Řím (2005) (seriál)

Muj nejoblibenejsi serial, hlavne diky tomu, ze temer vsechny postavy se chovaji a konaji podle dobovych moralnich a spolecenskych hodnot a zasad, ktere jsou naprosto neslucitelne, s dnesni postkrestanskou, radobynerasistickou, povrchne humani spolecnosti. Divaka to nuti fandit vrahum, nasilnikum, devkam a obcas i zbabelcum. Neskutecne se bavit pri vyslechovych metodach Tita Pulla, obdivovat chladnokrevnost a nadhled mladeho Octaviana, naivnost jeho sestry, prohnanost jejich matky Atie, uznale kyvat pri vysetrovacich postupech Lucia Vorena a fandit Caesarovi i pres jeho chronicky znamy konec, mit rad sympaticnost Vorenovy zeny Niobe a nechat se bavit Marcem Antoniem. Moje nejvetsi oblibenkyne je ovsem Kleopatra Lyndsey Marshalove kourici opium, uzivajici si soulouz s kymkoli a nestitici se -jak je mistnim dobrym zvykem- niceho ani bratrovrazdy a pokoreni cele zeme Rimem. Jake krasne dilo muze vzniknout bez predsudku a bez starosti o rating. Tesim se na druhou radu.

Sametoví vrazi (2005)

Vynikajici true story z prostredi ceskych mafii. Postavy i samotny pribeh jsou sehrany velmi uveritelne a realisticky, nasilne a akcni sceny jsou technicky skvele zvladnute. Hrubes Michala Dlouheho je sympaticky hrdina, jehoz chemie s krasnou Alici Bendovou funguje. Nejcharismatictejsi postava je ovsem vrah, manzel a otec Ludvik Krizek Jana Dolanskeho, ktery svou prvni vrazdou najde svoji sebeduveru a vnitrni klid. Velmi vtipna postava, z niz misty mrazi.

Sin City - město hříchu (2005)

Miller vedel co chce napsat a oba potom s Rodriguezem vedeli, co chteji natocit a z tohoto filmu to primo strika. Zakourena atmosfera mesta devek a vrahu, kde hrdinstvi znamena jit si za svym cilem pres mrtvoly(i vlastni) i jeho nedosazitelnost. Willis sklada poctu svym McClanum a Hallenbeckum, Owen se timto dostava do prvni ligy a nad tim vsim stoji Rourke, mava sekerou a silene se smeje.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Spolu s Imperium vraci uder nejlepsi dva dily SW. Christensenuv prerod ve Vadera je uzasny. Nejsilnejsi scena je ovsem povrazdeni Jediu,kdy clovek doslova citi jak se borti Republika. Vyborne pane Lucasi mate kompletni sagu.

Syriana (2005)

Dilo ve sve komplexnosti a kauzualite vyzadujici cele dve hodiny vasi pozornost, ktere vsak stoji za to, nebot odhaluje a ve vysledku rozjasnuje situaci kolem ropnych machinaci na Strednim Vychode. Ukazuje, ze jedno za jakou stranu, pesaci vykonavaji praci neznajic jeji pravy duvod a s minenim a nazory verejnosti se manipuluje stejne snadno, jako se stadem ovci. Vse je jen o penezich reprezentujicich v dnesnim svete moc. Vytecna prace panu producentu Clooneyeho a Soderbergha, jsem pro vice filmu odhalujicich zakulisi nudnych zprav, jez vetsina lidi prejde bez jakehokoliv zajmu a jez ve svem dusledku tu stejnou vetsinu lidi ridi.

Ulice (2005) (seriál)

Autori si zaslouzi par hvezd uz jenom za ten real-date format, ale prospelo by mene feminismu ve scenari a vice sympatickych tvari. A smrt Marie Kralove.

Vyvrženci pekla (2005)

Takrka undergroundovy snimek Roba Zombieho, kde se misi horor, thriller a road movie a kde hlavnimi hrdiny je rodinka vysinutych masovych vrahu. Reziser se neboji ukazat je pri zabijeni a zcela nepokryte jim fandi. V pripade nekoho, kdo privazuje zneuzite zeny ke dverim s nasazenou kuzi z obliceje jejich manzela, je to velmi buricske a svym zpusobem i odvazne. Kazdopadne moje sympatie snimku zajistila vtipnotost a to zejmena stryce Klauna a Otise.

Wolf Creek (2005)

Nuda, tvarici se jako drsny pribeh na motivy skutecnych udalosti. Postavy jednaji velmi nelogicky a samotny tajemny zabijak pusobi jako cundracky duchodce.

9. rota (2005)

Vynikajici rusky film o pratelstvi. Na rozdil od Nocni hlidky se tu forma podrizuje obsahu a nesnazi se ho za kazdou cenu prebit. Je tu nekolik patetickych momentu, ale kdyz se clovek kouka na rusky valecny film, je temer povinost neco takoveho cekat. Jsou tu ale i emotivne vyvazene sceny, z nichz ta nejsilnejsi je sestreleni letadla s mazaky vracejicimi se z valky. Jen nechapu jak si cesti distributori mohli vybrat takovy kyc jakym je Prvni po bohu a Devatou rotu opomenout.