Avengers (2012)

Videné v kine, originálne znenie v 3D. Priamočiara nekomplikovaná nálož podľa mňa najlepšej tohtoročnej akcie. Priblíženie každého zo superhrdinov sa mi páčilo aj keď nebolo v až takej miere, no treba chápať že napchať toľko osobitých postáv (drvivá väčšina z Avengerov má svoj vlastný vysokorozpočtový celovečerák, ak nie viac) je umenie, ktoré by nezvládol každý tak bravúrne ako Joss Whedon. Filmu nemám absolútne čo vytknúť až na jednu malú vec, ktorou bola záhadná Rada, ktorá akože riadila S.H.I.E.L.D. Prečo vždy musí byť všade nejaká rada, ktorá je aj tak v rozpore s hlavnými postavami, ktoré ju aj tak nakoniec neuposlúchu? Každý z Avengerov mal svoj hviezdny moment, svoju chvíľku, pre ktorú ich diváci môžu milovať, no cieľom bolo vidieť ich ako im to spolu klape keď sa chce (a vie ako) a to sa podarilo na 100%. Celkovo nie som zarytý fanúšik 3D no tu to bolo zvládnuté excelentne (k dokonalému dojmu mi chýbalo už iba lepšie miesto v kinosále). Treba dodať dve veci: film je nabitý presne načasovanými, skvelými humornými hláškami a momentami a Scarlett ako Čiernej vdove to v čiernom obtiahnutom oblečku neuveriteľne sekne. Pre mňa zatiaľ najlepší filmový (nielen akčný) zážitok tohto roku.

Bratrstvo neohrožených (2001) (seriál)

Čo viac si môže milovník filmov natočených na základe II. sv. vojny priať, ešte s komentárom skutočných zúčastnených. Dokonalosť.

Bůh žehnej Americe (2011)

Trailer nám ukazuje tú akčnejšiu a zábavnejšiu stránku. Vo filme sú tieto scény vyplnené dramatickými, do duše hovoriacimi monológmi hlavnej postavy, ktorým dá za pravdu asi každý. Keď sa na to pozriem ako celok, javí sa to ako priemer, no jednotlivé scény sú absolútna nádhera. Samozrejme to má svoje chyby, ale v dnešnej dobe je to pre mňa niečo ako nositeľ pravdivého posolstva, na ktorý sa neodváži každý.

Captain America: První Avenger (2011)

Nenudil som sa, ale že by som nejako prežival sa povedať nedá. S Kapitánom Amerika som sa pri tomto filme stretol prvý krát, a pevne verím, že v Avengers bude mať viac čo ukázať. Akcie pol stopáže a pol hodinu po filme si spomínam akurát na skok v továrni ktorý skončil strihnutý vo výbuchu...

Castle na zabití (2009) (seriál)

V porovnaní s ostatnými seriálovými žánrovkami ma Castle zaujme perfektne napísaným scenárom v každej epizóde. Síce po 2 sériách som si pomaly začínal všímať určitý vzorec, scenáristi to každých pár epizód osviežia nejakou zápletkou, ktorá má niečo spoločné s niektorou z hlavných postáv. Prakticky po 4 sezónach ma neprestalo baviť a pre mňa je to najlepší kriminálny seriál z tretieho milénia.

Cizinec (2010)

Osobne by som The Tourist zaradil ako akčný film s prvkami komédie (ohodnotenie nádhernej ženy slovom "fuck!" bolo geniálne). Ked som uvidel obsadenie, bol som nadšený. Kombinácia Johnny Depp a Angelina Jolie mi prišla silená, hlavne aby tam boli tie hollywoodske hviezdy, no dúfal som že to nejako bude klapať. Neklapalo. Nesadol mi ani dej, pripadalo mi akoby som pozeral 20 minútové rovnaké kapitoly zasebou - priblíženie postavám, zápletka, americká nahánačka/sledovačka, happyend. Takto to išlo celý film, a to hlavné na čo som sa tešil, odhalenie toho najzáhadnešieho skončilo nie až tak prekvapivo.

Cizinec (2005)

Zo začiatku romanticky naivná blbosť, ktorá podáva Harlanovu osobu ako pedofilného, poblázneného kovboja, u ktorého je jediným dôkazom že prijal skutočnosť moderného sveta jazda autobusom. Na drámu sa to zvrtne v poslednej tretine filmu a záver je viacmenej jasný. Jediné čo som nepobral bola vsuvka, že Harlan je v skutočnosti nejaký trestanec. Celkovo jeho postava nám mohla byť viacej priblížená.

Černá mamba (2011)

Snívam o tom, že keď raz zapnem TV po rokoch, uvidím na slovenských staniciach niečo takéto.

Dívka s perlou (2003)

Bez emócií a obsahovo skoro prázdne dielo o diele. Ani vynikajúce kostýmy, ani krásna hudba ma nevedeli zbaviť pocitu, že krása Scarlett je tu nevyužitá, kvôli historickej šatke. Pre mňa ako absolútneho neznalca historického umenia tento poeticky zameraný filmík neznamená nič, no na záber na Grietinu tvár s náušnicou pri maľovaní tak ľahko nezabudnem.

Dokonalý smysl (2011)

Dômyselne natočené aj zrežírované, no asi som "asshole" pretože ma to za srdce nechytilo, dokonca sa ho to ani nedotklo.