smatana.sk

3 body

<< předchozí 1 2 3 4 6 7
    • 23.4.2019  11:19
    Bratrstvo (2019)

Recenzia Petry Procházkovej: https://komentare.sme.sk/c/22100874/bratstvo-berie-mladym-idealy-o-statocnom-sovietskom-hrdinovi.html?ref=w_neprehl

• 15.9.2019  21:22

Neverte komentátorom, ktorí to označujú za nudné iba preto, lebo je to realistický. - Nemusím písať komentár, pretože všetko vystihol "choze". https://www.csfd.cz/film/697999-the-highwaymen/komentare/?comment=11152464

• 2.7.2019  19:53
    Shaft (2019)

Nie, nenechajte sa pomýliť tvrdením, že sú tam hlášky ako v Poslednom skautovi. Len sa o to veľmi snažili.

• 26.9.2019  08:39
    The Boys (TV seriál) (2019)

Je dobré si uvedomiť, že kult superhrdinov v sebe vlastne obsahuje fašistické jadro. Tento zábavný akčný seriál má v sebe poriadnu porciu spoločenskej kritiky pomerov v USA. Podrobnejšie viď verbal. Vytúžená hĺbka a nejednoznačnosť charakterov sa v takomto nastavení dosahuje oveľa ľahšie, než vo všelijakých Temných rytieroch, kde to vždy pôsobí umelo.

• 6.6.2019  13:07
    Černobyl (TV seriál) (2019)

Ak by ste mali tento rok vidieť iba jedno filmové dielo, vyberte si minisériu Černobyl. Štyri diely sú otriasajúce, a ten piaty dopadne ako kladivo a nastane katarzia. Černobylský reaktor bol vlastne najpresnejšou metaforou Sovietskeho zväzu, toho desivého systému, ktorý sa nakoniec zrútil sám, pretože mal konštrukčnú chybu, bol prevádzkovaný násilím a každý v ňom klamal každému. Nasledovný článok Mashy Gessen vysvetľuje, v čom bola filmová miniséria HBO odlišná od reality. Nie, nebolo to zobrazenie špinavej, pochmúrnej a zanedbanej reality Sovietskeho zväzu: oblečenie a vybavenie bytov a vzhľad ulíc boli také presné, že ľudia narodení v Sovietskom zväze pri sledovaní filmu zažívali flashbacky. Nepravdivosť spočívala v tom, že americkí filmári si pomery v Sovietskom zväze ZIDEALIZOVALI. Žiadny vedec s vlastným laboratórium by nemohol nechápať, ako funguje mocenský aparát: keby to nechápal, nemal by laboratórium. Žiadny aparátčik by sa nemusel vyhrážať vedcovi zastrelením: v osemdesiatych rokoch už režim fungoval bez potreby strieľania. Film tiež zotrel existenciu spoločenských vrstiev v ZSSR - byt vedca z Akadémie vied nemohol byť rovnako biedne vybavený, ako byt požiarnika. Žiadny súd, kde odvážny vedec odhaľoval pravdu verejnosti a svojim vedeckým kolegom, sa v celých dejinách Sovietskeho zväzu nikdy nekonal. Žiadna vedkyňa nemohla podnikať výskum na vlastnú päsť, ocitnúť sa vo väzbe a o pár dní sedieť za stolom s Gorbačovom: systém bol nastavený tak, že takéto "kovbojské" hľadanie pravdy bolo vylúčené. Skrátka, realistický film o pomeroch v Sovietskom zväze asi ani nemohol byť natočený, pretože by sme sa na tú ubíjajúcu nudu a netvorivosť a tupú poslušnosť nedokázali pozerať.: https://www.newyorker.com/news/our-columnists/what-hbos-chernobyl-got-right-and-what-it-got-terribly-wrong?fbclid=IwAR3hmS3ewl4emjZzWcGRWdcrr3pEZBRpWW9x2qwxzE6VRWA2PkZsjDJ0Nas

• 21.1.2019  10:56

Temná je nová oranžová, a tak si môžeme po temnom Jamesovi Bondovi (Craig) a temnom Sherlockovi Holmesovi (Cumberbatch) pozrieť aj temného Hercula Poirota (Malkovich). A funguje to. Poirotove obsesie zrazu dávajú zmysel.

