smatana.sk

Juraj Smatana

Slovensko

3 body

• 20.4.2014  00:38

Okolo Chanca sa ohýbala washingtonská realita ako svetlo okolo čiernej diery. Už v polovici filmu som si kládol otázku, koľkí z veľkých duchovných učiteľov ľudstva boli v skutočnosti takíto záhradníci.

• 19.4.2014  01:05

Je dobré si uvedomiť, že tento film je o 5 rokov starší ako Gagarinov prvý let do kozmu. Na svoju dobu - parádne sci-fi, ktoré akoby predznamenalo mnohé motívy zo Star Treku.

• 6.4.2014  16:46

Príjemný film o sympaticky postihnutých hlavných hrdinoch. Autor ho však nedokázal ukončiť "do stratena", ako by sa patrilo, a tak k filmu prilepil záver z úplne iného žánru.

• 6.4.2014  16:34

Upírska romanca, ktorá nie je točená pre teenagerov, ale pre stredný vek. V podstate, oni len majú vymenený tlak času za tlak hladu po krvi.

• 6.4.2014  16:22

1. Alkohol je metla ľudstva, rozbíjač rodín a hudobných skupín. 2. Fínske country o stádach, hnaných Karéliou!

• 23.3.2014  16:49
    Stopa (1985)

Oskar upozornil: "Stopa není adaptací divadelní, ale deskové hry, jako jsou Monopoly nebo Dostihy a sázky. Hráči si vylosují role, vražedné zbraně a tak dále." To vysvetľuje mnohé. Napriek veľkej snahe vrcholom zábavy bolo to, ako majordomus stúpil do psieho exkrementu. Nabudúce už asi sfilmujú Člověče nezlob se!

• 2.2.2014  19:17
    Phineas & Ferb (TV seriál) (2007)

Tak ako vo filmoch o Agentovi 007, aj tento seriál má jedinú dejovú schému, ktorú potom rozvíja, dopĺňa, nečakane pripomína, a nakoniec sám seba paroduje. Divák nakoniec čaká na obvyklé hlášky (Proklínám tě, ptakopysku Perry! Rrrrrr....) skoro ako na bájne "Protřepat, nemíchat" alebo "Bond, James Bond". Pesničky sú podstatne kvalitnejšie než drvivá väčšina vážne sa tváriacej spotrebnej produkcie, a veľmi slušný je aj ich český preklad. Niekomu to tam veľmi dobre "píše". Najobľúbenejšie hity: Ať žije digitál, Koukáme-zíráme, Já rytmus nemám, Ovládá nás ptakopysk, Kouli na noze mám, Hledání Mary McGuffin.

• 2.2.2014  18:44
    Enderova hra (2013)

Bál som sa, že knižná predloha bude dokatovaná podstatne viac a že z toho vznikne tuctový tínedžerský film. Vznikol vynikajúci tínedžerský film. Vizualizácia bojovej miestnosti a záverečnej bitky je výborná. Mnoho vrstiev knižnej predlohy skončilo tak, ako Kráľovná Termiťanov: z ľudskými zmyslami nepostihnuteľnej multi-bytosti sa stala smutná prerastená saranča. Problém knižnej predlohy je ten, že dielo Orsona Scotta Carda nie sú knihy pre deti, hoci tam vystupujú detskí hrdinovia. Dúfam, že marketing filmu odolá pokušeniu naklonovať z filmu aj počítačovú hru, tričká, peračníky a zberateľské kartičky.

• 31.1.2014  16:22

Čokoľvek Spielberg točí, vyjde mu z toho rozprávka. Čo je v poriadku, keď je to ET, Terminál alebo Indiana Jones, ale vadí to, keď má film ambície zachytiť prelomovú historickú dobu.

• 26.1.2014  19:41
    Gravitace (2013)

Vizuálne nádherné, ale schématické. + Neznášam, keď sa v horolezeckých filmoch ohýbajú karabínky, alebo kozmonautom vo voľnom priestore trhajú spojovacie laná.

