zelvopyr

<< předchozí 1 2 3 4 10 20 29 38
    • 20.5.2020  18:54

Svatokrádež.

• 20.5.2020  18:51

Tohle je pravděpodobně nejryzejší a nejstřízlivější, nejkomornější Kurosawa (nic proti Rašomonovi), skvěle adaptovaná divadelní klasika (jako obvykle). Šlapající tempo, divadelní postupy, fúze východu a západu. Má emoční záležitost.

• 6.5.2020  08:16
    Elena z Avaloru (TV seriál) (2016)

Snaha roztavit mozky dětí a připravit je na nekonečné soap opery latinského stylu. Příslušný barvotiskový děj se zbytnými kulisami světa i magie. I s patřičně barevnou hrdinkou. Nebezpečné pro IQ a patrně i empatii, sociální interakce a spoustu dalších vlastností, které v dospělém věku umožňují samostatnou existenci.

• 13.4.2020  09:14
    Upgrade (2018)

Krom pár kiksů logiky a tušené zápletky to byla prostě jízda. Výtečný dojem a vizuálně nic skřípajícího ani se zjevně s relativně skromnějším rozpočtem.

• 22.3.2020  17:21
    Neviditelný (2020)

Budu-li hodnotit jako remake, dopadl velmi dobře. Zmodernizoval klasické téma nejen technologicky, ale i co do stalkingu a domácího týrání. Super. Ale. Tenhle žánr je asi pro dost úzkou sortu konzumentů klasiky. Budu-li hodnotit bez tohoto hlediska, i tak to ujde. E. Moss nedokážu vidět jako ženu, kvůli které dělat takový cirkus, ale to je jedno, psychopat potřebuje hlavně ovladatelnou oběť, a co v ní vidí, v ní vidí hlavně on. Pěkně podané, a za mě i ta efektní fyzická "tuhost" a skoro nezlikvidovatelnost padoucha byla zase až na škodu věci (jasný, vynálezce je automaticky přeborník v bojových sportech a používání zbraní). Zbytečně do komiksova.

• 14.2.2020  10:23
    Jake a piráti ze Země Nezemě (TV seriál) (2011)

Z Hooka je udělaný krystalický debil, jeho pomocník je stejně hloupý trpajzlík co ho Disney zrecykloval ze Sněhurky, celý příběh je o dětech, které "řeší" "edukativní" "úkoly", na kterých se nic nenaučí, a z nebe se jim zjevují dublony. Účelem bylo poskytnout dvěma úchylům prostor pro nevkusný hudební exhibicionismus při závěrečných titulcích, který se bohužel dostane na oči dětem. Ony jsou samozřejmě nekritické, takže nepoznají, že je rodiče exponovali nejhlubšímu dnu, z kterého houfně odumírají mozky. (P.S. ona ta recyklace animací postav je reálná a ne zdánlivá, tím se fakt ušetří nějaký mrzký dolar).

