smatana.sk

Slovensko

3 body

• 3.3.2017  21:22
    Únos (2017)

Príbeh, ktorý ešte trvá, sa nedá hodnotiť s odstupom ako obyčajný film. Veď o zrušení Mečiarových amnestí bude slovenský parlament znovu rokovať na marcovej schôdzi tohto roku 2017. Preto mu dávam 5 hviezd, čo u mňa znamená "osobný zásah".

• 18.2.2017  12:01
    Paterson (2016)

Výborné. Manželský pár žil tak jednoducho a krásne, až som sa o nich spočiatku bál. Jarmusch však nepotrebuje na dosiahnutie krízy a katarzie zhubnú nemoc partnera alebo "home invasion" mafiánskeho gangu - stačí roztopašný buldoček. (- Paterson používal klasický Stanley Lunch Box + termosku Classic tej istej značky, priam statusový symbol amerických "modrých límčekov")

• 3.2.2017  19:08
    Horace and Pete (TV seriál) (2016)

Výstižný komentár JitkaCardova: http://www.csfd.cz/film/426338-horace-and-pete/komentare/?comment=10462650

• 1.2.2017  18:44

Dobré najmä na pochopenie, že ani aký majster ako Jarmusch nespadol z neba a musel sa riadiť podľa starého príbehu: Prišiel istý mladík za starým rabínom s otázkou, v čom je tajomstvo životného šťastia. “Správne rozhodnutia!”, odpovedal mu bez zaváhania rabín. “Ale ako môžem ja, nedospelý mladík, rozlíšiť, ktoré rozhodnutia sú správne?”, pýtal sa ďalej chlapec. “Skúsenosť!”, odpovedal lakonicky rabín. “No dobre,” nedal pokoj mládenec, “ale ako môžem ja, nedospelý mladík, získať tú potrebnú skúsenosť?” “Zlé rozhodnutia!” Takže - ak chcete točiť skvelé filmy, nesmiete sa báť natočiť aj filmy, ktoré sa takmer nedajú pozerať.

• 29.1.2017  12:29
    Lov (TV seriál) (2015)

Absolútny skvost. Niekoľkokrát som mal podozrenie, že režiséri akčných a fantasy filmov tento dokument berú ako inšpiráciu.

• 7.1.2017  18:35
    Vlak (1964)

- Povinná jazda pre každé "drážní zblblo" - ťažko niekde inde nájsť toľko dobových detailov o prevádzke parnej lokomotívy. - Burt Lancaster si s rolou evidentne dal kus práce - drôty na náloži montoval ako profík.

• 5.11.2016  13:20

Tomuto filmu nič nebráni, aby sa zaradil medzi rozprávkové cz/sk klasiky.

• 29.10.2016  15:32

Recenzia v Denníku N: https://dennikn.sk/592571/su-idealni-hipisaci-alebo-skor-pripad-pre-socialku/

• 24.10.2016  21:11

Podľa tohto článku http://www.e-kniha.com/proc-se-zdravime-u-nas-cau.html práve film Grande strada azzurra spôsobil, že sa v našich krajinách rozšíril pozdrav "Čau".

• 18.9.2016  13:17

Clint Eastwood vytvoril pútavý film bez toho, aby musel narvať do inak celkom jednoduchého skutočného príbehu nejaké umelé prísady. Piloti sú profesionáli, cestujúci sa správajú celkom rozumne, záchranári robia svoju prácu, komisia sa snaží objektívne vyšetrovať, rodinné vzťahy pilotov síce nie sú ideálne, ale nevyskytujú sa tam žiadne hysterické kravy ale ani dokonalé vzťahy vystrihnuté z Cosmopolitanu. Väčšina divákov pravdepodobne obdivovala hrdinu Sullyho, avšak treba sa pozrieť na prácu vyšetrujúcej komisie trochu objektívnejšie, než že sú to ľudia, ktorí sa snažia nášho Sullyho znemožniť. Práve toto je na celom filme najfascinujúcejšia vec: napriek tomu, že Sullyho už zbožňovala celá Amerika a stal sa miláčikom médií, komisia chce zistiť, či naozaj zvolil najvhodnejší postup. Pretože odhodiť letové predpisy, "checklisty", znamená vydať bezpečnosť pasažierov do rúk pilotovej improvizácie.

