Volodimir2

Vladimir Linhart

okres Poprad

<< předchozí 1 2 3 4 9 17 24 32
    • 16.11.2018  11:13

Zase raz prvý. Z filmu vyplýva, že slávna Červená armáda vraždila vlastných ľudí pri presadzovaní mocenských záujmov. Ale situácia v Čečensku bola úplne iná. Aká? Škoda, že režisér si nedal tú námahu objasniť hlavný dôvod, prečo došlo k vysťahovaniu Čečenov a Ingušov a dňom 29.3.1944 k zániku Čečensko–ingušskej autonómnej republiky. Hlavnou zámienkou k deportáciám bolo obvinenie z kolaborácie Čečenov a Ingušov s nemeckou armádou. Tej predchádzal odpor voči sovietskej moci formou odporu proti nástupu do Červenej armády. Dezertujúci branci sa húfne pridávali k povstalcom. Nakoniec v marci 1942 bol nábor brancov z Čečensko-ingušska úplne zastavený a obnovený bol až v auguste 1942. V horách operovali povstalci pod vedením Hasana Israilova, ktorý sa pripravoval na pripojenie k nemeckému wehrmachtu. Zhruba 70 tisíc Kaukazanov pôsobilo u pomocných jednotiek v nemeckých službách a ďalších 7 tisíc v Luftwaffe a SS. A tak 23.3.1944 začala akcia „Čečevica“. Výnos Najvyššieho sovietu : „V priebehu Veľkej vlasteneckej vojny, keď ľud ZSSR heroický bránil česť a nezávislosť otčiny.... mnoho Čečenov a Krymských Tatarov sa pridalo k dobrovoľníckym oddielom a spolu s nemeckými jednotkami sa zapojilo do boja proti Červenej armáde. Preto Najvyšší Soviet rozhodol rozpustiť Čečensko-ingušskú ASSR a zmeniť Krymskú ASSR na Krymskú provinciu. Časť územia republiky so rozdelí medzi Gruzínsko, Severné Osetie a Dagestán a zo zostatku vznikne Groznenská oblasť, integrálna súčasť ruskej ASSR". Do 29,3.1944 180 vlakovými súpravami odišlo na východ 493269 Čečenov a Ingušov (a postupne za nimi posielali aj tých, ktorí sa na území schovávali t.j. ďalších 2213 Čečenov). Akciu zabezpečovalo 119 tisíc príslušníkov NKVD. Film je o vojne - nie o vojne na fronte, nie o hrdinstve vojakov, ale o skrytej vojne v pozadí, ktorá vôbec nebola menej hrozná. A ešte horšia je skutočnosť, že hrdinom tohto príbehu sú deti. Ide o skutočnú udalosť kedy z detského domova pre vojnové siroty v Tomiline pri Moskve bol spisovateľ Anatolij Pristavkin presídlení s množstvom iných deti, sirôt do vyprázdnenej oblasti po vysťahovaní Čečenom a Ingušov do oblasti na východ (Kazachstan, Kirgystan a Uzbekistan). A tak ako vždy perlička. V nemeckej armáde (Wehrmacht, Luftwaffe a SS) slúžilo v 2. svetovej vojne viac ako 700 000 dobrovoľníkov zo ZSSR.

• 8.11.2018  09:53
    Atentáty (1975)

Dokument nám len okrajovo osvetľuje najvýznamnejšie atentáty 20. storočia. Pre mňa sú najzaujímavejšie tie, ktoré majú spojitosť s Treťou ríšou. Prvý a veľmi dôležitý bol atentát mladého žida Herschela Feibel Grynzpana, ktorý spáchal v Paríži na nemeckého veľvyslanca Ernsta vom Ratha. Vieme z hisórie, že tento atentát bol zámienkou pre tzv. Krištáľovú noc (protižidovský pogrom v noci z 9. na 10.11.1938 v Nemecku, Rakúsku a v Sudetách). Ďalším atentátom o ktorom sa dokument zmieňuje len okrajovo bol atentát na ríšskeho protektora v Prahe 27.5.1942. Ponúknutá odmena za páchateľov 1 milión ríšskych mariek bola obrovská, ale nebola malá ani cena, ktorú musel národ zaplatiť. Vojenská a politická prospešnosť atentátu na Heydricha aj tu zostáva problematická. A posledným z atentátov bol najviac vydarený zo 42, ktoré boli spáchané na Hitlera Išlo o atentát plukovníka Stauffenberga zo dňa 20.7.1944. Aj tu bola zo strany Hitlera krvavá odplata. Samotný dokument nám nič nehovorí, autor do 17 minút sa snažil zakomponovať 12 atentátov a to je veľa..

