anillvap

Pavlína Lukášová

okres okres Praha

1 bod

• 30.10.2011  16:28

Na další počin Woodyho Allena jsem byla nesmírně zvědavá a měla jsem od něho určitě vysoká očekávání. Po zhlédnutí Půlnoci v Paříži můžu říct, že mne rozhodně nezklamal. Obávala jsem se, že film bude poněkud sklouzávat do žánru romantických komedií, jejichž příznivcem zrovna nejsem. Naštěstí v tomhle filmu hraje vedle romantiky stejně důležitou roli také komediální stránka věci a celkově nevšední pohled na život a na svět. Zkrátka mne Půlnoc nenudila, byla zábavná a měla dokonce i myšlenku. Závěrečné rozuzlení příběhu přidává filmu na jeho lidskosti. Milé, vtipné, elegantní.

• 2.7.2011  17:39

Byla jsem mile překvapená a uchvácená strhujícími hereckými výkony, na kterých film prakticky stojí. Mírně tomu napomáhá také zvolená hudba a to, že je příběh založen na skutečných historických základech. Díky tomu se zdánlivě ne příliš lákavá látka stává velmi zajímavým počinem, který mne nenudil. Na procvičení britského přízvuku je tento film jako dělaný.

• 20.6.2011  00:58
    Fighter (2010)

Teda... Já bych tam Ch. Baleho snad ani nepoznala. Strhující výkony, příběh s jedním cílem, kde nic není černobílé a chytí za srdce. Napjatě jsem sledovala všechny zápasy, a to nejsem fanda boxerského ringu. Byla jsem překvapena chytlavostí a do jisté míry i ohromena. Kvalitní podívaná.

• 18.6.2011  20:39

Rozhodovala jsem se mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Popravdě mne zpočátku film příliš nenadchl. Hlavní hrdinka (ačkoli jí oficiálně nepřiřazují hlavní roli, pro mě hlavní je) mi nebyla sympatická a zkrátka na svůj věk věcem nějak příliš rozuměla. S postupem času se však stávala více a více normálnější (úměrně svému věku), jak se dostávala do přírody a do konfliktů s ostatními lidmi. Proto si získala mou přízeň a fandila jsem jí v její cestě za vytyčeným cílem. Nakonec jsem musela dát čtyři hvězdičky, protože ač mě prvních 30 minut nebavilo, těch zbývajících 80 uteklo jako voda, já příběh sledovala s nadšením a u závěrečných titulků jsem jen zírala do obrazovky. A to nejsem zrovna příznivcem westernu. (Mám určité výhrady k závěru filmu, za prvé mi o 25 let starší Mattie zkazila dojem z excelentního výkonu Hailee a za druhé bych chtěla vidět o 25 let staršího Cogburna, který pije denně whiskey a už tehdy mu muselo být přes šedesát).

• 23.5.2011  00:42

U tohoto filmu váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Příběh, který není nijak složitý a působí dostatečně věrohodně. Propletení osudu tří žen nebylo žádným velkým překvapením - zkrátka životní drama. Nemohu se ale zbavit dojmu, že film se snažil podsouvat jakousi sugestivní myšlenku o špatnosti adopce. Nevím, jestli je zcela normální o sobě u pracovního pohovoru říkat, že jsem adoptovaná, když se mě potenciální zaměstnavatel zeptá na rodinné zázemí. Nebo odpovídat na otázku, jaká je moje matka větou, že jsem ji nikdy nepoznala, když mám svou adoptivní. A v jiné scéně pak divákovi naopak podsouvat, že není tak důležitá krev, jako čas strávený s dítětem... Zkrátka, nejsem matka, ale i kdybych byla, nejsem si jistá, že by mi nepřišly dvě hodiny vyhrazené stopáži tohoto filmu možná až příliš. Z toho důvodu se tedy přikláním k oněm třem hvězdám.

