Slídil (2014)

Tohle je hrozně divný film. Stejně, jako jeho, i když přímo nevřčené, téma - psychopat. Vlastně herecké výkony jsou super, příběh nutí stále přemýšlet, co že se to stane a jak to bude během většiny filmu. Ale... takhle to skončit prostě nemělo.

Honest Guide (2016) (pořad)

Tady hodnotím hlavně ideu - ta by byla i za 6 hvězd! Jen tak dál!

Pustina (2016) (seriál)

Velice mě překvapilo, že existuje prakticky současný český seriál v takové kvalitě! Narazil jsem na něj úplně náhodou, a příjemně překvapil. Atmosféra supr, příběh supr, dějová linka se krásně vyvíjí a drží člověka v napětí. Konečné rozuzlení možná lehce absurdní, ale zas taková rána kvalitě to není. Stivínová a Dušek to zvládli na výbornou!

Pašerák (2018)

Vše vypadá slibně, už z popisu. Začátek parádně rozehraný, příběh skvěle vystavěný, člověk se těší, kdy to praskne a něco pořádného se stane. Ale nic moc se neděje. A nakonec jsou titulky. Zkrátka, trošku nuda, což je velká škoda, protože potenciál to mělo obrovský. Trochu připomene Gran Torino, jakoby to byla jakési nostalgické vzpomínání, snad pokus o vzkříšení toho skvělého filmu, které se nezdařilo. Škoda.

Sherlock (2010) (seriál)

Dlouho jsem se tomuhle seriálu s obavami vyhýbal, až jsem byl nakonec velice příjemně překvapen. Fakt se na to dalo koukat, dokonce si člověk nemohl pomoct hltat další díly! Adaptace Doyleova díla pro 21. století zdá se mi velice slušná a nápaditá. Divák musí vše brát s určitou rezervou a licencí povahy díla jako takového, pak téměř nelze mluvit o kiksech. Svižnost jednotlivých případů je příjemná, nezatěžující, spíše osvěžující. Problém seriálu je ve 3 a 4 sérii, kde od jistého milníku na konci druhé série, tedy Sherlockovy fingované smrti, začíná seriál ubírat na kvalitě. To, co bylo v prvních dvou sériích to obdivuhodné a příjemné, se zde režséři snažili vytěžit až ad absurdum, a místy to začíná působit ztuhle a přeplácaně. Přesto i ve dvou posledních sériích se najdou díly, které rozhodně stojí za to a i véceméně drží kvalitu. Velká chvála za udržení srozumitelnosti jak jednotlivých případů, tak sobních příběhů hlavních postav je na místě, při vší té stručnosti a svižnosti gradace příběhu.

Zvláštní vyšetřování (2016) (seriál)

Práce těchchle investigativců je skvělá, přínosná, důležitá a velmi si jí vážím. Škoda jen, že je prezentována tímto způsobem. Divák tady velmi snadno nabude dojmu, že je to celé jen nahrané, a tím pádem jde vlastně o manipulaci. Obzvláště citliví pak na to budou v aktuální situaci lidi, kteří se rozhodli přestat věřit médiím úplně. Prostě nelze prokládat zásadní investigativní materiál vpodstatě hranými scénami, které chtě nechtě dotvářejí atmosféru prezentovaným faktům, ať už vychází ze skutečnosti nebo ne. Jakýkoliv kritik pak může po právu tvrdit, že zde novináři manipulují s fakty. Díky tomu, že zde prezentují ověřitelná fakta, se mohou autoři sice snadno hájit, jenže to je většině lidí, kteří hodnotí prvním dojmem, už celkem jedno. Pokud jde o pokus oslovit tímto formátem širší vrstvy lidí, jde to na úkor věrohodnosti. Obzvláště kontraproduktivní je to pak v případech, kdy se investigace týká osob, které média z takových manipulací obviňují, a tím se snaží bránit. Tak či tak, jsem rád, když investigativní žurnalistika se stále rozvíjí, i přesto, že je v posledních letech vnímána čím dál víc negativně čím dál větší částí lidí.

Most - Série 2 (2013) (série)

Jak se zdá mnohým, druhá série prostě je až kousek za tou první. Ale jen kousek. Zpočátku to působí zvláštně, najednou se vytratila ta sympatická jiskra, kterou si první série držela už od prvních minut první epizody. Je to dáno asi i tím, jak je líčen stav Martina, navíc tentokrát nejde o hledání systematického vraha krok za krokem, krásně a přehledně jako v první sérii, tady je to zamotanější. Poslední tři epizody to však dohání a napravují. Finále je skvělé, smutné, ale umně a "po seversku" zvládnuté. Je jasné, že ten efekt úžasné krimi novinky, jako měla první série, už to nemá, ani mít nemůže, ale rozhodně si to drží kvalitu.

Zabijte Hitlera! (2015)

Ty rádoby hrané scény jsou fakt děsné, a celkově by to bez nich bylo daleko hodnotnější. Jako rekapitulace některých událostí to není špatné, ale je to spíš prostě jen jeden z mnoha obyčejných dokumentů z období 2WW.

Nevinná (2008)

Skvělé téma, které mi naprosto sedlo. A skvěle zpracované. Jakožto originál se nabízí srovnání s americkým remakem, který je pravda víc akčnější, což jsou zde spíše plusové body, ale nepůsobí tak přesvědčivě. Místy je navíc okopírovaný doslovně, včetně barvy oblečení, kterou mají dané postavy na sobě v daný moment. Takže zde platí, že originál je většinou skutečně lepší, než remake. A realističtější. Stojí za to si tenhle film pustit z těch dvou jako první.

Alexander Veliký (2004)

Materiál je to skvělý, velké, lákavé téma. Zpracování není většinou úplně zlé, ale celé to působí jako velký ambiciózní projekt, který se nepodařilo dotáhnout, přestože ten potenciál tam byl. Krásně dlouhý historicky uspokojivě věrný film velmi sráží už úvodní a závěrečná grafika titulek, jak z nějakého osmdesátkového (nyní jsme v roce 2004) nebo ještě spíše ezoterického filmu. Podobně je na tom velmi laciná počítačová grafika, která provází obzvláště úvodní a další vypravěčské scény. Chvílemi jsem si připadal jak u animací z Age of Mythology. Některé pokusy o ztvárnění uměleckých kousků v podobě soch a zdobených nádob byly poněkud úsměvné, a z uměleckohistorického hlediska značně mimo. Herecké výkony nic moc, osobně si myslím že obzvláště Angelina Jolie byla velmi špatnou volbou, neboť mi tam ani trochu nezapadla a kromě toho vlastně vůbec nehrála. Hudba sice hezká, ale občas bila do uší jistá nelogičnost jejího využití. Clekově to na mě skutečně působilo jako rozdělaný ambiciózní projekt, který někdo kus před dokončením narychlo zaflikoval a pustil do kin. Tři hvězdy jsou za snahu, zvolené téma, snahu o historickou věrnost, a parádní ztvárnění bitvy u Gaugamel.