• 7.11.2018  16:25
    Balada o pilotovi (TV film) (2018)

Keďže komentujem po Ondrovi (Big Bear) je zbytočné sa púšťať do rovnakých tém. Ja by som sa viac venoval nadporučíkovi Karelovi Balíkovi a vôbec všeobecne RAF. V roku 2013 vyšla novela Balada o pilotovi od Jiřího Stránského, ktorá bola priam predurčená k sfilmovaniu. Balada nám opisuje život pilota RAF nadporučíka Karela Balíka, ktorý v auguste 1938 utiekol pre nacistami do Poľska kde sa 4.9.1939 sformovala československá letecká jednotka na letisku Gora Pulawská pri Pulawe. Keď Červená armáda, 17.9.1939 v súlade s paktom Molotov - Ribbentrop, vtrhla do Poľska zajali aj našich letcov. Nasledoval pobyt v zdržiavacom tábore v Orankách odkiaľ boli na zásah plukovníka Piky v júni 1940 prepustení. V novembri 1940 bol prijatý do RAF, ale nebol nasadzovaný do bojových operácii pôsobil, ako šéfpilot transportnej letky. Prepravoval najvýznamnejších politikov (Churchilla, Jana Masaryka, Edvarda Beneša). Po návratu do vlasti sa nechal od 8.1.1946 demobilizovať a nastúpil ako kapitán u Československých aeroloniek, tu si prevzal požičané lietadlo od Air France dňa 12.2.1946 AAC.1 Toucan (francúzska verzia lietadla Ju 52/3) a 4.3.1944 kapitán Balík s nim uskutočnil prvý let na pravidelnej linke Praha - Štrasburg - Paríž. Z Paríža lietadlo odštartovalo 5.3.1946 krátko po obede, po medzipristátí v Štrasburgu pokračovalo do Prahy. V Prahe ale bolo mizerné počasie, základňa oblačnosti bola na 80m a lietadlo začalo pristávať pomocou prístrojov, prvé 3 pokusy Balíka boli neúspešné a pri štvrtom pilot ohlásil "vidím svetla, sadám" a pristávací manéver skončil katastrofou. Lietadlo narazilo do vyvýšenému násypu cesty Praha - Kladno odtrhlo podvozok a dopadlo do prázdnej požiarnej nádrže. Z horiaceho stroja sa zachránil kapitán Balík, 2. pilot Šerhant a 3 cestujúci, ostatní 10 zhoreli v lietadle. Kapitán Balík zomrel ešte v ten deň v nemocnici na následky zranení. Vyšetrovanie ukázalo, že Balík považoval svetla okolo výkopu za svetla pristávacej dráhy. Tak a teraz sa blížime k záveru, prečo tak nízke hodnotenie tohto výborného filmu? Prvá a veľmi zásadná je nasadenie nepremyslenej stratégia scenáristu týkajúcej sa sovietskej NKVD (tá definitívne zanikla v marci 1946), ktorú vo filme predstavuje plukovník Rožejev a jeho priamy zásah na letisku pri pristaní zasahuje až do absurdity. Chápem, že Československo sa oslobodením dostalo pod vlnu vplyvu Sovietskeho zväzu, ale nejaké čistky zo strany komunistov v období rokov 1945 až 1946 je holý nezmysel. Situácia sa začala meniť až po voľbách v roku 1946. V RAF v dobe 2. svetovej vojny slúžilo 2,5 tisíc Československých vojakov, 530 ich zahynulo, 50 padlo do zajatia. Domov v auguste sa vrátilo 1359 letcov RAF, 250 sa ihneď rozhodlo pre život v zahraničí (Veľká Británia, Francúzsko, Kanada, USA, Argentína aj v Alžírsku). V prvých dvoch rokoch (1945 až 1947) obsadili piloti RAF všetky veliteľské funkcie a stali sa chrbticou československého letectva. Prečo prišli domov neskôr , až 3 mesiace po podpísaní kapitulácie Nemecka? Hlavný dôvod bol v kapacitách britského Transport Command, ktoré bolo v tom období plne vyťažené (to som komentoval aj u 303. poľskej stíhacej peruti), vina bola aj v novej vláde konkrétne u Fierlingera (predseda novej pražskej vlády, to nebol komunista). A ako to býva u mňa zvykom na záver jednu perličku. Nedá mi, aby som tu trocha nepriblížil postoj Británie k našim vojakom . Ide o najsmutnejšiu kapitolu západného frontu. Veľká Británia účtovala vláde Československa každú pušku, každú uniformu, každé ponožky, batoh, skrátka museli sme zaplatiť Anglicku zlatom všetku výzbroj i výstroj československých vojakov, hoci ako trebárs letci zachraňovali Veľkú Britániu . A čo je aj zarážajúce, že sme museli zlatom platiť aj za tých vojakov, ktorí za Britániu padli. Táto kapitola nesie názov „zomri, ale najskôr zaplať“. A tak sme Británii zaplatili 26 ton zlata za to, že naši vojaci bojovali za ich vlasť.

