Jedna ruka netleská (2003)

To nyc, to bude gut......a nebo že by ne-e?? Tohle je stejně rozporuplný film jako je rozpolcená osobnost případ pro psychologa. Na jednu stranu solidní zpracování, solidní střih a místy vtipné hlášky, skvělý Ivan Trojan, žen na tu druhou občas kýčovité, nevtipné, upávající až nudné. Postavit děj celého příběhu na tak podivně chatrných základech, to je asi stejné jako stavět mrakodrap na pískovišti. Jenže opravdu vystavěli pánové v čele s Davidem Ondříčkem i z toho pískoviště minimálně aspoň bytovku. Děj graduje, což je u komedie oceněníhodné, závěr je taky celkem překvapivý a postava Ondřeje je na svou mírně řečeno lehkomyslnost velmi přesvědčivá. Takže pokud vám stačí obyčejnej turek a nepotpíte si zrovna na exkluzivní vídeňské se šlehačkou v podobě 100% humoru, pak je tohle kafíčko určeno právě pro vás.

Něco na té Mary je (1998)

To že Farrellyovci nejsou zcela psychicky zdrávi není nejmenších pochyb, ovšem s Mary udělali docela dobrý tah a tudíž vznikla poměrně slušná komedie, co nestojí jen na úchylárnách a hnusárnách všecho druhu. Scénář sám o sobě je snadno čitelný, prakticky už scénu před nějakým zlomem tušíte, že se to za chvilku zlomí. Místy se pak stává film až nudný nebo nezáživný, ale naštěstí je pak následná vtipná scéna natolik dobrá, že tu nudu před ní dokáže umazat. Ben Stiller je skvělý, dokonce si zachovává svou "vážnost" i s tím zařízením tam dole přiskřípnutým v poklopci. I když scéna s tím zařízením tam nahoře na uchu už je zas typicky úchylně přebytečná. Cameron Diaz je ovšem jako vždy kouzelně krásná, navíc se dokáže smát tak příjemně, že mi až uvadly tulipány ve váze. Něco na té Mary opravdu bude, no a za těch skoro 120 minut se dá zjistit že to je víc než jen hromada chlapů, ale taky kupa zábavy. Solidní počin úchylných bratrů.

Zbraň poslední zkázy (1994) (TV film)

Zvláštní film o lidské genialitě zaměřené špatným směrem. Příběh sám není ničím neobvyklý, ničím neprotkaný, avšak myšlenka je jasně čitelná. Zneužití lidské geniality, zaslepenost vlastním snem pro kterou si postava Franka Langeli neuvědomuje dopad svého jednání. V pozadí té hlavní linie děje, té jenž se snažíte sledovat, se odehrává boj Kevina Spaceyho s rozvětkami všeho druhu o život vědce, o peníze jenž hýbou světem a jež zajímají vlády několika zemí. Proto se pak příběh stává mírně zmateným, skáče z bláta do kaluže a zamazává tu dějovou linku, jež vede myšlenku filmu. Nápady vědce Geralda Bulla jsou šílené, přesto vzbuzují v divákovi zvláštní pocit souznění s jeho snem, snem něco dokázat, zapsat se do podvědomí lidí celého světa. Film disponuje celkem slušnou hudbou, slušnými hereckými výkony z nihž právě ten Spaceyho potvrzuje, že jde o herce světové extratřídy. Ale jinak jse v celku průmernou podívanou, která jednoho zaujme a donutí sledovate film po celou dobu a druhého naopak od obrazovky odežene.

Rodinná pouta (2004) (seriál) odpad!