• 10.9.2016  00:04

To, že som tento film pustil svojim deťom cca vo veku 10 rokov bol veľmi dobrý ťah. Sledovali so stuhnutými tvárami, ako psychológovia monitorujú deti pri kúpaní, aby postavička žabiaka čo najlepšie predávala šampón, a občas to okomentovali výrazom "svine!".

• 18.8.2016  14:07

Stará láska - prvý slovenský sci-fi komix v časopise Elektrón od autora Jozefa Scheka... potom kniha, a dnes film. Na filme je najlepší práve ten suchý, nudný, metodický postup vedcov, snažiacich sa izolovať a pochopiť neznámu formu života. No a koho by dnes nepotešili zábery na tak šokujúce technológie z roku 1971, ako zámok rozoznávajúci papilárne línie na dlani, dotyková obrazovka, knižnica v počítači alebo rozoznávanie hlasu? Dobrý komentár Subjektiv: http://www.csfd.cz/film/9805-kmen-andromeda/komentare/?comment=653139

• 18.8.2016  11:03
    Barbar Conan (2011)

Nie je to taká katastrofa ako pokusy o pokračovanie kultového Conana z 80-tych rokov. Tento typ príbehu ani nemôže byť nejaký Shakespeare. Ale Tyler Bates nie je Basil Poledouris. Za celý film nezaznie jediný zapamätateľný hudobný motív, pričom práve hudba držala klasického Conana - za prvých 45 minút tam zaznelo len pár viet.

• 15.8.2016  18:59

Z detstva som si pamätal len to, že som ten film videl, mal bombastickú povesť, a niekto tam niečo páchal telepaticky a EEG občas dosahovalo nečakané hodnoty. Po opätovnom zhliadnutí som videl len obyčajný mystery thriller s hviezdnym obsadením. A pochopil som, prečo sa tento film mohol dostať do komunistickej filmovej distribúcie: Burtonova kritika kapitalizmu + dezinformačné zábery "telekinetičky" Ninel Kulaginovej.

• 15.8.2016  18:56

Je tam všetko. Tragické detstvo milionárskeho syna, výcvik v himalájskom kláštore, podzemné sklady výzbroje, verný sluha, romantická priateľka pred ktorou sa tají identita. Ďalší príbeh o superschopnostiach pre dospievajúcich.

• 14.7.2016  20:00
    King Kong (1933)

Kultová klasika, ktorú odporúčam zhliadnuť pred Jacksonovým remakom z roku 2005, aby vynikla genialita tvorcov z roku 1933.

• 14.7.2016  19:58
    King Kong (2005)

Odporúčam najprv si pozrieť pôvodnú, dnes už kultovú verziu z roku 1933 a následne si naordinovať Jacksonov rozsiahly farebný komentár. Spočiatku som bol skeptický k možnostiam zvládnuť tento remake so cťou, ale Jackson urobil niekoľko zásadných dobrých rozhodnutí. Ponechal zasadenie deja do doby hospodárskej krízy, prevzal zvlášť vydarené scény z originálu, a iné významovo posunul (zvlášť ma nadchlo použitie tanca domorodcov do newyorskej show). Samozrejme, treba počítať s režisérovými sklonmi k preháňaniu. Všetko krát tisíc je pre Petra Jacksona akurátna miera.

• 14.7.2016  18:44
    Ant-Man (2015)

V rámci žánru úplne v pohode. Podstatne menej otravné, ako Iron Mani a Avengeri, pretože tomuto nechýba humor a vrchovato je všetkého, kvôli čomu sfilmované komiksy vlastne existujú.

• 3.7.2016  15:07
    Mezi zaslepenými blázny (TV seriál) (1998)

Neprávom prehliadaný, pritom unikátny príbeh bratislavskej Pracovnej skupiny a rabína Weissmandela.

• 23.1.2016  16:58
    Špióni z Cambridge (TV seriál) (2003)

Známy príbeh. Zaujímavé podrobným popisom vzťahov na britských elitných školách a ich väzieb na ministerstvá, médiá, tajné služby.

