zelvopyr

Česko
亀蝙蝠

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 28 37
    • 18.5.2018  20:20

[Oscar za nejlepší film č. 3.] * Silná filmařina, skvělá kamera, extrémně přesvědčivá výprava. Jeden z prvních opravdových exteriérových a zvukových velkofilmů, ne-li úplně první -- a nedělá ostudu ani po tolika letech. Drží se hodně důsledně románu E. M. Remarqua -- až moc doslovně, nejspíš by nějaké to zkrácení prospělo kompaktnosti. Smekám nicméně před tím, že takřka nesklouzl do patosu ani prvoplánového pacifismu: Prostě ukázal. A i tam, kde kniha víc meditativně mentoruje, se držel na uzdě a jen ukazoval a nechal diváka domyslet se.

• 17.5.2018  19:54

[Oscar za nejlepší film č. 2.] * Inu, fakt nevím, odkud se do hodnocení tohoto filmu pustit. Dá se na něj pohlížet více způsoby, namnoze si odporujícími. Tak za 1) Dá se možná říci, že film dostal Oscara za opojení funkčním ozvučením (minulý Oscar byl němý). Sice to tak vypadá (film je blboučký), ale na druhou stranu, zvuk je zde opravdu používán funkčně, i mimo záběr atd., žádná laciná senzace. 2) Na jednu stranu jsem opravdu trpěl slabým dějem, na druhou stranu, tento film je tak silným základem např. Zpívání v dešti (Singing in the Rain), které parafrázuje 4 nebo 5 písní a "dělá si legraci" přesně z tohoto období... S podstatným rozdílem, že zde není zasazení filmu do prostředí filmu, ale jde o Broadway, svět velkých muzikálů. A přesně to je důvod, který z filmu udělal ve své době až takový fenomén, že bylo během několika let natočeno několik trháků - remaků. Zpívání v dešti není parodie a zesměšnění, ale hold tomu, co tento film prezentuje. 3) Všimněte si, kolik filmů je o filmu, herci hrají herce. Je to zkratka? Nebo jim to umožní jednou se konečně přestat přetvařovat a ukázat, že mají také svůj život, a že to není legrace? Zde umocněné na druhou, protože blbý děj je taková mýdlová opereta? Jenže si na druhou stranu vezměte, kolik takových filmů je milováno a/nebo skutečně dobrých. Něco jako když se spisovatel neudrží a píše o spisovateli (= o sobě) -- umožní to nefabulovat a propašovat tam někam i pravdu. Tenhle film přitom není nic novátorského, viděl jsem kdysi třeba už podstatně starší a němé Duše na prodej (Souls for sale), což byla míň pohádka a karneval života... ||| Tak už stačí, objektivně vzato film nemá kvality na víc než ***, ale ... je to fenomén.

• 7.5.2018  20:12
    Wings (1927)

[Oscar za nejlepší film č. 1.] * Chystám se na Oskary popořadě :) Teda za nejlepší filmy. Čekám místy zklamání - tady se nekonalo, naopak. Jako často u němých filmů, chvíli mi trvá rozjezd, naladění se na jiný styl vyprávění. Po pár desítkách minut přestanete vnímat přehnanou gestikulaci, nahrazující žvanění, a vcucne vás to do děje. Mimochodem, obsah je poměrně blbě, pisatel film asi neviděl (není to Mary, do které se zamilují - naopak, ona má roli ženy hluboko ve friendzóně jednoho z nich a oba milují jinou) a jen ho odněkud opsal. Co se týče děje, je jednoduché nazvat ho šmahem jako schematický... to se v podstatě dá napsat o každém filmu, který má něco převyprávět za průměrně hodinu a půl až dvě. Zde se mi líbilo poctivé vyprávění. Ano, vyprávění -- příběhu, u kterého se dalo tušit, jak dopadne, a člověk se pomalu modlil, aby tak nedopadl... pak nesmyslná tragédie války udeřila, a katarze byla opravdu silná. No a krom příběhu značně silnějšího než měl Tmavomodrý svět, ba dokonce možná i Nebeští jezdci, byla zde také masivní výprava, fantastická kamera nejen exteriérová z bitev, ale i interiérová třeba z pijatiky (zasadil bych ji do 50. let či moderněji) a kvalitní střih. Triky ušly, ale padající letadla i dogfighty -- příliš opakovaných záběrů a leckde byly modely očividné, to nepůsobilo zase tak dobře. V půli za ***, na konci bez váhání plný počet.

