• Krátkometrážní

Jiří pes uprchlík (2019)

+4* Tento středněmetrážní film jsem měl v hledáčku delší čas a až nedávno jsem si v diskuzi u něj všiml odkazu, kde se dá stále zhlédnout. Tentokrát budu lehce nadhodnocovat, ale to jen proto, že podobný originální námět se jen tak nenajde a bylo to akorát dlouhé, aby to nenudilo a řeklo vše podstatné. Sice se tu řeší jen jedna z mnoha lidských úchylek, ale je to vlastně aplikovatelné všeobecně. Vždycky je to postavené na domluvených pravidlech mezi účastníky a vše je založené na vzájemné důvěře. Ať tento příběh může někomu připadat podivný a možná i odporný, přesto působí lidsky a je citlivě natočený a řekl bych i na slušné herecké úrovni. Proto dávám palec nahoru , chválím autory za odvahu to natočit a doporučuji zvídavým divákům. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Láska všemi deseti (2012)

+3* Jsou chvíle, kdy i já docela velký cynik, má chuť na něco odlehčeného a romantického. A od toho jsou dobré podobné nenáročné a hlavně zábavné filmy, které si na nic nehrajou a i když z nichž číší klišé z každého kousku a od začátku víte jak skončí, tak Vás baví se na ně koukat. Prostě se nesmí brát moc vážně a tato barevná, rozverná a přeslazená komedie se mi trefila do vkusu a mé silnější tři hvězdičky značí, že ji doporučuji ... i když ne všemi deseti ... nic se nesmí přehánět ;-). Děkuji přítelovi "zkoprnělému jazyku", že mě k ní přivedl. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Hodně štěstí, pane Veliký (2022)

4* Od Karlovarského festivalu se o tomto filmu dost namluvilo a napsalo a tak mi nezbývalo než abych to posoudil sám. Jedná se o komorní a lidský snímek o hledání orgasmu. Takhle to možná zní hříšně, ale ve své podstatě jde hlavně o citlivé konverzační drama, kde se nebojí mluvit o určitých choulostivých věcech otevřeně. Chvilkami je to poučné, zábavné a někdy zas utahanější, ale ve výsledku jsem se dobře bavil. Tak nemá cenu dávat menší známku než čtverku, i když to občas působí jako přenesená divadelní hra na filmový pás. Proto za mě palec nahoru. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Egyptologové (1974) (TV film)

+2* Tentokrát jsem si nenechal ujít starou televizní komedii, protože mě zajímalo, jestli jsem nepřišel podle zdejšího hodnocení o nějaký skvost. A podle počtu mých hvězdiček lehce pochopíte, že nepřišel ;-). Taková sestava slavných herců a hereček nakonec vyplodila docela nudnou frašku, u které jsem chvilkami zíval a skoro se nezasmál., protože humor byl opravdu suchý. Je pravda, že téma je už zastaralé a omšelé, ale myslím, že by se z tohoto dokázalo vytěžit mnohem víc. Za to zklamání dávám nakonec slabší známku a já jí určitě nepomůžu dostat se do většího povědomí a určitě nemám ani důvod se k ní někdy vrátit. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Odloučení (2022) (seriál)

-4* Po dlouhé době se mi podařilo narazit na konečně nějaký originální "sci-fi" seriál. Sice jsem se divil, že tohle má na svědomí Ben Stiller, kterého mám zařazeného do odlišného žánru filmů, ale asi jako režisér si vybírá něco úplně jiného. Námět je rozhodně zajímavý a taky netrvalo dlouho, než jsem po objevení si ho pustil. Na konci jsem se rozhodoval mezi 3 a 4 hvězdama, protože pro obě hodnocení mám své důvody. Ale nakonec dám vyšší známku a uvidíme, co přinese další série, kterou si nenechám ujít. Mezi klady patří atmosféra, herecké obsazení i provedení. A jestli Vás zajímají mé výtky, tak ve stručnosti jen 2 - zbytečně je natažený na moc epizod a uprostřed ve třech nebo čtyřech dílech to byla většinou natahovaná nuda. A určitě nic neprozradím, když napíšu že první série spíš přináší víc otázek než odpovědí a byla to pouhá příprava na další, což se mi moc nelíbí. Ale asi to stojí za doporučení a nechám se překvapit jestli si to v pokračování nepokazí a bude minimálně stejně napínavá. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Matrix Resurrections (2021)

