Adam Bernau

Adam Bernau

Miroslav Zapletal

Česko
Nikdo

65 bodů

Moje oblíbené seriály

 • poster

  Návštěvníci (TV seriál) (1983)

  Lahve! Platí se lahvema! Spousta dílčích zápletek, rozhodnutí a reakcí různých postav je hodně průhledně nesmyslná. Nebo třeba pojetí tv reportáže ze zkoušky zázračného auta (zázračného pro nás i pro ně?) je opravdu zoufalost. Pak ten trochu příliš budovatelsky uvědomělý, socialistickou morálkou čpící Kátin šamstr, představovaný zde jako nonkonformní umělec – intelektuál (vocaď pocaď, soudruzi). Ale nic z toho mě nepřinutí ubrat hvězdičku, protože Návštěvníci jsou kult ze všech kultů ten nejkultovatější, v mém žebříčku seriálů navždy No. 1. Mimochodem, objevil jsem na internetu dvoje na sobě nezávislé fandovské stránky Návštěvníků – oboje německé (Die Besucher), na nichž se mimo jiné badatelsky řeší, kolik vlastně bylo Adamových sešitů a předkládají se sofistikované teorie o významu slovesa "humidieren". V jedné pražské kavárně jsem zase sledoval mladou Češku, jak své společnici anglicky vysvětluje, co jsou to amarouny. Co na to říci? V zájmu budoucnosti – hlavně nenápadně! Hovoří CML.

 • poster

  Městečko Twin Peaks (TV seriál) (1990)

  Vlastně jsem to nikdy pořádně neviděl, ale vždy, když jsem nahlédl do nějakého dílu, fascinovalo mě to.

 • poster

  Městečko South Park (TV seriál) (1997)

  Minimálně jeden díl se odehrává v ČR: http://southpark.xf.cz/laresist/rpsphack/index.htm

 • poster

  Zahrada (TV seriál) (1974)

  Divákům předškolního a raně školního věku doporučuji zopakovat mou zkušenost, totiž shlédnout první díl až nakonec. Možná vám nebude jasné proč, ale časem to pochopíte. Jinak co bych povídal, řekli to už za mě třeba Phobia, Mamitti, Roomadur.

 • poster

  Pojďte pane, budeme si hrát (TV seriál) (1965)

  Od školky navždy, v každém věku jinak, ale pokaždé nepřekonatelně. Jak jeli k vodě - totální frustrace, K princeznám se nečuchá - totální schizo, atd.

 • poster

  Maxipes Fík (TV seriál) (1976)

  Fík je bezkonkurenční večerníčkový king. Mistr světa ve skoku pro něco. Kromě toho má každou chvíli nějaké potíže s uniformami nebo institucemi. A to nemluvím o doprovodné hudbě.

 • poster

  Divoké sny Maxipsa Fíka (TV seriál) (1983)

  Po základní fíkovské sérii přichází tohle psycho. Freud hadr. Surrealismus hadr. Znal jsem už v dětství, ale teprve teď v dospělosti jsem náležitě docenil tuto Večerníčkovu perlu. Domnívám se, že tvůrce vymýšlel jednotlivé díly pod drogami a výsledek je naprosto dokonalý. Třeba sen O požárnících je totální psycho. Hudební doprovod vymazlený.

 • poster

  Odkaz budoucnosti aneb Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy (TV seriál) (1969)

  Jak vidno, Slovan bratra má i v Uhrách.

 • poster

  Podivuhodné prázdniny rodiny Smolíkovy (TV seriál) (1978)

  Ach já nešťastná, proč jsem si raději nevzala Pištu Hufnágla! Dalších pět hvězdiček za tedejší dabing, pro všechny tři série. To už se dnes neslyší. (Doslova: ten původní dabing už se dnes neslyší. Jděte do hajzlu, zmrdi.)

 • poster

  Svět pod hlavou (TV seriál) (2017)

  Dostat se z ČSSR - dostat se z kómatu. A naopak. Mimochodem, r. 1982 mi bylo pět let. Právě tehdy jsme se s rodiči a mladším bratrem přestěhovali do nového rodinného domu, kde jsme v koupelně měli přesně ty kachličky, které soudružce Špalkové připadaly tak hnusné. Jsou tam dosud. Jako Šejbové, Kratěnové a Klímové, jako Sloky. Ať na úrovni společenskokritického záběru, osobního příběhu a osobního přesahu či historického komentáře, jde o výtečné dílo. Vlastně tyto roviny nelze ve Světu pod hlavou vůbec od sebe oddělovat. Nevěřil bych, že ještě někdy zažiju napětí čekání na další díl. Skvěle však poslouží i jako komedie. Retro aranžmá (ale vůbec i scéna a mizanscéna) je dokonalé a významově vychytané. Pečlivě vybraný soundtrack. O řadě nenápadných aluzí "jen pro pamětníky" a jiných jen pro pozorného diváka či druhé zhlédnutí ani nemluvím. Jakože mám silný pocit, že České televize si už dlouho není moc za co vážit, tak za tento seriál ano. Nebýt častějších dějových či dialogických řekněme nedotažeností a laciností, dal bych šest hvězdiček. A ne, nedotaženostmi nemám na mysli např. problém klíčů od domu Dominika Skály. Ten tam právě patří. SPOJLERY: Po několika dílech jsem se začal vážně bát, že Martin Plachý je agent Zla, který má s Marvanem úmysly tak nekalé, že si to Kratina ani neumí představit. A toto podezření až k úplnému konci jenom sílilo. V díle Mrtvý muž mě (asi nejenom mě) navíc přepadla šílená a hrůzná myšlenka, že Marvanovou původní existencí je ta tehdejší, kdežto výchozí budoucnost jen výplodem jeho choré mysli. Tak to šlo tedy do tuhého. (Komentáře: Niethustra "jak to tak bývá" vystihl hodnotu díla jednou větou, ovšem A_FISHovi jako obvykle stačí půl slova k vystižení několika jeho vrstev. Z rozkecanějších komentářů jsou mi jedinými, které mělo smysl číst, zencitizen a JitkaCardova.)