Texas (1986) (TV film)

Dobrý historický film mapující život Sama Houstona až po slavnou bitvu na pláních San Jacinta. Na televizní produkci je to dost dlouhé a také věrné historickým faktům. Rozhodně to není žádná strhující podivaná, prostě televizní historický film plynoucí trpělivým tempem. Jediné co mi vadilo, bylo časté vykreslení mexických vojáků jako úplně neschopných. Sam Elliott je jako obvykle přesvědčivý a celý film stojí také na jeho výkonu.

Rob Roy (1995)

Není to vůbec špatný film, ale celou dobu jsem měl pocit, že tomu něco chybí. Herecké výkony jsou bez výhrad. Toho hajzla, kterého dobře zahrál Tim Roth jsem nenáviděl snad ještě víc než Robert MacGregor. Zasloužil by si za nožky o zeď. Jak si mám proboha oblíbit Tima Rotha, když hraje takové role. Je to jeden z filmů, kde jde historie poněkud stranou, na úkor romantického dramatu.

Raz dva (2000)

Tchajwanská obdoba Magnolie. Mozaika rodinných a partnerských vztahů na pozadí velkoměsta. Každý má sice dost peněz, ale k tomu i problémy ve vztazích a pochybnosti a když se chce někdo s něčím svěřit, zaskočí za babičkou, která je v bezvědomí. A mezi všemi těmi problémy dospělých působí malý filozof Yang jako zjevení. Výborné drama s velkou dávkou různých poselství. Pro někoho však mohou být tři hodiny příliš.

Brněnský masakr zubařskou vrtačkou (2004) (amatérský film)

Zatím jednoznačně nejlepší český horor, jaký jsem viděl. Obzvlášť nepříjemný zážitek pro ty, co mají strach ze zubařských ordinací. A jako bonus krásná sestřička.

Muž, který nebyl (2001)

Kouzelný film-noir s výbornými hereckými výkony. Hlavně Billy Bob Thornton podává životní výkon. Joel Coen vede celý film zcela jistě. Za zmínku stojí také kamera a výtečná kompozice obrazu.

Rychlejší než smrt (1995)

Raimiho pokus o western dopadl velmi průměrně. Je to sice napěchované hvězdami, ale celé je to takové bez duše. Sharon Stone se tu vůbec nehodí, Leondardo DiCaprio je standartně kvalitní a Gary Sinise konečně dostal kladnou roli.

Krajina střelců (2003)

Krásná příroda a klasický příběh se vším všudy. Open Range je výjimečný tím, že je vyvážený - střelby akorát, stejně jako romance. Rozhodně se nejedná o film, který by stavěl na mohutné akčnosti, Open Range spíš sází na atmosféričnost a univerzální americké hodnoty, které zde však nejsou nabízeny na stříbrném podnosu, nýbrž spíše jemně a nenápadně. Western stále žije. Jo, a jinak je to pastva pro oči a uši, s příslušným technickým vybavením to musí být boží zážitek.

Princezna Mononoke (1997)

Velkolepý příběh chlapce Ashitaky, který je osudem předurčen k tomu, aby nastolil mír mezi lidmi a zvířaty. Jeho snaha je stejně upřímná a silná jako nenávist zvířat vůči lidem a touha lidí po bohatství. Krásný japonský příběh s moc hezkým osazenstvem Železného města.

Jízda s ďáblem (1999)

Citlivě natočený nenápadný film o obyčejných mužích, které občanská válka zastihla v jejich dříve poklidném státě Missouri. James Caviezel rozdává charisma na všechny strany, Jonathan Rhys Meyers šíří strach a Němec Tobey Maguire je slušnost sama. Pan režisér se nenechává strhnout k nějakému moralizování a umně udržuje příběh o rodině a obraně svých hodnot v lidské úrovni. Plus za dobré hlášky. "Did you ever bedded with a women before?" "Girl, I killed 15 men!"

Všichni královi muži (1949)

Velmi dobré drama inspirované skutečnou postavou populistického guvernéra Louisiany Huey P. Longa, snažící se ukázat jak by to asi mohlo vypadat, kdyby se do čela jednoho z jižanských států dostal demagog-autoritář. Rossen hezky vykreslil guvernérovu postavu a atmosféru kolem jeho vzestupu. To všechno podložené kvalitními hereckými výkony. Film ani po tolika letech neztrácí na působivosti a je varováním pro lidi, aby nenechali zneužít demokracii a chodili k volbám. Nic to však nemění na tom, že Rossen Longa ukázal ve velmi nepříjemné a hlavně nepravdivé barvě.