• 22.5.2011  16:11

Tenhle film mi vyrazil dech. Nejen scénářem navíc inspirovaným skutečnými událostmi, ale také hereckým koncertem De Nira a Williamse. Těm dvěma bych věřila úplně všechno. Film je neskutečně dojemnou a pravdivou sondou do nitra lidské duše. Brečela jsem jako želva...

• 22.5.2011  16:01

Naprosto dokonalý scénář, který mě zcela pohltil. Herecké výkony snad ani netřeba komentovat - jedním slovem strhující. Je pravda, že takovým způsobem originální námět předem zajišťuje určitý stupeň zajímavosti. Navíc zasazení celého příběhu do malé vesničky přidává filmu na věrohodnosti a důvěryhodnosti. Ve velkém městě by to nefungovalo. Osobně jsem byla překvapená tím, jak se příběh vyvíjel, jak kreativní byli Larsovi spoluobyvatelé a jak si Lars "poradil" s odchodem své imaginární přítelkyně. Vůbec mi nevadilo, že se šlo až za hranice absurdity. A za to si film ode mne zaslouží pět hvězdiček.

• 8.5.2011  12:37
    Mamut (2009)

Přistupovala jsem k filmu s tím, že v něm hraje můj nejoblíbenější herec a že je režírován švédským režisérem, což u mě znamená také veliké plus. Možná jsem měla až přílišné očekávání, ale bohužel se nemůžu zbavit dojmu, že mne film svým způsobem zklamal. Některé pasáže filmu byly vyloženě natahované a na dramatičnosti ani hloubce tématu nepřidá nadávání na operačním sále "shit, shit, shit"... To i kdejaký seriál z lékařského prostředí umí vyjádřit lépe. Celkově vzato lze říci, že charakter postav a myšlenkové pohnutky byly vyjadřovány spíše pohledy než slovy (nevím, ale zřejmě ta slova někdy potřebuju slyšet...). Rozhodně se jednalo o zajímavé téma, ale nejsem zcela spokojená se zpracováním. Připouštím, že jsem nejspíš zcela nepochopila paralelu všech příběhů, ale někdy na mě působí ty tragické osudy na každém rohu jako ohrané klišé...

• 1.5.2011  16:13

Romantické filmy nemám ráda. Možná právě proto mě 500 dní se Summer docela mile překvapilo svým přístupem, protože se nejednalo naštěstí ani tak o romantický film, jako spíš o takovou "komplikovanou-ze-života" love story. Kladně hodnotím spoustu kulturních odkazů do světa hudby, filmu, architektury či malířství, ze kterých jsem určitě nerozeznala ani pětinu. Možná i díky odkazu na film Sedmá pečeť a scénám v obchodním domě IKEA jsem po shlédnutí marně hledala nějaký náznak, "proč tolik Švédska", což mě přimělo o filmu dále přemýšlet, a to se mi líbilo. Přes to se však nemůžu zbavit dojmu, že byl fim uprostřed příliš natahovaný...

• 8.4.2011  23:45
    Shameless (TV seriál) (2011)

Shameless jsem zkusila ze zvědavosti, protože mezi mé oblíbené seriály patří ty, které zaštiťuje Showtime (Californication, Dexter). A musím říct, že po zhlédnutí pár dílů jsem spokojená. Líbí se mi to. Je to správně trhlé, asi už jako všechny dobré seriály. Neviděla jsem britský originál, tak nedokážu tyto dva srovnat. Ale tahle rodinka si mne získala, jednotlivé postavy mají svůj účel, kterým přispívají k celkovému kolorytu "sousedství". Těším se na vývoj jejich psychiky. Více napíšu určitě po zhlédnutí dalších dílů... Update: po shlédnutí celé první série se Shameless jednoznačně posouvá vysoko na příčky dobrých seriálů. Takovou originální sestavu postav, které povětšinou patří do jedné rodiny, člověk v jednom seriálu jen tak nevidí.

