cashflower

cashflower

okres Trnava

<< předchozí 1 2 3 4 6 7
    • 18.7.2018  09:00

Celkom úctyhodný podmaz ak štrikujete alebo štopkáte. Dwayne ma síce novú rolu, ale koniec koncov je to typická bielkovinová show, čo by som práve kvitoval na akčnáku, ale v tomto teatrálnom ponímaní sa to skôr doťahuje na priemer. Opička, vĺčik a rádoby krokodíl to nezachránia, ba.. --45%--

• 16.7.2018  22:38
    Hello I Love You (2018)

Po “doporučení” ako návrh na film som si povedal, veď skúsim… herecké výkony, kamera, až cez samotný katastrofálny scenár.., he, to už niektoré nemenované Hollywoodske sentimentálne ptákoviny by som viac uprednostnil, ako sa na chvíľu zadumal, kto na IMDB má aký osobný vzťah k filmu (rodina, komunita, trolling, ..) … --10%--

• 8.7.2018  17:59

Pár úsmevných momentov, niekoľko navonok “sofistikovanejších” dialógov, snažiac sa ležérne upútať diváka a máme tu pred sebou polomŕtvu Netflix-ačerinu.
Aj keď sa snímok na nič extra nehrá a réžo si brnká svoje, oddych by som pri tom nehľadal a videl v tom bezvýznamnejší príspevok.. --50%--

• 4.5.2018  23:07
    Anon (2018)

Slušné herecké obsadenie + Netflix.. čo z toho môže vzniknúť? ..pri sledovaní som si hneď spomenul na pár častí z Black Mirror, kde premisy ostávali v podobnom duchu, no pútavosť príbehov bola o to silnejšia.. Anon postráda precíznejšie spracovanie, aj keď štýl a atmosféru mu nemožno uprieť, navyše téma je v dnešnej dobe celkom vítaná.. ..60%..

• 3.5.2018  19:17
    Samson (2018)

Biblický príbeh o Samsonovi, ktorý pobral z filmárskeho kumštu ozaj málo, škoda, nakoľko cesta tu bola… tento krát však nepoužijem moje “veľmi obľúbené” slovné spojenie naivné-teatrálne, ale skôr neskúsené-amatérske -> citeľne vidieť, že sa nejedná o klasický Hollywoodsky pátos.. miestami slabulinké herecké výkony, bez štipky vášne alebo vcítenia sa do situácie, so strojeným prejavom.. ..stimul k dramatičnosti ostáva len fantáziou v hlavách diváka.. inokedy som mal doslovne pocit, že sledujem flashbacky a nie ucelený dej.. ..a princ? -> he, Princ Rallah, veď posúďte sami 40%

• 3.4.2018  00:10

..len sa usadiť a spustiť po ozrutnej horskej dráhe.. ---> Dobrodružný popcorňáčik s vizuálnou zložkou na vysokej úrovni, ktorá je plná špeciálnych efektov vo virtuálnom ošiali, kde svoje majestátne áno nedostane len od nespočetne veľa "násťročných" fanúšikov.. ..len sa usadiť a vnoriť do "pompéznej" horskej dráhy.. ---> Spielbergov "mega fantasy" počin, ktorý sa svojím príbehom nesnaží o izoláciu dvoch rozdielnych svetov, ale práve zobrazuje ich prepojenosť, kde každý má možnosť zmeniť nielen sám seba, ale aj svet okolo neho, no už len ostáva pochopiť, prečo by o to vôbec mal záujem.. ..---75%---.. ------spoiler - !prezrádza! A:"You're not an avatar, are you?" B:"No" A:"Is Halliday really dead?" B: "Yes" A: "..what are you?" end"------

• 31.3.2018  17:57
    Mouse-X (2014)

..takto koncipovaný film poľahky smeruje len k jedinej nosnej otázke: Who am I really? -> navyše, ak je tázateľ, sám stvoriteľ.. ..výborné audiovizuálne spracovanie a kvalitné prevedenie = 80%.. btw. ..odpoveď sa "ukrýva" vo filme..

