Účastníci zájezdu (2006)

Viewegha nesnáším, ale tenhle film se celkem dal zkousnout, i když se stále jedná o podprůměr s plytkým dějem a hroznými hereckými výkony. Jediný plus za Karla a Karla.

Cesta za vítězstvím (2006)

Dobrý sportovní film s rasovou tématikou, podle skutečných událostí. Atmosféra doby je navozena věrně (za zmínku stojí výtečná hudba), a i věrohodnost skutečných událostí je na slušné úrovni, i když pár nepřesností se najde. Herecké výkony jsou standardní (včetně Joshe Lucase). Pár veselých scének navíc obohacuje už i tak kvalitní film o prvním černém týmu, který vyhrál celostátní NCAA basketbalový turnaj univerzit.

Dreamgirls (2006)

Velmi příjemný remake starého a slavného muzikálu. Snímek si nehraje na něco co není a trefně vypráví příběh cesty za slávou děvčat z Detroitu. Celou dobu se Dreamgirls zmítají v tempu R&B, soulu a afroamerického popu. Herecké výkony jsou na velmi vysoké úrovni. Hlavně se jedná o Jamieho Foxxe a Eddieho Murphyho; zasloužený Oscar pro Jennifer Hudson. Nejen pro fandy The Supremes a Marvina Gaye, ale pro všechny fanoušky dobré černé hudby.

Varsity blues (1999)

Dnes již klasický teenagerovský film o dospívání a hlavně americkém fotbalu. Příběh se odehrává v malém fiktivním městečku West Canaan ve východním Texasu. Vše se zde točí kolem místního středoškolského týmu Coyotes, který trénuje despotický a nelidský Bud Kilmer (Jon Voight). Trenérovi absolutně nezáleží na jeho hráčích, chce pouze získat další titul pro sebe. Jeho metody zdravotně odnese několik hráčů a tak se do hry dostane zdánlivě druhořadý quarterback Jon Moxon (James Van Der Beek). Zápas o titul se blíží a nespokojenost a odpor vůči fanatickému trenérovi roste... Varsity Blues je zcela klíšovitým filmem v nejlepším smyslu slova. Nechybí zde pohlední svalnatí fotbalisté, krásné holky (včetně jedné učitelky), rocková hudba, alkohol a sex, ani "token black guy". Tím, že Varsity Blues tak krásně zapadá do tohoto schématu, byl film výtečně zparodován v Not Another Teen Movie.

Vzpomínka na Titány (2000)

Velmi dobrý lidský příběh o jednom sportu, jednom městě a dvou rasách. Film je z produkce studií Disney a je také určen pro celou rodinu, takže nečekejte nějaký hlubší exkurz do rasové problematiky. Téma desegregace tak dostává ve filmu spíše více konkrétní podobu, formu partikulárních vztahů mezi jednotlivými postavami, které k sobě obtížně hledají cestu, aby ji nakonec našly. Denzel Washington znovu dokazuje, že je výborným hercem. Ostatní postavy mladých hráčů jsou velmi sympatické, zvláště "white thrash" Louie Lastik (Ethan Suplee) a přeslazený Ryan Gosling.

Hořící Mississippi (1988)

Výborný avšak historicky nepřesný film, který se vraždami v Mississippi inspiruje pouze letmě a spíš se nám snaží přiblížit atmosféru tzv. Freedom Summer roku 1964. Vysoké hodnocení dávám právě za tu atmosféru a herecké výkony, zvláště pak Gena Hackmana a vedlejších postav. Důrazně vytknout však musím glorifikaci FBI, která je ve filmu vyobrazena jako bílý zachránce černochů, který dělá vše proto, aby došel spravedlnosti.

Zápisník jedné lásky (2004)

Krásný film o jedné lásce, která nikdy nezemřela a vytrvala až do konce. Tu silnou lásku jsem věřil Noahovi, Ryan Gosling to podal skvěle. Allie jsem tolik nevěřil.

Hlava státu (2003)

Škoda, že Chris Rock nedostal zas tolik prostoru kolik by měl. Je to hodně poznat. Stejně jako filmový Mays Gilliam byl patrně i Chris omezen jinými, v tomto případě asi producenty. Chrisův typický humor tak vyplyne na povrch jen v omezeném množství a jen párkrát. Jinak je to úplně pohodová komedie, která je dobrá na shlédnutí po náročném dni.

Konference ve Wannsee (2001) (TV film)

Výborný, stylový film - luxusní záležitost o chladnokrevné německé nacistické preciznosti. Jak daleko tato preciznost zašla víme a to, že se z této konference zachovala pouze jediná kopie o ní taky svědčí. Jinak velmi přesvědčivé herecké výkony, hlavně Kenneth Branagh je úžasný (i když není Heydrichovi vůbec podobný). Docela by mě zajímalo jak asi bylo německým dabérům, když tenhle film dabovali do němčiny (čili originálního jazyka Endlösungu). Hádám, že asi hůř než Branaghovi a Tuccimu, kteří prohlásili, že se jim jejich role těžce hrály, kvůli jejich ďábelské podstatě.