• 7.11.2018  11:08

Dokument sa začal tvoriť už v roku 2014 a natáčalo sa v Poľsku, na Slovensku, v Českej republike, Maďarsku a v Nemecku. Ide o dokument spoločne s hranými úsekmi a snaží sa rekonštruovať osudy oboch utečencov. Je zarážajúce, že ešte aj v apríli 1944 samotní židovskí predstavitelia v Žiline sa zdráhali uveriť Vrbovi a Wetzlerovi čo sa v Osvienčime deje. Odkiaľ sa zobrala tá nenávisť voči tomuto etniku. Ja si zoberiem, ako príklad v tej dobe silne katolícke Slovensko. Tu už storočia farári na kázňach predstavovali židov ako vrahov, ktorí zabili nášho Boha, ktorí okrádajú ľudí (vlastníci takmer všetkých obchodov), ktorí sú nápomocní pri alkoholizme národa (vlastníci takmer všetkých krčiem), že nechcú prejsť na katolícku vieru, že do svojho spoločenstva nikoho cudzieho nevpustili. Takže, aký svetonázor si môže obyčajný človek vytvoriť a ak niekto pomáhal židom tak to museli byť predovšetkým ľudia. Ale nacizmus bol zlý a ľudia, ktorí mu pomáhali pomáhali zlu. Samotné akty deportácii aj zo Slovenska, vtedajšie protižidovské zákony ako aj arizácia ich majetku je nespochybniteľným zlyhaním , ale vo svetle vtedajšej doby to nebolo nič výnimočné. Veď po vojne nasledovali ďalšie turnusy vysídľovania židov. Celý film sa točí okolo 32 utajovaných strán dokument, ktorý mal i zabrániť ďalšieho vraždeniu, tentokrát maďarských židov, pre ktorých sa Osvienčim rozširoval. Táto správa sa dostala aj k pápežovi, aj k britskej vláde aj k americkej vláde bez nejakej širšej odozvy. Nakoniec v júli 1944 sa deportácie zastavili. Táto ich správa sa stala jedným z prvých podrobných písomných dokumentov očitých svedkov o holokauste. Po vojne bola využitá v norimberskom procese a dnes je považovaná za jeden z najdôležitejších dokumentov 20. storočia. Jej oficiálny názov je Auschwitz Protocols (Osvienčimský protokol) a ten bol zostavovaný podľa správ väzňov, ktorí utiekli z tábora 1. Správa Vrba-Wetzler (utiekli 7.4.1944 a správa bola dokončená 24.4.1944), 2. Správa Rosin-Mordowicz (utiekli 27.5.1944 a ich 7 stránková správa bola dodatkom k prvej správe) a 3. správa Tabeau (poľského veľvyslanca, ktorý bol v Osvienčime pod pseudonymom Jerzy Weselowski) a ktorý utiekol 19.11.1943 spoločne s Romanom Cielicsom ich správa mala 19 strán a odovzdaná bola poľskej vláde v exile a židovskej skupine. A na záver ešte perlička, tento protokol je uložený ako dokument číslo 022-L a uložený je v prezidentskej knižnici Franklin D. Roosvelta a múzeu v Hyde parku v New Yorku. Myslím si, že na tom pravom mieste, pochopiteľne z mnohými otáznikmi.Ďalším filmom na túto tému je Kroky na hrane z roku 2017.

• 6.11.2018  09:59
    Vojandy (TV seriál) (2009)

V roku 1998 bol do kín uvedený film Armáda v sukniach, ktorý sa stručne zaoberal tou istou témou, ako teraz tento seriál. Seriál Vojandy (Land Girls) sa skladá z 3. sérii po 5 dieloch. 1. séria 1. diel Koniec detstva, 2. diel Tajomstvo, 3. diel Zákon cti, 4. diel Tuláci a 5. diel Životné osudy. 2. séria 1. diel Späť k práci, 2. diel Stratená dôvera, 3. diel Konečné zúčtovanie, 4. diel Boj za dobrú vec a 5. diel Obdobie temna. No a na záver 3. séria 1. diel Hniezdiská, 2. diel Vojna na poliach, 3. diel Nepriateľ medzi nami, 4. diel Zbohom moja láska a posledný 5. diel Posledné dni leta. Dejom je Veľká Británia a 2. svetová vojna. Hlavnými postavami tejto série sú dievčatá, ktoré sa rozhodli opustiť svoj normálny život a pripojiť sa k ženskej armáde. Ženská pozemná armáda (WLA) bola britská civilná organizácia vytvorená v 1. aj v 2. svetovej vojne. Slúžila k vyplneniu voľných miest na farmách po chlapoch povolaných do armády. V 2. svetovej vojne bola zmobilizovaná táto ženská armáda v roku 1939 a trvala až do jej oficiálneho rozpustenia 21. októbra 1949. V roku 1944 pracovalo na farmách po celej krajine takmer 80 tisíc žien. Robili všetky poľnohospodárske práce, od jazdy na traktore, dojenie kráv, kosenie a mlátenie obilia. Taktiež pracovali v lesoch pri výrube stromov ale aj v rybárstve pri výlove rýb. Po skončení vojny za svoju službu vlasti neboli ocenené, dočkali sa ho až v roku 2008. Nie každý z nás pripúšťa, že ženy sú schopnejšie a v niektorých situáciách aj odolnejšie, ako mi chlapi. A práve takéto konfrontácie sa vyskytujú pomerne často aj v tomto seriály. Pomoc týchto žien v tomto období bola veľmi užitočná, pomohli svojej krajine najskôr ustať a potom aj vyhrať túto vojnu.

• 5.11.2018  10:53

Film je o skutočnom živote v Litovskej republike v dobe vojny s Japonskom, po obsadení Nemeckom a znova oslobodení vlastnou armádou. Litva večne bojovala o moc vplyvu medzi Poľskom, Nemeckom a Sovietskym zväzom. V Litve sa v tej dobe zastavil čas a kôň bol mnohokrát vzácnejší, ako žena, deti a aj preto je tento výborný film takýto surový.

