Nikdy neodvracej zrak (2018)

Ak sú Nemci v niečom dobrí, tak je to presné strojárstvo a spracúvanie vlastnej minulosti. Skvelý príbeh, hudba, kamera, a výrazná výtvarná zložka filmu.

Star Trek: Nová generace - Vyděděnec (1992) (epizoda)

Elegantný nápad: planéta hermafroditov, kde sú ľudia, hlásiaci sa k ženskému alebo mužskému pohlaviu takí menšinoví, ako u nás homosexuáli. Ako obvykle, najvydarenejšie sú tie diely Hviezdneho výletu, ktoré riešia úplne pozemské problémy.

Star Trek: Nová generace - Etika (1992) (epizoda)

Výborný komentár k Hippokratovej prísahe a etike lekárskych pokusov. Nenechajte sa odradiť nízkym hodnotením epizódy.

Beze stop (2018)

Skvost. Napriek "survival" a "veteran" kontextu sa v príbehu nevyskytujú žiadne ramboviny (asi kvôli tomu má film nižšie hodnotenie, než si zaslúži). V komentároch je často porovnávaný s Captain Fantastic, opäť len kvôli tomu, že sa tam vyskytuje otec, snažiaci sa žiť s deťmi mimo civilizácie. Leave No Trace je podstatne realistickejší, inteligentnejší - a nevyskytujú sa tam žiadne zvrátené osobnosti - príbeh si plne vystačí bez nich.

12 opic (1995)

Kultová záležitosť. Povinné čítanie na úrovni Blade Runnera alebo Votrelca.

Heavy Trip (2018)

Fínsko je krajina s najvyšším počtom metalových kapiel na milión obyvateľov, takže nikde inde nemohol vzniknúť tento názorný návod, ako sa stať autentickým metalistom.

Černobyl (2019) (seriál)

Ak by ste mali tento rok vidieť iba jedno filmové dielo, vyberte si minisériu Černobyl. Štyri diely sú otriasajúce, a ten piaty dopadne ako kladivo a nastane katarzia. Černobylský reaktor bol vlastne najpresnejšou metaforou Sovietskeho zväzu, toho desivého systému, ktorý sa nakoniec zrútil sám, pretože mal konštrukčnú chybu, bol prevádzkovaný násilím a každý v ňom klamal každému. Nasledovný článok Mashy Gessen vysvetľuje, v čom bola filmová miniséria HBO odlišná od reality. Nie, nebolo to zobrazenie špinavej, pochmúrnej a zanedbanej reality Sovietskeho zväzu: oblečenie a vybavenie bytov a vzhľad ulíc boli také presné, že ľudia narodení v Sovietskom zväze pri sledovaní filmu zažívali flashbacky. Nepravdivosť spočívala v tom, že americkí filmári si pomery v Sovietskom zväze ZIDEALIZOVALI. Žiadny vedec s vlastným laboratórium by nemohol nechápať, ako funguje mocenský aparát: keby to nechápal, nemal by laboratórium. Žiadny aparátčik by sa nemusel vyhrážať vedcovi zastrelením: v osemdesiatych rokoch už režim fungoval bez potreby strieľania. Film tiež zotrel existenciu spoločenských vrstiev v ZSSR - byt vedca z Akadémie vied nemohol byť rovnako biedne vybavený, ako byt požiarnika. Žiadny súd, kde odvážny vedec odhaľoval pravdu verejnosti a svojim vedeckým kolegom, sa v celých dejinách Sovietskeho zväzu nikdy nekonal. Žiadna vedkyňa nemohla podnikať výskum na vlastnú päsť, ocitnúť sa vo väzbe a o pár dní sedieť za stolom s Gorbačovom: systém bol nastavený tak, že takéto "kovbojské" hľadanie pravdy bolo vylúčené. Skrátka, realistický film o pomeroch v Sovietskom zväze asi ani nemohol byť natočený, pretože by sme sa na tú ubíjajúcu nudu a netvorivosť a tupú poslušnosť nedokázali pozerať.: https://www.newyorker.com/news/our-columnists/what-hbos-chernobyl-got-right-and-what-it-got-terribly-wrong?fbclid=IwAR3hmS3ewl4emjZzWcGRWdcrr3pEZBRpWW9x2qwxzE6VRWA2PkZsjDJ0Nas

Balada o Cable Hogueovi (1970)

Najprv som tomu dal 4, ale keď som zistil, že ešte po týždni o filme premýšľam, zvýšil som na 5 hviezd. Silný je najmä Hoguov vzťah s Dámou.

Dunkerk (2017)

Nolanov Dunkirk je geniálne natočený film. Zdráham sa ho označiť za "vojnový", pretože má skôr estetiku prírodopisných filmov štýlu Crimson Wing: piesok, vzduch, more. A ten záver! Vojaci, ktorí doma očakávajú pohŕdanie, si vo vlaku čítajú brilantný Churchillov prejav. Áno, vojny sa nevyhrávajú evakuáciami, ale toto víťazstvo začalo evakuáciou. Toto víťazstvo začalo v čase, kedy si ešte nacisti s komunistami na vojenských prehliadkach podávali ruky.