anillvap

1 bod

<< předchozí 1 2 3
    • 21.2.2011  01:46
    127 hodin (2010)

127 hodin byl bezpochyby jedním z filmů letošní sezóny, na které jsem čekala a těšila se na ně. Nezklamal mne. Celou dobu film dokázal udržet mou pozornost, ačkoli jsem se toho trochu bála, neboť celá hodina stopáže byla věnována zoufalým pokusům v kaňonu míchanými s Aronovými halucinacemi. Všechno to však bravurně dokreslovalo bezvýchodnost situace a jak řekl sám Aron, vše do sebe zapadalo. Při závěrečných minutách mi běhal mráz po zádech, i když jsem věděla, jak celý příběh skončí. Dechberoucí záležitost. Díky skvělému hereckému výkonu J. Franca a mistrovské režii nemůžu hodnotit jinak než pěti hvězdičkami.

• 26.2.2012  12:45
    50/50 (2011)

Nakonec se z toho vyklubal příjemný film s nádechem komedie, což je u tak vážného tématu celkem obdivuhodný výkon scénáristy. Postavy jsou sice poněkud jasně stanovené na ty dobré a špatné, že si nakonec oblíbíte i tu, kterou ztvárnil Seth Rogen, ale to nic nemění na faktu, že každá z hlavních postav má ten správný lidský přístup. Celkově to je (podle mě) povedená sonda nejen do duše člověka bojujícího s rakovinou a smiřujícího se s všemi možnými alternativami, ale také do myšlení, pocitů a emocí jeho blízkých.

• 1.5.2011  16:13

Romantické filmy nemám ráda. Možná právě proto mě 500 dní se Summer docela mile překvapilo svým přístupem, protože se nejednalo naštěstí ani tak o romantický film, jako spíš o takovou "komplikovanou-ze-života" love story. Kladně hodnotím spoustu kulturních odkazů do světa hudby, filmu, architektury či malířství, ze kterých jsem určitě nerozeznala ani pětinu. Možná i díky odkazu na film Sedmá pečeť a scénám v obchodním domě IKEA jsem po shlédnutí marně hledala nějaký náznak, "proč tolik Švédska", což mě přimělo o filmu dále přemýšlet, a to se mi líbilo. Přes to se však nemůžu zbavit dojmu, že byl fim uprostřed příliš natahovaný...

• 4.12.2011  11:50

Nevím přesně, co si o tomhle filmu myslet, resp. jaký je jeho námět. Ať už MBW existuje nebo ne, je tenhle film svým dokumentárním přístupem nenucenou sondou do světa street artu. A mně, jako člověku, který o těchto věcech nic neví, se líbil. I když si nepůjdu koupit sprej a nepůjdu se vyjádřit na něčí zeď, je film inspirativním dílkem, které na mne zapůsobilo.

• 18.3.2013  00:07

Silný snímek o tom, jak lze (ne)pochopit podstatu náboženství a jak relativně snadné je dostat se do řad extrémistů. Uvědomění si tohoto paradoxu hlavním protagonistou je stěžejním námětem příběhu a kupodivu vám bude hrdina sympatický, i když se na začátku filmu bez váhání uchyluje k násilí. Tenhle snímek, ač nízkorozpočtový, se velice povedl.

• 17.3.2013  23:44

Podobně jako Californication (i když se částečně omlouvám za to přirovnání, nemůžu si pomoct to nesrovnat), i California Solo pojednává o krizi středního věku umělce (i když bývalého), který své problémy utápí především v alkoholu. Postava Lachlana působí lidsky, R. Carlyleovi je šitá na míru a také to, že film nesměřuje k žádnému lacinému happy endu, považuji za podstatná plus. Zároveň si ale myslím, že film měl na víc, než k čemu dospěl. Podmanivá hudba, zajímaví herci a svízelná životní situace - z toho mohlo být větší drama.