• 25.12.2015  14:54
    Most (TV seriál) (2011)

Policajná vyšetrovateľka vedie výsluch manžela političky, ktorej mŕtvolu našli rozrezanú pílou a umiestnenú na moste medzi Dánskom a Švédskom. "Vyšetrovateľka: - Vyhrožoval jí někdo? Pozostalý: - Byla to politička. K tomu patří i nějaké ty telefonáty a e-maily. Vyšetrovateľka: - Rozzlobila někoho v nedávné době? Pozostalý: - Chtěla zavést poplatky v knihovnách. Ne všem se to líbilo. Vyšetrovateľka: - Tak to je hloupé. Pozostalý: - Promiňte, cože? Vyšetrovateľka: - Čtení se tak stane otázkou peněz. Sociální rozdíly tak vzrostou." Škandinávsky temný thriller v kocke.

• 25.12.2015  14:52

Neobvyklá britská komédia z povojnových rokov nedostatku, kedy si dámy nechávali kresliť čiarku tužkou na nohy, aby to zdiaľky vyzeralo, že nosia pančuchy. Scenár miestami pripomína televíznych Bakalářov, čo však zachraňujú výkony hercov, schopných dôstojne zvládnuť aj pomerne fekálny humor.

• 25.12.2015  14:39
    Smrt na Nilu (1978)

Identické schémy ako v Zlo pod sluncem. Zaujímavé egyptské exteriéry.

• 19.12.2015  14:44

Sledovanie tínedžera, hrajúceho počítačovú hru, je zábavnejšie. Všetky motívy, ktoré v tomto filme sú, už dávno natočil niekto iný podstatne lepšie a logickejšie.

• 21.11.2015  07:36
    Panství Downton (TV seriál) (2010)

V hektickej súčasnosti je balzamom na dušu pozrieť si seriál, kde je dramatickým vyvrcholením dielu scéna, kde krívajúci sluha omylom zhodí príbory na zem. Kostýmové drámy nemusím, avšak tento seriál je plný nádherných artefaktov z obdobia fin de siécle. Aj keď scenár je občas holé klišé, herecké výkony sú vynikajúce - úplné stotožnenie s rolami. Maggie Smith ako prešibaná stará dáma, ktorá žije svojimi drobnými intrigami a vychutnáva si každú uštipačnú poznámku. Seriál rozhodne treba sledovať v pôvodnom znení, už len kvôli hlasu Michelle Dockery. Uprednostňujem titulky od "Velkotlamka", pretože reč je plná anachronizmov a jemných narážok, ktoré pri hrubšom preklade zaniknú. - Seriál je situovaný do post-eduardiánskej éry. (Eduardiánska éra je desaťročím po smrti kráľovnej Viktórie - 1901, zhruba do začiatku prvej svetovej vojny - obdobie panovania kráľa Juraja V.). - Sociálna štruktúra britskej spoločnosti v tomto období je fascinujúca - napríklad diferenciácia sluhov (majordom, komorníci, lokaji), v ktorej sú statusovými znakmi také detaily, či môže obsluhovať pri stole bez rukavíc, či ho pán nazýva krstným menom alebo priezviskom, atď. Zaujímavosti z anglického hesla na Wikipédii: - Seriál vznikal pod dozorom Alastaira Bruca, špecialistu na dvorské rituály, ktorého butler/majordóm Carson (Jim Carter), označil za "strážneho psa etikety". - Napriek tomu nemožno brať seriál ako historicky presný - kritici upozorňujú najmä na nerealisticky vykreslené vzťahy medzi panstvom a služobníctvom (v záverečných sériách sa už panstvo zaoberá problémy služobníctva ako svojimi vlastnými). - Seriálu sa pripisuje hlavný podiel na celosvetovom náraste záujmu o vyškolených lokajov (bulterov), najmä v Číne, Rusku a na Strednom Východe. V Číne bola v roku 2014 dokonca otvorená škola pre butlerov. - Luxusná výzdoba interiérov natoľko inšpirovala amerického kongresmana Aarona Schocka, že si dal svoje kongresové kancelárie upraviť v podobnom štýle. Následne čelil preverovaniu oprávnenosti vynaloženia verejných financií, 40 000 dolárov vrátil a v marci 2015 odstúpil z funkcie.

