• Krátkometrážní

Dobré ráno, Brno! (2023) (seriál)

+4* Tímto seriálem si u mě po delší době zlepšila Česká televize reputaci, protože bych nečekal, že si dokáže udělat srandu sama ze sebe. Asi je pravdou, že Pražáci by to nedokázali, ale Brno na to koule mělo - vlastně k tomu dildu na náměstí to i sedí ;-). Potěšující bylo i téměř neznámé herecké obsazení (v Divadle na Provázku jsem nebyl ani nepamatuju a to jsem moravák), které téměř na míru sedne každé postavě. Ale zpět k seriálu, u kterého mi humor sedl téměř bezvýhradně, což u Prušinovského není náhodou. Samozřejmě jsou tu díly, které byly slabší, ale u každého byly situace, které mě dokázaly hlasitě rozesmát. Celé vyznění seriálu je pozitivní a i když překvapivý závěr asi každého nepotěší, tak za sebe určitě doporučuji. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Hodně štěstí, pane Veliký (2022)

4* Od Karlovarského festivalu se o tomto filmu dost namluvilo a napsalo a tak mi nezbývalo než abych to posoudil sám. Jedná se o komorní a lidský snímek o hledání orgasmu. Takhle to možná zní hříšně, ale ve své podstatě jde hlavně o citlivé konverzační drama, kde se nebojí mluvit o určitých choulostivých věcech otevřeně. Chvilkami je to poučné, zábavné a někdy zas utahanější, ale ve výsledku jsem se dobře bavil. Tak nemá cenu dávat menší známku než čtverku, i když to občas působí jako přenesená divadelní hra na filmový pás. Proto za mě palec nahoru. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Il Boemo (2022)

+3* Až po Českém Lvu jsem se dostal k tomuto vyzdvihovanému a oceňovanému životopisného filmu. Trochu jsem tentokrát krotil očekávání a vyplatilo se, protože jsem nebyl tolik zklamaný. stejně jako u nedávno viděného Zátopka, protože nenaplnil moje naděje. Tentokrát byly však k tomu jiné důvody. Na první pohled bylo vidět, že film neměl dost velký rozpočet jak by si podobný historický film zasloužil. Ani mi to nepřišlo ohledně kostýmů, masek či interiérů, ale spíš mi k němu nesedla zejména kamera. Herecké obsazení průměrné, ale dostatečné a možná jen camea známých tváří byla zbytečná. Myslím, že i s příběhem se dalo víc pohrát, protože mě přišel děj dost utahaný a bez výrazné "šťávy". Porno to rozhodně nepřipomíná, jak se objevilo v některých recenzích na internetu a erotika je zobrazována decentně, takže si chlípníci moc neužijí. Ale je vidět, že i v dávných dobách šla cesta k úspěchu přes postele, tak bych z toho zas nedělal takové aféry, jak je to dnes módou. Barokní styl mám rád, tak si užily oči i uši a myslím, že můžu hodnotit lehce lepším průměrem, ale bohužel ke čtvrté hvězdičce se to nedostane. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Krakonošovo tajemství (2022) (TV film)

-3* dávno po Vánocích ze vzpomínek dopisuju komentář k této nové pohádce. Hodnocením nebudu přehánět, i když měla dobře nakročeno, nepitvoří se tu herci a ani se tu nesnaží o legraci za každou cenu, což je mi blízké. Příběh taky není napsaný špatně a děti si z něj můžou odnést i nějaké to poučení, takže to své kouzlo i smysl má. Přesto určité obsazení herců mi nesedlo a celkově mi to přišlo nudné a nezáživně natočeno. Takže slabší 3 hvězdičky jsou maximum, co dokážu teď dát a věřím, že Krakonoš ještě neřekl poslední slovo a brzy se setkáme s pokračováním nebo nějakou jinou variací na něj.  [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Mimořádná událost (2022)

-4* Předem se musím přiznat, že lehce nadhodnocuji kvůli zdejšímu nižšímu celkovému hodnocení, ale protože jsem se bavil tak proč ne ;-). Jako mnozí se neubráním srovnání s Vlastníky, protože styl humoru mu byl podobný - jak jinak když oba dělal Jiří Havelka. Jen toto dílko víc působí povídkovým dojmem, což není divu, když se tu uměle prolínají různé skutečné příběhy spojené se železnicí. Samozřejmě se musí vše brát v nadsázce a pro filmové potřeby se to muselo přibarvit a přikořenit. Casting je slušný, i když žádné výraznější výkony tu nenajdeme a vlastně by ani to neměli v čem prodat a žádné dramatické scény nejsou :-). I když v ději to někdy skřípe a je nevyrovnaný, tak za sebe doporučuji a snad se dostane někdy do červených čísel kam podle mě patří. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Moonfall (2022) odpad!

