frolish

Collateral (2004)

90%

• 19.5.2018  02:58
    Deadpool 2 (2018)

Jednotka spomedzi marveloviek vycnievala 1.) hutnym (na komiksovku) a putavo vyrozpravanym (flashbacky) pribehom 2.) vybornym humorom s udernym a castom sebaparodickym hlaskovanim 3.) mensim mnozstvom akcie nahradenym prave bodmi 1.) a 2.). Druha porcia toho isteho vsak spravidla nebyva taka zabavna. Nielenze pokusy hlaskovat za kazdu cenu isli omnoho castejsie do stratena, pritlacilo sa na akciu a ubralo na pribehu, po ktorom sa dieru snazili zaplatat radoby dojemne romanticke/rodinne sceny, posobiace sablonovite a oproti jednotke az necakane neautenticky (hlavne ze sebaparodujeme lazy screenwriting, ze?). Originalitu a sviezost vystriedalo typicke zanrove klise, ktore ako jednohubka v kine pobavi, no uz nema cim ocarit ci prekvapit.

• 18.5.2018  11:04
    Deadpool (2016)

Po druhom zhliadnuti zdviham na 5*. V zaplave komsikoviek je to velmi sviezi a originalny pocin (uz som sa zacinal bat, ze to v roku 2016 ani nie je mozne). Vyrazne vycnieva najma skvelym humorom s prvkami sebaparodie, originalnou formou rozpravania pribehu, schopnostou nebrat sa vazne a v neposlednom rade (pre mna ako nie hardcore fanusika Marvelu) zmyslom pre proporciu. Menej repetitivnej akcie (ked bola, tak prehladna a okorenena hlaskami) a viac budovania pribehu a sperkovania dialogov potesilo. 90%

• 8.5.2018  23:52

Prva polovica az dve tretiny vynikajuce, v druhej sa objavuju problemy. Jedna z hlavnych deviz filmu, nepredvidatelnost (pribehova aj charakterova), miestami sklza do prekombinovanosti a ubera tak na uveritelnosti dobre nastolenej civilnej atmosfere. Niektore situacie su zbytocne prehrotene a trochu prvoplanovo sokujuce, co film chvilami robi viac karikaturisticky ako autenticky. Ale celkovo je to velmi zaujimava mozaika paradne napisanych a este lepsie zahranych charakterov, mnozstva britkych hlasok a velmi originalne ponateho, jedinecneho pribehu. Bol tam nabeh na 5 hviezd.

• 8.5.2018  22:49
    Wind River (2017)

Sheridan vie solidne budovat atmosferu a pracovat s nadhernym exterierom, ale napriek tomu pribeh nevyrozpraval k mojej spokojnosti. Alebo je chyba v pribehu samotnom. Relativne dlhe intro/outro v kombinacii s kratsou stopazou zosekali hlavnu zapletku na prilis jednoduchu a priamociaru story bez akehokolvek vrstvenia, ktora sa konci priskoro, ked konecne ide do tuheho. Vo finale som mal skoro pocit ze o krimi linku tu hadam ani neslo. Skoda vsak, ze ta bola pre mna vyrazne zaujimavejsia a presvedcivejsia nez dramaticka/melancholicka stranka filmu. Navyse, niektore sceny boli solidne WTF (reakcia na rezanie zeny) a viacere dialogy silno prestrelene s patosom a klise. Chcel by som tomu dat vyssie hodnotenie, ale potencial v tomto pripade prevysil vysledok. Bohuzial, katarzia sa nekonala. 3 a pol *.

• 10.8.2017  18:48
    Zločin (TV seriál) (2011)