• 4.11.2018  10:37

Hodnota tohto filmu je historický obrovská, ale umelecká takmer žiadna. Ide o prvý vojnový dokument o prvých veľkých úspechov Červenej armády na bojisku 2. svetovej vojny. Film bol natočený na rozkaz Stalina a mal zvýšiť morálku občanov Sovietskeho zväzu. Prečo je hodnota filmu historický obrovská? Vo filme zazneli fragmenty Stalinovho prejavu (veľmi slabý rečník) a v priamej akcii armádny generál Žukov (velil záložnému frontu a neskôr Západnému frontu pri obrane Moskvy), generálporučík Artemev (veliteľ obrany Moskvy), generálporučík Rokkosovskij (veliteľ 16. armády), generálplukovník Konev (veliteľ Kalinského frontu), maršal Timošenko (velil Juhozápadnému frontu), generálporučík Kuročkin (veliteľ Severozápadného frontu) a perličkou na torte je účasť na porade generálmajora Vlasova (velil hrdinskej 20. armáde). Trocha v inej podobe je aj v americkej verzii filmu Moscow Strikes Back. Film je pospájaný z úryvkov filmových záberov sovietskych aj nemeckých z obdobia 10.1941 až 1.1942, mohli sme vidieť prípravu na obranu Moskvy, vstup dobrovoľníkov do obrany mesta, ale nevideli sme jediný boj s nacistami a už vôbec nie vojnu v kontakte, respektíve vojnu o predmestie. Mohli sme vidieť vzdávajúcich sa nemeckých vojakov a potom aj zábery na zverstva spáchané vo vojne. Ako je to so zábermi na spálené sovietske mesta a dediny je sporný výklad veď Stalin vydal 17. novembra 1941 tzv. Fakliarsky rozkaz č. 0428 spáliť osady a mestá na okupovaných územiach, aby sa predmoskovský región stal snehovou púšťou a nepriateľovi ponechať iba zimu a popol (prečo nie sú zničené aj domy Čechova a Tolstého, žeby boli prospešné pre nemeckú kultúru). Takže záverom bitka o Moskvu trvala 203 dni (30.9.1941 až 20.4.1942), Zúčastnilo sa jej viac ako 7 miliónov vojakov. Išlo o prvú veľkú porážku nemeckej armády v 2. svetovej vojne (nie však rozhodujúcu) prvoradý bol zničený psychologický mýtus o neporaziteľnosti tejto armády. Červená armáda si vytvorila podmienky na prechod do všeobecnej ofenzívy, ale pred definitívnym víťazstvom sú ešte viac ako tri roky vojny. (Ďalší úžasný počin Boond009, ktorý vytvoril titulky k tomuto filmu, Lukáš srdečná vďaka)

• 2.11.2018  11:29

Dopozeral som film Hurricane: Squadrom 303 a som na rozpakoch. Irituje ma, že som pozeral na film kde nebola predvedená ani jedna vzdušná reálna akcia na reálnych lietadlách (lietadla generované počítačom). Ďalším záporom je, že bitka o Britániu pozostávala buď zo samotného boja, v čakaní na poplach a v neustálom sedení v krčme, respektíve s vodkou na izbe. Beriem to, ako taký malý podvod na divákovi. Druhou marketingovou chybou je, že v roku 2018 boli natočené 2 filmy o 303. peruti RAF. Prvý už spomínaný Huriccane: Squadron 303 v britskej výrobe je o stíhacom pilotovi Janovi Zumbachovi "Donaldovi" (veliteľ perute od 19.5.1942 do 1.12.1942) aj o českom stíhacom pilotovi Josefovi Františkovi (hral ho Kristof Hádek) a ten druhý film Dywizjon 303 v poľskom prevedení je o veliteľovi 303. perute poručíkovi Witoldovi Urbanowiczovi (veliteľ perute od 7.9.1940 do 1.4.1941 kedy prevzal velenie 1. poľského stíhacieho krídla), kde je taktiež Josef František ale už v podaní (Macieja Cymoreka). A keďže predpokladám, že už nemôže byť technický horšie prevedený, takže bude lepším filmom. V radoch RAF mali Poliaci celkom 16 perutí v priebehu 2. svetovej vojny, ale 303. bola z nich najlepšia. Pri 9900 bojových vzletoch v rokoch 1940 až 1945, zničili 126 nepriateľských lietadiel, pravdepodobne 13 a poškodených bolo 9 nepriateľských lietadiel (v povojnovom bádaní došlo k rapídnej zmene zo 126 zostrelených bolo preukázaných iba 31,5 zničených lietadiel). Zatiaľ pre mňa najlepším filmom o tejto peruti je Poľská bitka o Britániu z roku 2009.