• 21.1.2019  11:02

Štvrtá hviezda za pointu, ktorá diváka doslova vťahuje do filmu.

• 2.7.2019  19:56
    Heavy Trip (2018)

Fínsko je krajina s najvyšším počtom metalových kapiel na milión obyvateľov, takže nikde inde nemohol vzniknúť tento názorný návod, ako sa stať autentickým metalistom.

• 31.3.2018  14:35
    McMafie (TV seriál) (2018)

Veľmi realistický seriál. Nedávno bol odhalený gang, ktorý pašoval stovky kilogramov kokaínu v ruskej diplomatickej pošte, a pricestoval do južnej Ameriky v lietadle pohlavára KGB/FSB Nikolaja Patruševa: https://plus7dni.pluska.sk/Zahranicie/Narkotika-priamo-velvyslanectve-Gang-planoval-prepasovat-kufre-kokainu

• 13.9.2017  15:44

Predstavujem si to takto: Charlize Theron povedala scenáristovi, že by si rada zahrala ženského Jamesa Bonda. A scenárista jej napísal rolu, kde zachráni svet, pričom vypije veľa vodky, zbije všetkých chlapov a vyspí sa s najkrajšou ženou.

• 21.12.2017  16:42
    Blok 99 (2017)

Všetky postavy (bez výnimky) v tomto filme robia debilné rozhodnutia, ktoré následne umožňujú dospieť k nezmyselným krutostiam a nejakým tým rozšliapnutým hlavám. Bradley pri tom mohol aspoň kričať "za rodinu!".

• 10.5.2018  00:58
    Dunkerk (2017)

Nolanov Dunkirk je geniálne natočený film. Zdráham sa ho označiť za "vojnový", pretože má skôr estetiku prírodopisných filmov štýlu Crimson Wing: piesok, vzduch, more. A ten záver! Vojaci, ktorí doma očakávajú pohŕdanie, si vo vlaku čítajú brilantný Churchillov prejav. Áno, vojny sa nevyhrávajú evakuáciami, ale toto víťazstvo začalo evakuáciou. Toto víťazstvo začalo v čase, kedy si ešte nacisti s komunistami na vojenských prehliadkach podávali ruky.

• 19.9.2017  20:52

Nenechajte sa pomýliť prirovnávaním k LOTR alebo Conanovi. Je to videoklipovitá vec, ktorá predpokladá, že príbeh Artuša pozná každý, a sype jednu scénu za druhou. Z klasického Excaliburu si jeho fanúšikovia pamätajú ešte aj text Merlinovho zaklínadla: týždeň po zhliadnutí tohto diela si nepamätám jedinú scénu, jedinú hlášku, jediný obraz. Niečo sa tam hýbalo, hýbalo sa to veľmi rýchlo, a tvárilo sa pri tom cool.

• 30.4.2018  11:49

Sledoval som to paralelne s verziou z roku 1955 a vyšší rozpočet a moderná filmárčina sa výrazne prejavili: príbeh je hlbší, postavy lepšie prekreslené, o bojových scénach ani nehovoriac. Z filmu cítiť istú bezvýchodiskovosť a sklamanie fínskych vojakov z ich výboja k rieke Svir, avšak armádne a politické vedenie Fínska predviedlo rovnako dobrú prácu, ako vojaci - podrobnosti o Pokračovacej vojne sú zhrnuté tu: https://cs.wikipedia.org/wiki/Pokra%C4%8Dovac%C3%AD_v%C3%A1lka Ak máte chuť absolvovať vojenské dejiny Fínska v 20. storočí vo filme, odporúčam začať filmom Raja 1918, kde je popísaný vznik sovietsko-fínskej hranice, pokračovať klasickým dielom Talvisota o zimnej vojne, Tuntematon sotilas (2017) o Pokračovacej vojne. Potom Tali-Ihantala 1944, o udržaní hranice v roku 1944. K Laponskej vojne (vyháňanie hitlerovcov) som nenašiel žiadny kvalitný hraný film, takže dokument Vojna v severnej Európe, 2. časť (Spálená zem).

• 19.9.2017  20:48

Dokedy bude názov "Piráti z Karibiku" predávať, dovtedy nám budú servírovať tento 7x prevarený čaj v stále luxusnejšej digitálnej šálke. Ale je príjemné vedieť, že výborní herci dostanú za takéto roly výborne zaplatené, a vďaka tomu si môžu dovoliť hrať aj v poriadnych filmoch.