• 6.2.2020  15:58

Hm, byl jsem takořka nahnán na přečtení knihy. Abych si ji užil, dal jsem si ji v originále, shltl ji za pár hodin, a snad 80% věcí jsem znal, navzdory železné oponě. Pak film, obával jsem se... a ... hm. Co se nepřekvapivě stalo – muselo se veeeelmi krátit a zjednodušovat. Bohužel ale sice zůstala většina příběhu, nikoli však jeho svět, který ho dělal zajímavým. Místo planety, která je v háji a usa na ní nehrají žádnou roli, protože je každý za sebe, lidem nic nezbylo a jediná jakžtakž práce je UVNITŘ virtuální reality... zbyly v reálném světě nepřesvědčivé kulisy jakéhosi malého vypulírovaného sterilního "slumu" obklopeného celkem normálním světem jako dnes. Místo nemilosrdné mašiny korporátu, který neosobně ničí lidi jako položky, zbyla karikatura padoušského manažera a jeho poskoka, který si vede osobní vendetu. Místo nekonečně rozsáhlé virtuální reality, která má ohromit, ve které je vše možné, lze v ní najít jakékoli světy, kopie světů z veškerých her a Hallidayových veškerých vzpomínek... jakési americké panoptikum počítačové chodičky. Místo největší představitelné bitvy vesmíru, kde máte k dispozici veškerou techniku a magii z veškerých počítačových her a simulací a můžete se převtělit v cokoli, jakási parodie na pěší bitvu s pár mechaboty. Místo láskyplných fanouškovských citací světa ustrnutého v osmibitové počítačové estetice a osmdesátkové nostalgii, inteligentních odkazů např. na Monty Pythony... americká velmi zúžená popkultura pro diváky bez jakéhokoli rozhledu a bez srdce, s proti knize plytkou love story. Místo ku***sky obtížné dlouhé řady úkolů, vyžadujících obrovské znalosti a zkušenosti v počítačových hrách / hudbě / filmech atd., triviální akce, kde hraje roli skoro až náhoda. Místo aktivního vypořádání se s IOI jedno hacknutí + taková velice podivná honička v ulicích města. Místo výborné role Ogga v příběhu taková dost trapnost. Jo a všichni byli v Columbusu, to "nahrávalo" autentičnosti světa, opravdu. Místo typově dobrých gunterů modelové. Místo režiséra Spielberg. Díky za holy hand granade a Excalibur, ale to bylo drobet málo. P.S. myslím, že velká část filmu měla být z pozice 1st person a bylo by to výrazně lepší. /// Komentáře: mnohem méně kecy než já to řekla Jossie. Dobrý xxmartinxx. /// P.P.S. dnes ráno jsem k tomu jako poslední slovo doma řekl, že hlavní problém je, že Spielberg byl starý už v osmdesátkách.

• 4.1.2020  18:41

Dobrá, po mnoha a mnoha letech přidám komentář. Tohle bylo moje první setkání s japonskou animací (v dospělosti, jinak jsem třeba Včelku Máju samozřejmě znal). Zavedlo mě ke Ghibli, kde mě totálně získal Totoro a nakonec jsem sehnal prakticky všechny filmy i seriály z ruky Miyazakiho. Byla to jedna z inspirací, proč se učit japonsky (u čehož jsem vydržel spoustu let a dostal se na slušnou úroveň, která mi umožnila novějším Ghibliovkám i dělat titulky, které nebyly zmršené přes čínštinu a angličtinu). In medias res, hlavním neporozuměním tomuto filmu je považovat jej za dětský film. Japonec, má-li jej komentovat, ošívá se a je mu nepříjemný kontext dětské exploatace a práce v sexuálním průmyslu (jo, lázně...). Což má velkou tradici a stejný schematický průběh, kdy nebohé děvče tělem splácí dluh své rodiny. Miyazaki si spoustu témat nedělá jednoduchými a zápaďanům bez znalosti kontextu dost často "nálada" uchází. Poměrně málo filmů je opravdu pro děti, jsou adresovány spíš tomu dětskému, co zbylo v dospělých. Což bych viděl jako velmi zjevné hlavně u zmíněného Totora, nebo u nádherného a neznámého Pompoko (příběh + scénář), Conana i dalších. A potom filmy méně tlačící na infantilní metodu výpovědi (Porco Rosso, Kaze tačinu...) uvádějí diváky v rozpaky nemístné. P.S. a čisté srdce vítězí.

• 25.12.2019  09:18
    Chuckovy možnosti (TV seriál) (2017)

Další generický seriál na stejné téma, který aby byl zajímavý, je sice dadaisticky bláznivý, ale sráží ho příšerná uvřískanost.

• 25.12.2019  09:09
    For All Mankind (TV seriál) (2019)

Kinnaman válí, další herci zdatně pomáhají, seriál zpomaluje a zrychluje a soustředí se krom alternativního dobývání vesmíru také na alternativy ve společenských normách a stereotypech, které by se mohly změnit taky. Tzn. není to otravná propagace feminismu a minorit, spíš se tím tak pěkně kontrastuje doba, a Kennedyho sexuální aféra je jen takový running joke. Civilně a přesvědčivě jsou podány rodinné dopady a rozpady. Jako příznivec hard sci-fi jsem si dost užil naprosto věrohodnou techniku i soulad s reálnými ději v kosmu. A ta nostalgie, kdy NASA neznamenala úředníky a hlavně účetní jako teď...

