Bebacek

Facebook: noirfilmfestival
Instagram: noirfilmfestival

<< předchozí 1 2 3 4 6 12 17 22
    • 17.4.2021  13:33
    Oni - Covenant I (S01E05) (epizoda) (2021)

"Není nic američtějšího, než když lidé platí dvojnásobek za něco, co si nemůžou dovolit." __ Matky nechť tento díl vynechají.

• 16.4.2021  20:16
    Oni (TV seriál) (2021)

United States of Love. __ Nemilosrdná reflexe rasové nenávisti v příběhu z města andělů sluníčkových 50. let. Krutost, úzkost, trýzeň, frustrace. Ničeho vás neušetří. Jak jsem většinově audiovizuálně emočně rezistentní, tak tohle mě rozebralo na atomy.

• 25.3.2021  12:31

Stačí nápad, zbytek přijde sám. Umění observačního minimalismu, který pojme vše.

• 25.3.2021  08:19

Nejzajímavější, nejvýstižnější a nejvtipnější autoportrét filmového tvůrce, který jsem kdy viděla. RADU JUDE, humorný realista s citem pro štiplavou ironii a nadsázku, který se dokáže povznést nade všechno, včetně sebe.

• 24.3.2021  20:09

No jo, asertivní ženy jsou svině jedna vedle druhé. Zvlášť, když jsou ještě lesby, že jo. A dál?

• 23.3.2021  21:21
    Dospělý (2018)

Chtěla jsem napsat, že někdo se moc díval na Malicka, a pak si všimnu, že někdo moc stříhal Malicka. :D Přečetl si Zločin a trest a myslel si, že když poslepuje pár vizuálních nápadů, bude to cool. Místy až trapně pretenciózní věc, nad kterou by si nejeden dramaturg vykroutil hlavu. Tak prázdné, že i ty jinak zajímavé herecké tváře jsou s každou další uběhnutou minutou víc a víc iritující.

• 18.3.2021  09:14
    Not Wanted (1949)

Pocitová záležitost. Empathy needed.

• 14.3.2021  21:10

Esence uzívané jalovosti. Navíc identita vraha je jasná ještě dřív, než zavraždí.

• 7.3.2021  21:47

Vítězný film Berlinale Shorts 2021. Hluboce emotivní vyrovnávání se autorky se sexuálním zneužíváním pojaté osobitou formou bilančního dialogu oběti s predátorem, který zní na pozadí emocionálně silných obrazových metafor.

• 7.3.2021  21:43
    Ted K (2021)

Netradiční biopic, v němž se tvůrci pokusili přiblížit myšlení amerického teroristy Teda Kaczynskiho známého pod přezdívkou Unabomber. Rozhodli se koncentrovat čistě na jeho postavu – perspektivu a vnímání někdejšího univerzitního profesora, který se z odporu k moderním technologiím uchýlil k prostému životu v dřevěné chatičce uprostřed lesů v Montaně, kde pečlivě plánoval a prováděl své sabotáže. Skrze eklektickou koláž metaforických obrazů a zvuků film zprostředkovává imprese z jeho dnů, cituje úryvky z jeho obsáhlých deníků a skrze klipové sekvence hudebních skladeb (od klasické hudby, přes pop až po grunge) zpřítomňuje jeho pohnuté vnímání světa.

• 7.3.2021  21:42

Stylově vyhrocený režijní debut Dashy Nekrasovy reflektuje známý případ kontroverzní osobnosti sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina a jeho obětí ve svérázné žánrové variaci psychologického hororu a italského gialla. Řadou konspiračních teorií obestřený příběh muže, který v srpnu 2019 za nejasných okolností spáchal sebevraždu, je nazírán z perspektivy tří dívek, z nichž jedna je posednutá duchem Epsteinovy oběti a další dvě se snaží rozklíčovat příčiny její depersonalizace a dostat se blíž na stopu hlavního agresora – Epsteina.

