Duna: Část druhá (2024)

Audio/vizuálny skôst najväčších kvalít privedeny na filmové plátno. Herecky není čo dodať či už stálice prvého dielu až po nových hercov vo vedení Austinom Butlerom, ktorý hrá psychopata veľmi presvedčivo alebo Chalametov prerod  z obyčajného chlapca až po vodcu odboja veľmi uveritelny. Hudba Hansa Zimmera neskutočne elektrizujuca. Vizuálne fakt skvost od súbojov alebo bojových sekvencií až po výbuchy všetkého dookola, ale najviac človeka záujmu červy, ktorý sú neskutočne vizuálne prevedené a na veľkom filmovom plátne sa na nich a na všetko okolo strašne pekne pozerá. Jedna z najlepších návštev kina za poslednú dobu. Pre mňa 85%.

Napoleon (2023)

Veľa romantiky,vzťahov a politiky len malo akcie aj tak by sa dal opísať tento vojnovovo/historický epos a som strašne zvedavý na režisérky zostih a možno moju mienku o tomto filmovom  diele  celkovo zmení. Bolo to jednoznačne  úspechane a tak sa človek občas stracal a nevedel čo a prečo. Phoenix jednoznačné výborná voľba a hraje famózne. Hudba super. Akcie je síce malo, ale Ridley Scott ma technickú stránku v malíčku a jednoznačné sa dá asi najviac vystihnúť sekvencia v Slavkove. Pre mňa osobne celkom sklamanie hlavne po akčnej stránke, ale uvideme čo prinesie DC. 65%.

Mission: Impossible Odplata - První část (2023)

Nový Mission Impossible je pohodovy letný  blockbuster, ktorý v podstate neprináša do daného žánru nič nové, ale je radosť pozerať na film , ktorý je po technickej stránke vypilovany takmer k dokonalosti. Dej je podľa mňa trošku prostoduchy a dosť poriadne pritiahnuty za vlasy, ale poteší nový zaporak, ktorý má charizmu a dobre do daného deja zapasoval. Poteší rada starých navratilcov a hlavne veľmi dobre sa pozerá na novú postavu v podaní Hayley Atwell, ktorá do príbehu zapasovala náramne a je neskutočná chémia medzi ňou a Cruisom. Akčná stránka je špičková ci už sa jedná a naháňačky v Ríme, ktorá má šmrnc a drive alebo akciu vo vlaku a samozrejme v neposlednej rade povestný zoskok s motorkou , ktorá je adrenalinom naspikovana až do morku kosti. Dej ako som spomínal je trosku pritiahnuty za vlasy a chovanie postáv občas úsmevné,  ale povedzme si na rovinu človek ide na daný druh filmu vypnúť a zresetovat po ťažko dní a to som od filmu presne dostal. Predosli diel určite prekonaný nebol, ale uvidime co prinesie ďalší diel séria a s čím novým príde Cruise / McQuarrie, ktorý je podľa mňa  v súčastnosti jedným z najlepších režisérov akčného žánru lebo rozohrane je to v celku veľmi pekne. Za mňa 75 %.

Rychle a zběsile 10 (2023)

Celkom slušný diel a určite progres smerom nahor od hrozného predošlého dielu, ale kvalít takého piateho dielu ságy určite nedosahuje. Zmena režiséra určite filmu neuškodila a film je určite na vysokej kvalitatívne úrovni, ale to sa dalo čakať keďže Louis Leterrier je už ostrieľaný rutinér. Herecky služné a ba dokonca nové postavy dosť potešili hlavne záporák Jason Momoa, ktorý si každú jednu scénu kradne pre seba a je to taký mix šialene vtipného magora fakt nárez, ale aj ostatné nove postavy v podaní Brie Larson alebo Alana Ritchsona určite potešili. Staré postavy samozrejme tiež nezaostávajú. Akcia vo filme bolo dosť a hlavne scéna v Ríme ma neskutočný nárez a je určite jednou z najlepších vo filme. Hudba super. Čo sa týka logiky a fyziky vo filme  tak tamto už ako sme zvyknutý s tejto sérií  nejako  pokrivkáva, ale človek ani od takého druhu filmu nič iné nečaká a nerieši klišé vo filme lebo mnohý z nás prišli a samozrejme mňa neodnímajúc na tento film s tým, že sa chcú zabaviť a to film splňuje. Takže suma sumárom film ako blockbuster určite obstojí, ale ako celkovo je tento diel určite jeden s tých lepším v rámci celej série ba dokonca sme sa dočkali aj nejakých tých prekvapení na záver. Pre mňa 65%.

