Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Krimi
  • Sci-Fi

Poslední recenze (1 225)

plakát

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022) 

Zpitvořený brak natočený v exkluzivní produkci. Pět lidí se odněkud vzalo, nic o nich pořádně nevíme, někam nesmyslně jdou, vyskytují se na nepochopitelných místech, dělají nepochopitelné věci, z absolutně banálního a triviálního důvodu, který se dal opsat jednou scénou v prvních pěti minutách filmu. Luxusní scény, příjemný vizuál, fajn herci, nic z toho není. Nesmyslný příběh, zasazený do kontextu, který má v hlavě jen J. K. Rowlingová a který na sebe nedokáže stáhnout pozornost ani plytkou romancí, ani pseudopokusem o politický thriller. Je to prostě brak. Špatně napsaný scénář, který jen hýří fajn dílčími nápady s kouzly, které trikaři vyšperkovali, ale ponechali jako polévku s potřebnými surovinami, ale bez přísad, bez procesu vaření, s nějakou myšlenkou na vývar, ze kterého zbyla jen mastná voda s plovoucí zeleninou na povrchu. Jediná interakce mezi postavami v tom filmu nebyla zajímavá a nestojí za zmínku. Jediná. Jen pár akcí. A ani to ne. Musím uznat, že toto se nepovedlo a že je co napravovat, pokud vůbec bude příležitost. Dobrý dojem z prvních dvou filmů narušuje nezajímavost tohoto. Všichni se tváří, že o něco jde, ale nikdy nikdo neřekne o co, odkud bere přesvědčení atd. atd. atd. Bla bla bla. Jako ten film. Nejslabší přírůstek do Potterovské série.

plakát

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022) 

Všechno dobré fungující, vždy trochu více přepálené, všechno slabé, taky s amplitudou. Stokrát zopakovat "universe" a "multiverse" z Dr. Strange dobrý film určitě taky neudělá. Sto záběrů na Wandu se zavřenýma očima taky ne. A trůn se čtyřmi .... Co se starám... Druhá potitulková scéna to úplně zabila.

plakát

Zpívej 2 (2021) 

Nechci to fakt moc přehánět. Ten film má nicméně všechny ingredience. Je zábavný, hýří skvělými nápady a těží z propojení s populární hudbou na maximum. Nechci to přehánět, ale dál bych mu nejen pět hvězd, ale klidně i Oscara. Takhle jsem se u filmu dlouho spokojeně neusmíval. Svou roli v tom samozřejmě hraje i to, že jsme si to s dětmi a přáteli promítli formou vlastního letního kina pod stodolou :)

Poslední hodnocení (1 644)

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

09.08.2022

Akta X - Série 1 (1993) (série) (S01)

03.08.2022

Šťastný Luke 2: Nový film (1991)

31.07.2022

Lucky Luke (1991)

31.07.2022

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

28.07.2022

Seabiscuit (2003)

28.07.2022

Zpívej 2 (2021)

23.07.2022

Životní trefa (2022)

17.07.2022

El Camino: Film podle seriálu Perníkový táta (2019)

18.06.2022

Reklama

Poslední deníček (36)

Na téma: Captain Marvel: Proč je to jedna z nejlepších Marvelovek na plátně?

(obsahuje spoilery)

Captain Marvel byla promítána v čase mezi Avengers Infinity War a Endgame. Film to propojuje v potitulkové scéně, ze které jasně plyně, že Iron Man vděčí za svou záchranu pageru.

Myslím si, že jde o koukatelný film pro kohokoliv a že je to jedna z nejpovedenějších Marvelovek bez ohledu na to, jak moc to zapadá do ságy s Thanosem nebo 18 filmů Marvelu jako celku. Režisérská dvojice Boden - Fleck totiž potěšila všechny, kdo cítí nostalgii po devadesátých letech a naservírovala na jistotu velmi chutné kousky, které formovaly generace.

K těm nejzásadnějším ingrediencím patří vzhled, hudba a scénář.