• 14.4.2019  20:29
    Star Trek: Discovery (TV seriál) (2017)

Bezstavovec s českým menom "želvuška", schopný prežiť aj v kozmnickom priestore, naozaj existuje. https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/1915010-zelvusky-jsou-temer-nesmrtelne-a-vedci-ted-prenesli-jejich-geny-do-lidskych

• 9.2.2018  15:18

Zápletka s "kódovými slovami" je dosť divná, ale inak zábavu nič neruší. Brosnan zostarol do krásy v štýle Conneryho, a Jackie Chan si vie poradiť aj bez výkrikov, grimás a efektného mávania ručičkami.

• 26.6.2017  09:31
    Svět podle Putina (TV seriál) (2017)

Ruský web INSIDER odhalil a presne popísal 20 lží, ktorými Putin oklamal Olivera Stona. Český preklad je tu: http://forum24.cz/lzi-mi-priteli-dvacet-lzi-kterymi-vladimir-putin-obelstil-olivera-stone/ Je trápne, keď režisér, ktorý je v USA za krutého kritika establishmentu, vystupuje voči autoritatívnemu polodiktátorovi ako nesvojprávna bábka. Za tento rozmer inteview dávam "odpad". Ako historický dokument "ako sa autoritár pohráva s užitočným idiotom" by si to samozrejme zaslúžilo 5 hviezd. Najväčší trapas západného novinára od návštevy G. B. Shawa v Sovietskom zväze.

• 31.5.2019  18:46
    The Orville (TV seriál) (2017)

Oveľa lepšie, než najnovší StarTrek. Epizódy sú väčšinou uzavreté, tak ako to bývalo v starých Star Trekoch - pointa sa nenaťahuje cez 10 dielov. A hoci celkové nastavenie je odľahčené, pravidelne načrie aj do hlbších tém.

• 28.1.2019  21:43
    Tvář vody (2017)

Ten film je v rámci svojho žánru úplne v pohode, strelená je doba, ktorá aj za príbehom, ako sa nemá upratovačka zaľúbila do "vodníka", vidí politické presahy. No a potom diváci túto drsnú rozprávočku hodnotením stlačia, aby bolo jasné, že si neprajú vo filme lovestory s obojživelníkom, pretože keď sa dnes upratovačky zaľúbia do obojživelníka, kde to bude mať koniec?

• 11.2.2018  00:04

Zaslúži si to každý jeden z tých štyroch zlatých glóbusov, ktoré to dostalo. V podstate na tom filme nebolo nič také výnimočné, iba... scenár, réžia, kamera, herecké výkony a hudba. Scenár otočil naruby všetky očakávané klišé. Asi trikrát som si počas toho filmu hovoril "tak teraz to môžu skončiť a nič nepokazia". A nepokazili.

• 19.9.2017  20:45
    Wonder Woman (2017)

V rámci žánru úplne v pohode. Mnohé filmy DC lezú na nervy svojím hraním sa na niečo, čím nie sú, ale to nie je prípad tohto filmu.

