smatana.sk

3 body

<< předchozí 1 2 3 4 6 7
    • 6.10.2019  00:00
    12 opic (1995)

Kultová záležitosť. Povinné čítanie na úrovni Blade Runnera alebo Votrelca.

• 2.7.2019  19:56
    Heavy Trip (2018)

Fínsko je krajina s najvyšším počtom metalových kapiel na milión obyvateľov, takže nikde inde nemohol vzniknúť tento názorný návod, ako sa stať autentickým metalistom.

• 6.6.2019  13:07
    Černobyl (TV seriál) (2019)

Ak by ste mali tento rok vidieť iba jedno filmové dielo, vyberte si minisériu Černobyl. Štyri diely sú otriasajúce, a ten piaty dopadne ako kladivo a nastane katarzia. Černobylský reaktor bol vlastne najpresnejšou metaforou Sovietskeho zväzu, toho desivého systému, ktorý sa nakoniec zrútil sám, pretože mal konštrukčnú chybu, bol prevádzkovaný násilím a každý v ňom klamal každému. Nasledovný článok Mashy Gessen vysvetľuje, v čom bola filmová miniséria HBO odlišná od reality. Nie, nebolo to zobrazenie špinavej, pochmúrnej a zanedbanej reality Sovietskeho zväzu: oblečenie a vybavenie bytov a vzhľad ulíc boli také presné, že ľudia narodení v Sovietskom zväze pri sledovaní filmu zažívali flashbacky. Nepravdivosť spočívala v tom, že americkí filmári si pomery v Sovietskom zväze ZIDEALIZOVALI. Žiadny vedec s vlastným laboratórium by nemohol nechápať, ako funguje mocenský aparát: keby to nechápal, nemal by laboratórium. Žiadny aparátčik by sa nemusel vyhrážať vedcovi zastrelením: v osemdesiatych rokoch už režim fungoval bez potreby strieľania. Film tiež zotrel existenciu spoločenských vrstiev v ZSSR - byt vedca z Akadémie vied nemohol byť rovnako biedne vybavený, ako byt požiarnika. Žiadny súd, kde odvážny vedec odhaľoval pravdu verejnosti a svojim vedeckým kolegom, sa v celých dejinách Sovietskeho zväzu nikdy nekonal. Žiadna vedkyňa nemohla podnikať výskum na vlastnú päsť, ocitnúť sa vo väzbe a o pár dní sedieť za stolom s Gorbačovom: systém bol nastavený tak, že takéto "kovbojské" hľadanie pravdy bolo vylúčené. Skrátka, realistický film o pomeroch v Sovietskom zväze asi ani nemohol byť natočený, pretože by sme sa na tú ubíjajúcu nudu a netvorivosť a tupú poslušnosť nedokázali pozerať.: https://www.newyorker.com/news/our-columnists/what-hbos-chernobyl-got-right-and-what-it-got-terribly-wrong?fbclid=IwAR3hmS3ewl4emjZzWcGRWdcrr3pEZBRpWW9x2qwxzE6VRWA2PkZsjDJ0Nas

• 28.9.2018  19:17

Najprv som tomu dal 4, ale keď som zistil, že ešte po týždni o filme premýšľam, zvýšil som na 5 hviezd. Silný je najmä Hoguov vzťah s Dámou.

• 19.5.2018  18:22
    Čtverec (2017)

JitkaCardova to zhrnula: https://www.csfd.cz/film/501386-ctverec/komentare/?comment=10779059

• 10.5.2018  00:58
    Dunkerk (2017)

Nolanov Dunkirk je geniálne natočený film. Zdráham sa ho označiť za "vojnový", pretože má skôr estetiku prírodopisných filmov štýlu Crimson Wing: piesok, vzduch, more. A ten záver! Vojaci, ktorí doma očakávajú pohŕdanie, si vo vlaku čítajú brilantný Churchillov prejav. Áno, vojny sa nevyhrávajú evakuáciami, ale toto víťazstvo začalo evakuáciou. Toto víťazstvo začalo v čase, kedy si ešte nacisti s komunistami na vojenských prehliadkach podávali ruky.

• 31.3.2018  14:35
    McMafie (TV seriál) (2018)

Veľmi realistický seriál. Nedávno bol odhalený gang, ktorý pašoval stovky kilogramov kokaínu v ruskej diplomatickej pošte, a pricestoval do južnej Ameriky v lietadle pohlavára KGB/FSB Nikolaja Patruševa: https://plus7dni.pluska.sk/Zahranicie/Narkotika-priamo-velvyslanectve-Gang-planoval-prepasovat-kufre-kokainu

• 11.2.2018  00:04

Zaslúži si to každý jeden z tých štyroch zlatých glóbusov, ktoré to dostalo. V podstate na tom filme nebolo nič také výnimočné, iba... scenár, réžia, kamera, herecké výkony a hudba. Scenár otočil naruby všetky očakávané klišé. Asi trikrát som si počas toho filmu hovoril "tak teraz to môžu skončiť a nič nepokazia". A nepokazili.