1. séria: Oldschoolovo poctivá, inteligentná, precízne vystavaná psychologická detektívka s dobrou atmosférou. Výhodou je, že od prvého dielu vhupneme bez zbytočných rečí priamo do prípadu a divák je od začiatku v strehu. Ústredné detektívne duo je veľmi sympatické a chémia každým dielom funguje lepšie. Scenár je výborný, uveriteľne zobrazuje náročnú policajnú prácu a postupné pretĺkanie sa prípadom (a jeho dopad na osobný život vyšetrovateľov), skvele sa pohráva s divákovými očakávaniami a gradácia v záverečných dieloch z toho robí jasne nadpriemernú záležitosť. Oproti ostatným detektívkam sa veľa času zaoberá rodinou pozostalých a ich trápeniami, čo vďaka skvele napísaným a zahraným postavám nepôsobí ako prvoplánový útok na city, ala naopak veľmi autenticky dotvára atmosféru a buduje k postavám silné puto. 90% _____ 2.séria si od prvého dielu zázračne udržuje skvelé tempo nasadené v závere jednotky a ponúka ešte intenzívnejší zážitok po všetkých stránkach. Psychologizácia postáv tak v hlavných ako vedľajších úlohách je brilantná, autentická atmosféra sa dostáva silne pod kožu a ak som tvrdil, že prvá séria cielila na divákove city, táto ich žmýka do maxima. Pátranie so zmyslom pre detail sa pritom naďalej úspešne drží logiky, takže aj neočakávané zvraty sú zväčša okamžite uveriteľné a kladne prijaté, dotvárajúc prepracovanú mozaiku skutkov a motivácií postáv. Záver je opäť nadmieru uspokojivý a nabitý emóciami. Scéna "What I know" patrí k tomu najsilnejšiemu, čo som mal v živote možnosť vidieť. Jasných 100% a pre mňa jedna z naj seriálových sérií vôbec. _____ 3. séria si podľa očakávaní nedokázala udržať vysoko nastavenú latku a náhla zmena prostredia bez nadväznosti na predošlý dej za sebou necháva väčšinu postáv, ktoré som mal po intenzívnom zážitku ešte prvých pár epizód problém dostať z hlavy (tzv. "postseriálová opica" sa tu teda deje ešte v rámci seriálu). Problém má viaceré aspekty: 1) Výrazne slabší scenár spôsobuje, že tempo je prvú polku série veľmi pomalé s minimálnymi dejovými posunmi. 2) Prostredie hlavnej línie nie je zďaleka také atraktívne a detailne vykreslené, čo uberá na atmosfére. 3) Postavy sú napísané príliš jednoducho a priamočiaro, prepracovaná psychologizácia sa vytráca (nehovoriac o tom, že človek si skôr vybuduje puto k trúchliacej rodine než pouličným prostitútkam a ich nezodpovedným mamám). 4) Príbeh aj počet postáv je citeľne zoštíhlený, čo spôsobuje menší počet podozrivých a menej priestoru na zvraty, ktoré potom pôsobia buď predvídateľne, alebo, bohužiaľ po prvý raz v seriáli, nelogicky. Aby som len nehanil, paralelná väzenská línia je výborná, herecký výkon Saarsgaada vskutku pôsobivý, rovnako ako dynamika jeho vzťahu s dozorcami a ďalšími väzňami. Holder je tiež čoraz väčší sympoš a detektívne duo funguje výborne. Cca v polovici série to naberie veľmi slušný spád a atmosféru, no záverečný zvrat ma tentokrát vyslovene sklamal, povedal by som že až vytočil, takže len za 65%. _____ 4. miniséria sa pomaly, ale iste približuje k top kvalite, na akú sme boli zvyknutí. V menšom počte dielov dokáže vybudovať dosť silný, nový príbeh, porovnateľný s prvými dvomi sériami, pričom zároveň v paralelnej línii uspokojivo nadväzuje na tú predošlú. Atmosféra je tiesnivá až zúfalá, občas trocha tlačí na pílu a vsádza na explicitne ladené scény, ale funguje to. V prvom rade to má opäť hlavu a pätu a lepší scenár, ktorý pôsobí dostatočne nepredvídateľne a zároveň uveriteľne. Dve dejové línie miestami pôsobia roztrieštene a čo do diváckych záujmov nevyrovnane, ale obe sa dočkajú kvalitného vypointovania, takže 90%. Uzavretie seriálu ako takého solídne a zmysluplné.

• 4.8.2017  00:47
    Volejte Saulovi (TV seriál) (2015)