Zbytečnost se kterou bojuje každá telenovela, topornost postav jež se na nás hnou z oblasti jižní ameriky a nezábavnost děje, jež lecky hraničí se samotnou otravností. Opravdu jsem si myslel že soudruzi z jižních oblastí, Mexika, Argentiny, Venezuely budou jediní, kdo se rozhodl zaplavovat televizní obrazovky brakem zvaným telenovely, ale jké bylo mé překvapení že i v českých luzích a hájích nelezli se jejich pokračovatelé. Když jsem v repríze sledoval celý (ano opravdu, až takovýchto činů jsem leckdy schopen) první díl, něco mi říkalo, že nejde o adaptaci scénáře, ale o jakýsi druh skryté kamery. Tak čitelné dialogy, odříkávané spíše jako abeceda či básnička, to mě vedlo k závěru, že telenovela nemusí nést nálepku made in mexico, ale taky se může přeodít do hávu českého. No a reklama všudypřítomná na televizní obrazovce s tím nic neudělá, protože pouto o kterém se v názvu mluví, pouto mezi divákem tady absolutně nemůže vzniknout. To je stejné jako vypěstovat si vztah k postavičce z umělé hmoty, díváte se na ní, ale nic než nuda vám z toho nevyjde. Zbytečný pokus o něco co je samo o sobě zbytečné.

Sestřička Betty (2000)

Inu zvláštní až rozporuplný film. Chvilku je to krimi, chvilku komedie, chvilku romantické a chvilku zase slušná gangsterka. Jste platonicky zamilovaní, máte svůj tajný sen, sen co vám pomáhá žít v životě jenž je vašemu snu na míle vzdálený. A pak se stane něco co vás donutí splnit si ten svůj sen, jít za svou láskou. Tak jako se to stalo Renée, i když tím impulzem nebyl signál z duše, ale nepatrná ško když jí zkalpovali a rozstříleli mažela. Chvilkama máte pocit, že je ta Renée skutečně taková roztomilá, krásně naivní. Zkrátka ušlechtilost člověka, ušlechtilost duše, to je jedna z nejcennějších devíz života a právě v tváři Renée je to jasně čitelné, v každém záběru, v každém úsměvu. Jenže pak zase u nemocnice někoro zozstřílej na kousíčky a ta smutná sec romantická pointa dostane trocha facku a vzpamatujete se do úplně jiné roviny děje. A tak sestřička Betty přivede svým stavem pány na samý okraj psychické odolnosti, nejdřív se z ní zblázní Morgan Freeman a pak i sám Greg Kinnear. No a závěr sám, to už je něco jako poslední kapitola pohádky, tušíte jak to dopadne, ale i když ste to už věděli, celé vám to přijde nezkutečně romantické. Takže u mě tenhle film celkem boduje.

Con Air (1997)

Bezkonkurenčeně jeden z nejlepších akčáků druhé poloviny devadesátých let. Skvělé tempo, skvělé záběry kamery, skvělá muzika a hlavně skvělé herecké výkony. Nedokážu si představit nikoho jinýho v roli Camerona Poea, než práve Nicka Cage, který svou roli zvládl s galancí sobě vlastní. Moc se mi líbilo představování jednotlivých postav, jakožto zločinců. Tudíž se z filmu nestala druhořadá střílečka a mlátička, ale film co má příběh, co má i svoje dobře ukryté poselství. A jedním z nich je síla přátelství, to pouto co vám leckdy zachrání život, co vám dokazuje den co den, že na tomhle světě nejsme sami a že je někdo, na kom nám záleží. Stejně jako Cameronovi na svým kámošovi. A pak, druhým pohledem, druhým posláním je síla rodiny, ta síla co dokáže člověku pomoci překonat nepřízeň osudu, co ho žene dál a dál, ať už je k němu osud kdoví jak nespravedlivý. Film je plný kultovních scén, kultovních hlášek a to nejen od Johna Malkoviche. Jen škoda, že Dany Trejo opustil letadlo a něco možná nepodstatnýho tam zapomněl. Přistání s tímtéž letadlem uprostřed Las Vegas, průlet odtržené vrtule skrz trup letadla, to sou zcela vrcholové okamžiky. Navíc rozbít bank se dá několika způsoby, ale ten s nárazem čumáku onoho letadla zdá se být neojriginálnější. Na závěr lze říct ještě jednou škoda, že Cyrus nestudoval ve vězení taky na kuchaře, neb by se mu recpt na klasickou tlačenku hodil. Tenhle film lze buď zbožňovat a nebo nikoliv, asi neexistuje třetí varianta.