John Wick: Kapitola 4 (2023)

John Wick 4 je neskutočný adrenalínom nadopovaný blockbuster, ktorý sa v kine len tak nevidí a návšteva je určite neskutočná povinnosť pre všetkých akčným fanúšikov. Film začína pozvoľne, ale po krátkom predstavení starých, nových postáv sa spustí neskutočne akčné Inferno, ktoré nepoľavuje a končí až záverečnými titulkami. Prvá hlavná veľká akčná sekvencia v Osake má neskutočný šmrnc a ázijskú atraktivitu či už v podaní akčných súbojov s katanami, ninjakmi alebo zbraňami resp. starým dobrým Jiu Jitsu.  Najatraktívnejšou vložkou v tejto sekvencií je určite Hirojuki Sanada, ktorý je stále atraktívne zveľadenie akéhokoľvek snímku. Druhá akčná sekvencia v Berlíne má tiež svoje čaro, ale mňe sa páčilo asi najmenej s celého filmu a "tlstý" Adkins mohol , predsa len dostať omnoho viac priestoru. Tretia akčná sekvencia v Paríži svojou atraktivitou, vizuálom a hravosťou určite prevyšuje všetko ostatné v celom filme a situovať akčné sekvencie do rušnej križovatky a s využitím toho likvidovať svojich súperov sa len tak nevidí. Ďalej pokračuje neskutočnú akčnou scénou v baraku, kde John likviduje svojich protivníkov za pomoci výbušných projektilov ma neskutočný rez a nájazdy dronu z vrchu je neskutočne cool a končí neskutočne premakanou akčnou sekvenciou, kde sa hlavný protagonista musí prebojovať cez veľkú hordu protivníkov je neskutočne lahodné a choreograficky krásne nasnímané a asi nikdy vo filmovej histórii nebolo také zložité prejsť '220' schodov ako tu. Nové postavy či už sa jedná o stopára Nobodyho zo psom neskutočne spestrenie celého filmu, ale najviac asi poteší akčná hviezda Donnie Yen, ktorý je neskutočný sympaťák a neskutočný borec a v podstate nás sprevádza spolu s Johnom celým filmom. Postava arogantného Skarsgårda poteší , ale je pravda , že to není žiaden bíjec. Keanu Reeves sa pre túto rolu narodil a fakt do toho dáva asi všetko a vo svojom veku predvádza krásne bojové choreografie a prácu zo zbraňami. Hudba je neskutočne podmanivá a dravá. Trošku je na zamyslenie čo všetko vie prežiť John , ale je to akčný film tak človek nad tým vie mávnuť rukou a povzniesť sa nad tým. Stahelski a jeho komplet tým od choreografou po kaskadérou či kameramanou si určite zaslúžia uznanie,respekt a klobúk dole čo predviedli a priniesli na svetlo filmového sveta. Neskutočná pecka a veľmi silná návšteva kina.  Pre mňa 85 %.

Avatar: The Way of Water (2022)

Vcelku príjemný návrat po tak veľmi dlhej dobe do sveta Pandory, ale na druhej strane WAW efekt prvého filmu tíško pominul. Druhý Avatar je extrémne vizuálne podmanivé dielo a zmena prostredia z korún stromov a džungle do vodného sveta určite filmu veľmi prospel a určite má čo ponúknuť aj do budúcnosti len po stránke dejovej je to tak trošku nezmyselné a s času na čas aj niektoré veci a spory v deji boli vykonštruované umelo. Nové postavy určite obohatením deja a sú veľmi sympatické a do budúcnosti verím vo veľký potenciál lebo tak podmanivé prostredie, ktoré má čo ponúknuť s každej strany sa len tak nevidí. Hudba je prekrásna a strašne  pasuje k tomuto vizualnemu eposu. Síce je pavda , že stopáž je dosť premrštená, ale na strane druhej návštevu kina človek neľutuje a takýto druh filmu nemá zmysel vidieť inde než v kine na veľkom plátne. Pre mňa 80 % .