Priznam sa, ze z prvej serie som bol ako die-hard fanusik Breaking Bad celkom sklamany, tazko povedat ci to sposobili privelke ocakavania, kazdopadne mal som viacere vycitky. Klucovou esenciou kvalitneho serialu su pre mna postavy, ku ktorym si dokazem vybudovat silne emocionalne puto a tu mi take chybali - z vedlajsich uloh som bol vyslovene sklamany. Pribeh na mna posobil trochu kostrbato a neucelene (mozno sposobene aj pricastym vyuzivanim flashbackov). Bud sa zaoberal 1) poskulovanim po BB (Mexikanci), co ma sice bavilo najviac, ale zaroven evokovalo miernu samoucelnost 2) liniou Mikea, ktorej dlho chybalo prepojenie na zvysok, hoci bola silne atmosfericka 3) pravnickymi zalezitostimi, z ktorych niektore boli vyborne, ale v podstate ta hlavna s vykradnutou rodinou ma nebavila, resp. 4) Jimmyho osobnymi vztahmi, ktore boli obcas zaujimave, obcas ale (aspon pre mna) repetitivne otravne (Chuck), resp. slabo vykreslene (Kim). Summa summarum za slabsie 4*. _____ Po dlhom case som sa z dlhej chvile pustil do druhej serie a spolu s tretou som ju zhltol na jeden dych. Pribeh sa konecne rozbehol a zacal davat vacsi zmysel ako celok, vztahy sa patricne rozvinuli po kazdej linii, cele to nabralo uplne novu dynamiku, ziadne slabe epizody. Zrazu som mal pocit, ze prva seria bola len predjedlo pre tento rezijny a scenaristicky koncert najvyssej kvality, na ktoru sme boli u Gilligana zvyknuti. Zmysel pre detail s akym je to natocene je neuveritelny, praca s kamerou je to najlepsie, co som kdekolvek doposial videl (POV z kosa ci dna bazena a podobne drobne vychytavky spolu s filtrami krasne tvoria atmosferu). Na scenu sa vratilo kopec starych dobrych charakterov z BB a tentoraz uz v style, ze to do seba vsetko perfektne zapada a dejove linie sa dynamicky posuvaju (aj ked ta Mikeova relativne s prehladom vyhrava). Jedina vyraznejsia vycitka: menej tej otravnej electricity alergy a bola by to dokonalost. Kazdopadne tretia seria potvrdila kvality druhej, ja zdviham na 5* a tesim sa na pokracovanie. Squat cobbler ftw.

• 8.1.2017  16:31

Prvá tretina je skvelá, typicky tarantinovská konverzačka s parádne spracovaným násilím a dialógmi, v ktorých si vychutnáte každé slovo. Herci brilantní, atmoška super, nábeh na plné hodnotenie. Následne príchod do baru, kde Cheech Marin zadelí najpôsobivejší welcome speech ever, Salma to potvrdí snáď najlepšou light erotic scénou, čo som za veľmi dlhú dobu videl, no a potom je to ale už... proste too much. 10-15 minút tej masakry by som zvládol, má to aj vtipné momenty (premena Toma Saviniho), ale polku filmu to jednoducho neustojí. Zrazu som stratil záujem o dej i postavy a to je obrovská škoda. Summa summarum objektívne tak na lepšie 3*, ale nakoľko na to asi tak skoro nezabudnem a určite si to dám znovu, trochu pridám.

• 2.12.2016  11:46

S "pokracovanim" sveta HP mam podobny problem ako pred rokom u Star Wars - pozera sa na to fajn, ale film postrada sceny ci charaktery, ktore by vyraznejsie vtiahli do deja a zaryli sa do pamate divaka na dlhsi cas. Postavy na mna posobili malo rozvinute a so ziadnou som sa nevedel stotoznit, casto bolo citit skratkovitost vyplyvajucu z kniznej predlohy. Napriek dlhej stopazi je tam fakt malo strhujucich a zapametatelnych okamihov, proste si to len tak plynie a vas to sice nenudi, ale je vam tak trochu jedno, co sa stane dalej. No a ten naklad patosu na zaver mohol byt tiez mensi. Ale aby som len nekritizoval, ako rozpravka pre deti je to super. Magicka atmosfera z HP ostala, humor cieli tiez skor na mladsie publikum, vizual a efekty ma celkom bavili. Ak by ma to chytilo v mladsom veku, mozno to mam aj za 5*. Ako jednoducha rodinna rozpravka to funguje, ako fantasy pre zbehleho filmoveho fanusika je to poslabsie. 70%

• 3.5.2016  01:15
    Apokalypsa (1979)

Za tych 196 minut som sa vobec nenudil, prave naopak, ale druha polovica mi pride predsa len vyrazne slabsia a ten zaver, na to kolko dostal priestoru, ma velmi nedostal. Ma to niekolko vynikajucich scen (nalet vrtulnikov za Wagnera, surfovanie) a sialenstvo vojny a jej dopad na ludi to vykresluje presvedcivo a naturalne - u mna vyhrava scena na lodi so steniatkom. Tie Brandove filozoficke uvahy som teda ale moc nezral a jeho postava mi prisla trochu zbytocne predramatizovana.