• 25.10.2018  16:01
    Nacistický projekt: plány zla (TV seriál) (2017)

Veľmi zaujímavý dokument ponúka iný pohľad na niektoré dôležité prvky nacizmu a nacistickej ideológie v šiestich dieloch. 1. Rodený vládca, 2. Hitlerove diaľnice, 3. Príprava na vojnu, 4. Kultúra ovládania, 5. Himmlerova ríša teroru a 6. Útek od reality. Útekom od reality sa dňom 30. januára 1933 začala nová etapa nového veľkého Nemecka, táto Hitlerova myšlienka stala viac ako 50 miliónov ľudí život a došlo takmer k vyhubeniu jedného celého národa. Dokument sa pokúša v šiestich dieloch odhaliť realitu najhoršieho režimu v dejinách ľudstva. Išlo o ideológiu nacizmu ale aj o zákernú propagandu tohto režimu. Hitlerove ministerstvo propagandy sa realizovalo pri svastike, pri uniforme SS, ale aj pri podpore samotnej nacistickej strany pri uchopení absolútnej moci. Hitler dával nádej a sny o svetlej budúcnosti svojmu národu cez nástroje verejných prác, zamestnanosti , vojenskej výroby ale aj pri výstavbe diaľnic (sľúbil výstavbu 22000 km diaľnic, čo nebolo nikdy splnené). Sľúbil vrátiť dôstojnosť nezamestnaným (skutočnosť milióny ľudí pracovalo v neľudských podmienkach na nútených prácach). Ale rozvoj ekonomiky brzdil nedostatok kľúčových nerastných surovín ropy a železnej rudy (tú bolo potrebné dovážať), alebo získať ich silou (cestou vojny). Hitler presadzuje nacistickú formu umenia a kultúry, nacisti kontrolujú filmový priemysel aj rozhlasové stanica a postupne získavali kontrolu nad všetkým. Jeho sila závisí od jeho najvernejších a najbrutálnejších priaznivcov SS. Pomocou zastrašovania, zatýkania, teroru, vrážd zničili všetkých nacistických nepriateľov a nesú všetku zodpovednosť za zločiny Hitlerovho režimu.

• 24.10.2018  11:40

1. Slovenská národná rada zásluhou významných slovenských dejateľov Jozefa Miloslava Hurbana, Ľudovíta Štúra a Michala Miloslava Hodžu viedla Slovákov v ťažkom boji za národné požiadavky v rokoch 1948 a 1849. Práve táto Slovenská národná rada položila základy slovenského parlamentarizmu a demokracie, ale ešte pred tým sme sa museli popasovať so životom v R-U monarchii, so vznikom Matice Slovenskej, so silnou maďarizáciou v Uhrách, národnú identitu potlačila 1. svetová vojna, ktorá ale dopomohla k rozpadu R-U a vznikol nový štát Čechov a Slovákov Československo, v rámci nového štátu konštituovala sa aj 2. Slovenská národná rada v Martine dňa 30.10.1918 pod vedením Matúša Dulu, znova začína boj o zrovnoprávnenie Slovákov v rámci nového štátu až prichádza Mníchovský diktát a s nim aj Viedenská arbitráž a od 6.10.1938 nasleduje autonómia Slovenska s vlastným snemom a vládou, pod silným tlakom Hitlera na nového prezidenta Tisu vzniká 14.3.1939 prvý samostatný Slovenský štát, veľké víťazstva Červenej armády dopomohli revolučnému ústrediu Slovákov k vzniku ilegálnej SNR, ktorá priamo riadila Slovenské národné povstanie, závery Košického vládneho programu v oslobodenej vlasti opäť ostali iba na papieri a snaha Slovákov o zrovnoprávnenie v rámci ČSR sa nenaplnili, situácia sa vyhrotila po prijatí novej ústavy v roku 1960 a aj preto od roku 1961 Slováci hlasnejšie klopali na bránu Federálneho zhromaždenia, odkiaľ tu bol aj naďalej tvrdo presadzovaný pražský centralizmus, zákonite prichádzajú nepokoje v roku 1968 a cez okupáciu republiky sa dostávame do roku 1989, až do doby kedy dvaja kohúti nemohli sedieť na jednej stoličke a tak v auguste 1992 v Brne sa predsedovia najsilnejších strán HZDS (Mečiar) a ODS (Klaus) dohodli na rozluke ČSSR. 1.1.193 vzniká Slovenská republika, nástupnícky štát Česko-Slovenska. A o týchto významných historických udalostiach je tento dokument.

• 22.10.2018  11:29
    PT 109 (1963)

V skutočnosti tento film nie je historickým dokumentom. Odchýlok od skutočnosti je veľa, ale aj napriek tomu je to dobrý film. Lepším filmom o torpédových lodiach je „Boli obetovaní“ z roku 1945. Film PT-109 - Torpédová loď 109 (Patrol Torpedo) je známy tým, že veliteľom tejto lode bol John F. Kennedy (neskôr 35. prezident Spojených štátov). Loď sa zúčastnila bojov v Tichomorí počas druhej svetovej vojny. Poručík Kennedy prišiel do Tulagi 14. apríla a prevzal velenie lode PT-109 dňa 23. apríla. Loď si vyžadovala opravu, ale dňa 30. mája už bola zapojená do bojových činnosti u ostrova Russell. Keď koncom júla sa podarilo štábu dešifrovať správu o pripravovanej plavbe japonských torpédoborcov do priestoru Vila Plantation nasledovala bojová akcia. PT-109 1.8.1943 bola začlenená do zostavy Divízie "B" v ktorej bojovali aj PT 162, 159 a 157. Dňa 2.8.1943 v 2,27 minút narazil japonský torpédoborec Amagiri a rozrezal PT 109 na dve časti. Príčinou kolízie bola počiatočná nedostatočná rýchlosť a manévrovateľnosť spôsobená motormi na voľnobeh. Priamo pri havárii zahynuli 2 členovia posádky, Kennedy prežil a začal hľadať preživších aj napriek svojmu zraneniu. Podarilo sa mu sústrediť ostávajúcich 10 na opustený ostrov kde ich 8.8.1943 zachránila posádka PT 157. Posádka na poslednej misii PT-109. Veliaci dôstojník poručík J.F.Kennedy, výkonný dôstojník L.J.Thom, G.H.R. Ros námorník pozorovateľ, R.Albert námorník strelec, CH.A.Harris námorník, W.Johnson strojník, A.J.Kirsksey torpédometčík (zahynul pri kolízii), J.E.Maguire radista, H.W.Marney strojný mechanik (zahynul pri kolízii), E.E.Mauer kuchár, P.H.McMahon strojník (popáleniny na 70% tela, vyliečil sa), R.L.Starkey torpédometčík a G.E.Zinser strojník jediný kariérny námorník na lodi. PT 109 je prvým komerčným filmom o prezidentovi Spojených štátov amerických, ktorý bol v kinách uvedený v dobe kedy bol ešte Kennedy prezidentom. Zastrelený bol 22.11.1963 päť mesiacov po uvedení filmu v kinách.