• 18.1.2011  19:07

Film pojednávající nejen o lidské naivitě, ale také o hrůzné neinformovanosti lidí své doby, jež mohla mít tragické následky. Příběh, kde ostře kontrastuje dětská nevinnost s krutostí světa dospělých, kteří jsou schopni udávat své nejbližší jen pro to, že oni nebo jejich příbuzní nevyznávají stejnou filozofii jako oni. Tento film mne překvapil a získal si mne nejen pro to, že zpočátku nenápadné zpracování vyvrcholí v obrovské emoce v závěrečných minutách, ale také pro to, že se dokáže na obtížnou problematiku dívat očima osmiletého chlapce. Takové scény jako například ta, kdy chlapec obejme svého otce nacistu poté, co tajně zhlédl část pokryteckého filmu o koncentračních táborech, protože je na něj hrdý, donutí člověka zamyslet se.

• 29.3.2011  01:13

Na Noomi to celé stojí. Její herecký výkon mě dokonale přesvědčil o všem, co prožívala. Vůbec jsem se na ni nezlobila za to, co provedla, ale snad jsem jí i fandila. To, kam její "kariérní" dráha vedla po tom všem, podkresleno silnými monology a hudbou, to všechno působilo tak zoufale, absurdně i tragicky zároveň. Nemám slov. Jen bych řekla jediné - je to poněkud výchovné a od severské tvorby nečekejte žádný slaďák.

• 18.1.2011  19:11
    Dexter (TV seriál) (2006)

„I’m a neat monster“. Přesně to o sobě Dexter tvrdí. Zároveň se však po celou dobu snaží diváka přesvědčit o tom, že žádný netvor není a že všechno to, co dělá, je podloženo silným smyslem pro morálku. Jeden z nejoriginálnějších seriálů všech dob si s lidskou myslí pohrává natolik, že si hlavního hrdinu zamilujete, a to navzdory činům, které provádí. To, co je na Dexterovi jedinečné, není jen to, že nám podvědomě předkládá, že v každém z nás se skrývá jakási temná stránka mysli. Je nám na něm především sympatické to, že stejně jako my, „normální lidé“, snaží se i Dexter zapadnout do společnosti a svou přetvářku zde divákovi dává otevřeně najevo.

• 22.9.2012  23:59
    Diktátor (2012)

Překvapivě dobrá satira na diktátorství, demokracii a kdejakou sociální menšinu či většinu. Zkrátka to, co byste od S. B. Cohena mohli čekat a čeho se také dočkáte. Tentokrát jsem neměla od filmu žádná velká očekávání, protože po Brunovi už jsem byla spíše skeptická a ke sledování Diktátora jsem usedala s tím, že tedy snad nějaké ty nechutné scény přežiju. Ale ne, tentokrát to nebylo "o přežití", tentokrát byl humor lépe cílený (alespoň si to v porovnání s předchozími filmy myslím) a mě to bavilo. Na čtyři hvězdy to sice nebylo, protože Cohenův humor se poněkud opakuje a celkově je dějová linka prvoplánová, takže si dělá vlastně legraci sám ze sebe, ale jako taková "oddychovka" (nemyslím tím úplně bezduchou zábavu) zároveň se silnými odkazy na současné dění, super.

• 10.1.2012  02:05
    Drive (2011)

Tak takový filmový zážitek jsem opravdu nečekala. Jsem uhranuta zpracováním filmu, kdy všechno působí tak úchvatně napůl uměle, hlavním hrdinou i soundtrackem. Příběh vystavěný na několika málo dialozích, kterých je ve filmu celkově jako šafránu, a proto mají tak silný dopad na diváka. Stupňující násilí v průběhu filmu mne nutilo odvracet zrak od obrazovky, ale v celkovém výsledku to vlastně tak působilo správně. K té podmanivé hudbě a "nedostatku slov" to prostě sedělo. Podle mě i perfektní herecká sestava, především hlavní trio Gosling, Mulligan, Cranston. Silný dojem...

• 20.6.2011  00:58
    Fighter (2010)

Teda... Já bych tam Ch. Baleho snad ani nepoznala. Strhující výkony, příběh s jedním cílem, kde nic není černobílé a chytí za srdce. Napjatě jsem sledovala všechny zápasy, a to nejsem fanda boxerského ringu. Byla jsem překvapena chytlavostí a do jisté míry i ohromena. Kvalitní podívaná.