• 5.4.2016  23:45
    Spotlight (2015)

Vyborne vystavany pribeh s presvedcivymi hercami, ktoreho intenzitu a dolezitost vstrebete prirodzene, jednoduchym spospobom, bez zbytocneho tlacenia na city. Keatonova nominacia by bola imo asi viac na mieste tu, nez v Birdmanovi. Silne 4*.

• 5.4.2016  01:49

Skoda, po dvoch Villeneuveho atmosferickych peckach som sa do toho tento raz nedokazal ponorit. Benicio Del Toro vyborny, vacsina jeho scen na cele s vecerou pri stole mala grady, ale Emily Blunt, tak svojou postavou ako aj herecky pre mna nebola zaujimava. Svojim sposobom chaoticke davkovanie deja s minimom informacii skrz nu mi skor vadilo, napriek tomu ze bolo prostriedkom na dosiahnutie relativne uspokojiveho vypointovania. Tym myslim celu zaverecnu operaciu a vynikajuci posledny zaber, ktory sa uz stava u rezisera pravidlom. Na druhe pozretie so znalostou deja by to bolo mozno o malo lepsie, musim ale konstatovat, ze minimalne polovicu filmu to bol len volajaky zvlastny rozbeh, ktory mi nemal co povedat. Za mna to rozhodne nebol divacky najstastnejsi pristup, uz len ta idea venovat sa tolko postave, na ktorej v konecnom dosledku vlastne ani nezalezi... (nehovoriac o tom, ze o jej naivite za danych podmienok by sa dalo pochybovat). Lepsie 3*.

• 8.1.2016  14:11

Miestami typicky žánrovo presladené, ale celkovo omnoho menej klišovité a predvídateľné ako býva zvykom. Channinga nemusím, ale pre Rachel mám slabosť a tu opäť vytiahla mierne nadpriemernú romantiku na štvrtú hviezdu. Koniec mohol vygradovať trochu lepšie, emócie z toho sršali počas celého priebehu o čosi viac ako posledných 20 minút, ale inšpirácia skutočným príbehom to ospravedlňuje. Príjemná "snílkovina". 70%

• 1.1.2016  03:13

Epizóda IV prezlečená do efektov roku 2015. Neurazí, vyslovene nesklame a väčšina skalných si vďaka remakeovitému príbehu a postavám príde na svoje, ale jednoducho to neprináša nič nové. Fungujúci film po režijnej, dejovej aj hereckej stránke, ale aby zaujal niečím viac než všadeprítomným ošiaľom z návratu kultovej ságy, musel by byť trochu odvážnejší a menej vsádzať na istotu. Takto to bez jedinej "koulervoucí" scény (všetky, ktoré nimi mali byť, vrátane tej hlavnej, boli zúfalo čitateľné), vyšumí pomerne rýchlo a objektívny kritický divák bude ťažko hľadať dôvody pozrieť si to znova. 70%

• 9.8.2015  03:22
    Hra o trůny (TV seriál) (2011)