• 7.3.2021  21:35

Language Lessons, který vznikl jako režijní debut herečky Natalie Morales v produkci bratrů Duplassových spjatých s tzv. mumblecore filmy, jsou sestaveny ze série videohovorů movitého Američana (Mark Duplass) a mladé učitelky z Kostariky (Natalie Morales), která mu na dálku dává lekce španělštiny. Jejich vztah učitelka-žák se však hned od začátku odvíjí netradičním směrem, kdy spolu během online setkávání sdílejí emocionálně silné momenty, které mě osobně pro jejich nečekanost a spád bavily od začátku do konce. Ke dvojici protagonistů jsem si našla platonické citové pouto stejně bleskově, jako oni sami k sobě, a to pro přirozenou lehkost jejich interakce a nenucené herectví obou představitelů, komediálního nadání Marka Duplasse obzvlášť. Takže jsem se upřímně smála a vzápětí plakala a pak se zase potěšeně culila. V jednoduchosti je krása!

• 7.3.2021  21:32
    Je Suis Karl (2020)

Vzhledem k závažnosti aktuálního tématu neustále sílících, radikálně smýšlejících nacionálně orientovaných politických skupin je super, že film vznikl, nicméně mu dost škodí jistá tezovitost – chyběla mi tam hloubka širších kontextů, komplexnějšího společenského vhledu a reakce protistran. Herec Jannis Niewöhner v roli vůdce Karla sice má přesvědčivě zhoubné charisma, kterému lze velmi snadno podlehnout a nechat se jím manipulovat a zfanatizovat (celou dobu jsem přemýšlela nad tím, co bych já ve své nedospělosti a zranitelnosti ve věku a situaci Maxi dělala a dost jsem pochybovala o správnosti svého eventuálního nerozumného rozhodování), nicméně za celou dobu se nedostaneme dál než za zdi „meetingů“ skupiny, takže když se v závěru filmu jak lusknutím prstu spustí vlna pouličních nepokojů po celé Evropě, publikum z té nepřesvědčivosti rozhodně nemrazí tak, jak by mělo. Škoda promarněného potenciálu...

• 7.3.2021  21:29

Přesně jak píše Marigold: tří a půl hodinová stopáž není nijak úmorná – filmová série „návštěv“ hodin svérázného učitele na základní škole jednoho provinčního německého městečka mě natolik vtáhla, že čím více času jsem s panem Bachmannem a jeho třídou strávila, tím víc jsem nechtěla, aby film skončil. Škola hrou! – O filmu jsem se rozepsala na 25fps (link v ext. recenze).

• 7.3.2021  21:25

Musím přiznat, že mě už ty íránské filmy, v nichž se stále dokola řeší otázky morálky a viny nad zločinem, který někdo (ne)spáchal, trochu přestávají bavit. Dávkování informací o tom, kdo je kdo, bylo završeno dost brzo na to, aby mě film udržel v nějakém dramatickém napětí. V tomto je zkrátka mistr Asghar Farhadi.

• 7.3.2021  21:23

Šest miniatur – situačních hovorů o bolesti a smrti a emocionálně vyhrocených názorových výměn dvou až tří postav, které všechny shodně probíhají ve stísněném prostoru pokojů, do kterých se nedostává denní světlo, protože všechno se děje pod rouškou noci. Temnota se tak skryje v temnotě. Promyšlená struktura vyprávění, extra účinná vizuální stylizace. Film jako koncept. Skvělý koncept!

• 7.3.2021  21:16

Pokud jste viděli seriálový Příběh služebnice s Elisabeth Moss a k tomu i Světlo mého života v režii Caseyho Afflecka, pak vás Night Raiders – odehrávající se v militantním severoamerickém prostředí post-apokalyptické budoucnosti, kde jsou děti násilím odebírané rodičům brány jako státní majetek a převychovávány v posluhovače totalitního režimu – ničím nepřekvapí. A to nejen možnostmi, které téma filmu nabízí, ale i z hlediska postav, jejichž příkoří vás vzhledem k jejich plochosti vlastně nezajímají.

• 7.3.2021  21:14

Radu Jude se toho nebojí. On a Gaspar Noé si můžou dovolit všechno. Úvodní nepřikrášlené domácí porno je přímá a nečeká rána do ksichtu a mě těší, že si to berlínští dramaturgové dovolili vybrat do soutěže. Česká kina, třeste se!

• 26.2.2021  21:42

Detektivka říznutá giallem. Mizogynie, šovinismus a sexistické hlášky ("má žena je jalová"), ale je tam boží kapitánka Sylvia Turbová, která strčí do kapsy Emilku Vášáryovou z Prípadu krásnej nerestnice (ok, ale na jedoucí vlak z mostu neskáče, takže možná fifty-fifty). Sice není těžké se dovtípit, kdo je vrah, a je otazné, do jaké míry to celé byla nadsázka a do jaké se to bralo vážně, nicméně je to campy zábavná perla normalizační čsl. kinematografie, a to bohatě stačí!