• 26.12.2017  10:28
    People's Century (TV seriál) (1995)

Jeden z najkvalitnejších dokumentov. Výnimočný je najmä tým, že stojí na výpovediach účastníkov historických udalostí - obyčajných ľudí, skombinovaných s poctivou rešeršnou prácou v archívoch. Každý z 26. dielov znesie najnáročnejší dejepisársky test kvality: keď pustím dokument žiakom a na chvíľu odídem z triedy, keď sa vrátim, stále pozorne sledujú.

• 28.8.2017  09:23

Absolútne unikátne zábery, ktoré u nás ešte nikto nenatočil a tak skoro nenatočí. Vidieť rysa je veľké šťastie. Odfotiť rysa sa podarí len skutočným profesionálom. Ale natočiť video so 4 hrajúcimi sa rysmi - to sa podarilo len Karolovi Kaliskému, ktorý za tento záber v nepriaznivých klimatických podmienkach zaplatil niekoľkotýždňovou chorobou, hoci je skúseným vysokohorským turistom.

• 16.7.2017  11:28

Výborný diel, ktorý dokazuje, že Poirot funguje aj v melancholickej nálade, bez sprievodných figúrok kapitána Hastingsa a slečny Lemonovej, bez úvodných titulkov a obvyklých vtípkov s "malými šedými bunkami". Skvelé herecké obsadenie, kamera, hudba, a najmä príbeh.

• 18.5.2017  08:59
    Volyň (2016)

Filmová ilustrácia ku knihe "Krvavé územie" od Timothy Snydera. Oblasť a čas, kedy to najmenej nebezpečné, čo ste mohli vonku stretnúť, bola jednotka Wehrmachtu. Najotriasajúcejší film od "Choď a pozeraj sa".

• 10.5.2017  21:11

Štúdia nastoľovania totality v jednej školskej inštitúcii. Riaditeľka Dolores Umbridgeová prekonáva snáď aj Veľkú Sestru z Preletu nad kukučím hniezdom.

• 25.4.2017  18:39

Dokumentárny film, ktorý toho prezrádza o ľudstve naozaj veľa.

• 13.3.2017  10:54

Nenechajte sa zmiasť pojmamy ako "Fantasy" a animovaným dizajnom plagátu. Je to príbeh o zomieraní, smrti a zmierení sa s týmito súčasťami života. Nie je to zábava, je to psychoterapia.

• 5.3.2017  12:10

O ženskej dôstojnosti. Vynikajúci western. Film naberie obrátky po scéne s nácvikom streľby v prérii. (Ak by mal niekto pocit, že svadba po trojminútovej známosti je nezmysel - dialo sa to aj na Slovensku, ešte začiatkom 20. storočia.)

• 3.3.2017  21:22
    Únos (2017)

Príbeh, ktorý ešte trvá, sa nedá hodnotiť s odstupom ako obyčajný film. Veď o zrušení Mečiarových amnestí bude slovenský parlament znovu rokovať na marcovej schôdzi tohto roku 2017. Preto mu dávam 5 hviezd, čo u mňa znamená "osobný zásah".

• 18.2.2017  12:01
    Paterson (2016)

Výborné. Manželský pár žil tak jednoducho a krásne, až som sa o nich spočiatku bál. Jarmusch však nepotrebuje na dosiahnutie krízy a katarzie zhubnú nemoc partnera alebo "home invasion" mafiánskeho gangu - stačí roztopašný buldoček. (- Paterson používal klasický Stanley Lunch Box + termosku Classic tej istej značky, priam statusový symbol amerických "modrých límčekov")

• 3.2.2017  19:08
    Horace and Pete (TV seriál) (2016)

Výstižný komentár JitkaCardova: http://www.csfd.cz/film/426338-horace-and-pete/komentare/?comment=10462650

• 29.1.2017  12:29
    Lov (TV seriál) (2015)

Absolútny skvost. Niekoľkokrát som mal podozrenie, že režiséri akčných a fantasy filmov tento dokument berú ako inšpiráciu.

• 10.9.2016  00:04

To, že som tento film pustil svojim deťom cca vo veku 10 rokov bol veľmi dobrý ťah. Sledovali so stuhnutými tvárami, ako psychológovia monitorujú deti pri kúpaní, aby postavička žabiaka čo najlepšie predávala šampón, a občas to okomentovali výrazom "svine!".

• 3.7.2016  15:07
    Mezi zaslepenými blázny (TV seriál) (1998)

Neprávom prehliadaný, pritom unikátny príbeh bratislavskej Pracovnej skupiny a rabína Weissmandela.