1. seria - 90%, 2. seria - 85%, 3. seria - 85%, 4. seria - 100%, 5. seria - 100%. Nie som fanusikom "historickeho fantasy", dokonca by som povedal ze obdobny zaner vyslovene nemam rad. Prave kvoli tomu a nelakavo dlhej stopazi som s GoT otalal nejaky ten rok, nuz a som nesmierne rad, ze som sa mu nakoniec poddal. Serial svojim velkolepym spracovanim a vypravou zaujme hned od zaciatku, no nastastie to je len jednym z velkeho poctu pozitiv, ktore dokaze ponuknut. Brilantny scenar drzi splet naozaj mnohych dejovych linii a postav paradne pohromade, sponuje napatie do maxima a vytvara taky komplexny svet a pribeh, ze v nom divak naozaj zije spolu s postavami. Zaroven sa mu pri mnohych dejovych linkach takmer vzdy spravne dari odhadnut kam pritlacit, a to napriek tomu (alebo prave preto?) ze ide tvrdo proti divakovym ocakavaniam (aspon do momentu kym si divak uvedomi, ze sa ma na ocakavania radsej vykaslat). Po prvej serii som bol velmi prijemne prekvapeny a hodnotil by som sa za slabsich 5, asi najma z dovodu ze som nemal k postavam a onomu svetu vybudovany silnejsi vztah. Dalsim dvom seriam sa da vytknut miestami prilisny patos a silena osudovost (oboje v danom zanri vsak lahko prepacitelne) najma pocas dialogov, ci skor monologov hlavnych protagonistov, ktore akoby svojou velkolepostou chceli predcit samotny pribeh. Ten mna osobne v tejto faze bavil o malicko menej, stale to vsak bola prvotriedne remeselne zvladnuta praca a rozhodne nadpriemerny zazitok po vsetkych strankach. V stvrtej serii si ma serial nadobro ziskal do dozivotneho fanklubu, ked ma v tretej epizode polozil na lopatky neschopneho vstat az do uplneho zaveru sezony. Obrovsky podiel na tom ma nepochybne autor predlohy, no musim (aj ked som uz milionty) vyzdvihnut najma herectvo Petera Dinklagea, ktory mi v nejednej scene sposobil neskutocne zimomriavky (za vsetky ostatne uz teraz legendarna obhajoba na sude). Uz rozumiem tomu sklamaniu fanusikov GoT, ked minulorocna Emmy sla do ruk Aaronovi Paulovi (a to pisem ako die-hard fanusik Jesseho a Breaking Bad). Najlepsie na tom celom bolo, ked som na zaciatku s04e09 nahnevany zistil, ze mi "prepli" dejovu liniu (netrpezlivo cakajuc na osud Dinklagovej postavy z predoslej epizdody, ktora bola pre mna vrcholom serialu) a nakoniec sa stal svedkom hadam este epickejsej, a vobec jednej z najnadupanejsich serialovych casti vsetkych cias. Piata seria nasledne trpela pomalsim rozbehom (tempo z druhej polovice stvrtej asi ani nebolo mozne udrzat) a uz som zacinal pocitovat mierne sklamanie. To vsak zmizlo tak rychlo ako prislo, ked som si uvedomil, ze to vsetko bola len priprava pody pre monumentalne vyvrcholenie v podobe poslednych troch epizod, zas raz na urovni nemajucej v sucasnom serialovom svete obdoby. Pripajam sa k netrpezlivemu masovemu odratavaniu dni do pokracovania tohto skveleho zazitku.

• 15.6.2015  23:16

Obsahovo, pocitovo, myslienkovo (jednoducho v kazdom smere okrem vizualu a zvuku) je to tak neskutocne vyprazdnene, az to boli. Keby som dopredu nevedel stopaz a nepozeral sa na cas, celkom vazne by som to odhadol na 3 hodiny. Az tak velmi ma ta repetitivna akcia, nepodlozena ziadnymi pribehovymi zakladmi ci sympatiami k postavam, ubijala a unavovala. Prva tretina bola este fajn, svet vyzeral zaujimavo, akcia slusne gradovala. Scena s prechodom do pustnej burky, prestrihy medzi hustym oranzovym prachom a temnym sivym pozadim boli vizualnym blahom, rovnako ako nasledne vynorenie sa Hardyho hlavy z piesku. Prislo spomalenie a dufal som v rozpracovanie pribehu a spojenie sa s postavami - to sa vsak nekonalo ani naznakom. Skratkovite, nic neriesiace dialogy boli odbite za par minut a nekonecne nahananie prestavalo byt zaujimave. Ked potom Hardy na motorke dobehol tu tlupu zien a prehlasil navrat naspat, uz som len trpel. Bolo mi absolutne jedno, ci jemu alebo Charlize useknu hlavu, ci vybuchne auto vpravo alebo vlavo a ci vobec dorazia do ciela. Vsetko to boli len mlkve figurky Millerovho cirkusu, ktory sa bezohladne vykaslal na pribeh a postavy, aby nam mohol do zblbnutia servirovat tu istu nahanacku hore-dole s obcasnymi prvopolanovymi prestrihmi na samoucelne stylove detaily. Toto teda nie je umenie a ja to rozhodne neberiem. 50%

• 27.5.2015  00:26
    Nepřítel (2013)

Jeden z pripadov, ked je patranie po tom, co nam to chcel vlastne autor povedat, dlhsie nez film samotny. Enemy je lynchovsky mindfuckovy a atmosfericky, ale obcas predsa len posobiaci trosku natahovane a spomalene. Nejakeho velkeho rozuzlenia, na ktore vsetci netrpezlivo cakame, som sa dockal az po patrani internetom (https://www.youtube.com/watch?v=v9AWkqRwd1I - samozrejme spoilery),na konci som mal v hlave len jedno velke WTF, ako azda kazdy. Zaujimavy pocin, ktorych v inteligentom baleni (aj ked sa to bezprostredne po pozreti moze javit inak) nie je nikdy dost, ale aj tak si myslim, ze Villeneuvemu o nieco lepsie sadol tradicnejsi thriller v podani Prisoners. Kazdopadne opat dokazuje, ze s atmosferou a divakovymi ocakavaniami vie narabat vyborne. Na prve pozretie slabsie 4.