• 3.4.2011  13:01
    Obřad (2011)

Håfström jako režisér nezklamal (např. Zlo mezi námi). Režie byla výborná, už jen scéna zkraje filmu o nehodě na ulici byla perfektní. O něco horší už to bylo se samotnou tematikou, jejíž zpracování nebylo nijak přesvědčivé. Alespoň mne tedy film nepřesvědčil o ničem, i když předpodkládám, že cílem bylo nepředkládat žádné závěry. I tak mi ale přišel snímek až příliš ambivalentní. Když bych si měla položit otázku, co jsem si jako divák z kina měla odnést, odpovědět si upřímně neumím. Matoucí je i informace o tom, že se příběh zakládá na skutečné události. Nevím, nevím... Jsem u tohoto snímku poněkud rozpolcenou osobností. Stejně tak jako mi přijde rozpolcený snímek samotný - jako by se severská neotřelost zpracování tématu snažila přizpůsobit konzervativnímu americkému divákovi...

• 29.3.2011  01:18
    Nepřítomen (2011)

Tohle byl docela alternativní film. Ani ne tolik svou tematikou, na podobné téma bylo natočeno mnoho filmů. Bohužel v tomhle filmu chyběla nějaká ta "akce". Celkově vzato tam vlastně k ničemu nedošlo, původní zápletka "lži" je poněkud chabá a nelogická a všechno působí poněkud prvoplánově. Zbytečně. Což sice nemění nic na tom, že jsem i tak byla překvapená vývojem událostí během filmu, ale pro příště by to chtělo dělat méně záběrů na přemýšlící obličeje bez jakéhokoli monologu...

• 29.3.2011  01:13

Na Noomi to celé stojí. Její herecký výkon mě dokonale přesvědčil o všem, co prožívala. Vůbec jsem se na ni nezlobila za to, co provedla, ale snad jsem jí i fandila. To, kam její "kariérní" dráha vedla po tom všem, podkresleno silnými monology a hudbou, to všechno působilo tak zoufale, absurdně i tragicky zároveň. Nemám slov. Jen bych řekla jediné - je to poněkud výchovné a od severské tvorby nečekejte žádný slaďák.

• 27.3.2011  00:23

Moc se tam toho nenamluvilo, ale jo - mělo to atmosféru. Věřím, že takhle nějak si některé hollywoodské hvězdy žijí. Vztah slavný otec - dcera plus tatínkův neuspořádaný život mi často připomínal Californication. Což by mi ani tolik nevadilo, narozdíl však od seriálu, ve filmu to chtělo trošku větší důraz na psychiku postav - alespoň té hlavní, Johnnyho. Bohužel mi chybělo nějaké hlubší filozofické vyjádření toho, jaký způsob života vede a jaký z toho má pocit - říct jen, že "vlastně nejsem nikdo" bylo zbytečné plýtvání okamžikem. K dobru filmu ale přičítám nespočet vtipných scén tak nějak "ze života", které příběhu dodávají na uvolňující komičnosti. Je dobře, že zde dostala dost prostoru také Elle Fanning, jejíž postava mladičké nadějné dcery tak může výstižně kontrastovat s postavou vlastního, poněkud vykořeněného otce.

• 27.3.2011  00:02

Další ze snímků, kde dostala příležitost Noomi Rapace (známá především z filmového zpracování trilogie Millenium podle Stiega Larssona). Role Leeny, která je po nečekaném telefonátu od své matky zmítána vzpomínkami na dětství strávené v domácnosti plné alkoholismu a násilí, se Noomi zhostila brilantně. Opět potvrdila, že tyto typy postav jí prostě sedí. Ostatně, takový je švédský film obecně - citově silný a útočící na citlivá společenská témata. Díky paralele dospělé Leeny, která se doposud snažila úspěšně držet minulost oddělenou od současnosti, a Leeny jako dítě onu minulost prožívající, okořeněné o sportovní výkony v plaveckém bazénu, je divák svědkem strhujícího vnitřního dramatu, které ho nenechá vydechnout.

