• Krátkometrážní

All or Nothing: Tottenham Hotspur (2020) (seriál)

Rád bych řekl, že fandím úhlavnímu rivalovi, ale na AoN o Tottáči jsem se hodně těšil. Dokusérii si nicméně bohužel rychle přivlastní Mourinho a rozjede one-man show. Sunderland Till I Die mě v rámci žánru bavilo mnohem víc, tvůrci si tam dali větší práci se zachycením konfliktních situací, k dění v klubu více promlouvají zaměstnanci a fans, jsou tam logičtější dějové linky okolo jednotlivých hráčů (zde se například nabízelo více probrat s Allim, proč si po covid pauze skoro nekopl, na úkor Kaneova rodinného "odhalení"). Ale pořád jsou fotbalové dokusérie vítaným čerstvým materiálem, který mě jako fotbalového fanouška baví sledovat, 70 %.

Americký sniper (2014)

Pateticko-patriotický snímek je slabým odvarem amerikanismu zobrazeného v Gran Torinu, slabým odvarem válečného žánru v podobě například Black Hawk Down a i slabým odvarem studia psychiky válečného veterána jako třeba v Birdy. Ve výsledku tedy pro mě šlo o průměrný životopisný film; možná kdybych měl v sobě kus amerického vlastence, tak to ocením víc. Takhle je to za 50%.

Anna Karenina (2012)

Hodně moderně pojaté, což nemusí každému sednout; výprava, kulisy a divadelní prvky skvělé (občas přeháněné, ale dobovou atmosféru jsem cítil). Film byl oproti mým předpokladům ve slušném tempu a Keira, které zdatně sekunduje Taylor-Johnson jako Vronský, je po celou dobu přímo démonická. Je škoda, že celý film je v angličtině, což mi prostě nesedí k příběhu z carského Ruska. A závěr byl na můj vkus málo vypointovaný. Film stojí za to zhlédnout, ale na více než 70% to není.

Antikrist (2009)

Po prvním zhlédnutí jsem byl šokován tradičními "specialitami" z dílny LvT, které jsem se z hodnocení snažil vynechat, což však příliš nešlo. S odstupem času ale film hodnotím jinak - těžká atmosféra, skvělá tajuplná příroda, zajímavé zvraty (půda, boty) a dobré herecké výkony. Druhá věc je, že kontroverzní LvT své filmy rád vyhání do extrému, což považuji v takové míře za zbytečné. Stojí za zhlédnutí, na tento film jen tak nezapomenu; celkově však jen(?) 60%.

Arsénova jedenáctka (2007)

Jakožto příznivec The Gunners jsem nemohl tento kousek vynechat. Skvěle zpracovaný dokument o nezapomenutelné sezoně 2003-4, kdy Kanonýři slavili zasloužený titul bez ztráty kytičky. Rozhovory s velikánem mezi manažery a sportovními psychlogy, Arsénem Wengerem, jsou skutečným zážitekem. 100%

Až na krev (2007)

Neohrané a syrové drama z prostředí ropného byznysu plné špinavých praktik, protože v té době zde šlo o prachy, a to o hodně. Day-Lewis filmu dominuje a jde z něj doslova strach (což pociťuje i jeho syn). DDL jakožto tuctový horník nemá příliš co ztratit a díky svému hyenismu a individualismu se vypracuje rychle v ropného magnáta. Šel doslova přes mrtvoly a najednou objeví úplně jiný život, který si patřičně užívá se vším, co k němu patří... 80%

Birdman (2014)

Nejlepší film roku teda rozhodně ne, spíš taková festivalová jednohubka. Nedá se říct, že by mě film vyloženě nudil, ale tempo u Whiplashe prostě bylo o hodně taktů jinde. Jevištní scény a kamera mě zde opravdu bavily, nicméně bez scén s Birdmanem bych se rozhodně obešel. Soundtrack taky nebyl z nejnabitějších, ve výsledku ale stále lehký nadprůměr. 60%

Borg/McEnroe (2017)

Čekal jsem o hodně víc a nyní jsem z tenisových Rivalů zklamán, protože tohle mi nesedlo. První část filmu pomalé tempo umocněné "nudným" Borgem, kterému se tvůrci v dlouhých scénách věnují bohužel více, než pro mě potenciálně povahově zajímavějšímu McEnroeovi. Navíc hlavní hrdinové spolu až na posledních pár minut vůbec nekomunikují, i když na sebe civí v šatně. Ve druhé polovině film zlehka graduje a naštěstí přibude tenisových scén, jak se děj blíží k velkému finále. Rozpačitý pocit mám i z různých nedotažených myšlenek - například zda nakonec ovládli apatického Borga sponzoři, anebo jeho žena? Z tohoto tématu se mělo vytěžit víc, 40 %.

Cesta ven (2014)

Na komentář jsem si schválně nechal určitý časový odstup, ale doteď prostě nechápu, jak tohle mohlo dostat tolik Lvů. Film byl nudnější než průměrný dokument, příběh a vyvrcholení žádné, výkony neherců na neherecké úrovni. Film asi měl ambice otevřít již poněkolikáté diskuzi o tomto nadčasovém tématu, avšak nevím, zda vykreslení všech jako špatných, něčemu pomůže... 20% jenom za odvahu pustit se do něčeho podobného, film jsem nevypnul v půlce snad jen kvůli nominacím na Lvy. Bez této znalosti bych si to spletl hodně špatným festivalovým pokusem natočit něco "nového"...

Diktátor (2012)

Viděno dvakrát a i podruhé jsem se královsky bavil nad sprchou "politicky nekorektního" humoru ze všech stran. Pár scén samozřejmě přehnaných, ale jakkoli mě příliš neoslovil Borat a AliG, tak zde se to Cohenovi podařilo v plné míře. Z poslední doby má nejoblíbenější komedie. P.S. Nic pro moralisty a slabší povahy, potom chápu, že jim film přijde aladeen... 95%