• 26.1.2014  13:32
    Terminál (2004)

Čokoľvek Spielberg natočí, vznikne z toho "rozprávka". Pre nás je príjemná línia o schopnosti ľudí z bývalého ost-bloku prežiť akékoľvek podmienky. Hoci inšpiráciou bol príbeh Iránca menom Merhan Karimi Nasseri, ktorý takto prežil 17 rokov na letisku Charlesa de Gaulla v Paríži. Na wikipédii si môžete preštudovať, ako sa kombináciou zahraničných vzťahov, straty dokladov a utečeneckých predpisov skutočne dostal do situácie, kedy na letisku pobýval legálne, ale na francúzsku pôdu vstúpiť nemohol.

• 26.1.2014  12:51

Ten film má všetko, čo od thrilleru z doby studenej vojny očakávam. Premyslený a uveriteľný scenár (Tom Clancy) bez propagandistickej jednofarebnosti a podceňovania CCCP, odvážnu filmovú hudbu Basila Poledourisa (zborový spev, ruština), herecké výkony (Connery v typovej roli, pre ktorú sa narodil). K tomu bonbóniky ako politruk s menom Putin, a skvostné dialógy: "Poslechněte, já jsem politik, to znamená, že podvádím a lžu, a když zrovna nemávám dětem, kradu jim lízátka." Snáď len na ruskej výslovnosti mohli popracovať. Záverečný súboj a rodinnú bodku s plyšákom tolerujem ako povinnú obeť žánru.

• 26.1.2014  12:39

Varovanie pre všetkých spokojných čitateľov knihy Maxa Brooksa: Na knižnej predlohe sa dal postaviť špičkový seriál, kombinujúci žánre (dokudrama, fiction, polit-thriller...). Namiesto toho sa v Hollywoode uspokojili s tým, že si z knihy požičali len turbozombie, globálny rozsah apokalypsy a emisára OSN, k týmto motívom domixovali tisíckrát prefláknuté ľakačky a napináky, zombíkov trieskajúcich hlavou o predné sklo auta, a mužskú hviezdu namaskovanú tentokrát za sexy otcovský typ. A keďže na popísanie celého vývoja svetovej zombie-krízy v perióde desaťročia im už potom vo filme nezostal priestor, niekoho napadlo "zázračné" riešenie so smrteľnými chorobami. Záver necháva otvorené dvere k WWZ II. Dúfam sa im na to nepodarí zohnať peniaze.

• 2.1.2014  12:16
    Miami Vice (2006)

Dokonalé remeslo, a podobne ako v Collateral, plnohodnotný soundtrack.

• 27.12.2013  19:18
    Pánovi učiteľovi (TV film) (2013)

Mal to byť pilotný diel k seriálu o slovenských učiteľoch - pokiaľ viem, STV/RTVS nakoniec financie neuvoľnila.

• 26.12.2013  15:23

TOLKIENOVA KNIŽKA: Bilbo zašiel do špajze, aby si do košíka nabral ľahkú druhú večeru - uležaný syr, bochník chleba, nakladanú zeleninu, voňavú paštétu a džbán piva. JACKSONOV FILM: Po otvorení dverí do špajze sa na Bilba vrhla tlupa skřetov, vyzbrojených sekrami a krivými otrávenými mečmi. V poslednej chvíli Bilba zachránila krásna elfka, ktorá do hobitej nory skočila komínom, keď predtým pobila desať vlkolakov tromi strelami z luku. Bilbo upadol do bezvedomia, počas ktorého sa mu vynorili spomienky na Gandalfove rozprávanie o dávnej minulosti Stredozeme, plné nádherných obrazov novozélanskej prírody a náletov draka, chrliaceho plamene kalibru sopky strednej veľkosti. Kým bol Bilbo v bezvedomí, obrovský skřet v poslednom kŕči kopol do vysokej police a obrovské priestory hobitej špajze sa začali prepadať do podzemia. Krásna elfka s Bilbom pod útlou pažou zostala visieť na šnúrke hobitej topánky nad obrovskou priepasťou. Šnúrka sa trhá, životy visia na posledných vláknach, keď pribieha krásny elf Legolas a skôr než podá elfke ruku, hlavou sa mu preženie tragická história ich krehkej lásky, odohrávajúcej sa v nádherných interiéroch kráľovského paláca. Atď atď atď...

