Birdman (2014)

Úžasný filmový zážitek! Skutečně. Film je napínavý, se správnou atmosférou a třemi hlavními plusy. Hereckými výkony (Keaton hraje naplno a do role se skutečně vžil – Birdman mu totiž na míru sedí), scénářem, který je skvěle napsaný a zpracovaný, a kamerou, díky které film působí jako jeden dlouhý nepřerušovaný záběr. Velice zajímavá je taky hudba, která se téměř celá skládá ze zvuků bicích. Jsem nadšen! Oscary si film stoprocentně zasloužil. „Nečekané kouzlo lhostejnosti“ – tahle fráze se mi líbí…

Birds of Prey (Podivuhodná proměna Harley Quinn) (2020)

Komiksový kánon dostává pořádně na frak. Tým Birds of Prey bez nejdůležitější členky Barbary Gordon prostě není Birds of Prey. Film spíše působí jako divná kombinace Birds of Prey a (nyní už nejspíš zaniklého projektu) Gotham City Sirens. Nějak si nedokážu představit, že by tým, který nám byl ve filmu představen, měl někdy v budoucnu spolupracovat s Temným rytířem. Absence Affleckova Batmana a Letova Jokera zamrzí. Moc rád bych viděl tyhle dva v jedné scéně s Black Maskem, kterého Ewan McGregor ztvárnil skvěle, i když možná až moc šíleně. Co v komiksových filmech naprosto nesnáším je, když je hlavní záporák s potenciálem budoucích příběhů zabit, aniž by jeho smrt měla nějaký větší smysl pro vývoj postav či příběhu. Film se místy až moc snaží být „edgy a cool“, jenže Harley zkrátka není Deadpool a nikdy nebude, nehledě na to, jak moc se DC snaží ho z ní udělat. Nejsem zrovna fanouškem směru, kterým se v posledních letech Harley Quinn v komiksech ubírá. Přesto ale v téhle roli miluji jako vždy úžasnou Margot Robbie, na které je vidět, že roli Harley naprosto zbožňuje a je to ona, kdo táhne celý film. I když bych nejspíš dokázal na filmu najít víc záporů než kladů, stejně jsem si ho užil. Stopáž je tak akorát, film si drží slušné tempo, a co se velmi povedlo je vizuál, hudební doprovod a choreografie akčních scén.

Boba Fett: Zákon podsvětí (2021) (seriál)

— I am Boba Fett. Left for dead on the sands of Tatooine. — Návrat legendární a ikonické postavy, kterou se za ta léta Boba Fett stal, mi už ve druhé sérii Mandaloriana udělal neuvěřitelnou radost. Vidět proto scény Bobova útěku z útrob sarlacca poprvé v oficiálním kánonu a rovnou v live action bylo naprosto super. I když je Bobovo znovuzrození mezi tuskeny a jeho návrat na scénu jako de facto kladná postava ztvárněn zajímavě, hlavní téma celé série – to, jak se s námezdního lovce stane boss tatooinského podsvětí – zůstalo celkem nevyužito. Rozhodně si seriál s rozmanitým podsvětím světa Star Wars mohl mnohem více pohrát a přesunout děj i na jiné planety. Paradoxně jednou z nejlepších epizod seriálu o Boba Fettovi je ta, ve které Boba vůbec není. Tvůrci před uvedením slibovali, že The Book of Boba Fett bude jakousi poloviční sérií Mandaloriana, spíše se ale jedná o přímé pokračování vedoucí ke třetí sérii. Din Djarin totiž sehrává klíčovou úlohu a na scénu se nečekaně vrací i malý Grogu. Tyto dvě postavy však nejsou jediné, které se vrací a seriál je tak, možná až nečekaně, napěchován dalšími postavami z The Clone Wars, komiksů i původní trilogie (a pár momenty, na které jsme čekali opravdu dlouho). The Book of Boba Fett tedy přináší spoustu fan servicu, někdy možná až příliš mnoho, což má za následek zastínění hlavní postavy. Naštěstí samotné finále přináší jednu z nejlepších akčních scén a znovu představuje Boba Fetta jako badass postavu, kterou v legends příbězích býval. Ve výsledku je tak The Book of Boba Fett solidní nový počin ze světa Star Wars (se slabším rozjezdem, ale skvělým závěrem), který však vůbec nevyužil svůj potenciál a jehož děj klidně mohl být součástí třetí série Mandaloriana.