Kokosy na sněhu (1993)

"Sanko, co to kouříš?" "Já nekouřim, já dejchám!" Nejprve sem chtěl brát Kokosy na sněhu jako průměrnou komedii s průměrným scénářem a průměrnou porcí humoru. Jenže když to vemu objektivně, máme tu neobvyklý příběh partičky černošských sprinterů vyjma Sanky jež vede na Jamajce svůj bar, která se snaží dokázat světu, že zimní sporty nejsou jen doménou bělochů. Dobrý scénář, který nakládá s humorem s rozvahou a nesnaží se za každou cenu drásat bránice diváků, herecké výkony jsou naprosto přesvědčivé a nejen známý John Candy, ale i ta partička Jamajčanů jsou skvělý. Někde se mi líbí ta moudra, zvlášť co se lidských snů týče, ale někde už jsou trochu mimo mísu. Závěr to spíš potvrzuje než vyvrací, i když ukazuje to, co se lecky zapomíná. že vítězství není všechno, ale sama účast si zaslouží uznání. Zkrátka velmi dobrá komedie, na kterou se dá dívat více než jednou, aniž by se omrzela.

Rodina Sopránů (1999) (seriál)

Primisimo mafioso, aneb jak dobře udělat mafiánský seriál a přesto nekopírovat klasiku v podobě Kmotra. Viděl sem sice jen pár dílů, ale vysloveně sem nebyl nikdy zklamaný. James Gandolfini, kdybych ho potkal u trafiky, fakt budu mít pocit že je skutečný mafián. Očas sem nechápal pointu děje, nebo která postava je na té či oné straně, takže sem musel přestat usrkávat capuccino a věnovat se ději víc. Nepamatuju si podobný seriál, kde by se jakožto hlavními postavami stali padouši. Postavy jsou reálně uvěřitelné, což je jedním z plusů, ovšem příběh zas leckdy nečitelný, to aby se vyrovnala matematická znaménka. Mám radši komediální seriály, ale Sopranovci mě nezklamali, ale na druhou stranu zase ani moc neuchvátili. Ovšem je-li mafioso vaším oblíbeným námětóso, pak vřele doporučuji.

Utopenec na útěku (1998)

Sice už to není ten Leslie, který nás odbourával v Bláznivých střelách jako polda Frank, ale tady pořád ještě ukazuje, že ne nadarmo patří ke špičce na komediálním nebi. Utopenec je celkem dobře udělaná parodie jež nemá tendenci přecpávat scény šílenostma a drží přesto diváka v dobré náladě. Příběh má děj, leckdy trocha pomatený, ale má. A scény samotné jsou na dobré parodiální úrovni, takže projížďka ve voze plném dětských plenek s patřičnou náloží, boj s přísavkama nebo romantika ala Titanic, již stojí v cestě jediný most, to vše stojí za shlédnutí. Leslie, jen prosím, pokud bude sloužit zdravíčko, pokud budou kvalitně fungovat naslouchátka a taky pokud bažant bude v pohotovostní poloze, už netoč hovadiny typu Vesmírné prdy, stačí se držet středního proudu ala tenhle tvůj Utopenec. Mohly by to být čtyři hvězdičky, ale bohužel sem tu jednu někde utopil.

Charlieho andílci (2000)

Slušná akční zábava podpořená skvělou a svižnou hudbou třeba od Fatboye Slima, Apollo 440 nebo od punkerů Blink 182 popřípadě metalistů Korn. Na film celkem slušné tempo, které sice občas zakolísá, občas ho zbrzdí čitelná chybička v ději, ale jinak je to dá se říct velmi slušnej cajmrsk. Bill Murray je skvělý komik, to dokázal už v nějaké řádce filmů a zde to jen potvrzuje, pokud tedy sám nechce být vtipný za každou cenu. Akční scény mají velmi slušnou úroveň a bojůvky zase choreografii. Navíc to, že hlavními postavami jsou dívky a ne tradičkní namakaní svalovci (nic proti namakaným svalovcům, ale když já sám hledám svaly stejne zbytečně jako slepý diamant v kupě šutrů, trocha té zdravé závysti se najde), pak má film i punc originality. Není to nic extra nad průlměr, ale taky to není nic extra pod průměr. Tudíž svižná zábava sokolové.

Ovládací panel
138. nej uživatel Česko