Freemind

darek jedzok

okres Karviná

homepage

• 22.1.2011  12:50

Po technické stránce velmi slušná práce, ale jinak nic, co by stálo za zvláštní doporučení. Původní film jsem neviděl, ale asi si doplním vzdělání. Remake je řemeslně zdařilý, atmosférický kus, který bohužel shazují hodně špatní herci, v čele se spektakulárně zpackanou postavou retarda, tedy role, která je obvykle výtečnou šancí pro každého alespoň trochu schopného herce. Ani ostatní členové "rape gangu" neperlí, takže jsem byl v podstatě rád, že je hrdinka nakonec hezky zmasakrovala. Pokud rádi relaxujete u řezničin, tak mohu klidně doporučit, jinak znám ale spoustu možností, jak promrhat čas mnohem smysluplněji.

• 22.1.2011  12:40
    Saw 3D (2010)

Jsem idiot. Sérii považuju za největší žánrový průser a podfuk dekády a přesto se dívám na sto padesátý odvar debilní první části. Vemte mě někdo naplocho mečem.

• 22.1.2011  12:37

Vynikající nápad skýtající tuny možností, pokažený roztřeseným a nevyváženým zpracováním. Hezky rozkreslený začátek a vcelku plastické postavy mě hezky navnadily, očekávaný zlom pak ale přinesl kruté zklamání - po slibných scénách vpádu anonymní armády přicházejí naprosto uhozené blbiny. "Nepřítel" je ukázán jako tlupa neschopných vojáčků, všechny akční scény jsou prostě trapné (honička s motokárami???), vše korunují toporné pokusy o nějaký přesah, výpověď o nesmyslnosti války, kterou definitivně zesměšní nafouknutý závěr. Tohle je opravdu obrovsky promarněná šance.

• 19.1.2011  14:33
    Outcast (2010)

Do určitého okamžiku je to vcelku slušně maskované céčko, všechno se ale provalí, když se na obrazovce objeví první gumové masky a komické zvláštní efekty. Věřím, že si s tím tvůrci užili spoustu legrace, ale nic víc, než amatérskou videotvorbu se jim vypotit nepodařilo. Nechápu, který distributor měl tu drzost srovnávat tuto frašku se střídmým a vkusným "Ať vejde ten pravý" (myslím tím samozřejmě skandinávský originál).

• 12.1.2011  16:47

Ke konci se už sice začínají trochu vrstvit nepřesnosti a nesmysly, přesto jde ale o velmi zajímavý, inteligentní, a v neposlední řadě také - svým způsobem - vtipný počin. Neměl jsem ani pocit, že by šlo o levný film, naopak - střídmé provedení mi sedlo víc, než hollywoodské pojetí cestování časem s digitálními šlehy a blesky. Ke konci jsem nevěděl, zda je mi víc líto domláceného, zoufalého Héctora, nebo té slečny, které se pomáhání cizím lidem příliš nevyplatilo.

• 12.1.2011  16:32
    Triangle (2009)

Říkejte si co chcete, já jsem si to užil. Možná je to mou slabostí pro filmy využívající hrátek s časem, možná slabostí pro horrory, možná slabostí pro Austrálii - nebo vším dohromady. "Triangle" ani vteřinu nenudí, má atmosféru i zdravý tah na bránu, po shltnutí všech drobných chybiček si můžete vychutnat velmi přitažlivě vystavěnou pentli událostí. Po dlouhé době krváček, na který bych se klidně hned podíval ještě jednou.

• 12.1.2011  16:22
    Mluv s ní (2002)

Almodovar je bezesporu zručný filmař, to ale ještě nestačí, aby tvořil zajímavé filmy. Tohle je pro mne další z řady mdlých telenovelových prolétaček, které mě naprosto míjejí a nejsou ve mně schopny vyvolat žádné emoce - ani negativní, ani pozitivní. Jedna hvězda nahoru za řemeslo.

• 12.1.2011  16:15

První dvě třetiny na tři až čtyři hvězdičky - civilní, vcelku vkusně gradovaný vymítačský horůrek. Závěr je ale na pořádný pohlavek - z sympaticky nezávislého filmu se tvůrci zoufale snažili udělat strhující hrůzu, což se samozřejmě téměř nikdy nepovede. Škoda ho.

• 12.1.2011  16:09
    Pád (2006)

Klasický příklad opozice forma/obsah. Úžasná vizuální orgie je v příkrém rozporu s mdlým, banálním scénářem. Nelituji, že jsem to viděl, podruhé si ale nedám, děkuji.

• 12.1.2011  16:05
    Laura (1944)

Bohužel mi nesedí celý žánr, takže nedokážu objektivně hodnotit. Z mého pohledu tuctová, ukecaná detektivka, jejíž půvab stojí a padá s půvabem titulní Laury.