• 26.12.2013  14:49

Nájdete medzi TOP hudobnými filmami nejaký iný, kde nie je o návykových látkach, sexe a psychických poruchách umelcov prakticky žiadna zmienka? A kde hudobná skupina na vrchole svetovej popularity podnikne turné zdarma po najmenších dedinách svoj krajiny, aby splatila časť svojho dlhu voči rodákom?

• 26.12.2013  14:43
    Záře (1996)

Niekedy už mám pocit, že najistejšia cesta k hereckým oceneniam vedie cez roly šialených géniov, ale v tomto prípade ide naozaj o výborný biografický film - zagooglite si David Helfgott (ešte žije a na YouTube má pár milých videí). Armin Mueller-Stahl vystrihol overprotektívneho otca úplne dokonale.

• 26.12.2013  14:39
    Angel Heart (1987)

Výborní herci, detailne spracovaná výprava, skvelá kamera, šikovná réžia, starostlivo budovaná atmosféra... takže až ku koncu filmu zistíte, že príbeh je chorý woodoo-satanistický grc. Netrúfam si to hodnotiť hviezdičkami - museli by byť v ponuke aj tie obrátené. Lise Bonet ten film na pár rokov zničil kariéru.

• 25.12.2013  00:53

Film som si pozrel kvôli tomu, aby som mal komplet "mužov" (z Ria, z Acapulca), a nebol to dobrý nápad. Ale možno je to tým, že neznášam "bláznivé komédie", v ktoré vždy obsahujú postavy, ktoré sa stále potkýnajú a niekam padajú.

• 25.12.2013  00:51
    Muž z Ria (1964)

V porovnaní so súčasnou akčnou tvorbou (aj s Indiana Jonesom, ktorého inšpiroval) pôsobí tento kúsok ako dokumentárny film.

• 20.12.2013  16:48

Pokiaľ vám je smutno, že bondovky prestali byť s odchodom Pierce Brosnana paródiou na seba samé, tak si pozrite MI Ghost Protocol. Je akoby pokračovaním, prehnaným, ale vydareným, filmovej zábavy typu Golden Eye alebo World is not Enough. Zadávanie kódu na otvorenie železničného vagóna zaraďujem do súkromného zlatého fondu špionážnej akcie. Samozrejme, pred zapnutím filmu treba vypnúť mozog, a neklásť si napríklad otázku, prečo celý problém Američania nevyriešili jedným telefonátom červeným telefónom do Kremľa: "Molodcy, bystro izmeňte paroľ k nukľearnomu čemadančiku!"

• 8.12.2013  14:10
    Černé zrcadlo (TV seriál) (2011)

Skvelé sci-fi o médiách, v najlepšej tradícii Raya Bradburyho alebo Isaaca Asimova. Vlastne, označenie sci-fi je problematické, pretože niektoré javy nám už takmer klopú na dvere. Niektoré epizódy by sa mali premietať v školách na mediálnej výchove. Len epizóda White Bear na mňa pôsobila príliš ukričane a prefláknuto.

• 30.11.2013  09:07

Film "Občanský průkaz" považujem za to najlepšie, čo zatiaľ v CZ/SK o normalizačnej fáze komunistického režimu vzniklo. Dielo má až dokumentárny rozmer: diváci, ktorí "zažili", budú mať tendenciu prerušovať film výkrikmi "takú termosku sme mali!", "aha, naša obývačka", "jéj, sáčky z mlieka", "kde vyhrabali tú 10-litrovú bandasku?". Film nie je plný bonmotov a kultových scén ako Pelíšky, ale je hlbší. Môžete vidieť realisticky stvárnený pohovor s učiteľom pred celoškolským výborom KSČ, "filcung" - detailnú prehliadku vozu na hraniciach, zásah esenbákov proti návštevníkom nepovoleného koncertu, psychologickú zmenu/poškodenie po pár mesiacoch základnej vojenskej služby, ale aj náladu vo vlaku plnom spievajúcich ľudí. Hlavne však snahu bežných ľudí o trochu šťastia a slobody v spoločnosti prešpikovanej donášačmi z profitu aj donútenia. Vďaka tomu film nie je zapšklý - prežijete pri jeho sledovaní príjemné dve hodiny so smutným úsmevom na tvári. Hĺbku a vývoj majú aj postavy, ktoré sú načrtnuté len pár ťahmi - napríklad rebeli - bratia Čamborovi. Mnohí diváci majú prirodzene inú skúsenosť s normalizačným obdobím. Film rozpráva o menšine, ktorá sa na tie stredné školy nakoniec nedostala, o subkultúre "máničiek". Členovia celoškolského výboru SZM to samozrejme zažívali inak...