• 31.3.2018  00:05
    Drákula (1992)

Výborný Gary Oldman, krásna Winona Ryder, nemenej presvedčivý Anthony Hopkins a vskutku zaujímavá adaptácia knižného románu. Vynikať bude hlavne vizuálna stránka s ležernými gotickými prvkami, kde kostýmy a masky udávajú rezký rytmus celému snímku. ..miestami až prílišne pulzujúca "fantazmagória", aj keď účelovo vydarená v podaní Coppoli.. --75%--

• 19.3.2018  13:32
    (M)učedník (2016)

..film, ktorého výpovedná hodnota nemusí byť hneď zreteľná.. Kirill Serebrennikov pristúpil k nemu účelovo, dal do hlavnej úlohy fanaticky ladeného študenta, ktorý si svojsky interpretoval vieru v Boha a obalil celý snímok slušnou dávkou "podprahového" sarkazmu.. mladý výrečný študent (vynikajúco zahraný Pjotrom Skvorcovom) postupne ovplyvňuje osudy ľudí, ktorí mu skrížia cestu.. ..viackrát sa stretneme s absurditou (..., miestami s prílišnou expresivitou, bizarným humorom), akou sú riešené situácie /"zázračné" nadobudnutie fanatizmu; opovrhovanie homosexualitou vs. jeho účelová "akceptácia"; neschopnosť rázneho ortieľu nad problémovým žiakom; atď../, no práve to je prím Kirilla a jeho reflexii k... ..80%.. ..napokon, ostáva už len na divákovi, či sa zamerá na Veniaminova a jeho fanatizmu alebo si fanatizmus vysvetlí, ako prostriedok uvedomenia si, vzbury... ..

• 16.3.2018  20:21

Úspech a krása nemusia byť hneď signifikantom šťastia, nehovoriac ak je to len ilúzia niekdajšej popularity. O slovo sa práve preto môže hlásiť roztrieštené vnútro a jej najvernejší spoločník samota. Charlize opätovne preukazuje výborné herecké kvality a ani rola "mrškoidky" na sympatiách neuberie, ba práve naopak, len potvrdí jej skvelú variabilitu. ...Young Adult si nás chce získať svojim "silnejším" posolstvom, no zabúda pri tom na tak podstatnú "chémiu" v interakcii s divákom.. --55%--

• 14.3.2018  21:38
    Prodigy (2017)

Nezávislý snímok postavený na rozhovore nebezpečného jedinca v podaní malého inteligentného dievčaťa a psychológa. Jadro príbehu síce nieje nijak inovátorske, no dvojvrstvovú logickosť si drží na prijateľnej latke, čo už ale nemôžem povedať o podporných bodoch, ktorým sa zahmlieva pointa, v pokuse o vyskladanie scenáru... Kamera, réžia a celková herecká kvalita nijak neuchvátili.. ..film na jedno pozretie, ktoré časom vyfučí... .. --45%--

• 12.3.2018  22:53
    Dunkerk (2017)

..myslím, že hodnotiť tento počin bez veľkého plátna a profi ozvučenia je ako oddať sa chuti jahôd zo supermarketu.. ...teším na druhú kvalitnejšiu projekciu.. zatiaľ provizórnych --80%--...

• 11.3.2018  20:46

Od Pumping Ironu tu máme bodybuilding v novodobom šate, kde príbeh tých najlepších z najlepších kulturistov píše sám život a kamera to poctivo zachytáva.. emócie, rozhovory, vzťahy, tvrdá práca, odriekanie, state of mind a veľa ďalšieho skvelo vyskladané v profi dokumente.. -> myslím, že nadchne každého, kto aspoň troška pričuchol k tomuto športu, ale nie len k nemu, nakoľko pre veľa ľudí, to môže byť inšpirácia v akomkoľvek aspekte života, kde chcú niečo dosiahnuť a musia preto tvrdo makať na sebe.. ..pôsobivé môžu byť aj rôzne techniky tréningov.. ..kvalita vyprávača je sama o seba na vysokej úrovni, začo vďačíme Mickeymu Rourkovi.. ..v neposlednom rade, kto pozná hĺbavého Kaia Greena, tak už teraz vie, čo môže očakávať... --80%--

