Lupes

Lupes

Lukáš Pešout

okres Svitavy
Evangelický farář z Telecího

LinkedIn: Lupes

4 body

Moje oblíbené filmy

 • poster

  Poslední pokušení Krista (1988)

  Tento film je pro mě nejlepším zpracováním biblických evangelií. Málo platné, žádný jiný film o Kristu (nemluvím nyní o filmech užívajících evangelijních motivů či Ježíše jako předobraz) si nedovolil jít za hranici pouhého převyprávění biblických faktů a vstoupit tak na půdu theologie. Po zhlédnutí Posledního pokušení člověk začíná tušit to, co se jako křesťan často léta snaží pochopit či přijmout. A to na dvě hodiny není málo. Vše navíc doplněno geniální hudbou Petera Gabriela. Paráda.

 • poster

  Zapomenuté světlo (1996)

  Neznám lepší a pravdivější filmovou výpověď o víře a hledání Boha. Neznám silnější odvahu, než odvahu faráře Holého, odvahu věřit. Navzdory lidské přízemnosti kolem něj, navzdory otázkám po smyslu a budoucnosti, navzdory smrti, která vítězí. Rozhovory s Bohem, které vede; naděje, kterou si nenechá vzít... TO JE VÍRA. „Není nic smutnějšího než lampa za bílého dne, kterou zapomněli zhasnout.“ To říká Deml ve své literární předloze, která propůjčila filmu námět i název. Michálkův hrdina se ovšem zhasnout nenechá. Naopak, sám nám svítí na cestu.

 • poster

  Terminátor (1984)

  Bezvýchodnost. Strach. Klaustrofobní pocity. Temný konec. Realisticky ztvárněná akce, kdy slabý člověk stojí proti stroji. Tenhle film vám ani po letech nedá vydechnout. Tedy pokud nejste odkojeni Batmany a dalšími comicsáky, kde sen vítězí nad syrovostí (což má ale za následek pramalé ztotožnění s hrdinou a absenci na začátku zmíněného)... Navíc to svým způsobem nepostrádá logiku, což je v době nástupu cornflakových hrdinů - v době, kdy se točí filmy pro požírače této stravy - věc nevídaná.

 • poster

  Nelítostný souboj (1995)

  Strhující! Prostě strhující.

 • poster

  Ve stínu (2012)

  Nechápu vcelku chladné přijetí renomovanými kritiky. Výborné barevné podání (ne nepodobné komiksovému vidění "Sin City" či "Spirit"), naprosto reálný příběh obohacený v dobře napsaném scénáři o prvky americké drsné detektivní školy (Phil Marlowe), temný konec (co také jiného v 50.tých u nás), skvělá scéna a dobové reálie, dotažené k takové dokonalosti, že by se to mělo promítat v hodinách dějepisu. A dovolím si malé srovnání. Věčný "uhlazovač" naší historie to se svým "pelíškováním" dotáhl právě v těchto dnech až do postele; ne ovšem sám, ale rozdal si to v nechutné čtyřce. Snad právě ta nebude důvodem zapomenutí naší nelichotivé minulosti "ve stínu". Doufám, že tenhle film si diváky najde spíš než vrchol trapnosti "Svaté čtveřice". Moc mu to přeji.

 • poster

  S čerty nejsou žerty (1984)

 • poster

  Zvíře (1977)

 • poster

  Rambo: První krev (1982)

 • poster

  Slepičí úlet (2000)

 • poster

  Matrix (1999)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace