• Krátkometrážní

Slunce, seno a pár facek (1989)

nostalgické +3* taková vesnická taškařice, která snad moc neurazí a jedním z dílů Troškovy neplánované trilogie. Sice v současnosti, kdy se to objevuje minimálně 2-3 za rok na komerčních kanálech, je to už hodně omšelé a znovu bych se asi nekoukal. Prostě lidová zábava, která docela dobře ukazuje vztahy na menších vesnicích, jaké tam opravdu jsou. Skvělá Růžičková, které role sedí na míru a ostatní jen tak přicmrdávají ;-) Hodně hlášek se z těchto filmů staly kultovními. Ve srovnání jednotlivých dílů dopadl nejlíp ten druhý - u třetího úroveň rapidně klesá a jen se snaží ždímat z popularity předchozích co jde. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 0 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Babylon Berlín (2017) (seriál)

3* Tentokrát budu stručný, protože jsem tomuto seriálu po celou dobu sledování nedokázal přijít úplně na chuť, i když má nepochybně své nepřehlédnutelné kvality jak ve výpravě, kameře, castingu a bůhví čem ještě. Příběh a zápletka byla totiž na můj vkus poněkud překombinovaná a já se v něm chvilkami ztrácel, ale přesto jsem ho dokoukal. Takže já nakonec zůstanu jen u průměrné známky a nedivím se zdejšímu vysokému hodnocení. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: 3 (3*MAX) ]

Glory (2016)

-5* Tento film byl v mém hledáčku už hodně dlouho, ale až teď jsem se odhodlal a musím uznat že vysoké hodnocení si zaslouží. Sice je to stylově dost minimalistický film, ale obsahově nabízí hodně a zejména nekomerční a festivalový divák by si ho mohl dost užít, tak jako já. Režisérka ve filmu skloubila víc kritických pohledů - jak na společnost, vztahy a média, kde však nepřehlednutelně figuruje sobecká snaha manipulovat druhými. Depresivní a bezvýchodné stavy tu šikovně míchá s drsnou nadsázkou. Byl to pro mě silný zážitek a po několikadenním rozhodování mi to vyšlo na plný počet, zejména za originalitu, smysluplnost a aktuálnost ve všech zemích východního bloku. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 2 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Nejtemnější hodina (2017)

+3* sice na tyto historické filmy kolem války nejsem, ale tento mě docela lákal. Churchill byl zajímavá rozporuplná osobnost a tento film se ho nesnaží glorifikovat a ukazuje i jeho horší stránky. Film ukazuje jen krátký úsek života, ale asi ten nejdůležitější, kdy se rozhodovalo jak se Britové postaví k německé okupaci. Bylo ho zajímavé i napínavé sledovat a oceňuji, že neopomněli přidat i kousek britského humoru a po jeho shlédnutí jsem zase o něco chytřejší. Výsledný dojem je na hraně 4 hvězdiček, ale přece jen se budu držet víc při zemi ... přesto doporučuji všem, které zajímá historie. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Ofsajd (2006)

3* Tento krutě sarkastický kraťas dokážete pochopit i bez překladu. Chápu co tím chtěl autor říct, ale nedokážu ho za to pochválit či zatratit, ale svou cenu si asi zaslouží. Proto čistě průměrná známka. Palestince a Izraelce dohromady stejně nikdo nedá ... [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: X /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: X /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Slunovrat (2019)

-3* Docela jsem se na tento film těšil, protože jsem byl zvědavý do jaké skupiny diváků zapadnu, jestli budu chválit či naopak. Horory nemusím a Slunovrat bych mezi ně ani nezařadil, ale to jsem tušil, že tu o žádné lekačky nepůjde. Nejdřív musím vyzdvihnout kameru a výpravu - na tom si dali opravdu záležet a vypadá vše věrohodně (o to víc, že se to nenatáčelo ve Švédsku). Příběh pomalu plyne, žádné extra zvraty a veškerý děj dokáže divák dopředu odhadnout z toho, co se už stalo. V napětí jsem čekal jak to dopadne a ze závěru jsem byl dost rozpačitý - co se týče mě, tak díky němu ubírám hvězdičku, ale věřím, že na každého může působit jinak. Za mě teda spíš palec dolů a kromě již chváleného mě nic nepřinesl. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 0 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]

Krásný únik (2017)

4* po půlroce jsem si všiml, že jsem neokomentoval tento příjemný lidský film, tak ze vzpomínek tahám co se mi na něm líbilo. Určitě jedna z nejpodstatnějších věcí byl lehký nadhled na stáří a s tím spojenou svobodu pro rozhodování, jak si užít ještě ty poslední chvíle krásně. Herecké výkony byly slušné a role hlavním protagonistům sedli na míru. Určitě se nebudu bránit zopakování, ale věřím že to není film pro mladé či puberťáky, protože ti si z něho nemají co odnést. Za mě hezké 4 hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Drbu vrbu (2019) (seriál)

3* mám tu poctu napsat první komentář k tomuto internetovému politickysatirickému krátkometrážnimu seriálu :-). Viděl jsem prvních sedm dílů a to mi stačí, abych si udělal obrázek. Humor tvůrců divadla Vosto5 mi není extra blízký, ale některé dialogy a nápady mě hodně pobavily a byly trefné. Postupem času se mi to už okoukalo a uvidím, zda mě ještě nějakým dalším dílem znovu nalákají. Nakonec dávám průměrnou tříhvězdičkovou známku, ale zvídavým divákům doporučuji aspoň na zkoušku. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 3 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ]

Taková normální rodinka (1971) (seriál)

nostalgické 5* tenhle první český "sitcom" nejde hodnotit vlastně jinou známkou. Mnoho hlášek zlidovělo a stala se z něho kultovní záležitost a tím pádem patří i do kulturního dědictví. Asi není potřeba víc psát a jeho následovníci nestojí za nic. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ]

Yesterday (2019)

+2* Zajímavý námět mě nalákal na tuto romantickou komedii, která se navíc snaží řešit i morální dilema s vlastním svědomím na pozadí fantaskní náhody. Příběh je docela tuctový, herecké výkony průměrné a nevyhne se ani standardním klišé. Docela mě překvapilo, že některé písničky od Beatles jsem ani neznal. Ale to je tak všechno, bohužel ta náhoda/nehoda se tam vůbec neřeší a stále to neznámo visí ve vzduchu a kvůli tomuto nedokážu filmu dát ani 3 hvězdičky. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ]