Kosti a skalp (2015)

Ach, ta magická devítka. Z (prvních) 90 minut je film opravdu dobrý. 90 procent času se v něm nic neděje. Zařve v něm 9 predátorů (kupodivu ani jeden Alien), Kurt Russell vypadá, jako by mu táhlo na 90 a součet věků všech herců, objevujících se ve snímku, dá dohromady naprosto přesných 900 let (nemusíte je počítat, už jsem to udělal za vás). 9 krát je v průběhu filmu stisknut kohoutek Franklinovi opakovačky, a proslýchá se, že pochroumaná noha Patricka Wilsona obouvá koženou kozačku konfekční velikosti číslo 9 (zatímco ta ruhá 10, což je trochu zvláštní). Abych neporušil tuto prapodivnou tradici, dám mu uznalé 3*.

Kruh (2002)

Těžké hodnotit bez známky sentimentu (jeden z prvních "opravdových" hororů, které jsem kdy viděl :), ale ani po těch letech to nepůsobí o nic míň. Nadčasový kultovní film, který je pro mě osoboně spíše než filmem skutečným "uměleckým dílem". Úchvatná temná podivaná doprovázená úžasnou hudbou (Hans Zimmer je prostě genius), zároveň první "zlomový" film, který dal podobu téměř všem pozdějším moderním duchařským hororům (ve většině případů to ovšem bylo spíše na škodu). Spojení skvělého námětu Kojiho Suzukiho a perfektní režije Verbinského, který si dokázal vzít to nejlepší z japonské předlohy (industriální město, úžasná atmosféra), a zároveň potlačil maximum z amerického hororového trendu. Pro mě stálá jasně zářící hvězda na vrcholu TOP hororů, a doufám, že se jednou konečně dočkám podobného zážitku u nějakého nového dílka. Něco by tomu vytknout šlo, ale... to se mi prostě nechce. Jasných 5*

Kůže, kterou nosím (2011)

Dva španělské filmy v jednom dni, a oba dva jsou si kupodivu docela podobné. Společně s La Cara Oculta, ani o tomto filmu jsem před projekcí nevěděl vůbec nic, takže hodnotím bez jakéhokoli zkreslení očekáváním. „The Skin I Live In“ i „La Cara Oculta“ se tváří spíše jako horor, což rozhodně nejsou, v obou filmech převládají nepovedené herecké výkony (v tomto ještě trochu víc), a u obou filmů stojí doopravdy za sledování až závěrečná třetina snímku, zbytek je prostě a jednoduše odpad. Zatímco v prvním zmiňovaném se jedná o nezáživnou romantickou břečku, tady je to zvláštní, těžce stravitelná všehochuť, kterou jsem upřímně naprosto nechápal, a ani jsem se o to příliš nesnažil. Přišlo mi to úplně bez jakéhokoli promyšleného děje, jen takové výstřely do prázdna, které ani samy o sobě za moc nestály. Chápu, že to zřejmě měl být jakože „art“, ovšem na těchto filmařských pokusech opravdu nic uměleckého nebylo, nemluvě o vážně špatných a přehrávajících hercích, v čele se staříkem Banderasem. Dalo mi to dost námahy, abych tento nechutný (po všech směrech) film dokoukal, a i když mě samozřejmě překvapila ta hlavní pointa (která mohla být podle zdejších komentátorů navíc vykradena z o rok staršího Victim), přesto jde podle mého názoru o skutečně nepovedený thriller, a rozhodně tento snímek doporučit nemůžu. 2*

La cabina (1972) (TV film)

Tak to si sakra rozmyslím, než si půjdu příště zatelefonovat. Skvěle natočené, úderné, a krásně Buñuelovsky zvrácené. Dokonce je to prý Cult! Tak co víc chtít?! 4* Ke shlédnutí zde.

La cara oculta (2011)

Velmi těžké hodnotit tento film. Dopředu jsem o něm naprosto nic nevěděl, neviděl jsem trailer, nečetl jsem obsah, takže jsem do toho šel s čistou hlavou. V první řadě, čekal jsem horor (název, žánr, obrázek), ale dostal jsem jakýsi romantický thriller (v tom nejhorším slova smyslu). V Los Ojos de Julia mi vadila přemíra nezáživné "romantiky", tady jsem jí dostal ještě jednou tolik. První polovina je naprosto o ničem, nebudu prozrazovat nic z děje, pouze řeknu, že 50 minut se odehrává obyčejná romantická slaďárna, s jen několika málo zajímavějšími momenty. Nepřesvědčivé výkony naprosto všech, dokonce ani tomu psovi jsem nevěřil štěknutí. Pak se ovšem ráz filmu poměrně razantním způsobem změní, a závěrečnou půlhodinku je z toho opravdový thriller s výbornou atmosférou, kdy už máte přehled o situaci, a užíváte si každou další minutu. Otázkou ovšem zůstává, jestli ta půlhodina pořádného filmového zážitku je dost na to, aby "La Cara Oculta" stálo za zhlédnutí. 3*

L. A. - Přísně tajné (1997)

Ne, tak tohle mi nesedlo. Nechápu to přehnaně vysoké hodnocení, žádný zázrak se rozhodně nekoná. Spíš mi to celé přišlo jako soutěž o to, kdo se zatváří drsněji. Rádoby perfektní scénář je ve výsledku tak nablble americkej, že ho nezachrání ani občas výborné herecké výkony. A ten "happy-end", no škoda slov, amerika v prášku. Zbyde po tom jen hořká pachuť, a jediné užitečné, co si z toho člověk odnese, je ponaučení, že jakmile je ženská jednou děvka, zůstane už děvkou navždy. 2*

Ledová archa (2013)

Mimořádná linka Praha – Soul celkem zabodovala, až by jeden žasl nad tím, nakolik se České dráhy pokouší zlepšit veřejné mínění za pomocí asijských režisérů a modernizací vlakových souprav (už je mi jasné, za co si člověk připlácí v první třídě). Ale ne všechno šlape tak hladce, jako perpetuum (pedo)mobile v týlu. Nadšení z první projekce opadlo, a teď můžu s klidnou hlavou říct, že to má své brouky. Nemálo. Ovšem, jelikož jsem byl ujištěn, že výsledek radostné česko-korejské spolupráce je vlastně metafora na dnešní společnost, symbolika úpadku, boje a znovuzrození, pak nějaké ty díry ve scénáři musím chtě nechtě svést na umělecký záměr. V takovém to případě za silné 4*, podobnou apokalypsu bych si dal líbit častěji.

Lesní duch (2013)

Chudák Lesní duch si zřejmě z počátku úplně poplet svůj "žánr", či co, a snažil se z plných sil servírovat cosi, co mu příliš nešlo. Když vidíte to, co jste viděli už tisíckrát v různých variacích, jen opět malinko pozměněné a hůře zahrané, tak vás to na tu správnou B-čkovou akční řežbu příliš nenavnadí. Pokud použijete nemalou dávku fantazie, a ten humor si do filmu tak nějak sami "zaimplementujete", tak se na to kouká o dost lépe, ale stále nezbyde než litovat, že totéž nenapadlo i režiséra. Všechny předesílané aspekty chutných záběrů a nehostinné atmosféry byly rozhodně dodrženy, a když se Zlí mrtví (i živí) přestanou brát příliš vážně, krev začne konečně cákat na přední sedačky kinosálu a i divák bez znalosti (prý) kultovní předlohy konečně pochopí, proč tahle akční "duchařina" měla být (přes veškerou debilní reklamní masáž) tak trochu jiná, než většina ostatních. Zásluhami možná slabé 4, ale za tragicky nevyužitý potenciál téměř poloviny stopáže - lepší 3*.

Liberationis (2013) (amatérský film) odpad!

Chápu to dobře, že si ten člověk vytvoří vlastní profil tvůrce, napíše si srdceryvný životopis z pohledu "třetí" osoby, hodí sem kdejaký nedomrdlý pokus o vlastní cestu za slávou (jak jinak než v hlavní roli), napálí tomu společně s celou svou rozvětvenou rodinou plnou nálož a ještě se příležitostně okomentuje zdravou kritikou, jak to bylo super a jak se mu to moc povedlo? Co mi to jen připomíná?! Spooons!!

Livide (2011)

Příjemná návštěva strašidelného domu, a na rozdíl od pouťových atrakcí, tahle skutečně stojí za to! Líp než J*A*S*M to neřeknu, v podstatě ani není potřeba, jen bych trochu pozměnil závěr. Já si tuhle procházku po děsivě přitažlivém neznámu užil. Neptejte se proč, prostě jen nasedněte do vozíku, držte se zábradlí, a nechte se učarovat. 4*