Co ty jsi za číslo? (2011)

Niekedy sa stáva že človek od filmu nič neočakáva, ide iba o zahnanie nudy a ostane príjemne prekvapený. A to bol práve tento prípad. Od začiatku až dokonca som sa dobre bavila. Briskný humor v dialógoch bol presne podľa môjho gusta, no podarilo sa aj pekne vystihnúť podstatu zamilovanosti. Páčil sa mi aj nápad vyzliekacieho basketbalu, ktorý musím niekedy zrealizovať.

The True Cost (2015)

Tak, čo si dnes dám na seba? Za touto jednoduchou otázkou však stojí omnoho viac, ako by sme si mohli na prvý pohľad myslieť. Film poukazuje opäť raz na to, ako je všetko so všetkým prepojené a úzko súvisí. Kupovanie si lacných vecí, teda odevný priemysel spôsobuje druhé najväčšie znečisťovanie planéty a popri klamlivej vidine šťastia a bohatstva kupujúcich vedie k chudobe a bezpráviu ľudí tretieho sveta. Aká je teda naozajstná cena oblečenia? Okrem autentických scén krutých podmienok, sa nám naskytá priestor na zamyslenie aj prostredníctvom múdrych výrokov. Tak napríklad “Míňame peniaze ktoré nemáme, aby sme kúpili veci ktoré nepotrebujeme a dali ich ľuďom, ktorých neznášame.“ alebo “Keď budeme menej materialistický, ekonomika skolabuje.“

Za živé rieky (2016)

Krátky, ale výstižný. Takto by sa dal charakterizovať tento dokument, ktorý pojednáva o problematike ochrany vôd na Slovensku. Na začiatku bola spomínaná už priam odveká otázka prekážok na vodných tokoch vo forme priehrad a vodných elektrární. Tie sú problémom pre migráciu organizmov a zabraňujú prirodzenej dynamike rieky. Elektrická energia pochádzajúca z vodných elektrární sa u nás využíva ani nie z tretiny. Tým pádom je mnoho malých vodných elektrární, ktoré sú úplné zbytočné, nefunkčné a nevyužívajú sa. A bolo by treba ich zrušiť-revitalizovať a nie budovať nové. Bohužiaľ, táto téma je niekedy ako boj s veternými mlynmi.. prečo? Treba si pozrieť https://www.youtube.com/watch?v=w81ydQcpbRU. Film je na vysokej úrovni čo sa týka obsahu, informácií, objektivity, viacerých uhlov pohľadu na danú vec a inteligentný človek si myslím že z tohto vyvodí určité závery. Ako bonus som rada videla známe tváre z Prif UK-u.

Zloba - Královna černé magie (2014)

Novodobá verzia rozprávky o šípkovej Ruženke nabrala vďaka Angeline úplne iné grády. Dalo by sa povedať, že prekonala aj pôvodnú verziu. Postava Zloriany v podaní Angeliny ma teda najviac bavila, sadla jej tak, akoby sa s tými rohami aj narodila. Uvítala by som viacej snímkov s Angelinou, keďže v poslednej dobe ju registrujem pomenej, čo je škoda. Aby som sa vrátila k filmu, tak by som vyzdvihla výpravu a krásne kostýmy, ten Zlorianin by som si vedela predstaviť aj ako svoju masku na Halloween.

Poslední nás zachrání (2015)

Final girl - teda posledné dievča, ktoré v hororoch prežije vyčínanie zabijaka. Jedná sa spravidla o to najnevinnejšie. Množné číslo (final girls) môže zdanlivo napovedať, že ich bude v príbehu viacej. Nebudem už ďalej prezrádzať, no z mojej strany poviem, že vtipné scény a hlášky mi nepripadali dostatočne vtipné aby som sa na nich zasmiala a naopak hororové scény neboli dostatočne strašidelné aby som sa zlakla. Čiže veľa vecí tu nefungovalo tak, ako malo a navyše ani postavy neboli bohvieako sympatické. Horor/komédia, ktorý je z podobného súdka a zafungoval by som vedela menovať Severance, ten sa naozaj oplatí vidieť.

Za sklem (2016) (seriál)

Žeby pokus o slovenskú Kobru 11? Možno, no dá sa povedať že celkom vydarený (v niečom mi ju fakt pripomína). Sexi trio Koleník, Maštalír & Ondrík sú zárukou toho, že bude sa na čo pozerať. Najviac sadla úloha asi Ondríkovi alias mafiánovi Bongy-mu, jemu som to zožrala aj s navijákom. O niečo menej zaujal Koleník, bohužial jeho prejav pripadá ako z recitátorskej súťaže, je strašne vidieť ako to má naučené. Pilotný diel ponúkol pár pekných vydarených záberov, zoznámenie sa s postavami, dej posadený do policajtsko-boxersko-mafiánskeho prostredia, čo ja môžem takže paráda. Ďalšia vec, ktorá sa mi páči je tempo, ktoré je aspoň podľa môjho názoru svižné. Uvidíme, aké budú nasledujúce diely, ale zatiaľ mi príde že na slovenské pomery ide o pozerateľný seriál. Veľkú pochvalu si zaslúži slušne vybudovaná temná atmosféra a úvodné titulky s hlasom Riša Mullera :).