• 9.3.2018  21:45

¿Are you kidding me?------------------------------ ..čo k tomuto napísať.. ---------- .....treba vidieť (nie pozerať sa); pozorne sa započúvať (nie vypočuť si) -> ..¿prečo používa ostré, šokujúce výrazy?; .. ¿prečo "nepohladí po hlávke, ale vyrve rovno celé srdce"?..,¿ ...?,... = pochopopenie, vnímanie; vcítenie sa -> ¿je to fake?, ¿je to celé maškaráda?, ¿je to nafúknutá šaškáreň? -> jednoduchá odpoveď, ak.... ------------------------------ ..aký štýl dokumentu režisér zvolil je jedná vec, miesto natáčania a mentalita národa druhá vec.. na otázky typu: prečo táto forma semináru?, prečo 5000$?, prečo... si už každý odpovie sám, ako najlepšie dokáže.. --... ja hodnotím účel, to čo bolo vypovedané [akýmkoľvek vnemom], kde potenciál je markantný...-- ...btw. netreba prehliadnuť ani Robbinsnove úplne posledné slová, zarovno s koncom celého snímku..

• 9.3.2018  00:13
    Hamilton's Pharmacopeia (TV seriál) (2011)

Doposiaľ dve sezóny, štrnásť epizód: 1) S1E1 - The Story of the South African Quaalude -> ...psychoaktívna droga známa aj pod menom Mandrax, po ktorej sa skoro zľahla zem, no Hamilton sa vydáva do poslednej krajiny, kde je ešte k dispozícii a to do Južnej Afriky. Zisťuje aký dopad má na čierny obchod, kam až siahajú jej korene a kto ťahá za nitky. Epizóda zachytáva veľa zaujímavých skutočností, ktoré... ..navaríme si, pozrieme sa do histórie, skúsime si povedať ako sa ovláda dav pomocou drogy a.. --80%-- 2) S1E2 - A Positive PCP Story -> ...navštívime a porozprávame sa s Timothy Wylliem (píšem o ňom v S2E5). ..budeme skúmať históriu PCP v spojených štátoch, zoznámi sa čo to bližšie s touto úplne syntetickou látkou, neminú nás až niekedy neuveriteľné príbehy a povieme si prečo táto substancia môže byť považovaná za najnebezpečnejšiu... ..zavítame aj do laboratória, kde sa budeme snažiť vyrobiť jej derivát.. --75%-- 3) S1E3 - Shepherdess the Story of Salvia Divinorum -> ..v skratke sa dozvieme o pôvode Šalvii divotvornej a kmeni v ktorom bola využívaná, akú vlnu zaznamenala v US a aký rozruch spôsobila.. ..pri návšteve Mexika, vyhľadáme možnosť rituálu a.. ..pre niekoho zaujímavé a úsmevné môže byť sledovanie: racionalita vs. iracionalita aneb veda vs. tradície -> Hamilton jednoznačne vie, na ktorej strane sa drží, no bude to ten istý človek pred a po..?... --85%-- 4) S1E4 - Magic Mushrooms in Mexico -> Zavítame do tajomného Mexika, pozrieme sa aj do usadlosti presnulo známej Márii Sabiny a s pomocou jej potomka sa zasvätíme do ceremoniálu, uvidíme ako farma cukrovej trstiny môže prispieť k "gigantickým" rozmerom lysohlávok.. navštívime najväčšie nelegálne undergroundové laboratórium v USA, kde sa pod dôsledným drobnohľadom pestujú tieto funny hubičky.. samozrejme nebude ani tento krát chýbať mnoho ďalších zaujímavých informácii a dôvodov prečo... ..--85%-- 5) S1E5 - Fish N' Trips -> psychedelická látka priamo z oceánu.. ..návšteva Madagaskaru, Réunionu, zoznámenie sa s otravami z rýb a ich... ..plavenie sa, chytanie rýb miestnymi technikami a omnoho viac.. ..podarí sa nakoniec nájsť Hamiltonovy jeho "Dream Fish" aneb žeby osudová "Nightmare Fish"?.. btw.. spomenuté a vyobrazené rybky: Rabbitfish; Parrotfish; Goatfish; Black surgeonfish.. sila sa ukrýva v hlave?.. ..--90%-- 6) S1E6 - The Lazy Lizard School of Hedonism -> príbeh O Darrellovi Lemaire, ktorý zanechal svoj otlačok v histórii psychedelík.. ..celá epizóda sa nesie v duchu chémie, syntézy látok, zlúčenín, takže zaujme hlavne tých, ktorý majú hlbší vzťah týmto smerom.. no aj keď som si sprvu myslel, že si neprídem na svoje, tak napokon niektoré informácie a spojitosti ozaj stáli za to a historický podtón tomu dodal svoju "bonitu".. ......MDMA (aneb Extáza), bola kedysi v USA využívaná v psychiatrii..; ..psychoaktívna látka na zvyšovanie pamäte..; ..zamierime k LSD...... --75%-- .. Čo by ste vy povedali k týmto Hamiltonovým slovám?: “The world needs healing and the medicines are known. The question is: Who is going to make them?” 7) S2E1 - The Psychedelic Toad -> ...