• 3.8.2015  15:53
    Barbar Conan (1982)

Matka všetkých soundtrackov. Návod na sledovanie: 1. Uvedomte si, že je to skôr opera, symfonická báseň. Od libreta Rusalky tiež nemôžete očakávať Dostojevského ponory do psychiky nešťastne ženatého ruského úradníka. 2. Kvalitnú aparatúru a zvuk naplno! 3. Úvodné slová rozprávača Maka dajú aj nechápavým jasne najavo, že sa ocitáme vo fantazijnom svete, kde sa voda sypala a piesok lial, ešte skôr než oceány pohltili Atlantídu. 4. Bavte sa! 5. Za zhliadnutie stoja aj rozširujúce dokumentárne filmy - autori ako Oliver Stone a John Milius to mysleli vážne, ich cieľom bola pôvodne filmová séria porovnateľná s večne sa vracajúcim agentom OO7. Večná škoda, že to nevyšlo. 6. Nekazte si chuť Conanom Destroyerom alebo Red Sonjou, radšej si tento archetypálny opus pustite znova.

• 10.5.2015  10:27

Tesne po dopozeraní filmu som mal pocit, že sa postavy miestami správali nelogicky a režisér to pojal chladne. Ale potom som zistil, že o filme rozmýšľam ešte po troch dňoch.

• 27.9.2014  12:48

Kto v komentároch k filmu píše o "puberťáčkach", nevie, o čom hovorí - 18 ročné ženy predsa dávno majú pubertu za sebou. (V tomto veku sú 4 roky "strašne dávno"). Enid a Rebecca sú adolescentky, - raná dospelosť, ťažké to obdobie, kedy už je fyzicky a psychicky dospelý, avšak sociálne sa len vymaňuje z pozície dieťaťa. Tento film je asi najlepšou štúdiou adolescencie, akú som v živote videl. To nepretržité čiernobiele delenie sveta na "milujem - nenávidím", cool - trápne..., tá možnosť byť vo svojom živote všetkým, čo som schopný si vymyslieť, a sústavné narážanie na obmedzenia "systému", a na ľudí, ktorí sa do adolescentných krabičiek "cool - trápny" rozhodne nezmestia (Seymour). Tento film je skvost, a scény ako prezentácia študentských výtvarných diel, úvodná scéna s prestrihmi televízneho rokenrolu s pohľadmi do domácností, alebo návšteva v obchode s erotickými pomôckami si zaslúžia niekoľkonásobné zhliadnutie.

• 4.8.2014  15:04
    V síti CIA (TV seriál) (2007)

Miniséria, ktorej sa podarilo preniesť do filmu viacero motívov z kníh Johna le Carrého, pričom sa divák v deji nestratí. Nie je vhodné seriál brať ako učebnicu dejepisu. Ale maďarské povstanie 1956, postavu Jamesa Jesusa Angletona alebo rutiny špiónov a ich spojok (jednorázové kódovacie tabuľky, komunikácia kódmi cez rozhlasové vysielanie, paranoja z krtkov a podstáv...) som ešte nevidel sfilmované lepšie.

• 14.7.2014  12:01

Neuveriteľne pôsobivý film potvrdzujúci, že animovaný film nie je žáner, ale médium, ktoré unesie akýkoľvek žáner, vrátane dokumentárneho filmu. Zvuková stopa pôsobí ako autentické, až psychoanalytické interview s priamymi účastníkmi udalostí, ku ktorým boli dotvorené animácie. A záverečné preľnutie do dokumentárnych záberov BBC priam vyrazí dych. Hoci je Izrael fakticky ázijskou krajinou, takéto filmy dokladujú, že so svojimi historickými zlyhaniami sa vyrovnáva európskym spôsobom. Či skôr, euro-americká civilizácia prevzala kritickú reflexiu vlastnej minulosti práve z judeo-kresťanského sveta.

• 13.7.2014  00:03
    Díra (1960)

Staré zlaté časy. Partia väzňov na cele má vyššiu úroveň, než náhodne vybratých 5 slovenských sudcov. (Pojmu "väzenský film" sa neľakajte, najnásilnejšou scénou je pár faciek inštalatérovi, ktorý väzňom ukradol poštové známky.)

• 9.7.2014  18:50
    Leviatan (2014)

Zvjagincevov Leviafan nebude v Rusku vôbec uvedený. Je vraj príliš násilnícky a nevyhovuje aj kvôli nedávnemu zákonu o používaní vulgárnych slov. Minister kultúry Vladimír Medinskij film odsúdil s tým, že Rusi nepijú tak veľa, ako to snímok divákovi podsúva. (Zdroj: Český rozhlas - Svět ve 20 minutách, 6. 7. 2014). ---- Zvláštny zážitok, vidieť tento film v bývalom Leninovom paláci na Štefánikovej ulici v Bratislave, ktorý bol kedysi opustený a zarastený náletovými drevinami. Dnes v jeho sálach s vŕzgajúcimi parketami môžete naraziť na kurzy argentínskeho tanga pre hanblivých. ---- Tento film je ruská kniha Jób, naložená do litrov vodky a otvorená mnohým interpretáciám.

• 2.7.2014  02:39
    Návrat (2003)

Film čistý, jednoduchý a silný ako antická tragédia, mýtus alebo ľudová balada. Umožňuje mnohé výklady a neodhalené tajomstvá sú schránkami na vlastné obsahy.

<< předchozí 1 2 3 4 6 7