Borgiové (2011) (seriál)

— Only God forgives. We're Borgias. We never forgive. — Intriky, lži, korupce, láska. Tvůrci seriálu skvělé zvládli vytvořit atmosféru renesančního Říma a seriál je poutavý od začátku do konce – při některých scénách mi naskočila husí kůže. Ta hudba! Cesare Borgia (moje nejoblíbenější historická postava), stejně jako jeho otec tu jsou ztvárněni naprosto dokonale. Jelikož naprosto miluji historii za času Borgiů, je to můj nejoblíbenější historický seriál. Sice místy značně nepřesný, ale všechny chyby přebíjí úžasná atmosféra. Zrušit ho byla obrovská chyba – to nejlepší se totiž teprve mělo stát...

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

"Grandpa, were you a hero in the war?" — "No… but I served in a company of heroes."

Brooklyn 99 (2013) (seriál)

— The English language cannot fully capture the depth and complexity of my thoughts, so I’m incorporating emoji into my speech to better express myself. Winky face. — Absolutně na hlavu postavená pitomost plná humoru, který je místy sázen s takovou kadencí, že zůstává rozum stát. A přitom dokáže nabídnout zajímavé zápletky. Každá z barvitých postav má vlastní styl humoru, ale všichni spolu jako zázrakem ladí. Od Peraltova lehce dětinského humoru, po Holtův deadpan – devadesát devítka má jedny z nejvtipnějších televizních postav. Další důkaz, že sitcomy snímané jednou kamerou bez umělého a trapného smíchu jsou tisíckrát vtipnější.

Casino Royale (2006)

První bondovka s Danielem Craigem v hlavní roli je nezapomenutelným a vynikajícím úvodem do jeho pentalogie a vstupem této ikonické postavy do 21. století. Charisma, šarm, ale především dravost a živočišnost, to je Craigův Bond, který se v mnoha věcech naprosto liší od svých předchůdců (což jasně dávají najevo už úvodní titulky a píseň). Stejně tak se liší i styl filmu s větším důrazem na postavy, scénář a realističnost. Akce, zápletka, herecké výkony, vše vynikající. Jen škoda, že se v první půlce film celkem hodně vleče. Právě 007 v dokonale padnoucím luxusním obleku na misi v kasinu u partie pokeru a popíjející vodka martini je pro mnoho lidí, mě nevyjímaje, prvním obrazem, který se jim vybaví, když slyší jméno James Bond. A Casino Royale přesně takového Bonda představuje naprosto dokonale.

Conan (2010) (pořad)

Conan je jeden z nejzábavnějších lidí na světě, ať už jde o trollení celebrit nebo o recenzování her, Conan vždycky pobaví.

Černá labuť (2010)

Já si chtěl jen pustit film o baletu. Nechtěl jsem, aby mě ten film psychicky týral, děsil a terorizoval hlavní hrdinku, natožpak mě (a že se mu to dařilo). Ale je to dokonalý snímek. Hlavně pak herecký výkon Natalie, který je oscarový naprosto bez debat. Svou poslední větou vlastně krásně shrnula celý film. „I felt it. Perfect. I was perfect.“

Černobyl (2019) (seriál)

— A just world is a sane world. There was nothing sane about Chernobyl. — Nemám slov. Série Černobyl je mistrovské dílo od začátku do konce, které naprosto každý musí vidět. Začíná v momentě výbuchu, a už od začátku se nesnaží absolutně nic idealizovat. Sice si občas tvůrci neodpustili nějaké ty nepřesnosti kvůli dramatickému efektu, ale jinak jde o celkem přesnou rekonstrukci událostí. Od okamžitého zásahu hasičů, přes vypořádávání se s následky katastrofy, až po rekonstrukci toho, co se vlastně stalo, než došlo k nejhoršímu. Ty nejděsivější příběhy jsou ty pravdivé a o událostech největší jaderné katastrofy v dějinách to platí dvojnásob. Sovětské prostředí je ztvárněné velice přesvědčivě, realisticky a do nejmenších detailů, což jen umocňuje už tak nervy drásající a mrazivou atmosféru. Radiace doslova sálá z obrazovky a zneklidňující hudba podtrhává neuvěřitelně emočně silné momenty. Těch je, hlavně zásluhou naprosto fantastických herců, nepočítaně. I když po celou dobu víte, co se stane a jak to nakonec vše dopadne, budete naprosto pohlceni a bude vám fyzicky a psychicky špatně, až na vás na konci posledního dílu ta neuvěřitelně těžká emoční zátěž dolehne. A je to v samotném závěru posledního dílu, kdy si uvědomíte, co všechno slovo Černobyl znamená. Hasičům, likvidátorům a dalším hrdinům, kteří se podíleli na záchraně světa patří nekonečný dík.