• 30.12.2010  00:39
    Skyline (2010)

Měla mě varovat příjmení režisérů. Ono to není úplně strašný film, ale co si budem povídat - je bohatý na okamžiky, kdy máte chuť se plácnout do čela. Vesmírné invazi nechybí rozmach a pompéznost, příšery naši planetu vcelku slušně válcujou, do toho ale přicházejí sáhodlouhé pasáže dialogů a monologů bez hlavy, paty a směru. Já jsem to protrpěl, pro vás mám ale radu nad zlato - držte prst na tlačítku Fast Forward a přetáčejte pokaždé, když nějaká postava otevře ústa. Užijete si 30 minut zábavy a ušetříte cennou hodinu svého života.

• 30.12.2010  00:26

Protiargument pro všechny okamžiky, ve kterých si postesknu, že George Lucas mohl být dobrý režisér "normálních" filmů. Nemohl. Americké graffiti je zoufale nudná sonda do života puberťáků v americkém maloměstě někdy na začátku 50tých let. Měl jsem co dělat, abych tu nudu přežil do konce (a to mám rád filmy všeobecně považované za "nudné onanie"), na plátně se bezcílné toulaly desítky postav, jejichž osudy mi byly naprosto ukradené, ručičky hodinek se plazily jako zdrogovaní šneci ... Never more.

• 30.12.2010  00:20

Je to blbost, ale hezky se na to kouká. Vysvětluji si to nostalgickými prazážitky z dětství, retro atmoškou a jako vždy dokonalou, groovy hudbou Lalo Schifrina. Přežiju ale, když to zase dvacet let neuvidím.

• 21.12.2010  16:45
    Serenity (2005)

Firefly jsem neviděl, ale po shlédnutí tohoto filmu jsem na to vcelku dostal chuť. Film jako takový je bohužel strašně rozpolcený ... užíval jsem si vyšperkované dialogy, děj taky nebyl od věci, velmi příjemný dojem mi ale kazila technická stránka - průměrní až podprůměrní herci a hlavně okatě televizní, papundeklové kulisy a laciné CGI. Držím Whedonovi palce, ať si ho konečně všimne nějaký slušný producent a pořádně zachrastí měšcem.

• 21.12.2010  16:39

Jelikož mi na konci filmu zakázali cokoliv prozrazovat, zkrátím to. Mistrně vystavěná zápletka+francouzská městečka+závěrečných 10 minut ticha a skřípění parket - blaho.

• 21.12.2010  16:35

Trestuhodně podceňované dílko. Iron Giant začíná jako klasický sentimentální příběh pro drobotinu, ale již záhy se promění spíše na film pro odrostlejší, nebo přímo dospělé děti. Vlídný obr, krásně propracované postavy, citlivý, ale jemně rebelský humor ... Ten, kdo na závěr neměl v krku knedlík, by se měl jít vyšetřit. Doufám, že Brad Bird je zdravý jako řípa a my se můžeme těšit na desítky dalších stejně krásných příběhu, jako je tento.

• 21.12.2010  16:29
    Ben Hur (1925)

Epické filmové dílo, které snad dodnes ovlivňuje historické velkoprodukce. Snímek, který i přes své stáří prakticky vůbec nenudí, ba - dokáže i nadchnout. Půl hvězdy dolů za přece jen dost dotěrnou křesťanskou agitku, druhá polovina pryč za životy těch 100 koní, které stálo natáčení scény velkého dostihu.

• 21.12.2010  16:22

Jeden z prvních náznaků toho, že dávná sláva Disneyova studia jde pomalu k šípku. Nezapamatovatelné melodie, nevtipné komické vložky. Nič moč.

• 21.12.2010  16:16
    Rituál (1973)

Klasika, kult a perlička v horrorové historii. V příběhu o komunitě novopohanské komunitě na jednom skotském ostrově se horrorové prvky organicky mísí s kriminálkou, hodně černou komedií i muzikálem. Líbivá kamera, skvělé songy, syrové krajinky, snová, místy až surreální atmosféra (žena na hřbitově). Krása.

• 14.12.2010  15:17
    Ďábel (2010)

"Mysteriózní" horůrek o ďáblovi vraždícím ve výtahu. Řemeslně slušný průměr, za scénář a béčkové, seriálové herce tři mínus.