odpad* na doporučení kamaráda jsem si pustit tuhle "Emmerichovinu", což je asi nejpřesnější definice tohoto katastrofického žánru plného neuvěřitelných situací a typického amerického kýče. Nejlépe film vystihuje režisérova odpověď na dotaz odborníka - „Neřeš to, je to jen film“. Sice se díky kvalitním efektům na něj dobře kouká a je obdařen lehkou nadsázkou, ale ani tak jsem se s vypnutým mozkem nedokázal u něho bavit. Kdyby se to aspoň tvářilo jako parodie, ale cítil jsem z toho naopak, že to režisér bere vážně. Za mě teda jasný odpad a jsem rád, že se tentokrát moc názorově neodlišuju od většiny. Chápu však kdo ulétává na konspiračních teoriích jakéhokoliv druhu, tak to bude pro něj to pravé ;-)  [ PŘÍBĚH: 0 /// SMYSL: -1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 3 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Odloučení (2022) (seriál)

-4* Po dlouhé době se mi podařilo narazit na konečně nějaký originální "sci-fi" seriál. Sice jsem se divil, že tohle má na svědomí Ben Stiller, kterého mám zařazeného do odlišného žánru filmů, ale asi jako režisér si vybírá něco úplně jiného. Námět je rozhodně zajímavý a taky netrvalo dlouho, než jsem po objevení si ho pustil. Na konci jsem se rozhodoval mezi 3 a 4 hvězdama, protože pro obě hodnocení mám své důvody. Ale nakonec dám vyšší známku a uvidíme, co přinese další série, kterou si nenechám ujít. Mezi klady patří atmosféra, herecké obsazení i provedení. A jestli Vás zajímají mé výtky, tak ve stručnosti jen 2 - zbytečně je natažený na moc epizod a uprostřed ve třech nebo čtyřech dílech to byla většinou natahovaná nuda. A určitě nic neprozradím, když napíšu že první série spíš přináší víc otázek než odpovědí a byla to pouhá příprava na další, což se mi moc nelíbí. Ale asi to stojí za doporučení a nechám se překvapit jestli si to v pokračování nepokazí a bude minimálně stejně napínavá. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Princ Mamánek (2022)

3* námět Mamánka mě docela zaujal a tak není divu, že jsem si ho pustil hned jak jsem se k němu dostal, Zdejší hodnocení sice k němu moc neláká a asi ani já mu moc nepomůžu, ale v každém případě jde o zajímavý počin, který není pro každého. Možná "takový malý nepodstatný" problém podle mě je, že není moc pro děti, což se u pohádky předpokládá. Právě s jeho příběhem mám největší problém, protože se tváří rozporuplně - na jednu stranu se chce zalíbit dětem různě pitvořícími a bláznivými postavami (jako to má v oblibě Troška - já teda ne) a na druhou je ústředním tématem Smrt, protože jen ta pomůže změnit rozmazlence v muže. Vizuální stránku pochválit můžu, herci své role v rámci scénáře zvládly taky dobře a snad jen kombinace hudebních žánrů mi tam občas přišla jako pěst na oko, což každý má jinak. V každém případě je autorské dílo Budaře originální počin, který ocení zvláště kritici a novátoři. A já zůstanu u své oblíbené průměrné známky a nevidím moc důvod k repríze. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Promlčeno (2022)

4* Tento český film kolem mě loni proletěl bez zájmu, za což se mu omlouvám, protože stojí určitě za pozornost. Nejen kvůli svému tématu, které je stále aktuální a ani jsem netušil, že my jsme ohledně krátkého promlčení trestného činu v Česku tak zaostalí. Film je plný napětí a až do závěru divák netuší, jak dopadne. Je dobře, že film stojí na pevných základech, nevaří z vody a postavy se chovají uvěřitelně. Herecké obsazení bylo slušné a třeba Vilmě Cibulkové role matky sedla na jedničku s hvězdičkou, za což by si minimálně nominaci na Českého Lva ve vedlejší roli zasloužila. Takže po Chybách z roku 2021 je to od té doby další pro mě nejvýraznější český počin a můžu jen doporučit. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Trojúhelník smutku (2022)

-4* Jeden z filmů, na který jsem se hodně těšil a jeho trailer vidět nepočítaně ;-). Četl jsem o něm téměř každou recenzi a nakonec dosáhnul těsně nad čtyři hvězdičky, takže ho nakonec beru jako menší zklamání. Námět je rozhodně zajímavý a Östlund je stále stejně provokativní jako v jeho starších dílech, kde nastavuje zrcadlo moderní společnosti a tady hlavně názorně zobrazuje kontrast mezi společenskými třídami. Film je profesionálně zpracovaný, včetně hereckých výkonů, ale čekal jsem od něj hlavně po obsahové stránce silnější zážitek a ten bohužel nepřišel a titul "film roku" je asi přehnaný. Přímo se mi nabízí srovnání s Monty Pythonovým Smyslem života, jen tohle bylo trochu kultivovanější a bez písniček ;-) Možná časem zreprízuju, jestli jsem nebyl moc kritický a nebo naopak. Přece je tu pár velmi dobrých scének a zajímavé dialogy, ale bohužel zasazené do občas utahaného děje. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]