Lord of Tears (2013)

Pokud se jedná o nadšenecký pokus několika skotských studentů, tak bych poznamenal jen tolik, že se mají ještě hodně, hodně co učit. A jestli je to myšleno vážně, tak je to prostě jen smutné. Vcelku nekoukatelný amatérský patos s hororovými prvky (čti bezduchými lekačkami), kde jednoznačně nejděsivější elementy představují sami aktéři. Běda tomu, kdo čekal moderní gotické strašení s opeřeným sexy bubákem, zde je prostě všechno špatně. Kvalitní filmy se dají točit velmi levně, ale tohle slzavé údolí rozhodně není ten případ. Jestli jde o první vlašťovku, tak je naděje, že to časem přece jen půjde, tedy na cestu - 1*

Lost Highway (1997)

Úvodní setkání s "běžným" panem Lynchem asi úplně nedopadlo podle mých představ. Jasně, že bych si to měl ideálně pouštět jako smyčku, pořád dokola, než se mi záhadně zjeví všechna ta skrytá poselství, jinotaje, podobenství, rozluštění dějových linek, tajemství vesmíru společně se smyslem života atd., což údajně mistr geniálně přimíchává do svého rukopisu stejně snadno, jako Jirka Babica leje pomerančový džus do guláše, ale tak nějak se mi do toho zatím nechce. Takže, po první z pěti set plánovaných projekcí za 3*, a co se týče doporučení, tak - stejně jako s Jirkou - pouze na vlastní nebezpečí.

Malý pitaval z velkého města (1982) (seriál)

Jo, kdyby takhle vypadaly dnešní televizní seriály, tak si tu bednu občas i zapnu, bez rizika těžké psychické újmy a vyklopení natrávené večeře. Výborně natočené a skvěle zahrané (jak jinak, s českou hereckou šlechtou v letech, kdy ještě uměli hrát), samozřejmě že normalizační, ale kdo v těchto seriálech vidí víc propagandy než výborné filmařiny, měl by se nad sebou zamyslet. A kupodivu to jde i bez ultradrsného zrzatého Horáce, roztřesené kamery a vybuchujících pražských monumentů. Rudla Pekařů, Krejcárek, Kamil a nejmladší benjamínek, parta, pro kterou si stojí zapnout youtube. 4*

Mama (2013)

A já se tak těšil. Zmíňky o Sirotčinci, záštita (evidentně zbytečně přeceňovaného) Del Tora a spousta zajímavých indikátorů poctivé španělské duchařiny předznamenávaly nevšední podívanou. Ale že se z toho vyklube klasický nablblý Hollywood, založený na několika předvýdatelných lekačkách a vyloženě vtipném "strašákovi", to za těžce vydřené a lehko utracené peníze v poloprázdném sále s belíkem popkornu v náručí vyloženě zamrzelo. Namlouvání si, že těch několik pozitivních momentů a efektních záběrů, společně s povedeným dítkem, které bych bez náhubku na ulici rozhodně nepustil, vytrhne tu palčivou stereotypní šablonu uzavřenou malinko nešťastně legračním závěrem do pozitivních čísel, to v tomto případě rozhodně nepomůže. Se slzou v oku jsem vzpomínal na slastné mrazení v zádech z nedávného Sinistera, proutěná babizna opatrující dvě zvlčelé ratolesti se proti tomu zdá být jako chudá příbuzná z vedlejšího srubu. Škoda, škoda. Velmi slabé 3*.

Maniak (2012)

Figurínová romance, při které se z pokojíku nevrlého, psychicky nezvykle fixovaného mladého muže ozývá konečně slastné mlaskání, místo pouhých zklamaných povzdechů, jako tomu bylo u podobných dílek poslední doby. Správná dávka nevinné brutality, roztomile vlezlého hlasu Elijah Pytlíka a neobvyklého úhlu pohledu, který dokazuje, že u first person kamery nemusí být nutně nárůst třasu o 300 procent, aby působil autenticky, to vše rozhodně potěší nejednu pokřivenou osobnost, a na zajímavý mix oldskůlového béčkového gore společně s minimalistickým přefiltrovaným piánkem je radost pohledět! Být tato sloučenina ještě o trochu více strhující, s plným hodnocením bych neváhal. Takhle vřele doporučující 4*.