• 17.4.2018  08:03
    The Terror (TV seriál) (2018)

Zklamání velké, kniha se četla jedním dechem. Bohužel, film ji vykastroval a zpohodlněl, řeší se úplně jiné věci, co smrdí "současnými problémy"... tedy pseudoproblémy. Takže důraz je na to, jak posádka ošklivě nahlíží na domorodce, rasisti jedni, místo boje o přežití vidíme nudné kecy. Také jsem zvědav, zda z předlohy zůstane jiný sex než homosexuální, chybí jim tam v kajutě duhový prapor a #metoo. Čekal jsem od seriálu bezvýchodnost, vražedný mráz ("zima jak na Terroru"), pošmourno, oděvy ztěžklé zmrzlým potem a v pozadí hrůzu z magické přítomnosti v místech, kde skončila země lidí. Vidím herce převlečené do dobových hadrů co předstírají, že se točí v mrazu a odříkávají repliky, jimž nevěří. Tak uvidíme, jestli to bude vůbec mít cenu dokoukat. (po 4. dílu)

• 12.4.2018  22:58
    Příchozí (2016)

Film není o příchodu, ale přijetí osudu. Dobrého i zlého. Díky nelineárnímu vyprávění zpětně silné. Nevím, ale napodruhé by to asi byl hodně jiný film.

• 18.2.2018  09:49

Výteční herci - G.O., K.S.T., B.M. - v průměrném až podprůměrném filmu. Jediné dobově hodnotné momenty jsou části polemik s lordem Halifaxem, které ilustrují přechod od appeasementu k boji o přežití. Film zjevně nemá být něčím jako dokumentem, protože některé situace jsou v rovině pohádkového příběhu (napadá mě Shrek). Tak třeba vysvětlování mezinárodní situace sekretářce v hlavním štábu největšího impéria co kdy na planetě bylo za slzení generálů, králova teple bratrská slova v opilcově brlohu, černoch z lidu školící ministerského předsedu z antiky a britské hrdosti v metru a další a další. Zejména černochovi z té role muselo být samotnému dost trapně. Trapné, ale přesto ilustrativní, nicméně z tak divoké osobnosti a divoké doby si vzít takhle málo je trestuhodné. Navíc ani ryba ani rak, Churchill byl mistr vtipu a bonmotu, a ani s tím scénárista nedokázal příliš funkčně naložit.

• 7.2.2018  14:34

Životopisný film o příběhu Elona Muska. Mimozemšťan přichází na Zemi, aby na svou rodnou planetu exportoval nedostatkovou vodu. Na Zemi z nuly musí vybudovat miliardové bohatství díky pokročilým technologiím. Zároveň si buduje průmyslovou základnu k letům domů (megatovárny na autobaterie, raketovou techniku, Paypal atd.). Inspirující.

• 5.2.2018  21:09

No jo, zase další ze série filmů, kdy se zjevně baví víc ansámbl při natáčení než divák. Vidím to jako takovou protiváhu Woody Allenovi, kterému ve filmu vezmou (teda teď kdoví, #metoo řádí) i štěk dobří herci... tak Rodriguezovi vezmou i štěk popherci a takycelebrity s ambicí na herce. Kdo mě snad jediný potěšil - Charlie Sheen, jehož pojetí prezidenta bylo stylově vysoko. Zbytek byla trochu křeč. Málo sexu, nevím proč - v jedničce byl ústrojný :)

• 21.1.2018  14:35
    Looper (2012)

