsahovo otrepaná a chudobná.

Batman začíná (2005)

Grandiózny úvod, epický rozmach. Výborný scenár a réžia. Vadila mi preefektovaná akčnosť, ktorá ma vždy pri mainstreamových filmoch trochu unavuje. Nový pohľad na Batmana, ale za to vypiplaný a originálny.

Ben X (2007)

4.5*

Blade Runner 2049 (2017)

Umelecké dielo. Veľmi vydarené a dôstojné, atmosféru rešpektujúc pokračovanie. Málokedy sa podarí takto úspešne nadviazať na legendárne filmy. Myslím, že sa to podarilo. Vizuálna a hudobná stránka je absolútne uchvacujúca v spojení s atmosférou. 4.5/5 a to ešte plánujem pozrieť viackrát. Videné v kine. Po druhej projekcii v kine dávam 5*

Božský Evan (2007)

Veľmi podhodnotený film. Nechápem prečo. Je zábavný, obsahuje VEĽKÉ životné pravdy a nenásilne moralizuje. Ukazuje tam, kde je pravda. Ale ľuďom sa to stále nepozdáva.... škoda