Narcos (2015) (seriál)

Nehty okousaný do krve, knírek celej od sněhu a monitor permanentně podložený učebnicí španělštiny, takhle se mnou zamával letoštní prosluněný případ. Má to všechno, a ještě mnohem víc, to chceš! 5*

Kočár do Vídně (1966)

Hanzlík přišel o svůj božský hlas, ale už po pár metrech bylo vše odpuštěno. Vezl jsem se slaměným kočárem, co kodrcal děravou lesní cestou, a modlil se. Ač jel povoz krokem, držel jsem se zuby nehty. Abych nepřepadl. Snad do té Vídně jednou dorazíme. "Posero". 5*

The F Word (2013)

Možná, že to ty svíčky všude okolo... Ale přísahám, že jsem chtěl pouze zahnat kouř z cigaret. A třeba za to může prostě jen Daniel, i když tentokrát nechal rohy doma na věšáku. Nebo mý vystydlý kafe, ze kterýho stoupal podivnej dým. A vůbec, je to celé takové hloupé. Naivní. Asi se mi to ve skutečnosti ani nelíbilo... Nebo jo. 5*

Rohy (2013)

Rohy jsou prostě In. V nejbližší době si musím přelousknout předlohu od Kinga jr., abych přišel na to, co tím chtěl básník skutečně říci, ale ať už ji popadl Aja z jakékoli strany, jde o víc než příjemnou, stylovou podívanou, která má k perfektnímu zážitku sice skončit klasicky cca o půl hodiny dřív, ovšem ani srandovní, komiksový hellboy a přeslazené slzavé údolí mě nedonutí upálit poslední hvězdu z celkového hodnocení. Přimíchat do pekelného koktejlu trochu víc nihilismu na úkor hollywoodského patoku, mohli jsme se výrazně posunout směrem k domácí, kultovní metě, ale ani jako nevšední známost na jednu noc, která dovede přikovat k obrazovce (téměř) po celou stopáž, si ode mě nezaslouží nic menšího, než plné skóre a slova obdivu. Zase jednou nechávám kritického ďábla dřímat na obláčcích kávového výparu a mentolových cigaret. Zcela bez výčitek. 5*

Přežijí jen milenci (2013)

Jim to zase dokázal, opět nám servíruje americký (sametový) underground v celé své úžasné prostotě. Hlavou i duší mi ještě dlouho budou doznívat poslední tóny krvelačných milenců, praskot vinylových desek a táhlá, špinavá elektřina proudící skrz rozmrzelou, zaprášenou kytaru. Melancholická love story říznutá šedesátkovým indie rockem, upíry a Jackem Whitem. Nevěříte? Občas nelze než věřit. Občas nic nedává smysl. Občas je láska víc než osudová. A občas člověk prostě nemá dost hvězdiček. 5*

Oculus (2013)

Ano, přesně takhle by to mohlo vypadat. (Ne)bojácnému publiku bylo nastaveno zrcadlo do jiné dimenze, do takové, kde se filmy neměří litry kečupu, počtem rozlitých nápojů v důsledku předimenzovaných vizuálně/sluchových šoků či prožraností mimických svalů přichcíplých nemrtvých. Je to hravé, má to šťávu, nápad (srovnání s ostatními "zrcadlovými" horory pokulhává jak třínohá mula - sorry děcka, ale přítomnost odrazu-tvorného materiálu a nadpřirozena se dá těžko považovat za vykrádačku), a celé to tak roztomile graduje až do perfektního (!) závěru. Víc k tomu asi nemá cenu dodávat, vítej, Nová vlno, doufám, že tu ještě chvíli vydržíš (klepe do dřevěné desky stolu). Bravo Miku, za plný počet. 5*

Vlk z Wall Street (2013)

Vlk se nažral, ovšem z kozy nezůstalo ani ň, a moralisté to budou přežvykovat ještě hodně dlouho. Od dvojice Scorsese + DiCaprio se nedalo očekávat nic jiného, než to nejlepší, a já můžu spokojeně přitakávat všem recenzím, protože přesně to jsem dostal. A ten Leo, jak to jen… prostě když hraje on, tak nikdo jiný nehraje. Vlastně žádný jiný herec ani neexistuje. Proč by měl? Sledovat takový koncert na plátně, nepotřebujete sledovat absolutně nic jiného. Tedy až na úžasnou, dvaadvacetiletou (!!) Margot, která se vedle mistra rozhodně nedala zahanbit. Ale nemá cenu pět další oslavné ódy. Shrnuto a podtrženo, peníze se staly společně s Kokainem mé oblíbené filmové drogy, a moralitu si strčte za klobouk. Za 5* ("...ale jsme si už teď naprosto jistí, že do týdne to vyleze minimálně na 13. Taková malá investice přece není nic proti zaplacení vaší hypotéky, nemyslíte?! ...")

Hon (2012)

Tíživý boj člověka proti společnosti, která dokonale ovládá odvěké umění "vytěsnit plév" z vlastních řad. Nevím, co víc se dá k téhle strhující severské podívané dodat, snad jen, že Klárka je zde prakticky bez viny. To, co je schopné semlít člověka na prach a oblbnout i ty nejmenší hlavičky, to nenajdeme v konfliktu dvou osob, ale naopak všude okolo nich. Těžko uvěřitelný, a přesto až děsivě reálný příběh, který zanechá dokonale devastující dojem. 5*, velmi nevšední zážitek.

The Ledge (2011)

Oh, God... Heath Ledger znovuzrozen (ve stejnojmenném filmu!), Arwen ve své nejlepší elfí formě, a je to celé, abych tak řekl, téměř perfektní. Asi tak, jako když po vyčerpávajícím večeru hledíš na svůj poslední panák rumu, a pokoušíš se vyčíst přiopilé pobožné dušičce, sedící naproti tobě, všechny hříchy, co tě život donutil způsobit. Nadáváš, řveš, proklínáš, a cítíš uspokojení, jako by ses konečně pohádal s tím nahoře, jak jsi o tom dlouho snil, za všechno, co ti svět provedl, a dal mu to kurevsky sežrat. Ve skutečnosti chceš ale prostě jen, aby tě někdo vyslechl, než uděláš ten poslední krok do prázdna, o kterém víš, že už se neodvratně blíží... drsné, syrové, a tak říkajíc - boží. 5*

Obchod na korze (1965)

Pan Kadár podle splétá jednu rozkvetlou sedmikrásku za druhou, aby mě rozkošným věnečkem následně zmlátil do bezvědomí. A to, že je omotával okolo ostnatého drátu, to si taky nechal pro sebe. Syčák. První, naprosto zasloužený československý Oscar za démant Nové vlny. 5*