• 15.3.2011  23:04
    Plavou v tom (2010)

Švédské "kokosy na sněhu" v plaveckém bazénu. Film s nenáročnou tematikou, za to však velmi zajímavou. Dokumentární styl dodává dílu na autentičnosti a rozhodně si zaslouží pozornost ve svém žánru. Film je jedinečný jednak švédštinou (v mém případě důvod, proč jsem se rozhodla ho zhlédnout) a jednak osobitým britským humorem (vyprávění hlavní postavy/režiséra je v angličtině), který dokonale pasuje ke švédskému humoru a troufám si tvrdit, že i nám je blízký. Díky tomu jsem se u filmu bavila, a to nejen z důvodu četnosti komických scén během nacvičování sestav synchronizovaného plavání, ale především díky jedinečným glosám. Za zajímavost tématu a zajímavost zpracování dávám čtyři hvězdičky.

• 13.3.2011  04:26
    Frozen (2010)

Na Frozen jsem se dívala ze zvědavosti. Jsou tady k němu rozporuplné komentáře, z nichž některé zapomínají na holý fakt, že se nejedná o lyžařské středisko v Alpách. Na mě to působilo jako celkem solidní nervák, kdy mi v některých scénách rozhodně běhal mráz po zádech. Když tedy pominu pár logických vad, bohužel psychologie jednotlivých postav nebyla nic moc. Emma klasická hysterka, proběhlo pár obviňování a omlouvání... ale dialogy trošku slabší. Přecijen už to neměli být středoškoláci, ale studenti vysoké školy. Celkový dojem je pak poněkud utahaný, radši bych je nechala viset na lanovce kratší dobu a dala bych jim větší prostor pro herecký výkon a rozvinutí postav předtím.

• 10.3.2011  00:17

Na Tři dny ke svobodě jsem se koukala na doporučení, protože jinak bych podle obsahu filmu k němu byla možná až příliš skeptická a pravděpodobně by mne nezaujal. Po zhlédnutí několika minut si však získal mou zvědavost a celé plánování a samotné provedení jsem prožívala společně s Crowem. Sice jsem se nemohla ubránit dojmu, že je to takový převlečený Jack Bauer bojující za svou rodinu, který je prakticky neohrožený, ale i přesto mě to bavilo. Emocionálně, si myslím, je film vyveden výborně, jednotlivé dialogy mezi Crowem a Banks (hlavně ve věznici) nepostrádají na dramatičnosti a citovém vypětí. Banks, pravda, místy poněkud panovačná a hysterka, ale Croweovo občasné "shut up" zde dodává situaci na věrohodnosti. Celkově hodnotím pěti hvězdičkami a jsem upřímně ráda, že Haggis příběh dokončil a nemusím si nic domýšlet. To by mě u filmu tohoto typu dost zklamalo.

• 5.3.2011  21:42

Na tento film jsem se hodně těšila, a tak jsem ráda, že mne nezklamal. Knižní předlohu jsem četla minulý rok, takže ji mám relativně čerstvě v paměti. Líbilo se mi, že se Anh Hung Tran držel předlohy celkem věrně. Co mě hodně potěšilo byl fakt, že Midori vypadala prakticky stejně, jak jsem si ji představovala. Film na mě nepůsobil tak "ujetě" jako knížka (myslím tím fakt, že japonská kultura mi svým myšlením není tak blízká a je pro mne spíše záhadou), což osobně shledávám také jako pozitivum, protože jsem si sama vyzkoušela, jaké to je být ve vztahu s někým, kdo to nemá v hlavě zcela v pořádku, tak si nyní připadám o něco normálnější. I když Norské dřevo není rozhodně mainstream, můžu říci, že jsem očekávala, že to bude více alternativní. Za sebe mohu prohlásit, že si myslím, že by se film mohl snadno líbit i člověku, který nezná knižní předlohu.