žabka menom Bufo Alvarius, ktorá produkuje najznámejšie prirodzené psychadelikum v látke 5-MeO-DMT, uchovávané ako jed vo svojich žľazách.. ...spomenutá linka na mytológiu domorodého etnika Yaqui.. ..opäť sa stretávame s rôznorodými ľuďmi, ktorí sú dáko napojení na toto téma a takisto zistíme, či sa "konečne" podarí cynickému Hamiltonovi nájsť poznanie lásky.. --85%-- 8) S2E2 - Peyote The Divine Messenger -> ..dimenzia, v ktorej sme uviazli, sa nazýva chemická?.. kúpime si Peyote v Thajsku, ako nevinný nádherný kaktus, alebo sa radšej vyberieme do Mexika?.. potešilo by vás nájsť 83 kaktusíkov v jednom zhluku vo voľnej prírode?.. "..máte pri hraniciach s Mexikom dopyt po Peyote.. -> nie, máme tu heroin, K2,...".. ..historické informácie o Peyote a jej substancii - meskalínu.. ...podarí sa Hamiltonovi uskutočniť ceremoniál alebo nie? "..you know I wrote a book... 200 pages.. ..."..--85%-- 9) S2E3 - Kratom The Forbidden Leaf -> ...vyberieme sa do Thajska kde tento tropický strom rastie, no je zakázané hospodáriť s ním.. ..80 ton (= 16miliónov dávok) denne Kratonu z Indonézie.. ..predtým ako vás ponúku kokteilom 4x100 v THajsku, tak padne vhod, sa s ním oboznámiť.. ..takisto nakukneme do krásnej prírody a vypočujeme si Hamiltonov odkaz o.. --75%-- 10) S2E4 - Wizards of DMT -> ..príbeh o DMT a jeho výskyte, či vo volnej prírode, v laboratóriach alebo ?.., kde rôznorodí ľudia činia pokusy so svojím špecifickým zámerom.. ..opätovne nahliadneme do histórie a nevyhneme sa ani chémii na vyššej úrovni.. ..nebude chýbať Hamiltonov zmysel pre humor - "looks like a strawberry milkshake".. --75%-- btw. ..čo má spoločné bývalý riaditeľ marketingu v Silicon Valley s týmto? = uvidíte v dokumente.. 11) S2E5 - Ketamine; Realms and Realities -> ..zoznámime sa s autorom, umeleckom menom Timothy Wyllie, ktorý ma už "pár" skúsenosti s PCP (spomenutá epizóda z prvej sezóny) a ketamínom, vysvetlí nám ako vníma vedomie, smrť,.. a prečo sa podujal k niektorým krokom (zainteresovaných môže zaujať spoiler na John C. Lillyho).. vydáme sa do Indie, kde je ketamín využívaný aj na zachraňovanie života pacientov, pokúsime sa nazrieť do laboratória, kde ho syntetizujú a nakoniec dostaneme nádhernú prednášku z chémie (ehm.. ja som sa vôbec nechytal).. ak ste zvedaví ako Hamilton zvládne 120mg ketamínu a čo vás tu ešte čaká, tak.. ..--80%-- 12) S2E6 - A Clandestine Chemist's Tale -> .. 13) S2E7 - A Fungal Fairy Tale -> Hamilton nám približuje Muchotrávku červenú a ponúka na ňu pohľady či už z vedecko-chemickej roviny, alebo rovno zavíta do Karpát susednej Ukrajiny, kde sa nájdu rôznorodí vyznávači tejto krásky, no porozprávame sa aj s miestnou mykologičkou. Sprevádzať nás touto časťou budú aj trefné rýmy, ľudové povesti, názory, skúsenosti a nemenej zaujímavé metódy, ktoré... ..--80%-- 14) S2E8 - The Cactus Apprentice -> Bienvenido al Perú.. ..kaktus známy pod menom San Pedro, ktorý obsahuje aktívnu látku Meskalín.. zoznámenie sa s medicínou a jej praktizovaním.. ..kto ma rád morčatá, tak ho nenadchne morčo-rituál (v Peru je chov týchto malých stvorení tak bežný jav, ako u nás hydiny).. --85%-- --------------------- Všetkými epizódami nás sprevádza zapálený Hamilton, ktorý je celý život fascinovaný psychoaktívnymi látkami. V mágiu neverí a preto, ako sám vraví, miluje možnosť učinenia chemickej analýzy každej jednej substancie, jej vedeckého vysvetlenia a pochopenia aký mala dopad pre spoločnosť, kde bola užívaná. Vyberá sa cestou pravého bádateľa a preto nikdy nezaváha pri testovaní danej látky na sebe (okrem pár epizód, kde sa jednalo o syntetické látky) . Oceňujem jeho prístup, zapálenosť a spôsob akým sa vydal spoznávať to, po čom vždy túžil. Navyše, dokument sa vyznačuje skvelou kamerou, je podchytený historickými údajmy a celkové podávanie informácii je k priazni diváka. P.S. ..veľakrát uvidíme tieto substancie vo svetle, ktoré niesu bežné v masmediálnom svete... ....v zhrnutí ako celok --90%--..

