Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Jak vidno, kdo se nechal vyhypovat neutuchající komerční masáží a pln očekávání epické LOTRovské podívané se obrýlen vypravil do sálu na český dabing, je zklamán, zatímco ten, kdo se nehrnul hned s první lajnou a nečekal vůbec nic (třeba jako já), si užil příjemné tři hodiny Středozemě nadupané nápady a invencí, které by se možná strýčkovi Johnovi a jeho malým ratolestem ne úplně zamlouvaly, zato dokážou z krátké, lehce utahané pohádky udělat skutečně zajímavý komerční fantasy počin v tom nejlepším slova smyslu! Už po prvním Pítrově blogísku muselo být víceméně každému jasné, že asi úplně nepůjde o poctivou temnou oldschůlovou modlu pro fandy všech vyznání a ras, co se řežou po luzích a hájích dřevěnými palicemi do hlavy, ale že se dá očekávat spíše nechutně předražená ždímačka na peníze, která má diváky usadit na zadek hned 3 roky po sobě, aby se ty prachy, co technofil Jackson vyhodil za třicet rudých kamer a pravidelné vycházky po přírodě vrtulníkem, nakonec přece jen vrátily. Ale dopadlo to dle mého skromného soudu až obdivuhodně dobře, dokonce se mimo jiné podařilo i zmírnit mé nasrání z vytrhnutí Dr. Watsona od jeho detektivní rutiny. Režisérské "přídavky" do příběhu jsou celkem podařeným kompromisem mezi popcornovou extází pro předpubertální haranty a vítanou osvěžující fantasy nástavbou, takže s tím by problém rozhodně nebyl, ovšem infantilní trapnost většiny "vtipných" hlášek a ne úplně přesvědčivé výkony celé skvadry veteránů mě nutí o hvězdu ubrat, tedy 4*.

Chodba (2012)

S prostory 1,5 x 5 metrů se dá hovořit o skutečně minimalistickém drama, které ač původem ze severské produkce, tak oplývá celkem sympatickými schopnými herci (Larsomilové prominou) a výbornou atmosférou, kterou si musí s radostí vychutnat každý nesnášenlivý introvert, co pravidelně pozoruje svět okolo kukátkem ve dvěřích. Příjemných 76 minut lehce střeleného odreagování se zakřiklým studentíkem a jeho soukromně pěstěnou paranoiou, proč ne?! 4*

Antiviral (2012)

Přestože patřím mezi ten typ lidí, kteří se v ordinaci raději "nekoukají na jehlu", a se zatnutými zuby a výrazem nakrojeného citrónu v duši putují po prosluněných údolích, širých pouštních pláních či divokých deštných pralesích, prostě někde daleko od injekcí, krve, zápachu dezinfekce a bílých plášťů, pohled na tenhle vizuální skvost jsem si opravdu užil. Lví podíl na tom rozhodně nese Caleb Landry Jones, jehož zrzavé vlasy kontrastují s bílou stejně zajímavě, jako temně rudá životadárná tekutina. Trošku mi to připomnělo pro mě nepříliš povedenou Gattacu, ovšem v daleko více sexy indie kabátku a se zajímavým aktuálním tématem. Občasná hluchá místa Antiviral dohání skvostnou kamerou a perfektními hereckými výkony (zrzek mi skoro až připomněl Michaela Pitta), za mě nelze než rozhodně doporučit divákům s jakýmikoli úchylkami bez rozdílu. 4 a půl*

Cesta (2012)

Další případ pana Monka se odehrává v mrazivé divočině na okraji vidlákova, která se zdá být ideálním místem na urovnávání pochroumaných rodinných hodnot. Ovšem to by tu nesměl být místní hejsek Samuel, který se pořád bez vyzvání vrací, neomaleně flirtuje s mladou paní a zcela bezohledně štípe dříví. Panu Monkovi to všechno začíná lézt krkem, jak by taky ne. Útlocitná roláková gazela ho neposlouchá, synek mu vyloženě leze na nervy, má absťák, že by vyžvýkal celý karton Nicorettů, a ještě k tomu se všechno okolo zdá být takové jákési čudné. Pan Monk to ale opět vyřeší po svém, a pro diváka z toho plyne mrazivá atmosférická podívaná s možná dost předvídatelným vyústěním, ale podaná velmi stravitelnou formou. Španělé opět nezklamali, 4*