• 20.12.2019  22:01

Dokonalost. Herecká i dějová. A potitulková scéna se Sea Dragonem mě nadchla.

• 15.12.2019  09:07

Pořádný dvoj-cliffhanger hodný předposledního dílu. Nebudu na něj brát zřetel, protože je poměrně jasné, kam se bude děj ubírat (jsem zvědav, jestli jsem se trefil). Epizoda je nabitá charakterním herectvím - a ukazuje se, kdo z herců na něj má, a kdo ne. V tomto ohledu drží standard a standartu hodně vysoko.

• 9.12.2019  10:02

Silný díl, kterému až škodí natahované citové vydírání. Tak se nám vše posunulo do "psychologického" filmu, kde jsou hlavním aspektem dopady událostí na duševní stav zúčastněných. Zajímavé. Nepřehrané, kupodivu.

• 5.12.2019  19:07

Novější sezóny mají kupodivu i stoupající úroveň.

• 30.11.2019  11:34

K seznamu bodů, u kterých si nemohli pomoci a museli je tam narvat, přibyl posttraumatický syndrom válečných veteránů, prezidentský harassment, rákosková x liberální výchova dětí. Chybí terorismus a mlácení hlavou o kobereček, ale to se asi taky dočkáme. Taky čekám mladého Trumpa jako Luciferova bratra. Je to ale dějově a herecky velice dobré.

• 25.11.2019  18:29

Body děje byly dopředu tak mechanicky zjevné, že je to až škoda. Seriál jede v takové maniodepresivní sinusoidě, jednou jsi dole, jednou nahoře. Bujarost/kocovina. Líbí se mi dokončení (?) linky s von Braunem a jsem rád, že Slayton poletí na Měsíc, což v reálu nestihl. Jinak stejné vady jako předchozí díly, trochu moc plkání, trochu moc aktuálna, herci, co zrovna nejsou v ději, mají udržovací štěky (nebo ani to ne).

• 19.11.2019  11:28

Možná i 5*. Vzásadě mi vadilo šustění papírem u těch, co zůstali na Zemi. Hlavní děj se odehrával okolo Měsíce, takže postavy, co se nevyskytovaly tam, dostaly pár replik nebo se aspoň mihly, aby jako že byly furt v ději. Je zde pár milých legrácek doby, hlavně okolo Nixona apod., ale nevím, nedostalo mě to tolik. Manželky těch na Měsíci (jo, myslím i Wayna) to drobet přeháněly se sny. Btw. hlavní role amerických hrdinů (podle pořadí na IMDB) - švéd, novozélanďan, jihoafričanka... první američanka na měsíci je z Londýna... jo, to je ten globalizační efekt, máme tam feminismus, černé, lgbt, ilegální imigranty, teď čekám co tam bude za další progresivistické legrácky :)

• 11.11.2019  13:40

Krásná pocta zejména Deke Slaytonovi. A (Geraldyn) Molly Cobb (viz věnování). http://spaceref.com/news/viewpr.html?pid=53977

• 11.11.2019  13:35

Tady jsem dal plný počet za děj na pokraji satiry a frašky. Velmi pěkně uchopený pohled na ženskou roli. Nelze jim skoro všem nefandit, každé pro něco jiného. Dobře napsané postavy!

• 11.11.2019  13:33

A tohle chybělo prvnímu dílu - začíná se hrát velice ostrými lokty na všech stranách. Von Braun mohl klidně dostat i větší prostor.

• 11.11.2019  13:32

Výborné. První díl nasadí depkovou atmosféru a ukáže (oba hlavní) protagonisty. A postupně představuje jejich motivace a story, hezky historicky zasazuje. Smysl pro detail. Jinak podivná kulisová žvanírna kombinovaná s celkem vysokorozpočtovým použitím funkčních rekvizit z dílny NASA.

• 31.10.2019  08:35
    7T (TV seriál) (2014)

Je to prostě pro jiný trh. Kulturně lehce neslučitelné. Prázdné. Vřískavé. Po lobotomii.

• 24.10.2019  13:21
    Syn temnoty (2019)

Ale jo, jenže jakmile jednou vkročíte do realizace tohoto konceptu (ostatně nijak originálního), tak udělat ji takhle nudně, předvídatelně... Skoro bych to radši až neviděl a dal přednost nějaké "sci"-fi pitomince z 50. let.