Vzásadě jediné, co mi na Looperovi opravdu vadilo, byla úvodní premisa, proč zaměstnání Loopera existuje. Nedávala smysl ani v nejmenším třeba ve spojení s collateral damage zabitím v budoucnosti při odlovení jedné osoby (abych nespojloval). A vůbec pro to, aby mohla logika filmu fungovat, šla logika reálného světa na odstřel. Pominu-li tedy toto znásilnění mozku, zbytek stál za to a byl poměrně slušně intenzivní a slizce efektní. Na druhou stranu, nedotažená atmosféra pokročilé současnosti zaostávala za velkým množstvím již natočených filmů - vím, že srovnávat třeba se (starým) Blade Runnerem nebo Total Recallem znamená nastavit vysokou laťku, ale když srovnám ambice a rozpočty... Ze stejné váhové kategorie dejme tomu posledních 10 let podobně konfigurovaných scifi - odfláknuté. Děj bez komentáře, bez spojlerů to nejde.

• 21.1.2018  14:25
    Auta 2 (2011)

Úplně něco jiného, než pro co bych si rád přišel - chaotika všeho (nejen děje) zabraňuje se do příběhu nějak včlenit či se na něj naladit. Uřvané gagy jsou také na dlouhý film docela málo.

• 21.1.2018  14:24
    Auta 3 (2017)

Ano, tohle pojetí a návrat příběhu, kde se postava posune odněkud někam, je důstojné rozloučení. Skoro až dýchá jedničce na záda. Blesk nabral roky a nakonec i rozum. Tým je tým a nejlepší řešení někdy máte přímo před sebou. Doufejme, že čtyřka nebude, v nejlepším přestat.

• 21.1.2018  09:09

Výsledkem mohl být dokonalý mindfuck, ale potenciál filmu nebyl využit ani z 1%. Já jsem ještě navíc hodně otrávený z toho, že se točilo v průměrném evropském lese, jehož strašidelnost rozhodně nevykouzlí bafání špatných masek a šero nebo mlha. Mluvím slušně japonsky a u Aokigahary jsem pár dnů přenocoval, tak vím, jak vypadá ve skutečnosti (nijak extra strašidelně, jen je tam všude mech - ale atmosféra tam je). Proč film vůbec parazitoval na Japonsku nechápu. N. Dormer byla celkem OK herecky, zbytek ani náhodou.

• 21.1.2018  08:59

Kterak byl zbohatlík napraven a získal srdce. Je to němý film, ale autoři si ho trochu pletou s jakýmisi "aranžovanými scénami". Hanebnost zbohatlíka (podsaditého pána kolem 55) se projevuje tak, že nechce se svou 18tiletou snoubenkou, upřímně ho milující pro jeho... nevím co, jít tančit na bál (!!! fakt). Mezitím na Marsu :-), odehrává se scéna lámání hole nad neschopností marsozednáře (podle úboru a kulis), je degradován a poslán s poslední šancí napravit zbohatlíka. Dorazí na Zem, a magickými výhrůžkami jej donutí dělat, co sám nechce. Převleče ho za bezdomovce, čímž mu okamžitě implantuje sociální cítění. Po vrácení původní formy se stane hrdinou a do bytu si zavleče všechny chudé z okolí a krmí je polévkou. Nad čímž patřičně pomatená snoubenka vlhne a jihne, jako bych viděl feminy dnes. Happy end. Na Marsu jásají také.

• 20.1.2018  16:01
    Okja (2017)

Výtečně jsem se bavil. Jakkoli poloha nebyla čistě komediální, stály za to lahůdkové etudy herců, z nichž byl dokonalý zejména Esposito. Nakonec se nedovedu rozhodnout, zda to byla zelená agitka nebo skvělá parodie na agitku, ale je mi to celkem jedno. Palec nahoru.