• 13.3.2011  04:26
    Frozen (2010)

Na Frozen jsem se dívala ze zvědavosti. Jsou tady k němu rozporuplné komentáře, z nichž některé zapomínají na holý fakt, že se nejedná o lyžařské středisko v Alpách. Na mě to působilo jako celkem solidní nervák, kdy mi v některých scénách rozhodně běhal mráz po zádech. Když tedy pominu pár logických vad, bohužel psychologie jednotlivých postav nebyla nic moc. Emma klasická hysterka, proběhlo pár obviňování a omlouvání... ale dialogy trošku slabší. Přecijen už to neměli být středoškoláci, ale studenti vysoké školy. Celkový dojem je pak poněkud utahaný, radši bych je nechala viset na lanovce kratší dobu a dala bych jim větší prostor pro herecký výkon a rozvinutí postav předtím.

• 26.2.2011  19:11
    Gran Torino (2008)

I přes pomalu se rozehrávající děj, ve kterém je dostatek prostoru pro Clinta Eastwooda i pro mladé neznámé herecké tváře, dokázal film víceméně udržet mou pozornost. Jednoduchost a jistou předvídatelnost děje vyvažuje vedle hereckých výkonů také dobrá kamera. Samozřejmě bez vtipných glos zahořklého starce by Gran Torino nebylo Gran Torinem. Čtyři hvězdičky dávám pro to, že pokud bych film nedokoukala do konce, nevadilo by mi to. Což ale nic nemění na faktu, že jsem si v závěrečných minutách prožila pěkný emocionální zážitek a celé závěrečné titulky stále zírala do obrazovky.

• 17.3.2013  23:59

Byla jsem trošku zklamaná, když jsem zjistila, že film se zakládá méně na skutečné události, než jsem si původně myslela. Každopádně se však jedná o solidní drama ukazující pravou problematickou tvář Balkánu. Z mého pohledu bych film doporučila každému koho problematika Balkánu zajímá. Měla bych pouze jedinou výtku - proč se uchylovat tolik k lacinému citovému vydírání? V kinosále koncem filmu nezůstalo snad jediné oko suché...

• 2.8.2012  00:33

Komorní drama s příjemným obsazením (hlavně Zach) o základních lidských hodnotách. Výborný film na takový tichý lehce filozofický večer.

• 21.3.2013  16:14
    Hypnotizér (2012)

Mně se filmové zpracování knihy líbilo moc. Nutno podotknout, že jsem četla všechny doposud do češtiny přeložené knihy od aut. dvojice Lars Kepler (tedy tři), takže už vím o Joonu Linnovi o něco více, proto chápu některé prodlevy v ději, které ostatním mohou připadat zbytečně natahované. S celkovým výsledkem jsem spokojená, hudba byla podmanivá, kamera výborná a typické severské naturalistické zobrazení problémů dnešní společnosti mne opět nenechalo chladnou. Nemůžu posoudit, zda se film bude líbit těm, kteří knihu nečetli, ale je mnohem srozumitelnější než filmová zpracování románů S. Larssona (když už to zde každý druhý porovnává). To v případě, že jste nečetli literární předlohu. Z komentářů zde se nemohu ubránit pocitu, že spousta lidí jaksi nechápe, že filmové zpracování neznamená doslovný přepis knihy a casting nikdy nebude odpovídat představám každého čtenáře (pozn. výběr představitele J. Bonda třeba více odpovídá knižní předloze a také se to spoustě lidí nezdá). Takže konec zbytečných komentářů. Myslím, že každý, kdo má rád severská dramata, schopnost jejich autorů zobrazit vše do detailu a naturalisticky či se rád podívá na dobrý krimi thriller, by neměl být zklamán.

• 17.11.2014  21:53
    Interstellar (2014)

Sice ohrane tema nekolikrat dokola (konec sveta, hledame novou planetu), ale tentokrat tak nejak jinak. Vic lidsky a emocne. O city a lidske chovani tu jde z meho pohledu predevsim. Dokonce me film v nekterych momentech dohnal k slzam, coz jsem ani necekala. Celkove jsem od filmu mnoho neocekavala (ono taky uznejte, ze z oficialniho popisu nic extra poznat nelze), a ackoli nejsem uplne fanda sci-fi zanru, z kina jsem odchazela nejen spokojena, ale dokonce nadsena. Matthew nezklamal, musela jsem na nem viset pohledem az do samotneho zaveru. Jeste chvili mi ten film bude vezet v mysli.