• 22.10.2018  09:32

V máji 1933 keď nacisti násilne prevzali moc, bol okrem iných aj Bauer zatknutý, ako opozičník a umiestnený do koncentračného tábora Heuberg. V tej dobe bol ešte neznámym mladým právnikom a tak bol prepustený na slobodu. Ako žid nemal v Nemecku žiadnu perspektívu a tak v roku 1936 emigroval do Dánska potom do Švédska. Späť do vlasti sa vrátil v roku 1949 (po vzniku Spolkovej republiky Nemecko 23.5.1949) a pracoval na významných postoch v súdnictve. Obrovskou mierou sa pričinil o chytenie Eichmanna, keď dostal typ na jeho utajený pobyt, ale nakoľko nemecké orgány, ani Interpol nekonali, tak v roku 1957 požiadal o pomoc Mossad, ktorý „Operáciu Eichman“ (film z roku 1961), dotiahol do zdarného konca, ale tu je jeho rola veľmi nedocenená (naopak bol za zradu súdený v Nemecku). Generácia po vojne v Nemecku nemala záujem na vyšetrení a potrestaní vojnových zločincov a tak ľudia, ako Fritz Bauer to mali v Nemecku neskutočne ťažké. O neprajnej situácii svedčí aj jeho výrok „keď opustím svoju kanceláriu, ocitám sa v cudzej a nepriateľskej krajine“. Po Eichmannovi sa Bauer s vervou pustil do procesov s dozorcami v koncentračnom tábore Osvienčim. Príprava na všetky 3 Auschwitz Prozess Frankfurt mu trvala 5 rokov. 1. proces (20.12.1963 až 19.8.1965) obžalovaných bolo 23 príslušníkov SS (6 trestov doživotne – najvyšší možný trest a zostatok smiešne nízke tresty). 2. proces (14.12.1965 až 16.9.1966) obžalovaní boli 3 príslušníci SS (1 trest bol doživotný) a posledný 3. (30.8.1967 až 14.6.1968) obžalovaní 2 príslušníci SS (1 doživotný trest). A tak sa mu podarilo aspoň niečo na čom po vojne tvrdo pracoval. Veľa si spokojnosti neužil, zomrel tesne po skončení 3. procesu 1.7.1968. Tak, ako bolo ukázané vo filme našli ho mŕtveho vo vani, pravdepodobne samovražda. Netvrdím, že film „Štát proti Fritzovi Bauerovi“ je najlepším politickým thrillerom z posledných rokov, ale je to ďalší z radov kvalitných nemeckých filmov, kde sa Nemci pokúšajú popasovať so svojou minulosťou. Ďalšou postavou vo filme právnik Angermann je síce vymyslenou postavou, ale jeho sexuálna orientácia nám nepriamo naznačovala akej orientácii bol samotný Bauer.

• 19.10.2018  10:12
    Sto hodín do zatmenia (TV film) (1979)

Nacistický program Lebensborn (Prameň života), ktorého cieľom bolo zvýšiť počet árijských detí prostredníctvom anonymných pôrodov a ich následné ponúknutie k adopcii. Tento program založil Heinrich Himmler 12.12.1935. Tieto deti mali zaľudniť priestor po vyhladení, odsunu pôvodného obyvateľstva z obsadeného územia. Vďaka nemeckej pedantnosti dnes vieme že v období rokov 1936 do konca vojny porodili matky v domovoch Lebensborn v Európe celkom 7500 deti, mimo Nórska kde ten počet bol okolo 12 tisíc (viď Dva životy, 2012). Tieto deti boli roztrúsené po celom Nemecku a okupačné a neskôr nemecké úrady stáli pred problémom, čo s týmito deťmi. Deti z iných krajín sa vrátili rodičom (napríklad 17 deti z vypálených Lidíc), ale problém bol s deťmi pre führera. Niektoré našli nový domov cez rôzne charitatívne organizácie. Film bol spracovaný podľa rovnomennej literárnej predlohy Jany Kákošovej (Hundert Stunden bis zum Dammerung), ktorý sa premietal aj pod názvom "Domov bezmenných". Celý sa odohráva v jednej izbe v ústave Lebensborn v období 2. svetovej vojny na území Nemecka. Hra je psychologickou sondou do vnútra piatich mladých žien, ktoré sa ocitli v tomto ústave. Štyri ženy sa postupne stávajú objektom vydierania piatej – Inge, fašistická fanatička a cez ňu sa premietajú neľudské činy fašizmu, kde aj takéto neľudské programy ako žena nástroj na plodenie sa dostávajú do obludnej podoby.