• 20.1.2018  15:53

Nedělám to často, ale musím přiznat, že jsem sem šel dát odpad, nicméně začetl jsem se do komentářů a uznal, že by to bylo nespravedlivé. A především proto, že mi nedocvaklo, že je to Meyerovka! A přitom bylo přeprseno! Nepovažoval jsem a nepovažuji film hodný nějakého guilty pleasure, protože herci na to zkrátka neměli. Nebo jen nevěděli, jak uchopit stupidní scénář, který ale nebyl vyloženě praštěný nebo parodie (to už bych ho nejspíš poznal). A že prsa ani jednou nevyhřezla (to také). No nic, uznávám, excelentní kamera, slušná hudba. Na víc než ** to u sebe neukecám.

• 20.1.2018  15:41

Divný kočkopes. Jak tu mnozí píší, pro fetišisty dobré.

• 20.1.2018  15:18

OK, "musel" jsem si udělat čárku. O nic moc bych vzásadě nepřišel, snad jen že to byla nikoli nejprovařenější epocha dobývání amerického kontinentu se sympaticky nesympatickými frantíky. Drajv DiCapria na Oskara byl zoufalý, žraní syrového masa v mnoha podobách a další ponižující herecké úkony ve větším množství. A samozřejmě levicoliberální dojímání se nebohými indiány. No dobře, to se muselo hlasujícím líbit.

• 12.1.2018  19:09
    Everest (1998)

Důkladně prostříhané, aby bylo vidět jen to krásné. O mrtvolách a zácpách v zástupech se tam sice mluví, ale nikde nejsou vidět překračování mrtvých a umírajících (a že to byl šťavnatý rok, když se točilo!!!), nikde nejsou vidět tuny odpadků včetně pozůstatků, nikde přetížené cesty. OK tak to byla faktická část. Druhý problém je, že... to se asi v kině stane méně než při domácí velkoformátové projekci... ale během třičtvrtěhodinky 3x rozlepovat oči a dávat film kousek zpět před usnutí, to ve mně vyvolá málokterý film.

• 6.1.2018  14:53

Dalida je v tomto filmu ve vrcholné formě: https://www.youtube.com/watch?v=BaU-8eW96Fo ... https://www.youtube.com/watch?v=Y8pK4iecKQU ... https://www.youtube.com/watch?v=BUxF7ehBfGY ... https://www.youtube.com/watch?v=crI564WzwCM ... https://www.youtube.com/watch?v=XMW2qA6dw8A

• 31.12.2017  21:50
    Pasažéři (2016)

Přes den jsem byl na Star Wars a večer viděl toto... a líbilo se o něco víc. Nicméně, tak dobrý námět + rozehrání dostal direkt kompromisním přístupem resp. odklonem do mainstreamu, film mohl být o mnoho lepší. Vůbec by mi nevadil odstřih posledních 40% a budování pokřivených vztahů mezi křečky v kleci, další morální problémy a hrátky s psychikou. Probudit jich tak 5 a rozpoutat malou válku nebo ještě hůř, vládu, třeba. Zkrátka cesta, kterou se vydali, byla trestuhodně laciná.

• 31.12.2017  21:40
    Pátá vlna (2016)

Zjevně nejsem cílovka, nicméně: Jedná se o jakýsi mashup z War of the Worlds, Invasion, Wayward Pines a Twilight (grin), nicméně jedenkaždý provedený hůře než originál. A to není dobré a není dobré. Má bodová shovívavost je krom měkkosti dána jen spokojeností s Moretz a tradičně oblíbeným Schreiberem. Fakt nevím co jinak dát k dobru, nemělo to hlavu ani patu.

• 31.12.2017  21:29

Musím přiznat, že jda sem přidat po cca 3 týdnech od zhlédnutí recenzi či snad drobnou poznámku, horkotěžko si vybavuji, o čem to vlastně bylo. Byl tam snad bratr a mimoni měli vzdorné období. Jo a byl tam osmdesátkový padouch. Stručně, zapomenutelné.