• 18.1.2011  19:00
    Kajínek (2010)

Postoj, který jsem k filmu měla od samého začátku, se nakonec projevuje i v mém hodnocení tohoto kousku. Po celou dobu sledování jsem se nemohla zbavit pocitu, že celý příběh mohl být odvyprávěn během deseti minut a že to bylo celé zbytečně natahované. Na rozdíl od jiných příběhů natáčených podle skutečné události, zde divák nemá pocit, že by se tak příběh skutečně odehrál a že by nebyl sled událostí zkroucen a přizpůsoben potřebám scénáristy. Obraz "českého podsvětí" v tomto snímku představeného tak působí poněkud nepřirozeně. Samotná postava Kajínka tu alespoň není idealizovaná do podoby hrdiny, jak jsem se zpočátku obávala. Velkou výtku mám ke kameře, kde dle mého názoru kameraman spíše experimentuje s různými úhly, přibližováním, oddalováním apod., že ve mne vyvolal pocit Záhady Blair Witch spíše než vážně míněného snímku.

• 25.11.2012  22:48

Neneee... dlouho jsem obcházela tenhle výplod kinematografie obloukem, ale nakonec přišla řada i na Kevina a Perryho (ten český překlad nemám moc ráda). A kupodivu mě to celkem bavilo, ačkoli jsem holka a předpokládám, že o víc než deset let starší než cílená věková skupina. A to asi proto, že jsem už od začátku neměla vůbec, ale vůbec žádná očekávání. Od tohohle filmu prostě nemůžete čekat nic smysluplného, ale pokud se chcete pobavit nad tím, jak herec a herečka, kteří už dááávno nepatří do generace náctiletých, hrají teenagery, tohle vás pobaví. Doporučuju se podívat na nějakou ukázku z filmu, ať víte, do čeho jdete. Objektivně bych asi filmu musela dát i méně hvězdiček, ale má tady tolik "odpad" hodnocení, že mi to přijde nefér. A taky ta hudba... ta to u mne vyvažovala.

• 2.7.2011  17:39

Byla jsem mile překvapená a uchvácená strhujícími hereckými výkony, na kterých film prakticky stojí. Mírně tomu napomáhá také zvolená hudba a to, že je příběh založen na skutečných historických základech. Díky tomu se zdánlivě ne příliš lákavá látka stává velmi zajímavým počinem, který mne nenudil. Na procvičení britského přízvuku je tento film jako dělaný.

• 12.12.2014  23:54

Vsechno to mohlo byt dobry, kdyby ta pointa za neco stala. Respektive kdyby tam vubec nejaka pointa byla. Vystavet film na tom, ze se mozna priste dozvite, o co vlastne kraci, proste nejde. Mozna to funguje na patnactilety fanousky, ale do teto vekove kategorie bohuzel nespadam. Stejne jako byly pro mne Hunger Games dvojka pohroma, k pokracovani tohohle uz se nejspis nevratim. A pritom je to skoda, asi tak polovina filmu byla dobre zpracovana a napinava, nez to zacalo zavanet podvodem na divaka.

• 22.5.2011  16:01

Naprosto dokonalý scénář, který mě zcela pohltil. Herecké výkony snad ani netřeba komentovat - jedním slovem strhující. Je pravda, že takovým způsobem originální námět předem zajišťuje určitý stupeň zajímavosti. Navíc zasazení celého příběhu do malé vesničky přidává filmu na věrohodnosti a důvěryhodnosti. Ve velkém městě by to nefungovalo. Osobně jsem byla překvapená tím, jak se příběh vyvíjel, jak kreativní byli Larsovi spoluobyvatelé a jak si Lars "poradil" s odchodem své imaginární přítelkyně. Vůbec mi nevadilo, že se šlo až za hranice absurdity. A za to si film ode mne zaslouží pět hvězdiček.

• 24.7.2013  13:01
    Let (2012)

Začátek svižný, ale druhá polovina už byla až zbytečně zdlouhavá, i když bylo jasné, kam směřuje. Závěr to celkem dorovnal a celkově z toho vznikla docela slušná sonda do života jednoho pilota - alkoholika.

• 26.6.2012  22:33
    Lilja (2002)

Zase chvíli si budu říkat, že ten "můj" život nebyl tak těžký... Je mi zle z toho, čím si musí některé děti procházet. Hrůza. Film to podle mě podává skvěle, jsem otřesena...