Scény na zemi nejsou tak pastelové a tak moc vyčuhující ze zeleného plátna a odehrávají se v uvěřitelných lokacích. Připomenou se VHS, choppery, kožené bundy, CDčka, první internetové vyhledávače. Atmosféru to vykreslilo dokonale, nebylo třeba přemýšlet, divák byl tam. V lokacích mimo zemi už samozřejmě šlo o něco jiného, nicméně na planetě Kree bylo možné postavit nové Hvězdné války.

Se soundtrackem si někdo moc hezky pohrál. Devadesátky se připomenou tím, že rádia hrála tehdy mimo jiné i to nejlepší a nejprogresivnější, co bylo zrovna v hudebním světě, nebo se aspoň tu a tam pokoušela a kdo měl hudební sluch, nemůže proti Garbage, Nirvaně ani R.E.M. namítnout nic. Samotná hudba, zejména v závěru, odpovídala přesně tomu, co Captain Marvel ve filmu znamenala a jakou mocí ve fantazii Marvelu nese. Dynamika soundtracku je hodně povedená.

Scénář si půjčil Top Gun (nevadí), Men in Black (nevadí), Supermana (nevadí), vystřižené scény prozrazují i přímou citaci Terminátora 2 (vůbec nevadí). Zakomponoval do filmu, co bylo třeba vůči Avengerům (obsahuje i nenápadně zásadní moment, díky kterému přišli Avengers vůbec ke jménu, tedy díky Carol Denversové). Nepřehání to s tématikou Scrullů, kteří mohou prakticky v kterémkoliv filmu do budoucna koexistovat s jinými postavami a vynořit se, kdykoliv se Marvelu zachce (viz comics). Je zároveň jednoduše lineární, ale taky pomalu odlupující nenásilně propletený příběh. A především velmi vkusně postaví sebeovládání Carol na její schopnosti vstát, kdykoliv ji něco srazí k zemi a polidští ji to jako málokterou jinou Marveláckou postavu.

Proč nejlepší Marvelkovka? Protože úvod zaujme. Protože na planetě Kree jde o svižnou expozici, která sice končí zradou na zeleném plátně, ale taky rychle přenese děj, kam je třeba a zavede fungující postavu Juda Law. Protože hned první scény na zemi mají klidný neinvazivní humor za každou cenu, ani nemrkneme a už je tu honička městem. Netrvá dlouho, rychlé další odhalení, další funkční akční scéna v archivu, rychlý přenos za vyřešením záhady z úvodu filmu s pomocí Black Box. Postavy se sladí, finální řešení, Carol vstává jako Marvelácký Superman, může prakticky cokoliv a ještě jí to fakt sekne a má šmrnc. Nebere se tolik vážně a humor nepůsobí nepřirozeně jako třeba u přehrávaného Han Sola v jeho polovičatě povedené sólovce. Až skončí Snyderova éra u DC, může tohle být na chvíli cesta, kdy na chvíli přestaneme řešit, co všechno znamená výskyt Supermana na zemi, a využijí se naplno jeho možnosti.

Captain Marvel podle mě nemá slabé místo a to i proto, že zbytečně netvoří vrcholy, které by vyčuhovaly od zbytku filmu. Nic není výjimečné, všechno je víc než nadprůměrné a ve výsledku dává velmi vysoký součet kvality. Pobaví tu botami, tu VHSkou se Správnou posádkou, linkou s kočkou, připomínkou starých počítačů. Etabluje Brie Larson, dává jí nejen v rámci linie základních filmů Marvelu obrovské možnosti, a nabízí svěží herečku ve formě plnou energie, doslova. Triky nic nekazí po celý film, v některých chvílích jsou vyloženě skvělé.

Shrnuto, škoda, že ten film tolik nerezonuje, postava není u diváků tak zabydlená a kvality nejsou doceněné. Nevadí mi to, ale potenciál na povedenou dvojku a trojku je široký. Je to prvotřídní oddechovka s dívčím Supermanem v kabátě Marvelu a byla by škoda to ještě pořádně nevyužít a nejen to podřizovat univerzu nebo multiverzu. Carol Denvers může klidně předvést solóvku na deseti planetách a trumfnout Green Lanterna, Supermana a prakticky cokoliv mezihvězdného comicsového.

Na téma: Captain Marvel: Proč je to jedna z nejlepších Marvelovek na plátně?

Reklama

Reklama