Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Akční

Recenze (2 808)

Teta (1987) (TV seriál)

nostalgické -4*  Když jsem se trochu probíral Jakubiskovou filmografií, tak jsem narazil na tento předrevoluční koprodukční seriál, který se mi docela líbil. Já vím, jsou to sentimentální vzpomínky, které nemusí odpovídat současnému stavu, ale přesto jsem chtěl konečně dát Jakubiskovi za něco aspoň 4 hvězdičky. Příběh byl plný fantazie, napětí i zábavy, který byl dobře namixovaný i pro dospívající děti. Když na něho někdy narazím, tak se repríze bránit nebudu. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: X /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

plakát

Mach a Šebestová k tabuli! (1985)

nostalgické -4*  Původnímu večerníčku nemůžu nic vytknout, ale tomuto celovečernímu filmu už jo, protože se jen přiživil na jeho slávě. Většina obsahu je šikovně poskládána pouze z jednotlivých dílů. Jinak platí vše co jsem napsal k seriálu. A umístění v místní TOPce ani nemá cenu komentovat - to je prostě nostalgie, která přebije všechno. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ]

plakát

Mach a Šebestová (1976) (TV seriál)

nostalgických -5*  Na tomto večerníčkovém seriálu jsem vyrůstal a měl jsem ho moc rád a vždycky jsem se na něj těšil, tak mu nemůžu dát z nostalgie slabší známku než  za pět. Má na tom zásluhu určitě fantaskní svět pana Macourka, který byl autorem mnoha kultovních filmů a tímto vytvořil něco i pro děti. Dalším nepominutelným plus byl dabing pana Nárožného, který tam výborně zapadnul. Co víc psát ... asi nic a někdy budu muset zkusit nové díly z roku 1998 jen tak pro srovnání. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ]

Ještě máme čas (2020)

-3*  Rád jsem se podíval na Mortensenův režijní debut, ale moc velkou pochvalu nedostane. Film není špatný, hezky ukazuje charaktery postav (inspiraci sbíral z osobního života, tak mu vůbec nezávidím) a je poctivě zahraný. Problém mám hlavně s jeho délkou, která je pocitově na 2,5 hodiny a vlastně i když se furt něco děje, tak je to stále na jedno brdo a žádný vývoj na obzoru, takže se jen čeká .... Lidský příběh, který někomu může přirůst k srdci, ale já to nebudu. I gay diváci se budou muset obrnit trpělivostí, ale nechci mluvit za ostatní, to ať si každý udělá obrázek sám. Své pocity jsem snad vyjádřil jasně. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Kyslík (2021)

+3* spíš příznivější reakce na tuto novou scifárnu mě hodně nalákaly a tak jsem ji ani dlouho neodkládal. Divák se musí připravit na komorní prostředí a pro mnohé určitě i klaustrofobické, což na druhou stranu zvyšuje napětí a pocit bezútěšnosti. Potěší, že se na konci příběhu dopátráte k jasným a logickým odpovědím na otázky, které od začátku visí ve vzduchu, což není v poslední době tak běžné a mnohdy je závěr zamotanější než začátek. Já si tento Netflixovský film docela užil, ale nedokážu mu dát vyšší známku, protože zase to takový zázrak není a své 4 hvězdičky nerozdávám jak na běžícím pásu. Proto doporučuji, ale přehnaně nevyzdvihuji. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1- /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

plakát

Sedím na konári a je mi dobre (1989)

+3* Zatím nejlepší Jakubiskův film, aspoň z těch co jsem viděl (na Tisícročnú včelu stále čakám), ale ani tak to není na 4 hvězdičky a nevidím důvod se k němu vracet. Víc než příběh a herecké výkony mě zaujala kamera a výprava, což asi nebude moc dobré, protože osudy jednotlivých postav mi byly víceméně lhostejné a neudělal jsem si k nim vztah. Běžný divák si podle mě z filmu nemá co odnést, takže je to spíš pro artové fajnšmekry, ale nechci paušalizovat. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Gumiember (2003)

-3* Tady jsem si našel tento zasněný hraný kraťas o gumídcích - aneb gumových bytostech ;-). Nápad je originální i zajímavě zpracovaný, ale přesto jsem od něj očekával něco víc než jen melancholickou atmosféru. Přesto je tu už cítit režisérova invence, kterou mnohem později využil v mých oblíbených filmech. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: X /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Rodina na baterky (2021)

-3* tak bohužel se z tohoto nového animáku neposadím na prdel jako momentálně většina, co ho zatím viděla. Animace je sice podivná, ale nepatřím k těm, pro které je tohle zásadní. Příběh je správně bláznivý a bylo tu dost vtípků, které jsem si opravdu užil, i když se to týkalo těch postranních a nenápadných. Spíš mi vadilo jakým způsobem bylo pracováno s emocemi, protože sentimentální tón se tu objevoval nějak často. A bohužel jsem nedokázal úplně překousnout přehnané akční scény, které patří superhrdinům a ne "členům běžné rodiny". Právě tyhle dva důvody obrátily plusko u trojky na mínusku. Od oddechovky nečekám žádné slzy a když tak ze smíchu, takže zklamání.  [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 3 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ] A zase nějaké to BLA BLA BLA BLA BLA BLA BLA nakonec kvůli novým nepochopitelným pravidlům ...

Lišejník (2019)

+2* jak tu správně píšou, je to meditativní poetická esej o lišejníku. Dozvíte se pár zajímavostí, pokocháte se nad podivuhodnými formami a to je tak všechno. Nic ohromující, ale milé, takže milé dvě hvězdičky a juknout se na to můžete teď v rámci festivalu AFO. [ PŘÍBĚH: X /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 0 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 1 /// ART: 2 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ]

Pohyby (2019)

+2* na tento animák jsem narazil díky festivalu AFO. Ve své podstatě je to taková artová experimentální studie, která mě ničím nenadchla, takže moc velkou reklamu jí neudělám. Ale třeba někoho zaujme víc. [ PŘÍBĚH: X /// SMYSL: X /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 2 /// STYL: 1 /// CASTING: X (3*MAX) ]