• 24.10.2019  13:14
    V bolestech (2013)

Zase lobotomický český název, ale na to už snad nikdo nehledí. Ze začátku jsem okázale zíval a směrem ke své drahé vysílal ironické poznámky, abych předvedl nadhled nad naivitou filmu (které tam bylo objektivně dost). Na konci jsem dobrovolně konstatoval, že to bylo překvapivě dobré. Slušně svěží příběh jedné nákazy.

• 20.10.2019  11:21
    Slunovrat (2019)

Nadšení na mém nadšoňometru sotva pohnulo stupnicí. Ani ty scény, co měly být intenzivní, na mne moc nepůsobily. Tak snad povšimnutíhodné aspekty: Stálé připomínky, předzvěst, že to blbě dopadne. Stálé světlo, insomnia. Mírné halucinace. Neustálý rauš celé komunity (asi to nebylo jen o slunovratu - všechny děje vycházely asi z normálních, každodenních). Intenzivní skupinové prožívání emocí (jo, to bylo dobré). Je to tak nějak vše představa nesektáře, jak funguje sekta. Sluníčková. P.S. Švédsko točené v Maďarsku za peníze EU (viz titulky) - pro Amíky dobré. P.P.S. na symbolickou rovinu si hrát s tímto filmem nechci... a považovat ji za pokus o resuscitaci a plynulou pitvu rozchodu. Nene, vidím jak vidím :)

• 1.10.2019  13:16
    The Haunting (TV seriál) (2018)

Hm. Trochu škoda, že seriál vrcholil v půlce. Úvod lenivý, budující jen atmosféru a prozrazující až příliš málo. Konec rezignující na pořádné koule. /// spoiler spoiler /// Jo, hezky se poskládá pointa a vysvětlí se kdo je kdo a kdo za co může. Ale co je na tom vlastně zajímavého, když toho dosáhnete odepřením informací v průběhu a odtajněním až na konci? Horší je, že tvůrci naznačili, ale nevyužili možností poslat horror do silného kalibru, např. důslednější prací s tezí dokola opakovanou, že je vše jen sen. Nakonec je tahle místy výborně rozjetá linie znehodnocená - není to jen sen, jsou to střípky času. Naopak se střípky času (poprvé skvěle použito v 5. epizodě a na konci také dobré) se pracuje také nešikovně a nakonec nehrají v příběhu moc roli. Bez nich by fungoval úplně stejně. Úplně mě ale otrávilo, že motiv spisovatele, který ohýbá děj, byl také opuštěn. /// Moc nechápu, co je v horrorech na duších (duch, ne duše) tak děsivého. Zjeví se a dělají hů, hů? Je to nepochopitelné zlo? (hlavně u japonců). Je to snad svědomí a nevědomí, kterým ubližujeme sami sobě? To tady bylo vcelku rozehráno, ale s tak nějak podivnou logikou... /// Inu, to je vždycky škoda, když je dokončený projekt, který v řadě ohledů zaslouží opravdový aplaus, ale v pár ohledech lacině zklame.

• 1.10.2019  13:02

Nejlepší epizoda (hodnoceno po poslední). Famózní vícestupňová hádka prakticky celý díl.

• 16.9.2019  15:40

No, postupně se vyklubal slušný film. Škoda závěrečných vysvětlovaček pro pomalé, bez nich bych uvažoval o 5*, s nimi jsem uvažoval i o 3*.

• 12.9.2019  19:20
    Zafari (TV seriál) (2018)

Do bezbřehé nudy převlečená gayparáda propagující ohleduplnost k odchylkám a úchylkám. Servírováno dětem.

• 12.9.2019  14:05

Jako dítěti vyrostlému na čtení pohádek rodiči se mi z tohoto seriálu upřímně zvedá žaludek. Krystalické zdisneyování. Nevadí mi styl kresby, nevadí mi pojetí postav (vůbec ne), vadí mi přesně ta nová dobrodružství, která jsou v čelní srážce s duchem původního Půa.

<< předchozí 1 2 3 4 10 20 29 38