• 4.3.2018  17:05
    Tvář vody (2017)

The Shape of Water je vizuálnym rozprávaním túžby po poznaní, dotyku a náklonnosti posadený do 60. rokov, ktorý využíva na pozadí prvky z éry studenej vojny ako jeho dymovú clonu a umožňuje tak divákovi precítiť čistotu v jej samom bytí, ak sa na ňu napojí. ---75%---

• 3.3.2018  22:47

Dokument, ktorý nám poodhalí dva rôzne svety, kde hlavnú úlohu hraje ibogain (psychoaktívna látka vyskytujúca sa v rastlinách). Na jednej strane tu máme moderný svet, ktorý prostredníctvom Howarda Lotsofa dostal na svetlo sveta túto aktívnu látku a na druhú stranu tradičné praktizovanie rituálu Bwiti v Gabone. Vypočujeme si príbehy ľudí, ktorí mali potýčky s heroínom, nazrieme do Mexickej kliniky pre drogovo závislých. V Gabone sa stretneme s tamojším liečiteľom a čo to zaujímavé sa od neho dozvieme.. ponoríme sa do liečivého rituálu, kde dostane slovo tropická rastlina Iboga (od nej sa odvodila aj aktívna látka ibogain). Aj keď to môže byť celkom osviežujúci pohľad skĺbenia modernej vedy vs. kultu Bwiti a veľa ľudom to prinesie svoj osoh, no mne štýl a spracovanie tohto prepojenia moc nepasoval.. hoci, snímok prekrásne poukazuje, ako tieto dva svety sú si tak diametrálne odlišné a každý vidí prospech v niečom inom.. --70%-- -> oceňujem najmä domorodú časť .. btw. v dnešnej dobe už nieje divné, že Iboga sa môže zaradiť k ďalším psychotropným rastlinám, ktoré sa "tešia" veľkej obľube na západe..