• 25.5.2015  21:49
    Ostrov (2005)

Film ma typicky Bayov nedostatok, ktory sa naplno prejavil v serii Transformerov - zabuda, ze menej je niekedy viac a nevie kedy prestat. Keby sa namiesto neutichajuceho davkovania rychlosti, hluku a explozii sustredil radsej na divakove myslienky a emocie, pre ktore je namet ako stvoreny, mohol z toho byt ozajstny klenot. Uvod totiz slubuje vsestranny filmovy zazitok, bohuzial prehluseny neprimerane dlhou akciou v tempe, ktore uz nema kam vygradovat a zabija potencial na nieco viac ako len efektny vyplach. Mrzi ma to o to viac, ze ked film polavi na tempe, funguje vyborne (decka na stanici, reklama na ulici) a rovnako tak aj v konverzacnej rovine (v zariadeni ci neskor v dome). Bohuzial su to len chvilove zablesky a na konci som bol po neustale sa opakujucej megalomanskej akcii taky ubity, ze mi na tom, ako sa to skonci (nie ze by to bolo nejakou zahadou) takmer nezalezalo. Chemia ustredneho dua ale funguje na jednotku a Scarlett je hadam este krajsia nez obvykle. Skoda, ze sa tvorcovia vybrali jednoduchsou cestou a vyhli sa polemike, ktoru v uvode tak slubne nacrtli. Ak by som to videl v kine v case vzniku, mozno by vydalo aj na 4*. 70%

• 25.5.2015  01:27
    Ex Machina (2014)

Chladne, temne prostredie podzemneho bunkra v odlahlych horach a nevyspytatelny vizionar-genius-alkoholik na prahu svetoveho prelomu v umelej inteligencii. Mraziva atmosfera by sa dala krajat, moralna dilema je krasne ponechana na uvazenie divaka. Problemom pre niekoho moze byt, ze Gleeson sa do role sympataka nehodi (ak nim teda mal byt) a tym padom sa divak vlastne nema na koho citovo naviazat. Na druhej strane, ak by mal, nebolo by tolko priestoru pre vlastne myslienky ohladom onej moralnej dilemy, co ja osobne povazujem za plus. Po zvrate to mohlo vygradovat trochu silnejsie a bola by to dokonalost - scena, ktora mala byt vrcholom filmu, nim nebola (inak by som to mal asi za 5*). Celkovo ale velmi silny zazitok s maximalnym ponorenim sa do atmosfery a pribehu. Pre fanusikov sci-fi zanru povinnost. 90%

• 24.5.2015  22:26

Pohltilo ma to, jednak samotnou myslienkou a originalnym nametom, jednak specifickou atmosferou s nadychom neodhaleneho tajomstva. Film podnecujuce existencialne uvahy, ale aj keby mal byt divak o danych polemikach uz vopred rozhodnoty, robi to dostatocne zaujimavym sposobom, aby sa do deju dokazal ponorit. Michael Pitt sa hlavnej ulohy zhostil vyborne a cele je to natocene nielen velmi umne, ale hlavne s citom vzbudzujucim uprimne emocie. Bavila ma viac cast pred "tym" ako po "tom", kde mi zacalo vadit zopar nelogicnosti (okamzite rospoznanie zenou v centre podla fotky oci bolo celkom wtf) a poslednych cca 20min vratane ukoncenia posobilo malinko bezradne, no celkovy dobry dojem urcite nepokazilo. Na jednej strane bolo asi zamerom nechat vsetky dvere otvorene, na druhej strane takto silny pribeh mohol vypointovat o dost intenzivnejsie.