• 1.3.2011  22:19

Nevím proč, ale já jsem se víceméně nudila, především uprostřed filmu a před závěrečným tancem. Čtyři hvězdičky filmu samozřejmě přísluší za strhující herecké výkony, Natalii i ostatní nemůžu než obdivovat. Ale nemůžu si pomoct, snad bych radši brala prvoplánový příběh vyprávějící o konkurenčním boji, než změť psycho paranoidních scén, které se mnohdy tváří chytřeji, než jaké ve skutečnosti jsou. Ve výsledku vlastně ani nedokážu říct, že bych pochopila, co tím vším chtěl Aronofsky říct. I když ani to by mě nepřekvapilo. Vadilo mi ale, že jsem vlastně nikdy nevěděla, co je realita a co není, takže co když ten balet ani neodtancovala? A nebo odtancovala s blánama místo prstů a s dírou v břiše? Bylo tam toho zkrátka moc. Jinak film nešetří mrazivými okamžiky, občas mi u toho bylo víc špatně než u sledování lékařských seriálů, a to si právě nejsem úplně jistá, že byl účel...

• 27.2.2011  12:06

Na rozdíl od jedničky postrádá dvojka trochu toho správného stresu finančního světa a trochu víc akce. Děj je maličko vykonstruovaný, ale i tak divák čeká, jak to dopadne. Byla jsem trochu zklamaná, že zde nebyl dostatek prostoru pro Michaela Douglase, protože jsem nějak očekávala větší vývoj jeho postavy ve srovnání s prvním fimem. Ani Shia není žádným akčním "Wall Street guyem", což je škoda. Celkově se film točí kolem alternativních energií a finanční krize, což považuji za poněkud ohrané téma. Díky dialogům a koneckonců celkovému dojmu si ale film přecijen zaslouží 4 hvězdičky.

• 26.2.2011  19:11
    Gran Torino (2008)

I přes pomalu se rozehrávající děj, ve kterém je dostatek prostoru pro Clinta Eastwooda i pro mladé neznámé herecké tváře, dokázal film víceméně udržet mou pozornost. Jednoduchost a jistou předvídatelnost děje vyvažuje vedle hereckých výkonů také dobrá kamera. Samozřejmě bez vtipných glos zahořklého starce by Gran Torino nebylo Gran Torinem. Čtyři hvězdičky dávám pro to, že pokud bych film nedokoukala do konce, nevadilo by mi to. Což ale nic nemění na faktu, že jsem si v závěrečných minutách prožila pěkný emocionální zážitek a celé závěrečné titulky stále zírala do obrazovky.

• 21.2.2011  01:46
    127 hodin (2010)

127 hodin byl bezpochyby jedním z filmů letošní sezóny, na které jsem čekala a těšila se na ně. Nezklamal mne. Celou dobu film dokázal udržet mou pozornost, ačkoli jsem se toho trochu bála, neboť celá hodina stopáže byla věnována zoufalým pokusům v kaňonu míchanými s Aronovými halucinacemi. Všechno to však bravurně dokreslovalo bezvýchodnost situace a jak řekl sám Aron, vše do sebe zapadalo. Při závěrečných minutách mi běhal mráz po zádech, i když jsem věděla, jak celý příběh skončí. Dechberoucí záležitost. Díky skvělému hereckému výkonu J. Franca a mistrovské režii nemůžu hodnotit jinak než pěti hvězdičkami.

• 12.2.2011  03:28

Jako třetí díl trilogie je film rozhodně velmi důstojným zakončením. Možná se trošku zamotává víc než ostatní a má poněkud zvláštní konec, i tak ale baví stejně jako oba dva díly předchozí. Je to už míň sci-fi a víc komedie míšená s "westernem" s narážkami na High Noon a Clinta Eastwooda. Ale ty scény, kde Ch. Lloyd s vzezřením potrhlého vědce-génia ovládá bravurně střelbu, na koni brázdí Divoký západ, tancuje na místní "party" a nakonec upadne do bezvědomí po jednom panáku whiskey, ty jsou prostě krásně absurdní. K nezaplacení.