-1* Původní Matrix byl zjevení, které přineslo do sci-fi žánru novou krev s originálním nápadem, který je nosný neustále, zejména v době sociálních sítí, online hraní, metavesmíru nebo čeho všeho se ve virtuálním světě ještě dočkáme. Jeho pokračování bylo už jen paběrkování na tom, co vybudoval. Od nového Matrixu jsem vlastně nic nečekal. Podle celkového hodnocení i komentářů diváků mě neměl čím překvapit a to se taky stalo. Podíval jsem se na něj jen ze zvědavosti a abych mohl napsat další zbytečnou recenzi, která se nebude od jiných moc lišit. Opravdu je to zbytečný film, jak po obsahové stránce, tak i po vizuální. Nic nového nepřináší a ničím nepřekvapí a podle mě trikově je ještě na horší úrovni než originál. Samozřejmě vášnivým fanouškům Matrix světa se to bude líbit, protože ti by oslavně tančili i kolem virtuálního hovna Nea nebo Trinity. Možná i ta jedna hvězda je moc, ale asi nechci být vyloženě zlý. [ PŘÍBĚH: 0 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA2 /// TEMPO: 3 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Postel (1998)

5* Je mi líto, že tento film zapadl mezi mnoha jinými a při tom podle mě patří mezi to nejlepší a nejoriginálnější, co u nás vzniklo po revoluci. Chápu, že jsem v tom názoru ojedinělý, ale myslím, že v originálnosti mám velkou pravdu. Rozhodně běžného diváka musím varovat, že to není přímo film určený pro něho a mnohem víc si ho užije ten, koho baví artovější kousky s intelektuálnější zábavou. Co se týče humoru, tak toho jsem si tam užil až až a navíc je tam dost toho mého oblíbeného absurdního i černého. Herecky taky překvapí, protože v obsazení se téměř nenajde vyloženě známá tvář a jde především o divadelní herce. Za sebe musím filmu dát i po zopakování plný počet hvězd a rád se k němu zase vrátím a budu doufat, že se časem jeho celkové hodnocení bude jen zvedat. [ PŘÍBĚH1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2AB /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX)

Zajícův rok (1977)

3* Po jedenácti letech jsem si zopakoval tuto původně pětihvězdičkovou vykopávku a tato repríza jí stáhla dvě hvězdičky. Knihy Arto Paasilinny mám moc rád pro jejich absurdní humor a tak jsem doufal, že mi je tento film osvěží. Bohužel se tak nestalo a koukal jsem přes dvě hodiny na pomalu plynoucí příběh o reklamních návrhářovi, ze kterého se jakoby mávnutím kouzelného proutku stane přírodní muž a začne utíkat před civilizací. Přesně si tu knížku nepamatuji, ale určitě jsem se u ní bavil mnohem víc než teď. Možná když jsem to tehdy zhlédl krátce po knížce, tak mě to sedlo víc, tentokrát bohužel ne. Proto dávám tomuto finskému enviromentálnímu dílku, které bylo určitě ve své době pokrokové, jen 3 hvězdy a raději doporučuji jeho knížky, které opravdu stojí za to a dají se sehnat i jako audioknihy.  [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Bláznivá, zatracená láska (2011)

+3* Jedna z těch lepších hollywoodských romantických komedií, co má hlavu a patu. Samozřejmě, že je od začátku předvídatelná, ale čas u ní příjemně ubíhal, tak nemá cenu, abych ji moc hanil, i když má všechny aspekty, které většinou prvoplánovitě odsuzuji - což jsou hezcí a sympatičtí herci, plno standardního klišé i pečlivě připravené momenty, kdy mají zasáhnout emoce. Přes to všechno jsem se díky příběhu dobře bavil a odpočinul od náročného dne. Naštěstí jsem nenarazil na vyložené hlouposti, které by snižovali mou nastavenou laťku a tak můžu sice s uzarděním, ale přesto dát lehce doporučující známku, což lepší trojhvězdička u mě je.   [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Ucho (1970)

4* Dobu léčení jsem využil také pro dohánění restů v chybějících komentářích již viděných filmů. A toto je jeden z těch, které stojí vidět víckrát. Matně jsem si pamatoval jen pár úseků a teď aspoň můžu doplnit svou "recenzi". Nejspíš dnešní mladá generace není schopna pochopit dobu našeho mládí, ale takhle nějak podobně vypadalo, když se nemohlo o spoustě věcech veřejně mluvit a u některých ani doma. Hlavní dvojice je vybrána výborně a herecky své role zvládly na jedničku. Stejně je na tom režie či kamera. Rozhodně však nechápu jak mohl být tento film ve své době schválen a natočen, protože to bylo hlídáno úplně vše a režisérovi i hercům muselo být jasné, že to hned půjde do trezoru ... v tom lepším případě, když už to přímo nezlikvidovali. Za pozornost určitě stojí a občas je potřeba si dobu totality tímto způsobem připomínat.  [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ]