Sprosťák Murphy (1987)

Značně slabší Eddieho stand-up než jeho legendární Delirious. Eddie opět perlí kulometnou mluvou i skvělým napodobováním Billa Cosbyho, Richarda Pryora nebo Italo Američanů :). Klasika. Za pozornost také stojí výborné děti, Tatyana Ali a Deon Richmond, v současné době známí herci. Hlavně Deon Richmond coby malý Eddie je k sežrání. :)

Něco nového (2006)

Moc hezká a příjemná romantická komedie, nebo spíš pouze romantický film. Jelikož se slině zajímám o rasové snímky, jako komedie mi to ani nepřipadalo. Spíš takový lehce dramatický romanťák. Ono problematika smíšených manželství není pro Čechy takřka vůbec aktuální, takže ani nečekám, že film tady bude mít nějaké vyšší hodnocení. Ve Spojených státech je to však téma aktuálnější stále víc. Podle průzkumů v posledních 20 letech neuvěřitelně stouplo procento rasově smíšených vztahů. To se týká samozřejmě ve valné většíně pouze obou pobřeží Států, a také tento filmek se odehrává v slunné Kalifornii. Oba hrdinové, on i ona, se musí poprat s předsudky ze všech stran, i když pozornost je tady zaměřena spíše na hrdinku. Potěší příjemní herci, hlavně nesmírně charizmatičtí Simon Baker a Blair Underwood, krásné ženy a nakonec také mocný Mike Epps :). Zbývá jen dodat, že až tady jsem zjistil, co znamená zkratka IBM ... :)

Outfoxed: Rupert Murdoch's War on Journalism (2004)

Výborná sonda do reality amerických médií, obzvláště pak "fair and balanced" Fox TV. :) Není určeno neokonzervativcům a podobným kreaturám. Pokud jste však "left-wing liberal, secular-progressive, homosexual nebo colored" (všechno myšleno Foxem jako urážky), jak by řekl Bill O'Reilly, je Oufoxed právě pro vás.

Výhybkáři (2001)

O Kenu Loachovi se ví, že jeho filmy bodají do citlivých míst dnešní společnosti. Tento film je toho příkladem. Silné sociální drama, které každý bude cítit jinak. Sám jsem zvědav, jak by se film líbil zaměstnancům Českých drah. I atmosféra se ve filmu stále vyvíjí a mění z vesele žoviální až po mrazivě tragickou... Film je trefnou kritikou zkaženého systému, kdy slušně pracující zaměstnanec je nucen prohnilým podnikatelstvem k zanechání svých zásad pro pár vydělaných liber. Poznámka k angličtině, herci jsou Britové, takže mluví oním "kouzelným" akcentem, kterému je těžce rozumět.

Populace 436 (2006)

Velmi příjemné kanadské překvapení. Obsah raději nečtěte, je to blbost, Kadyho povolání i jeho možnosti jak se rozhodnout jsou úplně jiné. Celé je to takový příjemný filmek. Žádný mega projekt za miliony dolarů s hvězdnou sestavou jako Shyamalanova Vesnice. Herci jsou u nás vesměs neznámí, až na Jeremyho Sista a Freda Dursta :). Příběh sice předvídatelný, no a co?! Dá se také pojmout jako ostrá kritika konservatismu jako takového, i když neamerický konec se spíš přiklání na stranu Boha. :)

Holičství 2 (2004)

Dvojka už není tak dobrá jako první díl, chybí mi tady hlavně duo zlodějíčků s Anthony Andersonem v čele, ale stále je to nadprůměrná a pohodová komedie. Znovu však platí, že pro "cracker-ass crackera" z ČR, kterému pojmy jako Trent Lott, Nation of Islam nebo aféra R. Kellyho nic neříkají, je tento film nepochopitelný.

Generace X (2005)

Hodně zajímavý film, ale proboha pro ty co to ještě nepochopili, tohle není komedie. Film trochu připomíná atmosférou Donnieho Darka, ale kvalitativně na něho nemá, i podstata je trochu jiná. Chumscrubber krásně ukazuje skutečnou realitu a patologii předměstí v USA, nemocnou jako je nemocná celá společnost. Herecké výkony jsou na vysoké úrovni, nejvíc se mi líbil Ralph Fiennes. Celkově je film opravdu dost dobrou kritikou, ale vyvolal ve mně úplně jiný pocit než právě Donnie Darko. DD mě zasnil, po shlédnutí CHS jsem cítil zhnusení tou patologičností.

Snídaňový klub (1985)

Skoro nemám slov! Úžasné! Film, který de facto založil žánr teen komedií, můj oblíbený. Všichni herci přešli tímto filmem do historie a i John Hughes má své pevné místo v srdcích fanoušků žánru. Breakfast Club je prostě legendární, parodovaný nesčetněkrát i dvacet let po svém uvedení. Nejlepší parodií byl jistě Not Another Teen Movie, kde najdete vskutku tunu referencí na "otce zakladatele", včetně extrémně dobře provedené "rekonstrukce" jedné ze scén, která byla dokonce přímo natáčena ve stejné místnosti jako Breakfast Club. Osudy herců se ubíraly různými směry a samotní aktéři se stále rádi myšlenkami vracejí do roku 1985. Parádní film, který je zároveň zábavný i inteligentní (skvělý scénář). Bohudík, že se dodnes nikdo nepokusil o nějaký remake, to by byla katastrofa.

Další hroznej pátek (2002)

Hodně lepší než jednička, ale taky značně slabší než Next Friday. Mike Epps jako posera mě už začíná mírně štvát, Ice Cube by mu měl konečně pořádně nakopat prdel. Jinak je škoda, že tvůrci nevyužili potenciál hezkých holek, kterých je tady spousta. Naopak povedl se jim "Santa z ghetta" a pár honiček, přičemž ta poslední je vydatná. Objevil se znovu Chico, ale pro změnu chybí Portorikánci. :) - 70%

Zkurvenej pátek (2000)

O mnoho lepší než jednička z roku 1995 a pro režiséra Steve Carra debut jako hrom! 57 milionů dolarů vydělaných v USA, to už otevírá tvůrcům dveře... Next Friday je jedním z těch filmů, kdy děj postupem času získává na kvalitě, tady je to hodně znát. Už když zhulili Chica, jsem se válel smíchy po zemi :). Herci jsou standardní, kočky krásné (Kym Whitley etc.) a Deebo hrozivý :). Nejvíc mě však dostali Joker Brotherz a hlavně Rolando Molina, protože tak parádní portorikánský přízvuk se jen tak neslyší :).