• 24.5.2015  04:42

Vaughnovu "kick-assovsku" hravost, sviezost a originalitu je z toho citit ako som cakal a za to som velmi rad. Za scenu ohnostrojovych hlav v zavere so soundtrackom Give it up by som tomu dal hned 10 hviezdiciek. Alebo za kostolny masaker, podfarbeny takisto absurdne vtipnou hudbou, ktora vlastne cely film neskutocne ozivila. Alebo za suslaveho Jacskona v styroch fialovych koseliach servirujuceho hambace na striebornom podnose. Preco potom "len" 4? Mal som asi privelke ocakavania a dufal som, ze takych scen bude predsa len o trosicku viac a v rychlejsom tempe - takto som dostal medzicasom priestor rozmyslat nad tym, ze ten pribeh vo svojej podstate nie je az taky originalny a (napriek tomu, ze to bolo cielom) pekne pritiahnuty za vlasy. Sposobene to bolo mozno aj nie tak uplne idealnym balansom scen s nadhladom a tych, ktore sa naopak tvarili vazne. Inak ale od Vaughna zas raz velmi zabavny a napadity film, v ktorych smere bude dufam pokracovat. Silne 4.

• 24.5.2015  03:49
    Skrytá vada (2014)

Moje prve stretnutie s PT Andersonom dopadlo vyborne. Cakal som zvlastnost a dostal som ju - je to film velmi karikaturisticky ponaty, miestami vazny, miestami absolutne absurdny a celkovo ignorujuci radoveho divaka. Ma vsak neodskriepitelne hypnoticku dobovu atmosferu, vynikajuce herecke vykony (kde sa stratila nominacia pre Joaquina Phoenixa!?), vypiplane dialogy s dorazom na kazdy detail a miestami uzasne bizarny humor. Lenze hoci je pribeh zaujimavy a vyborne premysleny, ma jednu velku vadu - az pricasto posobi prekombinovane a v spleti mien postav sa cca od polky musel stracat aj pozornejsi divak. A nemozno mu ani vycitat, ze ho to otravilo a nad tymto inak vynimocnym pocinom zlomil palicu - vyzadovat, aby cloveku za 2,5 hodiny neuniklo ziadne meno, ktorych sa vysype niekolko v jednom rozhovore, bolo trosku privela. Na druhej strane to bolo mozno aj zamerom a snad bude zazitok o to intenzivnejsi na dalsie pozretie. A tesim sa nanho nielen kvoli obcasnemu stracaniu sa, ale hlavne kvoli mnohym (a urcite este mnohym neodhalenym) perlam v dialogoch a osobitemu spracovaniu. Mam velmi rad tieto bizarne, nedivacke snimky, ktore si idu vlastnou cestou a akoby len tak mimochodom serviruju sceny, ktore sami o sebe strcia do vrecka milionkrat drahsie a komercne uspesnejsie filmy. Silne 4.

• 24.4.2015  20:36
    Vyjednavač (1998)

Zaujimavy, napinavy thriller stojaci nielen na (ocakavatelne) presvedcivej dvojici Jackson - Spacey, ale tiez na prepracovanom scenari, dialogoch (prvy telefonat s hapkajucim vyjednavacom dokonaly) a atmosfere. Kratsia stopaz by nezaskodila, ale stale nad mieru dobre zvladnuty pocin.

• 28.3.2015  23:37

Zabavne akcne becko, ktore hlavnou vyhodou je dobre zvolene obsadenie a fakt, ze sa neberie vazne a tak nejak z neho citit dobru naladu. The Rock je spravne drsny, Stiffler patricne hlaskuje, Walken si zaporaka vychutnava a Rosario Dawson ich pekne doplna. Akcia je miestami trochu neprehladna a niekde v prostriedku by to este islo trocha postrihat, ale viackrat som sa smial nahlas a celkovo je to naozaj fajn relax a zlepsovak nalady. Slabsie 4.

• 28.3.2015  01:23

Ocakaval som klisovitu a sablonovito stupidnu teen komediu a hoci sa to danej scheme nevyhlo uplne, bola to prekvapivo celkom vtipna, rychlo odsypajuca zabava s prijemnymi postavami, co je v tomto subzanri vzacnostou. Sem-tam cierny humor a riaditelove hlasky potesili, na "plasticky" sa dobre pozeralo a ani to moralizovanie nevyznelo tak umelo a do stratena ako byva zvykom. Na "nudim sa a nechce sa mi rozmyslat" naladu idealna volba. 70%

• 27.3.2015  20:13
    25. hodina (2002)