• 14.12.2010  15:14

V rámci žánru plný počet bodů - je to totiž jeden z prvních a taky nejlepších slasherů. Pak už to šlo z kopce. Když se podívám na rok výroby, tak mám chuť dodatečně srazit dolů body všem Romerovým zombíkům. Texaský masakr je z technického hlediska áčkový film, který se dodnes nemá za co stydět jak vizuálně, tak hudebně (vynikající industriální tepot), a nakonec ani herecky. Je to psychárna, ale bez pitvoření. Plus atmosféra 70tek a amerického jihu - dlouhovlasé kočky, džíny, zaprášená auta.

• 14.12.2010  15:05

Když vánoční kýč, tak takhle. Bezchybně sestavený příběh o člověku, který obětoval celou kariéru štěstí druhých (James Stewart opět v klasické roli dobráckého bambuly), a proto ho v okamžiku nejhlubší krize přijde podpořit samotné nebe. Řeknu Vám, mám na sladké happyendy vcelku alergii, ale ta koncová katarze mi pokaždé sevře hrdlo.

• 13.12.2010  17:07
    Machete (2010)

Takže si to neštěstí shrneme. Rodriguez není ani vtipný, ani talentovaný, ani invenční, za céčkový škvár by si zasloužil maximálně jednu hvězdu. I tu strhávám za idiotský pokus o vlezdoprdelkovství svým latinoamerickým bratrům, kterým nakonec poskytl medvědí službu. Místo vystavění kickass legendy hispánské kultury natočil zhmotnění nejhoršího stereotypu - tento film je jako upocený vesničan v sombréru, pro kterého je vrcholem kultury mexický wrestling a souboje kohoutů. Udav se burritem, tragéde.

• 8.12.2010  03:09

Napínavý thriller a povinná četba pro každého fanouška a tvůrce horroru - není zde totiž žádný kompromis jak po stránce dějové, dramatické, tak té temné, živočišné, brutální. Dvě ústřední postavy jsou načrtnuty přímo ukázkově, i když se ze začátku otírají o karikaturu - "hodná" versus "zlá" sestra, jemná a pokorná bytost versus jedovatá, zapšklá harpyje. Ve společně obývané vile postupně sílí dusná atmosféra a narůstá jak psychické, tak fyzické násilí ... Je to dokonalý mix nejlepších Hitchcockových filmů a slavného Sunset Blvd (oba filmy končí vlastně téměř stejně) - Bette Davis a Joan Crawford zde dostaly přímo mamutí prostor a využily ho do poslední mrtě. Krása. A hrůza.

• 7.12.2010  15:17

Již to zde bylo stokrát řečeno - první dvě třetiny filmu jsou vlastně standardní groteskní taškařicí, záměny, omyly, pády a kopy do zadnice. Závěrečný výstup na mrakodrap mi ale hned několikrát nepříjemně sevřel žaludek, což jsem u 90 let starého filmu rozhodně nečekal. Mým oblíbencem sice stejně zůstává Buster Keaton, ale ... klobou dolů, Harolde.

• 5.12.2010  12:04
    Slon (2003)

Začínám van Santovi přicházet na chuť. Hraje si s divákem jako kočka s myší, uspává ho klouzavou kamerou a línou atmosférou střední školy - trapasů, hihňání, drobných hádek a klepů, zároveň ale z této "obyčejnosti" hněte čím dál tím dusivější pocit ohrožení a tragédie. Filmařina par excellence.

• 5.12.2010  11:33

Chtěl jsem se na to podívat víceméně z donucení, abych byl v obraze, a prvních 20 minut jsem se ještě nervózně ošíval, po prvních dvou dynamičtějších scénách jsem se ale nechal svést. Austrálie (opět!!) + velmi propracovaný fantaskní svět ("ježíš, svět sov? co ten Snyder kouří?") + temná atmosféra (kdy na rozdíl od klasického rodinného filmu skutečně nevíte, co čekat) a nakonec úžasná animace a vůbec celý design každé jednotlivé sovy a sovičky. Užil jsem si to jako desetiletej klučina.

• 5.12.2010  11:27
    Oči války (2009)

Vizuálně hezká, leč obsahově mdlá jednohubka. Morální dilemata, potlačení vzpomínek, duše zkřivené hrůzami války ... Teoreticky by mne to mělo dostat, ale ke konci mi to všechno bylo čím dál, tím více jedno. Ovšem Farrell - jako vždy - pašák.

• 5.12.2010  11:24

Hitchock v dobách, kdy fungoval jako dokonalý stroj na točení thrillerů. Klasický příběh o tom, jak snadno se může pokazit i ta nejlépe naplánovaná vražda. Krásné vedené postavy, elegantně klusající děj, hitchovy značkové triky a fórky ... radost sledovat.

• 5.12.2010  11:19

Tohle ti nevyšlo, Terry. Zmatené, ve všech směrech přestřelené a zdivočelé, s efekty, které už nejsou originální a svérázné, ale prostě blbě udělané.