• 2.3.2018  23:07

An American Crime... na jednej strane tu máme nesporne zdrvujúci skutočný príbeh, ktorý nenechá veľa ľudí chladných, no na druhej strane neobrúsený "diamant" v kinematografii.. ..Tommy O'Haver sa snaží ždýmať emócie z diváka, ako mu len sily stačia a v človeku to môže vrieť, dokým ho pepka netrafí, lež zabúda popritom na tak podstatný filmový kumšt.. ..aj keď herecké výkony boli poväčšine na veľmi dobrej úrovni, tak mi psychologický profil vôbec nesedí k viacerým charakterom na margo ich chovania, mimiky a celkovému napojeniu na tento otrasný čin - viac a hlbšie popracovať na postavách a ich interakcii.. --65%-- ..takže otázka by mohla znieť: do akej mieri má zásluhu na filme neodškriepiteľne krutý osud dievčaťa a do akej filmová kvalita v prevedení?

• 1.3.2018  18:39

Dokument má tendenciu zaujať širšie spektrum divákov, nakoľko by rád podal nestranný pohľad z rôznorodejších tém (niekedy len veľmi okrajovo, inokedy o málilinko hlbšie) od pohanstva, satanizmu, čarodejníctva, druidizmu, okultizmu, kresťanstva, šamanizmu, až po ... . Vypočujeme si názory jednotlivých "zástupcov" a ich vlastné presvedčenie o tom prečo sa venujú, tomu čomu sa venujú. V neposlednom rade sa môžte audiovizuálne ponoriť do niektorých praktík a čisto nenútene si urobiť vlastný názor o nich. napr. ..ak niekoho zaujíma, čo môže mať spoločné SS-ák Himmler a jeho dýka s týmto snímkom, tak odpoveď ho tu bude čakať.. ---..svoj osobný názor na formu a štýl dokumentu ohodnotím -45%- a skôr by som ho bral len ako veľmi pomyselný odrazový mostík k vlastnému researchu, ak niekoho niečo z neho zaujalo, nakoľko pri niektorých praktikách sa nedá nevšimnúť, že protagonisti sú "lepší herci", ako to čo majú predstavovať a reprezentovať /teda sa tomu oddať/.. a to nehovoriac niekedy o skreslených informáciach aneb ¿dezinformáciách?, ktoré sú tu podané.. -> chýba mi tu určite viac serióznosti a profesionality..---

• 1.3.2018  09:08

Názov dokumentu prezrádza, čo bude diváka čakať v najbližších 69 minútach.. ..zveľadiť k dokonalosti formu a zvukový background pri celej stopáži, tak nemám ani čo výraznejšie vytknúť, miestami fenomenálne zladenie inokedy zas jemné vŕzganie.. ..snímok je nabitý informáciami na veľmi kvalitnej úrovni.. Zaujímavé môže byť spomenutie kmeňa Ačuárov z Amazónie, ktorý praktizujú kolektívne sny, inak povedané na základe viacerých individuálnych snov staršina zloží mozaiku, ktorá má výsledne pomôcť celej komunite pri rozhodovaní od lovu až po definovanie prípadného nebezpečia v nasledujúcom období.. takisto kto sa ešte nestretol, tak pôsobivé rozprávanie /aj audiovizuálne/ o protomusic, protodance a ich spojitosti s podstatou nás samých.. --80%-- .. * okrem Stanislava Grofa, Ralpha Metznera, ..., tu máme možnosť vidieť aj nemenej známeho Terenca McKennu..