Thor: Láska jako hrom (2022)

Asi najslabšie Thorovo dobrodružstvo z všetkých dielov. Musím vyzdvihnúť komediálnu stránku filmu ta sa náramne podarila a aj slovenský dabing nebol najhorší, len zamrzí akým smerom sa uberajú posledné filmy od Marvelu. Akcie bolo dosť málo a nebola najkvalitnejšia. Vizuálne efekty boli občas dosť slabé a často by som povedal, že až hanebne odflaknuté. Herecké osadenstvo v pohode a chémia medzi Thorom a Jane je vynikajúca. Záporák sa podaril a jeho pohnútky celkom rozumne vysvetlené, ale mohlo to byť trošku viac dejovo rozvinutú. Návštevu kina neľutujem, ale čakal som trochu viac. Pre mňa 65%

Top Gun: Maverick (2022)

Konečne po dlhej dobe film, kde prevláda čistá filmárčina a technická stránka filmu nad kopou digibordelu. Po technickej stránke je film na neskutočne vysokej úrovni. Joseph Kosinski má remeslo v malíčku, čo už neraz potvrdil pri svojich starších kúskoch. Tom Cruise je pán herec a, čo predvodza vo svojom veku v tomto filme fakt nemám slov. Iný herec by tieto technicky namáhavé kúsky určite nezvládol sám, ale to už Cruise potvrdil pri posledných dieloch MI série a stále dokazuje, že patrí k elite. Zvuková stránka filmu je super tu nemám, čo vytknúť. Jednoducho vidieť a počuť všetky tie stíhačky a vojenské stroje inde, ako na filmovom plátne nemá zmysel. Trošku zamrzí občasné nie veľmi kvalitné prevedené vizuálne efekty a občas aj trošku zbrklé a nezmyselné chovanie postáv, ale to sa pri takom technicky náročnom filme dá prepáčiť. Nostalgia a spomienky na Tonyho Scotta a jeho film je určite cítiť a poteší samozrejme aj camou rola Val Kilmera. Pre mňa najlepšie technický zvládnutí filmový kúsok za fakt neskutočne dlhú dobu. 80%.

Spider-Man: Bez domova (2021)

Trojitá dávka Spider-Mana sa v celku vydarila a asi sa jedná o asi najlepší diel celej Hollandovej Spider-Man série. Staré známe záporne/kladné postavy sa vracajú a na niektorých sa čas podpísal dosť výrazne. Maguire už vyzerá dosť zostarnuto, ale niektorým postavám čas prospel napr. Dafoe ten je podľa mňa najlepší zúčastnení záporák, ale aj návrat ostatných postáv sa podaril. Chémia medzi Spider-manmi je vynikajúca, a tak isto aj chémie medzi záporakmi. Vizuálnej stránke nemám, čo vytknúť. Ozvučené je to fenomenálne a akcia je natočená parádne a hlavne prehľadne. Kino zážitok, ako sa patrí a návštevu kina určite neľutujem. Nájde sa kopa mínusov či už sa jedna o klišovitosť scenára, ktorý je dosť čitateľní, ale to človek odpustí a pár krát sa aj zasmeje a užije si filmový zážitok. Pre mňa 80 %.

Mizerové navždy (2020)

Svieže oddychové pokračovanie akčnej série, ktoré určite neurobí hanbu svojím mladším bratričkom. Akcia slušná len to není tá vybušna action ala Bay, ale je natočená svižne a človek sa pri nej vôbec nenudí. Dua Smith , Lawrance ani po toľkých rokoch nestrácajú na svojom čare a hláškujú o dušu. Nove osadenstvo v pohode vôbec neprekáža a práve naopak prináša do filmu nový elán. Záporáci a dej v pohode ba dokonca jeden zvrat ma neskutočne prekvapil a vôbec som ho nečakal. Hudba v pohode ako v predošlých častiach. Čiže v celku vkusné pokračovanie, ktoré potešilo a z kina som odchádzal spokojný a naladený na možne pokračovanie, ale podľa tržieb by to nemal byť žiaden problém. Pre mňa 75%.