Would You Rather (2012)

Tuhle verzi nevinné dětské kratochvíle jsem bohužel ještě neměl tu čest zkusit (u nás frčela spíše profláknutá "flaška", jaká to škoda), ale musím říct, že koukat se na ní je docela zážitek. Film pracuje s klasickou myšlenkou, která byla použita již mnohokrát, ale řekl bych, že až Would You Rather naplno vyždímal její syrovost a potenciál. Rozhodně to není bezchybný snímek na perfektní řemeslné úrovni, ale šokuje velmi úspěšně, žádné komerční neduhy v podobě nelogických citových výlevů a happyendů se zde naštěstí téměř neobjevují, jinak by byl adrenalinový zážitek značně pochroumán. Asi nemám zrovna nejobjektivnější hodnocení, ale mě film celkem překvapil a nadchnul. No, snažil jsem se prozradit minimum, snad se mi to (ne)povedlo, a na závěr jen vřelé doporučení příznivcům zábavného psychického deptání a svůdného pohledu na neúprosnou Sashu Grey, která by jistě uplatnila své kvality v obou zde zmíněných hrách. Lepší 4*.

Návrat idiota (1999)

Občas už nemá smysl vyhýbat se životu... a občas je to naopak nejlepší nápad. Liška ve své perfektní osudové roli. "Chcípáctví" české nové vlny, jako tenkrát to sice rozhodně není, ale očividně i idiot má co říct. Příjemná podívaná. 4*

Tajemný muž (2012)

Těžko komentovat, abych zbytečně moc neprozradil, a zároveň těžko hodnotit, abych prozradil co nejvíc. The Tall Man je spíše takovým slepencem dvou celkem nesourodých filmů, z čehož je první poměrně dost tupý a nezáživný "jakože" horor, a druhý naopak velmi povedené sociální drama. Naštěstí jsou uspořádané v tom lepším pořadí, přičemž postupný finish graduje velmi vysoko, takže zanechá pozitivní dojem, a docela zajímavou otázku na závěr. Jessica Biel se svým stále stejně zoufale vyděšeným ksichtíkem, doprovázeným nešťastným hekáním při každém středně namahavém pohybu, mě nějak moc nezaujala, popravdě řečeno mi už v půlce filmu lezla neskutečně na nervy, zato ty bezbranné oči lolitky Jodelle Ferland, ach... Něco mezi 3-4*, ale závěrem se to podařilo zvrátit v tu lepší stranu.

The Collection (2012)

Pán, který nezkazí žádnou akci, je opět na scéně, a nyní ještě zběsilejší! Je pravdou, že do oduševnělého, inteligentního psycho-thrilleru to má dost daleko, ale vynalézavost tvůrců ohledně možností, jak poničit lidské tělo, se prostě ocenit musí. Obzvláště ta příjemná tancovačka v úvodu, ta mi úplně četla myšlenky. Kolikrát jsem takhle seděl na podobné „události“, a snil o tom, že by nějaká rozjetá radlice od kombajnu trochu pročistila atmosféru... No, ať už v tom hledáte cokoli, nudu zde určitě nenajdete. 4*

La cabina (1972) (TV film)

Tak to si sakra rozmyslím, než si půjdu příště zatelefonovat. Skvěle natočené, úderné, a krásně Buñuelovsky zvrácené. Dokonce je to prý Cult! Tak co víc chtít?! 4* Ke shlédnutí zde.

Smrt přichází v bílém (2003)

Smrt nepřichází v bílém, smrt přichází v záplavě temně rudé krve, odřízlých končetin a na kost opálených prstíků. Ale co na tom. Máma si z toho nic nedělá a cpe se bramborovými lupínky, táta sice není zrovna ve své kůži, ale nese to jako chlap. Moc nepřemýšlí a dál poslušně drží nohu na pedálu. Synek už to nemohl vydržet, tak si šel zamasturbovat do lesa, zatímco dcerka to má tak nějak v p*** (doslova). No, když už se takováhle crazy rodinka vydá na výlet, je jasné, že bude o zábavu postaráno. A taky že jo! Budete možná sami překvapeni, do které „slepé uličky“ to nakonec dorazí. 4*