Únos (2017)

Príbeh, ktorý ešte trvá, sa nedá hodnotiť s odstupom ako obyčajný film. Veď o zrušení Mečiarových amnestí bude slovenský parlament znovu rokovať na marcovej schôdzi tohto roku 2017. Preto mu dávam 5 hviezd, čo u mňa znamená "osobný zásah".

Paterson (2016)

Výborné. Manželský pár žil tak jednoducho a krásne, až som sa o nich spočiatku bál. Jarmusch však nepotrebuje na dosiahnutie krízy a katarzie zhubnú nemoc partnera alebo "home invasion" mafiánskeho gangu - stačí roztopašný buldoček. (- Paterson používal klasický Stanley Lunch Box + termosku Classic tej istej značky, priam statusový symbol amerických "modrých límčekov")

Lov (2015) (seriál)

Absolútny skvost. Niekoľkokrát som mal podozrenie, že režiséri akčných a fantasy filmov tento dokument berú ako inšpiráciu.

Konzumní děti aneb Komercionalizace dětství (2008)

To, že som tento film pustil svojim deťom cca vo veku 10 rokov bol veľmi dobrý ťah. Sledovali so stuhnutými tvárami, ako psychológovia monitorujú deti pri kúpaní, aby postavička žabiaka čo najlepšie predávala šampón, a občas to okomentovali výrazom "svine!".

Mezi zaslepenými blázny (1998) (seriál)

Neprávom prehliadaný, pritom unikátny príbeh bratislavskej Pracovnej skupiny a rabína Weissmandela.

Barbar Conan (1982)

Matka všetkých soundtrackov. Návod na sledovanie: 1. Uvedomte si, že je to skôr opera, symfonická báseň. Od libreta Rusalky tiež nemôžete očakávať Dostojevského ponory do psychiky nešťastne ženatého ruského úradníka. 2. Kvalitnú aparatúru a zvuk naplno! 3. Úvodné slová rozprávača Maka dajú aj nechápavým jasne najavo, že sa ocitáme vo fantazijnom svete, kde sa voda sypala a piesok lial, ešte skôr než oceány pohltili Atlantídu. 4. Bavte sa! 5. Za zhliadnutie stoja aj rozširujúce dokumentárne filmy - autori ako Oliver Stone a John Milius to mysleli vážne, ich cieľom bola pôvodne filmová séria porovnateľná s večne sa vracajúcim agentom OO7. Večná škoda, že to nevyšlo. 6. Nekazte si chuť Conanom Destroyerom alebo Red Sonjou, radšej si tento archetypálny opus pustite znova.

Předčítač (2008)

Tesne po dopozeraní filmu som mal pocit, že sa postavy miestami správali nelogicky a režisér to pojal chladne. Ale potom som zistil, že o filme rozmýšľam ešte po troch dňoch.

Přízračný svět (2001)

Kto v komentároch k filmu píše o "puberťáčkach", nevie, o čom hovorí - 18 ročné ženy predsa dávno majú pubertu za sebou. (V tomto veku sú 4 roky "strašne dávno"). Enid a Rebecca sú adolescentky, - raná dospelosť, ťažké to obdobie, kedy už je fyzicky a psychicky dospelý, avšak sociálne sa len vymaňuje z pozície dieťaťa. Tento film je asi najlepšou štúdiou adolescencie, akú som v živote videl. To nepretržité čiernobiele delenie sveta na "milujem - nenávidím", cool - trápne..., tá možnosť byť vo svojom živote všetkým, čo som schopný si vymyslieť, a sústavné narážanie na obmedzenia "systému", a na ľudí, ktorí sa do adolescentných krabičiek "cool - trápny" rozhodne nezmestia (Seymour). Tento film je skvost, a scény ako prezentácia študentských výtvarných diel, úvodná scéna s prestrihmi televízneho rokenrolu s pohľadmi do domácností, alebo návšteva v obchode s erotickými pomôckami si zaslúžia niekoľkonásobné zhliadnutie.

V síti CIA (2007) (seriál)

Miniséria, ktorej sa podarilo preniesť do filmu viacero motívov z kníh Johna le Carrého, pričom sa divák v deji nestratí. Nie je vhodné seriál brať ako učebnicu dejepisu. Ale maďarské povstanie 1956, postavu Jamesa Jesusa Angletona alebo rutiny špiónov a ich spojok (jednorázové kódovacie tabuľky, komunikácia kódmi cez rozhlasové vysielanie, paranoja z krtkov a podstáv...) som ešte nevidel sfilmované lepšie.