• 8.11.2015  17:08
    Troja (2004)

Nemal som veľké očakávania (Hollywood a klasická predloha, to nem-dopadne dobre), ale nakoniec som vôbec nebol sklamaný. - Z klasického príbehu boli odstránení bohovia, ale fungovalo to, a vidím to teraz ako správne rozhodnutie. - Slušné dialógy a vykreslenie postáv, správanie sa všetkých hrdinov úplne logické a pochopiteľné. Len mocou posadnutý Agamemnon a Hector bez bázne a hany boli trochu šablónovití. - Odlišnosti od Homérovho originálu nemá význam riešiť, pretože ak by sa scenárista držal Homérovej Íliady, tak by v príbehu vôbec nebol trójsky kôň a Achillova Päta, čo by priemerný divák naozaj neocenil. - Scenárista David Benioff odviedol dobrú prácu, a nebola to náhoda, čo neskôr potvrdila jeho práca na Game of Thrones. - Je mi len ľúto, že to nakoniec nebol kasový trhák, a tým pádom si nemôžeme pozrieť Odysseiu v titulnej roli so skvelým Seanom Beanom. Prípadne aj Eneidu - náznak s odovzdaním meča Aeneovi film obsahuje.

• 5.9.2015  18:02
    Brazil (1985)

Orwelliáda, kafkárna, bondovka a matrixovina súčasne. Zasadiť antiutopickú budúcnosť do technologickej minulosti (potrubná pošta, písacie stroje...) je pôsobivý nápad.

• 28.8.2015  15:38
    Okupace (TV seriál) (2015)

Nóri majú historickú skúsenosť s premiérom Quislingom a tak je spodobenie dilemy politikov a občanov veľmi realistické (napriek fiktívnej medzinárodnej situácii -pozícia EÚ a USA). Výborne zachytené, ako v skutočnosti funguje hybridná - nevyhlásená vojna, kde v prvej fáze ide o oddialenie reakcie napadnutého pomocou dezinformácií a popierania. Článok o protestoch ruského veľvyslanectva proti seriálu: Co kdyby nás okupovali Rusové? Nový norský seriál pohněval Moskvu http://zpravy.idnes.cz/rusko-norsko-serial-okkupert-d2r-/zahranicni.aspx?c=A150828_114916_zahranicni_aha

• 8.8.2015  12:53

[SPOILER] Tento film je hudobný thriller len pre divákov so skutočne pevnými nervami a rozhodne by ho nemali sledovať deti a tehotné ženy. Už keď v desiatej minúte filmu hráč druhých huslí úplne natvrdo vybalí, že má záujem o stoličku prvých huslí, musí byť divákovi jasné, že autori filmu sa nezastavia pred ničím, ani pred tými najbrutálnejšími scénami. Scenárista nás neušetril znepokojivého pohľadu do zákulisia: otriasajúce bolo najmä tvrdé vyjednávanie o získanie čellistky medzi komorným triom a komorným kvartetom. Scény, kde huslistu zvádza svojím tancom na pódiu tanečnica flamenca, hraničili priam so symfonickým pornom. Filmu však nechýbajú ani romantické motívy - napríklad zvádzanie mladučkej sólistky skúseným hráčom prvých huslí pomocou popisu výroby sláku zo zvlášť vyberaných vlákien konského chvosta pôsobilo neuveriteľne rafinovane. To však bolo len odpútanie pozornosti pred osudovo sa blížiacou katastrofou. Režiséra pravdepodobne zastavila len hrozba, že jeho film vôbec nebude môcť byť uvedený v bežnej filmovej distribúcii, a tak k najhoršiemu - POŠKRABANIU LAKU na stradivárkach - nakoniec nedošlo. Prerušenie hry a výmena čelistu počas Bachovho Opusu 131 však k tomu nemala ďaleko a pocuchanej psychike poslucháča vážnej hudby naozaj nepomôže ani produkcia Majstrovho diela bez pozerania do nôt. (!!!) Keď som chcel po zhliadnutí tohto filmu zaspať, musel som si pustiť Texaský masaker motorovou pílou.

• 3.8.2015  16:01

Napriek atribútom a odkazom - nie je to bondovka. Len tínedžerský film na vyplnenie času do príchodu ďalšieho, pravého 007.