Maturita (2013) odpad!

Vzhledem k tomu, že jsem za tohle dílo zaplatil celých (a naprosto přehnaných) 50kč, samozřejmě že z čistě experimentálních důvodů, pojal jsem oprávněnou touhu zařadit se do fronty na plivnutí hořké sliny ke dnu filmařské/scénáristické žumpy. To, co se do keramické mísy plné hoven s nápisem Kameňák 4 už nevešlo, a přetékalo lascivně přes okraj, cítil se pan Houška zřejmě povinen stáhnout umolousaným hadrem a poté vyždímat do ještě pestřejšího mixu fekálních záležitostí, ve kterém pak máčel scénář celý měsíc, aby vyrovnal rozdíl mezi přípravou a natáčením. Divákovi neznalému věci, kterého neodradí už úvodní známka kvality pod nálepkou "Magnusfilm", by se snad z počátku mohlo zdát, že jde jen o další, vcelku nevinný celovečerní klon jednoho z odrůd televizního moru, který na nás chrlí pravidelně komerční kanály. Pár retardovaných vycházejících hvězdiček si chce urvat svůj podíl a poplácat se po ramenou, několik nadějných aktérek českého pornoprůmyslu si ušetří budoucí obstrukce s castingem, a zbytek se tak nějak zahraje do autu. Ale věřte mi, tahle "krejzy komedie" nabere postupně takové obrátky, že by se i Krampol krčil v koutě hanbou, hlavu v dlaních a rudý až na prdeli... No, nebudu nikoho ochuzovat o nevšední zážitek. Důrazně varuji, vizuálně požívat pouze ve stádiu pokročilého masochismu nebo opilosti, ale ani v jednom případě to nebude příjemná zkušenost. Zatím naprosté dno, ale mám pevnou víru v českou filmovou tvorbu, že v brzké době jistě zas o fous přitlačí.

Megan is Missing (2011)

Zatraceně realistické zpracování, založené na zaručeně pravdivých událostech (když je tam datum, tak to prostě musí být pravda!), ze kterých se nakonec vyklubala nablblá fiktivní story poslepovaná ze sedmi různých případů, a intenzivní zpracování "na vlastní kůži", které donutí znuděně přeskakovat pomalu plynoucí minuty, plné nazoomovaných čtrnáctiletých beďarů, i ty nejzarytější ortodoxní hororové fandy. Ne, ani těch opěvovaných závěrečných dvacet minut nestálo za vidění. Nepovedená a špatně natočená amatéřina, která si opět dělá promo "based on true story" zaklínadlem. 1*

Miss Violence (2013)

Slabším povahám radím nejlépe přeskákat úvodní drastické scény, plné takových prasáren jako je vysedávání na gauči, rodinná večeře, utírání prachu, nakupování, výchovné rozhovory nebo čištění zubů, a přeskočit raději rovnou nakonec. Nebo se snímku snad úplně vyhnout, v rámci zachování zdravého rozumu a psychické stability. Věčnými slovy Homera Simpsona: "Nuudá!!" 2*

Most Disturbed Person on Planet Earth (2013) odpad!

Čert vem samotný obsah, pokuď jste slintající úchyl, honící si vlastní ego na tom, co ještě "zvládnu", a jak moc mě za to ostatní budou obdivovat, či pokud se vám nechce namáhavě strkat prsty do krku, tak koneckonců proč ne. Ale poslepovat záběry kolující webem a nadepsat to tvrďáckou zkratkou, to si nezaslouží ani ten jeden náročný klik na "odpad!". Howgh, evilminde!

Most přes řeku Kwai (1957)

Nejdřív jsem tomuhle filmu horlivě vyčítal, že se z hlavní postavy v závěru z ničeho nic stane idiot. Po čase mi ale došlo, že tam jsou idioti všichni, už od začátku. Takže jo, asi jsem taky prozřel. 3*