• 5.3.2018  12:57

Varovanie učiteľa dejepisu: nenechajte sa zmiasť komediálnym vyznením filmu. Prakticky všetky fakty a vzťahy medzi postavami vo filme sú historicky pravdivé, vrátane takých detailov, ako že Malenkov mal pri poslednej schôdzi s Berijom namontované tlačidlo pod stolom, ktorým privolal vojakov, aby Beriju zatkli. Stalin po mŕtvici skutočne ležal na zemi celé hodiny bez lekárskej pomoci. V jeho vile v Kunceve sa skutočne odohrávali nočné pitky a premietanie amerických filmov až do ranných hodín. Poznámky, ktoré si Chruščov písal o tom, akým vtipom sa Stalin smial, sa skutočne mohli hodiť pri výsluchoch - prvé týždne boli zatknutí nútení písať svoje spomienky do najmenších podrobností. Berija bol naozaj sexuálny predátor, jeho obete po znásilnení dostávali kyticu: ak ju prijali, bralo sa to ako súhlas so stykom. Ak kyticu odmietli, skončili v gulagu. Znásilňovanie žien, aby sa k priznaniu donútili zatknutí manželia, bola bežná prax. Na záhrade Berijovej vily neskôr dokonca vykopali pozostatky zavraždených mladých žien. Molotovova žena Polina bola naozaj väznená Berijom, pokiaľ jej manžel zastával ministerské funkcie. Stalinov syn Vasilij bol skutočne alkoholik, prezident hokejového klubu VVS Moskva, ktorý mal leteckú haváriu v roku 1950. Generál Žukov sa skutočne podieľal na prevrate - zatýkaní Beriju. Pred Stalinovou smrťou skutočne prebehla veľká čistka medzi lekármi, ktorí boli obvinení zo sprisahania. Dokonca ani rozsah čistiek, kedy nočné mesto brázdili čierne automobily tajnej polície, nebol prehnaný. Strieľanie v pivniciach Ľubjanky naozaj prebiehalo rýchlosťou, ako si kat dokázal vymieňať zásobníky v pištoliach. A množstvo popravených naozaj zomierali s výkrikmi "Sláva Stalinovi!" na perách. Autor scenára mal dobre naštudovaného Solženicyna, Roya Medvedeva a Dmitrija Volkogonova. Takže, z tohto hľadiska je to skôr doku-drama, než komédia, hoci herci občas vedú smiech vzbudzujúce dialógy, ktoré však obvykle niekoho stáli život.

• 3.3.2017  21:22
    Únos (2017)

Príbeh, ktorý ešte trvá, sa nedá hodnotiť s odstupom ako obyčajný film. Veď o zrušení Mečiarových amnestí bude slovenský parlament znovu rokovať na marcovej schôdzi tohto roku 2017. Preto mu dávam 5 hviezd, čo u mňa znamená "osobný zásah".

• 19.5.2018  18:22
    Čtverec (2017)

JitkaCardova to zhrnula: https://www.csfd.cz/film/501386-ctverec/komentare/?comment=10779059

• 3.2.2017  19:08
    Horace and Pete (TV seriál) (2016)

Výstižný komentár JitkaCardova: http://www.csfd.cz/film/426338-horace-and-pete/komentare/?comment=10462650

• 18.2.2017  12:01
    Paterson (2016)

Výborné. Manželský pár žil tak jednoducho a krásne, až som sa o nich spočiatku bál. Jarmusch však nepotrebuje na dosiahnutie krízy a katarzie zhubnú nemoc partnera alebo "home invasion" mafiánskeho gangu - stačí roztopašný buldoček. (- Paterson používal klasický Stanley Lunch Box + termosku Classic tej istej značky, priam statusový symbol amerických "modrých límčekov")

• 18.9.2016  13:17

Clint Eastwood vytvoril pútavý film bez toho, aby musel narvať do inak celkom jednoduchého skutočného príbehu nejaké umelé prísady. Piloti sú profesionáli, cestujúci sa správajú celkom rozumne, záchranári robia svoju prácu, komisia sa snaží objektívne vyšetrovať, rodinné vzťahy pilotov síce nie sú ideálne, ale nevyskytujú sa tam žiadne hysterické kravy ale ani dokonalé vzťahy vystrihnuté z Cosmopolitanu. Väčšina divákov pravdepodobne obdivovala hrdinu Sullyho, avšak treba sa pozrieť na prácu vyšetrujúcej komisie trochu objektívnejšie, než že sú to ľudia, ktorí sa snažia nášho Sullyho znemožniť. Práve toto je na celom filme najfascinujúcejšia vec: napriek tomu, že Sullyho už zbožňovala celá Amerika a stal sa miláčikom médií, komisia chce zistiť, či naozaj zvolil najvhodnejší postup. Pretože odhodiť letové predpisy, "checklisty", znamená vydať bezpečnosť pasažierov do rúk pilotovej improvizácie.

• 29.10.2016  15:32

Recenzia v Denníku N: https://dennikn.sk/592571/su-idealni-hipisaci-alebo-skor-pripad-pre-socialku/

• 18.5.2017  08:59
    Volyň (2016)

Filmová ilustrácia ku knihe "Krvavé územie" od Timothy Snydera. Oblasť a čas, kedy to najmenej nebezpečné, čo ste mohli vonku stretnúť, bola jednotka Wehrmachtu. Najotriasajúcejší film od "Choď a pozeraj sa".

<< předchozí 1 2 3 4 6 7