• 17.10.2018  10:35
    Stalingrad (1943)

Tento výnimočný dokumentárny film nám takmer v priamom prenose približuje jednu z najväčších ale aj najkrvavejších bitiek v 2. svetovej vojne. Film začína zábermi na pokojný ničím nerušený život v Stalingrade. Po vpáde nacistických vojsk na Sovietske územie nasledovala príprava obranných opatrení na predmestí mesta. Ale nemecký Wehrmacht bol nezadržateľný a rieka Volga bola jeho poslednou líniou obrany pred Uralom. Prvou chybou bolo rozdelenie Skupiny armád Juh na dva samostatné smery. Aj keď do polovice septembra 1942 prenikli Nemci až na stalingradské predmestie a severne až k rieke Volge, ale potom sa nechali vtiahnuť do bojov v meste a to bola druhá chyba. Nemecké bombardéry a delostrelectvo zmenili Stalingrad v hromadu rozvalín (tu za týždeň zahynulo viac ako 40 tisíc obyvateľov), ale mesto v troskách je obrovskou výhodou pre obrancov a nie pre útočníkov. Zborené budovy sa stali labyrintom úkrytov ostreľovačov. Po dlhom presviedčaní sa Stalin nechal presvedčiť, svojim najlepším stratégom generálom Žukovom a 19.11.1942 bol zahájený protiútok na 6. armádu generála Paulusa. Treťou najväčšou chybou bolo že Hitler nechal obetovať celú armádu, ktorá padla do zajatia. A tak vidíme vo filme už poľného maršala Paulusa, ako sa vzdáva vojakom Červenej armády. Do zajatia padlo 24 generálov (domov sa vrátil iba jeden Paulus), 2500 dôstojníkov a 91 tisíc vojakov Wehrmachtu (späť do vlasti sa vrátilo iba 6000 z nich). Aké lahôdky nám film ponúka? Prvýkrát som videl v bojovej činnosti vrtuľové sane, pohľad na všetkých veliteľov (Stalin ich menil častejšie, ako svoje ponožky, Žukov, Gordov (popravený 1950), Vinogradov, Jeremenko, Timošenko, Vasilievskij, Voronov, Rokossovskij, Čujkov, Šumikov), pohľad na tisíce mŕtvych a zamrznutých nemeckých vojakov, pohľad na zborený Stalingrad, zábery zo zajateckého tábora v Veľkej Rossoške (z 2000 zajatých sovietskych vojakov prežilo 8), donskí kozáci s vytasenými šabľami v útoku a salvy kaťuš. Bitka o Stalingrad (21.8.1942 do 2.2.1943) bola prvá rozsiahla porážka Wehrmachtu a psychologicky dopomohla Červenej armáde k zásadnému obratu v 2. svetovej vojne.

• 15.10.2018  15:42

Vichystický režim spolupracujúci s Nemcami vo Francúzsku vystavil najväčšiemu prenasledovaniu Židov, ktorí nemali francúzske občianstvo. Prvá razia 14.5.1941 naplnila tábory Baaune la-Rolande a Pithiviers, druhá z 16.-17.7.1942 úplne preplnila cyklistickú arénu Vél d´Hiv$ aj odtiaľ už smerovali židia do koncentračného tábora Drancy, ktorý bol pod správou francúzskej polície. Odtiaľ väčšina transportov smerovala do Osvienčimu. Film je o hrôzach bez hrôz. Jeho cieľom nie je podrobne popísať minulosť ale ani prítomnosť. Je tu vytvorený dostatočný priestor na vlastnú fantáziu. Jasné, že sú vymedzené hranice: koncentračný tábor Drancy, spomienky Jakoba na Osvienčim a gulag a na koniec sú tiene minulosť, ktoré osvetľujú prítomnosť. Po viac ako 40-tich rokoch sa stretli starí, verní priatelia, stále väzni, stále prežívajúci svoju minulosť. Tak sa stretli, videli sa a možno porozumejú si navzájom na utrpenie, ale samotný život dal všetko na svoje miesto. Život je v plnom prúde. Život pokračuje. Nemôžem si pomôcť, ale názov "Emocionálna aritmetika" je pre mňa omnoho prijateľnejší ako "Citové puto". Hlavná postava Melánia vedie záznamy o nešťastných ľuďoch, ktorí zomreli v koncentračných táboroch, a preto je táto aritmetika emotívna a je priliehavejším názvom. Vynikajúci kanadský film nám ukázal ich schopnosť zaoberať sa vážnymi vecami veď Jakob zachránil deti a ich lásku za 2 škatuľky cigariet Lucky Strike.