Originalne ponaty film so zaujimavymi postavickami a mnozstvom dobrych dialogov. Pacilo sa mi ze to nebolo priamociare a riesilo sa viac veci naraz - bavili ma tie rozne epizodky zo zivota kamosov hlavnej postavy v robote, bare a pod. a celkovo pekne vyprofilovane charaktery. Film obsahuje tiez solidne mnozstvo hlasok (ci uz od policajtov, Peppera alebo"Kosťa"), jeden pamatny fuckovaci monolog (JC got off easy) a tradicne vyborneho Nortona, ktoremu vsetky vedlajsie postavy poctivo sekundovali. Najviac "bije do oci" asi kamera, opakovane zabery z roznych uhlov a spomalovacky tomu dodali osobity punc. Atmosfera je napriek mnohym odlahcujucim scenam skor melancholicka, co sa k deju perfektne hodi. Celkovo tam bolo zastupene tak siroke spektrum postav, nalad a dialogov odkazujucich na rozne veci, ze mam chut si to pozriet znova. Myslim, ze vdaka osobitemu pristupu a skvelym hercom to rozhodne neomrzi.

• 16.3.2015  02:11

Prekvapivo ma to nechalo dost chladnym, hoci od pribehu som ocakaval opak. Film zobrazuje viacere zavazne temy, no akoby len tak klzal po povrchu, posuva sa pribehovo dalej, namiesto toho aby nechal divaka precitit, co sa vlastne deje. Billy Bob Thornton hra dobre, ale celkovo ma to nicim nestrhlo a to ani napriek tomu, ze sa stretavame s mnozstvom naozaj vypatych situacii.

• 16.3.2015  02:01
    Cashback (2006)

Plagat s popisom budia zavadzajuci dojem, ze sa jedna o jednoduchu teen komediu, kde sa promenaduju nahe tela jedna radost a nic moc sa v nej neriesi. V skutocnosti ide o dost atypicky zanrovy mix romantiky, trochu strelenej britskej komedie a (v myslienkach hlavneho hrdinu) az filozoficko-psychologickej dramy. Prekvapivo sa tieto zanre vobec nebiju, kazda linia ma svoje miesto a davaju dokopy velmi prijemny film. Zastihlo ma to v nalade, ked som sa do filozofovania, myslienok a nalad hlavnej postavy dokazal celkom vcitit a romanticka linia, ktora je taziskom filmu, na mna posobila velmi uprimne a prirodzene. Humorne sceny zvacsa pobavili, postavy boli fajn a cele sa to nieslo v zvlastnej melancholickej atmosfere, ktora mi sadla. Slabsie 4*.

• 4.3.2015  22:58
    Kód Enigmy (2014)

Zaujimavy, ucebnicovo spracovany pribeh s presvedcivymi hercami. Ale necitit z toho nic viac. Tam, kde by sa ziadalo pritlacit na pilu, pridat na kontroverzii a vzbudit silnejsie autenticke emocie, prichadzaju, v snahe byt triumfalnymi ci dojemnymi, vlazne a tuctove hollywoodske dialogy. Pribeh aj preto nikdy poriadne nevygraduje, co je jeho hlavnym nedostatkom, plynie prilis priamociaro, ide malo do hlbky a bez prekvapeni ci strhujucich scen posobi ako zabaleny do skatule s nazvom "oscarovi adepti podla sablony". Bavilo ma to cely cas a tie 2 hodiny utiekli rychlo, len akosi neviem, co z toho mi utkvie v hlave ako hodne zapamatania si. The Imitation Game je urcite kvalitny film, len neprinasa to "nieco viac" a teda v roku 2015 uz nema velmi cim ohromit. V porovnani s inymi zivotopisnymi filmami, tohtorocny Foxcatcher mal vlastnu tvar a originalnejsiu sebaprezentaciu, Beautiful Mind bol napriek rydzej hollywoodskosti a podobnym ambiciam natoceny s vacsim citom a silnejsi v jednotlivych scenach. Inak velmi zvlastny skok Tylduma od nekompromisnych Headhunters rovno k takejto oscarovke. 70%

• 2.3.2015  19:43
    Whiplash (2014)

Trosku som sa bal kvoli mojej zanrovej nepriazni, ale Chazelle z toho vyzmykal absolutne maximum. Neuveritelne mrazivy Simmons, perfektny strih a dokonala suhra obrazu a zvuku sa pohravaju s divackym napatim vybornym sposobom. 90%

<< předchozí 1 2 3 4 5 7 9