• 8.5.2011  12:37
    Mamut (2009)

Přistupovala jsem k filmu s tím, že v něm hraje můj nejoblíbenější herec a že je režírován švédským režisérem, což u mě znamená také veliké plus. Možná jsem měla až přílišné očekávání, ale bohužel se nemůžu zbavit dojmu, že mne film svým způsobem zklamal. Některé pasáže filmu byly vyloženě natahované a na dramatičnosti ani hloubce tématu nepřidá nadávání na operačním sále "shit, shit, shit"... To i kdejaký seriál z lékařského prostředí umí vyjádřit lépe. Celkově vzato lze říci, že charakter postav a myšlenkové pohnutky byly vyjadřovány spíše pohledy než slovy (nevím, ale zřejmě ta slova někdy potřebuju slyšet...). Rozhodně se jednalo o zajímavé téma, ale nejsem zcela spokojená se zpracováním. Připouštím, že jsem nejspíš zcela nepochopila paralelu všech příběhů, ale někdy na mě působí ty tragické osudy na každém rohu jako ohrané klišé...

• 23.5.2011  00:42

U tohoto filmu váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Příběh, který není nijak složitý a působí dostatečně věrohodně. Propletení osudu tří žen nebylo žádným velkým překvapením - zkrátka životní drama. Nemohu se ale zbavit dojmu, že film se snažil podsouvat jakousi sugestivní myšlenku o špatnosti adopce. Nevím, jestli je zcela normální o sobě u pracovního pohovoru říkat, že jsem adoptovaná, když se mě potenciální zaměstnavatel zeptá na rodinné zázemí. Nebo odpovídat na otázku, jaká je moje matka větou, že jsem ji nikdy nepoznala, když mám svou adoptivní. A v jiné scéně pak divákovi naopak podsouvat, že není tak důležitá krev, jako čas strávený s dítětem... Zkrátka, nejsem matka, ale i kdybych byla, nejsem si jistá, že by mi nepřišly dvě hodiny vyhrazené stopáži tohoto filmu možná až příliš. Z toho důvodu se tedy přikláním k oněm třem hvězdám.

• 18.1.2011  19:12

Mulholland Drive není příběh, u kterého by stačilo „číst mezi řádky“. Tady je spíše potřeba číst i na stránkách, které byly záměrně ponechány prázdné. Zatímco zpočátku má divák pocit, že se děj odehrává chronologicky a do jisté míry i logicky, po hodině a půl zjistí, že na tom příběhu něco nesedí. A potom to přijde – všechno je jinak. Poslední půlhodina filmu je rychlým sledem událostí, kdy se divák ocitá v několika časových a myšlenkových rovinách a závěrem všeho vlastně ani neví, která z dějových linií byla realita, pokud tam nějaká vůbec byla. Ke konci potom zjistíte, že můžete vytvořit tucet různých teorií „jak ten příběh byl ve skutečnosti“, ale na každé z nich něco nesedí. Zkrátka typický počin režiséra Lynche.

• 27.3.2011  00:02

Další ze snímků, kde dostala příležitost Noomi Rapace (známá především z filmového zpracování trilogie Millenium podle Stiega Larssona). Role Leeny, která je po nečekaném telefonátu od své matky zmítána vzpomínkami na dětství strávené v domácnosti plné alkoholismu a násilí, se Noomi zhostila brilantně. Opět potvrdila, že tyto typy postav jí prostě sedí. Ostatně, takový je švédský film obecně - citově silný a útočící na citlivá společenská témata. Díky paralele dospělé Leeny, která se doposud snažila úspěšně držet minulost oddělenou od současnosti, a Leeny jako dítě onu minulost prožívající, okořeněné o sportovní výkony v plaveckém bazénu, je divák svědkem strhujícího vnitřního dramatu, které ho nenechá vydechnout.

• 18.3.2013  00:26

Skvělý dokument o tom, čeho všeho je možné dosáhnout, vzdáme-li se pohodlí vlastního domova a vyrazíme za vyššími ideály daleko za severní polární kruh. Vlastně nepůsobí ani tolik jako dokument, ale spíše jako strhující příběh. Severský styl zpracování byl vždycky něčím výjimečný. Pro mě se jedná o jeden z nejvíce inspirativních filmařských počinů poslední doby.

<< předchozí 1 2 3