• 28.2.2018  13:44

Secrets of the Tribe nám približuje antropologické štúdie uskutočnené na indiánskom kmeni Yanonami v 60. rokoch 20. storočia. Dokument postupne odkrýva šokujúce problémy v akademickej antropológii a dáva si ju na paškál ako z metodologického tak aj z etického hľadiska. ..tým sa nám odhalí neuveriteľný príbeh, ktorý nie každý len tak ľahko prehltne.. ..rozpúta sa pred nami vojna medzi antropológmi, budú znieť ortiele zvučných slov ako genocída, pedofília,... ..no, ten kto nahliadne aj za oponu tohto "krvi prelievania", možno uvidí aj ďalšie, o dosť zaujímavejšie a v konečnom dôsledku závažnejšie spojitosti.. Režisér José Padilha vynikajúco zvládol svoju rolu režiséra, nakoľko film sa drží bokom od jednoznačných verdiktov, síce jemne naznačí (pridržiavac sa dostupných dôkazov a tvrdení) z kade vietor fúka, no už zostáva na zainteresovanom divákovi s čím sa identifikuje a či si neskôr dohľadá ďalšie informácie prostredníctvom iných zdrojov, ktoré by mohli jeho názor podporiť alebo vyvrátiť.. ...niekto sa možno pozastaví a hlboko zamyslí aj nad touto vetou a jej ¿pravdivosťou? -> "Demographic data indicate that men who have killed have more wives and offspring than men who have not killed.".. ..a nejedného trebárs napadne aj otázka technologického pokroku a čo môže spôsobiť ak.. --85%-- Určite doporučujem minimálne pre študentov dejín antropológie! ..*Kto vie portugalsky, tak ho môže zaujať Napëpë (2004) -> zatiaľ som k tomu nenašiel en titulky..

• 26.2.2018  10:13

Poštový kôň je ďalší dokumentárny a etnografický snímok z rúk antropologistu a filmára Andreia Golovneva. Tento krát sa vyberieme do odľahlého miesta nazývaného Pomorie, pod ktoré patria dve dedinky (Lyamtsa a Purnera) ležiace na pobreží Onega u Bieleho mora. ..tento raz máme možnosť nahliadnuť do života dedinčanov, vypočuť si piesne, ale aj to ako moderná televízia postupne ovplýva myslenie malého sedem ročného chlapca, ktorý už ma svoje túžby a sny.. kamera opäť výborne zachytáva dianie a necháva rozprávať príbeh, opäť sa čo to dozvieme o tvrdých podmienkach pre život, no pre mňa to už stráca čaro dávnych čias, ktoré bolo vynikajúco vypovedané v Pegtymelu.. --70%--

• 26.2.2018  00:20
    Pegtymel (2000)

Dokument, ktorý nás zavedie k pobrežiu Čukotského mora na severovýchode Ruska, stráviť každodenné chvíle s Čukotskými pastiermi sobov. Kto už počul o skalných kresbách (petroglyfy dátované 1000 rokov pred Kr.) v oblasti rieky Pegtymel, tak určite privíta rozprávanie príbehov staručkého Natalka. Všetko zachytáva kamera (v období rokov 1998-1999), ktorá nám tak vnáša autenticitu starobylých a tradičných rituálov týchto domorodcov. Nakoniec sa nám naskytá otázka: do akej miery je to "len" viera v tradície a do akej skutočné odzrkadlenie petroglyfov? Dokument nemá len náučnú hodnotu, ale sprostredkúva aj krásne spolužitie medzi ľuďmi a nehostinnou tundrou, po ktorej sa preháňa stádo sobov. Niekoho možno zaujme spojitosť sibírskych tradícii s užívaním muchotrávky červenej (vapak), unikátnych záberov z ceremónie pri zvukoch bubnov, odriekaním slov/formúl a prácu s dychom. Natalko rozpráva aj o sile, ktorá sa v nej ukrýva, no varuje, že nie každý jej dokáže čeliť, niektorí sa ocitnú mimo náš svet na veľmi dlhú dobu a iní (pozn. rozprávača) sa nevrátia už vôbec, vapak ich zabije. --90%--

• 23.2.2018  22:59
    Mute (2018)

...celkom priemerná podívaná cyberpunkového sveta v thrillerovom nádychu.. nemám tu v podstate čo vyzdvihnúť, ale ani úplne zatratiť.. ..viac by som sa pohral s napätím, popracoval na výstavbe postáv (v niektorých momentoch skúsil prehodnotiť ich intelekt) a dal tomu nálepku mystery, až keď si to ozaj zaslúži.. ..film, ktorý si kuknem, no dlho na neho spomínať nebudem.. ..a na dáke posolstvo, mi tu určite chýba mravenčia práca zo strany Duncana.. ehmm.. celé mi to príde také nemastné neslané, kde je /"túžba"/ viac náznakov akým smerom sa ubrať, no nakoniec je z nich galimatiáš s tlmeným výkrikom "wau".. ..--55%--