• 3.11.2013  01:06
    Duch (1990)

Ak máte rande s mladou jehovistkou, toto je film, ktorý hľadáte! Príbeh bol jednoduchý a fungujúci, hercom role sedeli, ale všetky scény trvali tak o polovicu dlhšie, než bolo nutné. Ku koncu som už hercom napovedával repliky.

• 18.10.2013  15:22
    Ve jménu vlasti (TV seriál) (2011)

Počas brilantných prvých dvoch sérií HOMELAND mi v hlave vírili otázky: Zlomili Brodyho psychiku úplne, alebo sa z toho brainwashingu dokáže vymaniť? Aký je vlastne rozdiel medzi fanatikom a vykonávateľom spravodlivosti? Ako dopadne hra s ohňom medzi hlavnými hrdinami? Je vyššou hodnotou udržanie rodiny, alebo dar spontánneho vzťahu? Udrží si Saul morálnu integritu aj naďalej? Čo vlastne chystá Abu Nazír? Pracoval autor pre tajné služby, alebo je len taký vynikajúci psychológ? Je to viac zásluha scenára, réžie alebo hereckých výkonov, že časté dejové peripetie pôsobia logicky a zákonite, a každodenné scény ako rodinné raňajky sú súčasne prirodzené aj vrcholne dramatické? Po pozretí troch dielov tretej série HOMELAND sa pýtam: Prečo tam už tri diely chýba rodinný priateľ Mike? Prečo to zrazu pôsobí ako odfláknutá telenovela? Kam sa podela autenticita? Čo za nezmyselné problémy to hlavné postavy riešia? Chcú Brodyho holou hlavou evokovať Bruce Willisa? Prečo je akcia Petra Quinna ako opísaná z bondovky? Skončil sa druhou sériou pôvodný izraelský scenár Hatufim a teraz to američania len umelo nadstavujú? Prečo by som si mal vlastne pozrieť aj štvrtý diel? AKTUALIZÁCIA: Vo štvrtom dieli sa to našťastie zlomilo a piaty už je na úrovni prvej série.

• 20.9.2013  12:02

Nenápadný vynikajúci film o vzťahoch, politike a základnom probléme všetkých reformátorov - ako prežiť vlastné reformy.

• 16.9.2013  12:37

Filmy, ktoré inšpirovali stovky iných filmov, to majú ťažké: všetko sme už videli niekde inde. Ale už len za skvelé scény v lôžkových a reštauračných častiach vlaku si film zaslúži našu pozornosť! Moje top vlakové scény, spolu so Srdečnými pozdravmi z Ruska. S niektorými bondovkami má tento film spoločného aj hlavného hrdinu - seladona pred ktorým sa podlamujú kolená o generáciu mladším partnerkám.

• 15.9.2013  00:09

Ako niečo takéto mohlo vzniknúť v ZSSR za Brežneva, je pre mňa záhadou. Možno v rámci "podpory kultúrnej pestrosti národov Sovietskeho zväzu". V trhovom prostredí by to však nemohlo vzniknúť ani náhodou. Pod Kaukazom je to klasika, a teraz možno očakávať zvýšenie záujmu zo Západu, po videoklipe Katie Melua: Love Is A Silent Thief, ktorý je celý zostrihaný zo scén z tohoto filmu. Takto nejako si predstavujem že by vyzeralo, keby nejaký šialenec skúsil sfilmovať Chazarský slovník od Milorada Paviča.

• 31.8.2013  22:23
    Nevědomí (2013)

Príjemné klasické postapokalyptické sci-fi, plné pekných záberov a dobrej hudby, pri ktorom si dobre odpočiniete, lebo sa v ňom nerieši nič hrozne ťaživé a závažné, len bežná záchrana planéty Zem a zvyšku ľudstva.