• 25.12.2017  15:28

A zlatou malinu si právem vysloužil... Ethan Hawke, přestože mu byl dán tak malý prostor. Vážněji, moc nechápu utratit spoustu prachů na velespektákl a dát do hlavních rolí takové nuly - takhle se přeci blockbustery nedělají, že, tvůrče Pátého elementu. Jinak místy dost správně rozeběhlá fantazie, kterou nebrzdily nedostatečné vizuální prostředky. I když se dalo jít dál...

• 18.12.2017  15:32
    Dredd (2012)

Ploché jak Nizozemí, lineární jak... ale na tom nesejde. Snad ani toho napětí není mnoho, jediné, co celkem šlape, je akce. Na druhou stranu, stupidní elementy trčí a rozbíjejí nějakou zřejmě zamýšlenou pochmurnost a fatalismus. Jsem rozpačitý. Nedoporučuji sledovat měkkým povahám. Nicméně věci, co šly pojmout naturalisticky, byly filmovány až cudně a ucukávalo se pohledem. Jakoby chtěli točit proudy krve a bezohledného násilí bez Rka.

• 19.11.2017  14:01

Marika Rökk je po herecké, taneční a pěvecké stránce absolutně dokonalá. I svůj maďarský přízvuk už používá jen jako nepatrnou exotickou třešničku na dortu. Povšimnutíhodné je, jak je v různých záběrech s prominutím jinak kyprá - film začala natáčet doslova pár dnů po narození dítěte. A přesto tančila jako o život. Tak jsem se rozepsal o hlavní hvězdě - ono vlastně nebylo moc o čem jiném, celý film byl psaný pro ni. Snad jen lehce groteskní Erwin (Walter Müller) a další epizodní figurky s občasným vtipem stojí za kratičkou zmínku.

• 29.10.2017  15:45

Slabé, limonádovým zpracováním. Navíc, herečka jí sice byla hodně podobná, ale v jakém stavu se potácela lesem film popsal dost špatně (zlomená klíční kost a další zranění, ztracené brýle). Samozřejmě, točit to dnes s moderní kamerou, střihem a hudbou, asi by to byl zajímaý film.

• 29.9.2017  12:11

Klobouk dolů hlavně před reálnými osobami, zde uvěřitelně zahranými. Ne že by výstup a hlavně sestup nepodcenili, ale jednak pro to, co dokázali -. A snad ještě víc, pro to, jak k události přistupovali a jak ji hodnotí nyní, jakými nevylhanými opravdovými slovy o tom mluví...

• 25.9.2017  18:55

S drobnou nechutí za velmi slabé 3 body... protože byl prostě lepší než Prometheus, kterému jsem dal velmi slabé 2 body. V čem lepší? V práci s postavami. Tím nemyslím (jen) postavení celého filmu na Fassbenderovi, který částečně nepřehrával, ale spíš to, co jsem v Prometheovi zoufale hledal - postavy, s kterými by se dalo aspoň trochu identifikovat, které by byly životné (tady tu a tam ano). Co postrádám nadále, je logika chování skoro všech, nicméně ve vyhrocenosti zápletky to pominu.

• 24.9.2017  17:00
    Everest (2015)

Nejdřív jsem četl knihu, tak jsem drobet otráven. Domnívám se nicméně, že nečíst knihu, vůbec bych se neorientoval. Ani jedno není dobrá vizitka. Předem jsem znechuceně říkal, že čekám, že hvězdám bude učiněna úlitba, že musejí dostat svých pár scén, které budou jen o nich. A stalo se. Jakoby se nedalo obejít bez slzoždímání, nechat to jen na příběhu a přírodě. Prostě hollywoodská rutina, skoro až nuda z takového trháku...

• 29.8.2017  14:20

Zdá se mi to jen, že lidi mají problém s filmem hlavně proto, že se neorientují v logice toho časového paradoxu? Podle mě byl docela zdařile dotažený. Film měl zase trochu slabinu v technické exhibici v efektech, ale milé retro mu dost pomohlo. Jen mi připadal malinko křečovitější, hra na jistotu místo blbnutí, a skoro až existencialismus ;-). Ale stejně líbilo.

<< předchozí 1 2 3 4 10 19 28 37