• 23.2.2018  16:32

..dokument v zásade pojednáva o ekonomickom raste a jeho "oprávnení" ho takto nazývať.. informácie, ktoré niesu nijak nové /neboli ani v čase výroby dokumentu/, či už zmysel HDP, alebo čo vlastne peniaze znamenajú a odkiaľ pochádzajú.. no stále si môžme vypočuť myšlienky tvorcov po zmene tohto ekonomického systému a utvoriť si na to vlastný názor, alebo dokonca si prečítať ich stejnomennú knihu.. ..na margo rastu HDP na úkor zlepšenia kvality života a podobne, sú už dáky ten čas aj dobre urobené ukazovatele a tabuľky, ktoré odzrkadľujú ako napríklad táto Index prosperity krajín až 9 pilierov -> je to robené každoročne na mierke cca 150 štátov /Slovensko a Česko som zvýraznil, vpravo je legenda/

• 23.2.2018  08:30

Kto rád konverzačky, tak si príde na svoje. Film si celý čas /ak nerátam laxnejší začiatok/ drží level ukecanosti na dobrej úrovni a v spojitosti s rozmanitejšími témami nadobúda hrozbu ospalosti takmer mizivú. Čo by som určite vytkol, tak kameru, ktorá ma ozaj neoslnila. btw. ..menšiu roličku tu dostal aj Jack Black, ktorému sadla ako uliata.... 70%

• 18.2.2018  14:24
    Reckless (2013)

Jemne kontroverzný, provokatívny kraťas zo Škandinávie a ako to býva u Severanov zvykom, tak v rigoróznejšom šate. Reckless sa nesnaží uzatvárať kruciálne ortiele, ale necháva diváka sa "pohrávať" s nimi a samého si zodpovedať cez vlastné pocity, ako skĺbenie dvoch nosných tém s ním "otrasie". ..--80%--..

• 13.2.2018  10:42

Čo k tomuto povedať? Wau.. niekedy až žasnem s akou "noblesou", jednoduchosťou a nápaditosťou vedia Severania povedať, to čo by iným "teplomilným národom" ťažko len na um prišlo. Skĺbenie žánrov prevedené na výbornú. Po hereckej stránke taktiež kvalitná úroveň, kde prím hraje Mads (Ivan), ale netreba zabúdať na výborného Ulricha (Adam). Adams abler je počin s viacúrovňovým podtextom, kde si každý sám môže vybrať o čom film je (ako vníma vieru, zázraky, predsudky, diskrimináciu, dobro versus zlo, systém v ktorom žije.. ba dokonca ich samotnú dezilúziu?), bez toho aby vás niekto tlačil k jednoznačným záverom... Takže dáte si ten "jablkový koláč" alebo nie? ..---95%---

• 13.2.2018  09:37
    Star Trek: Discovery (TV seriál) (2017)

Celkom sľubný potenciál z úvodu, či už z obstojne zvládnutých myšlienok abo z celkovej kvality vizuálneho prevedenia, je pochovaný v sentimentalite a patetičnosti (aj keď cielene, tak predsa ich Netflix mohol dať na prijateľnejšiu úroveň), podčiarknutý sem-tam logickými chybami. Naivita v niektorých pasážach sa taktiež nedá prehliadnuť.. ..z toho čo môže zaujať, by som poukázal na nový typ pohonu (alternatíva k warp pohonu) na báze symbiózy.. ..videná celá prvá séria, no po cca ôsmom diely prestáva baviť, nakoľko negatívne (vyššie uvedené) prvky sa každou epizódou len prehlbovali a sľubné úvodné časti ostávali v zabudnutí, nehovoriac o totálnej šaškárni (tu mi to hraničí až s úplnou amatérštinou, ktorej sa opäť dalo vyhnúť) v alternatívnom vesmíre -> aj keď musím uznať, že posledná epizóda prináša viac na svetlo "sofistikovanejší" plán tvorcov, ako naložiť s dejovou linkou seriálu, vrátane jej psychologického profilu.. po prvej sezóne --40%-- ..pre mňa zatiaľ najslabší Star Trek..

• 12.2.2018  11:06

<< předchozí 1 2 3 4 6 7