• 12.2.2011  01:01

Druhý díl nezklame, je stejně originální jako první díl a k tomu ještě o něco více zamotanější. Stejně jako u jedničky, i u dvojky jsem se navíc dobře bavila a vychutnávala si tu spleť příběhů. Kouzlo je i v tom, že divák má o příběhu dokonalý přehled, nic není zbytečně překombinované. Osobně mám nejradši to, že u příběhu odehrávajícím se v roce 1955 divák ví, co se má stát a s napětím čeká, jestli se to Martymu opravdu podaří zachovat tak, jak to zinscenoval v jedničce. Zkrátka perfektní podívaná.

• 11.2.2011  01:19

Výborný film, ve kterém se mísí příběh o cestování v čase s originalitou a dokonalým nápaditým humorem. Pro mě jednoznačně jeden z nejoriginálnějších filmů s touto problematikou. Není to přehnané, je to logické a je to dokonale propracované. Tolik detailů, které jsou v příběhu podchyceny, to si skutečně říká o to vyseknout před tvůrci poklonu.

• 30.1.2011  16:37

Musím přiznat, že film na mě působil celkem rozpačitým dojmem. Zpočátku jsem měla pocit, že si chce zahrávat se sny. Tuto myšlenku však po několika minutách opustil a začal se držet toho, že je to hra. Spousta nových a neotřelých efektů a dobré herecké výkony, to je určitě velké plus tohoto filmu. I tak jsem se ale jako divák nevyhnula zklamání, protože jsem od filmu čekala trochu něco jiného. Zřejmě je vidět, že nepatřím mezi fandy počítačových her. I tak si ale film zaslouží ocenění čtyřmi hvězdičkami za efekty, na kterých to celé stojí. Bez nich by byl příběh slabý a měl vážné trhliny. Takhle je to zajímavá podívaná.

• 23.1.2011  02:08

Film, který je dojemný už v samotném traileru. Což ovšem nepovažuji za chybu, naopak to svědčí o přesvědčivých hereckých výkonech. Ztvárnění postavy Leigh Anne Sandrou Bullock si koneckonců vysloužilo patřičné ocenění. Víc k tomuto filmu není snad ani potřeba dodávat. Perfektní zpracování příběhu, který se doopravdy stal a který je potřeba loupat "jako cibuli".

• 18.1.2011  19:12

Mulholland Drive není příběh, u kterého by stačilo „číst mezi řádky“. Tady je spíše potřeba číst i na stránkách, které byly záměrně ponechány prázdné. Zatímco zpočátku má divák pocit, že se děj odehrává chronologicky a do jisté míry i logicky, po hodině a půl zjistí, že na tom příběhu něco nesedí. A potom to přijde – všechno je jinak. Poslední půlhodina filmu je rychlým sledem událostí, kdy se divák ocitá v několika časových a myšlenkových rovinách a závěrem všeho vlastně ani neví, která z dějových linií byla realita, pokud tam nějaká vůbec byla. Ke konci potom zjistíte, že můžete vytvořit tucet různých teorií „jak ten příběh byl ve skutečnosti“, ale na každé z nich něco nesedí. Zkrátka typický počin režiséra Lynche.

• 18.1.2011  19:11
    Dexter (TV seriál) (2006)

„I’m a neat monster“. Přesně to o sobě Dexter tvrdí. Zároveň se však po celou dobu snaží diváka přesvědčit o tom, že žádný netvor není a že všechno to, co dělá, je podloženo silným smyslem pro morálku. Jeden z nejoriginálnějších seriálů všech dob si s lidskou myslí pohrává natolik, že si hlavního hrdinu zamilujete, a to navzdory činům, které provádí. To, co je na Dexterovi jedinečné, není jen to, že nám podvědomě předkládá, že v každém z nás se skrývá jakási temná stránka mysli. Je nám na něm především sympatické to, že stejně jako my, „normální lidé“, snaží se i Dexter zapadnout do společnosti a svou přetvářku zde divákovi dává otevřeně najevo.