Prokletý klaun (2014)

Predstava, že si zo srandy oblečieme kostým klauna a ten nám následne prirastie k telu, nie je vonkoncom lákavá, no v tomto filme sa stáva realitou. Ten, kto si ho oblečie sa spolu s ním začne obludne meniť a bažiť po malých detských obetiach. Podľa severskej mytológie totiž klauni vôbec neboli milí zábavní mužíčkovia, ale nebezpečné kreatúry žijúce v jaskyniach kam lákajú deti, ktoré s nimi nečaká nič dobré, a z jaskyne sa už živé nedostanú. Za každý jeden jesenný mesiac jedno dieťa. A teda na základe tohto mýtu sa bude pomaly uberať aj osud nášho klauna. Ako to celé dopadne?Treba vidieť. Musím povedať, že som čakala nejaký prvý plán, no bola som doslova nadšená nadupaným tempom hneď od začiatku, napätie bolo vynikajúco dávkované, od takých polosrandovných scén na začiatku (odliepanie nosa) až po vyšperkovaný dramatický záver. Osobitne by som ešte vrátila k tomu kúzelnému kostýmu, ktorý sa transormoval do takých podôb že mi ostali až otvorené ústa, a to je fakt rekord lebo ja klaunov ako moc nemusím, ale v takejto hrôzostrašnej podobe bol neodolateľný :). Ku koncu mi dokonca pripomínal Jokera.

Narcos (2015) (seriál)

Serialy/filmy z mafianskeho prostredia sa zvyknu vydarit, a ked sa tak stane su legendarne. Nebojim sa to uz teraz povedat o Narcos, ktory podla mojho boduje na celej ciare. Cely ten kolorit Kolumbie, sparna atmosfera dzungle z ktorej vlhko prenika cez obrazovku, gulky lietajuce vzduchom, zivocisny sex a samozrejme nepredstavitelne mnozstvo kokainu a dolarov - toto vsetko je tu samozrejmostou a dodava tomu celemu punc jedinecnosti. Vsetko spolu vynikajuco hra, naviac je zaujimave dozvediet sa o tom ako zil a dostal sa k slave kontroverzny Pablo Escobar. Tento serial si mal ziskal, takze palec hore.

Ostrov (2016) (pořad)

Ostrov - a máme tu slovenskú obdobu legendárnej americkej reality show Survivor, ktorá mimochodom patrí medzi moje obľúbené. Nečudo, že sa radí aj medzi najúspešnejšie, čo dokazuje aj najnovšia už 34. séria ktorá sa bude vysielať. Kedže mám napozeraných mnoho sérií Survivora, nedá mi neporovnávať. V našej verzii mi príde Achillova pätou moderátor slabýýýýý ako čaj, k Jeffovi Probstovi - not even close. Totálne nevýrazný, nie je ho vôbec počuť čo si tam šomre popod nos, nejaký je celý zmätený a spomalený. Ďalšou pomerne dosť podstatnou slabinou bol casting, ktorý sa taktiež veľmi nevydaril. Aj keď je pravda, že bolo vybratých pár slušných mierne povedané exotov, no ostatní účinkujúci sa nedajú ani porovnať k americkej verzii, kde sú vyberaní vyslovene výrazní, charizmatickí a pozitívni ľudia s kolektívnym duchom, bojovnosťou. Celkovo sú tam povyberaní ľudia, ktorí sú aj krásni, múdri a fyzicky veľmi zdatní. Naši sa dokatovali už pri stavaní prístrešku a polovica dostala úpal už hneď prvý deň, sú to trošku padavky. Navyše, už máme za sebou viacero prvých dielov, kde by malo dôjsť k vytvoreniu prvých spojenectiev a aliancií, tu o tom niet ani chýru ani slychu, čiže princíp hry je nám doteraz neznámy. Súťažiaci by sa tiež mali starať v prvom rade o blaho kmeňa, a nie o typické slovenské intrigovačky a hašterenie. Dobre, uznávam že prostredie je veľmi pekné, je to niečom inom ako farma, kde sa ťapkajú v hnoji...Jednotlivé diely sú podľa môjho názoru zbytočne rozťahané a nudné, lepšie by bolo urobiť menej častí a vybrať iba to najzaujímavejšie. Uvidíme teda, ako to celé dopadne, môj tajný typ na víťaza je Miro. Rozmýšla, je fyzicky zdatný, robí niečo pre kmeň.

Scream (2015) (seriál)

Ani neviem, prečo som tak dlho váhala s pozretím, pretože nový Scream mi pripravil veľmi príjemné prekvapenie. Nebojím sa povedať, že pre mňa patrí medzi top 3 hororové seriály dneška - Bates Hotel, Scream a American horror story. Som naozaj spokojná so všetkým, čo tvorcovia pripravili - originálne vraždy, napínavý dej, školské prostredie, výborné hlášky. Jedna za všetky - "Neandertálci boli najprv lovci a zberači, neskôr v jaskyni objavili ako založiť oheň, oheň vrhol tiene, mihotajúcich tieňov sa začali báť a odvtedy sa začali ľudia strašiť." Na každý nový diel sa fakt teším ako malé dieťa, pretože identitu vraha sa darí bravúrne zatajovať. Vrážd môže byť z istého pohľadu pomenej, keďže "oheň slasherov horí rýchlo a jasne", no sú podľa mňa načasované tak akurát, kým si človek stihne vytvoriť vzťah k tej-ktorej postave a v tom príde k jej zavraždeniu, dodá to zabíjaniu ešte väčšie grády.