• 5.10.2018  11:41
    Duchové války (TV film) (2015)

Ázia je strašidelná a je prenasledovaná vlastnou históriou. Dokument je zložený z 2. samostatných filmov. 1. diel pod názvom Mesto stratených duší nám pripomína tragické masakre v Nankingu (v tej dobe hlavné mesto Činy). Druhá čínsko-japonská vojna trvala od 7. júla 1937 až do 9. septembra 1945. Zámienkou pre vojnu a následnej ďalšej japonskej invázie do Číny sa stala vyprovokovaná sabotáž Japoncami na moste Marka Pola u Tchien-t´inu. Nanking bol obkľúčený 7. decembra a už 13. bol obsadený. Je až neuveriteľné, čoho sú ľudia kvôli nenávisti schopní. Celkové odhady počtu obetí v Nankingu sa rozchádzajú; na vojenskom súde v Tokiu sa hovorilo o 155-tisíc obetiach, Medzinárodný vojenský tribunál pre ďaleký východ odhadol ich počet na 260-tisíc a Čína tvrdí že ich bolo dokonca 300-tisíc. Ale Robert Joe. sa vydal po ceste súťaže v zabíjaní dvoch podporučíkov japonskej armády Takeši Noda a Tišiaki Mukaia. Títo vojaci súťažili kto z nich zabije skôr 100 čínskych civilistov (hlavy si odkladali), keďže sa nevedeli dohodnúť kto vyhral zvýšili limit na 150. Za svoju aktivitu boli po vojne vydaní do Číny a súdení Nankingským tribunálom pre vojnové zločiny a dňa 28.1.1948 obaja popravení zastrelením. 2. dielom je film Stratená armáda. Barma, Burma a dnes Mjanmarsko (český Myanma) bola počas 2. svetovej vojny britskou kolóniou. Koncom roku 1941 Japonci v Barme zahájili ofenzívu, ktoré spojenecké jednotky neodrazili a do konca mája japonská armáda obsadila Barmu. Tu plnil svoje úlohy na obrane „Barmskej cesty“ aj Čínsky expedičný zbor pod velením generála Du Yuminga. Táto cesta spájala prístav Rangún s Čankajšekovými silami (Čínska národná armáda). Keďže nedostali žiadnu podporu od britskej armády, ktorá sa dala na ústup, boli na začiatku mája 1942 nútené aj čínske expedičné sily ustúpiť . Du sa rozhodol pre ústup do čínskeho Yunnanu a nie do Indie a to bola obrovská chyba. Bolo monzúnové obdobie, ústup viedol cez barmskú džungľu, cez bahnité cesty, husté lesy a hory, bez akýchkoľvek zásob a tak na tropické choroby, vyčerpanie a hlad sa zo 103 000 čínskych vojakov vrátilo na územie Činy iba 53 000. A po stopách týchto stratených vojakov sa vydal blogér Robert Joe.

• 30.9.2018  11:16
    Byl jednou jeden dům (TV seriál) (1974)

Na vypätých historických okamžikoch roku 1936 až 1945 sledujeme vo filmoch zvraty českého osudu a charakteru po dobu protektorátu v Prahe. Dej sa odohráva v dome č. 12 na fiktívnej Bagounovej ulici v Prahe. Majiteľ domu, radný pán Nerudný a ostatní v dome prežívajú historické udalosti, ktoré hýbali republikou (mníchovský diktát, nemecká okupácia, heydrichiada a oslobodenie).

• 28.9.2018  11:31

Na začiatku bola Versaillska mierová zmluva z roku 1919, ktorá pripravila Nemecko o armádu ale aj o územie. S tým sa nezmieril Adolf Hitler. Najskôr obsadil Rakúsko, 10. mája 1940 je zahájená Blitzkrieg. Nemecké vojska sa valia na Belgicko, Holandsko a Francúzsko. Stalin precitol až po vpáde Hitlera do Ruska 22. júna 1941. Budíček 7.12.1941 pre osadenstvo v Pearl na Havaji bol katastrofický. Na jeseň 1942 sa východný front zastavil. Červená armáda v nezadržateľnom postupe sa dostáva až do Berlína. Nemecko 8.5. 1945 kapituluje a Japonsko sa nevzdáva a kapituluje až po zhodení dvoch atómových bômb. Nastáva apokalypsa.Lepší dokument o 2. svetovej vojne som zatiaľ nevidel. Veľmi veľa doposiaľ nezverejnených záberov a vyfarbené čiernobiele snímky dodávajú filmom nový rozmer

• 28.9.2018  11:30

• 28.9.2018  11:29

• 28.9.2018  11:28

• 28.9.2018  11:26

• 28.9.2018  11:23

• 28.9.2018  10:40

Seriál z obdobia 2. svetovej vojny zachytáva osudy amerických výsadkárov začínajúc tvrdým výcvikovým táborom v Georgii v roku 1942, cez vylodenie v Normandii v Deň – D, potlačenie fašistických vojsk pri Rýne až po dobitie Hitlerovho Orlieho hniezda v Berchestgadene v roku 1945, cez smrť Adolfa Hitlera až po bezpodmienečnú kapituláciu Japonska. Každá z desiatich epizód je obohatená výpoveďami priamych účastníkov týchto bojov. Najlepší vojnový seriál všetkých dôb.

• 28.9.2018  10:39

• 28.9.2018  10:38