• 25.2.2021  23:11
    Lištičky (2009)

Hloupé chování se hlavní postavy nerovná se hloupý film, ale když je to hloupé chování hloupě (ne)vysvětleno, pak je to fakt hloupost.

• 24.2.2021  18:31

Jeden z těch největších československých novovlnných skvostů. Interpretační volnost a hravě promyšlená surreálná scénografie a nápaditá mizanscéna, na kterou člověk nezapomene.

• 19.2.2021  13:02

Výborný dokument o genezi jedné výborné desky. Deštivý americký zapadákov, devadesátky, outsideři, zvlčilí adolescenti, deprese, Kurt a jeho zdvojený chraplák. Nostalgie, pláč na krajíčku. 🖤

• 12.2.2021  17:48
    Můžu tě zničit (TV seriál) (2020)

Zabralo mi víc než půl roku dokoukat to postupně do konce. Byl to vlastně obdobně bolestný a na strávení viděných věcí náročný terapeutický proces, kterým si v několikaměsíčním horizontu prochází protagonistka i její kamarádka a kamarád. Nepřikrášlená výpověď jedné generace na hony vzdálené devadesátkovým dětem z Beverly Hills a ze školy zlomených srdcí, nedejbože Heleně a jejím chlapcům.

• 6.2.2021  22:32

Jsem ráda, že máme všechny ty filmaře, herce, producenty, režiséry, diváky, kritiky... ženy vymřely.

• 3.2.2021  22:15
    Ham on Rye (2019)

Pro americké nezávisláky z teen světů mám slabost, pro ty z middle-of-nowhere obzvlášť. Éterická neuchopitelnost plná anachronismů, filmově neokoukaných tváří a atmosféry, která se do hlavy zavrtá jak červ a zůstane tam hodně dlouho.

• 22.1.2021  21:54
    Colectiv (2019)

Úzkost z prohnilosti systému, zaslepenosti zmanipulované veřejnosti a zoufalost z faktické nemožnosti něco trvale změnit k lepšímu hrstkou těch, co to myslí upřímně, akorát jim v jejich boji s větrnými mlýny neustále někdo svazuje ruce a podkopává nohy. Frustrace z toho, že jako lidská civilizace nesměřujeme k progresu, ale k degresi. V pravěku nám asi bylo líp.

• 15.1.2021  21:07

"Mě se kdesi někdo ptal, proč nemáme rádi Spartu. Já řikám, ty vole ja nevim, to je geneticky dané, vole. – Mně to nedokázal vysvětlit ani můj tata. – První, co sem od taty slyšel, bylo, že Sparta, to sou kurvy, vole, pražské, ty vole.. :D A už se to veze celý život. Děcka, co ode mě první slyšely... pražský kurvy, že jo. :D" .... "Co chceš programovat, vagon s uhlem?"... "Tohle není Božkov..." – Smála jsem se, někdy mi bylo úzko, ztotožňovala jsem se, vzpomínala na někdejší hrdé, lokálně-patriotistické pořvávání na fotbale (jiný klub) a všechny ty fotbalové emoce, na garážové party s opileckým "Banik pyčo"... žila jsem to. S Tomem bych si aj teho Božkova dala, byť od střední školy ho (nechápu proč...🤔) fakt nemůžu cítit. Skvělá věc. Doufám v časosběrné pokračování!

• 14.1.2021  23:46

"Nikdo nebude strkat bejby do rohu." Několikrát jsem vyprskla smíchy nad kouzelností činů a sdílenou dětskou radostí pirátských kutilů. Zdařilý portrét pozoruhodné subkultury, s dramatickým obloukem, s různými vhledy, emocemi a edukací navíc. Díky za to.

• 12.1.2021  23:08
    Dash & Lily (TV seriál) (2020)

Binge-watching normálně neprovozuju, ráda si se seriálem prožiju pár týdnů/měsíců, ale Dash & Lily jsem podlehla okamžitě. On nesnáší Vánoce, ona je miluje, oba zbožňují knížky a seznamují se postaru, romanticky, bez mobilů a internetů... I cynik ve mně občas potřebuje něhu. Chvíli si teď pluju na obláčku... 😍

• 10.1.2021  22:16

Výstižný a intenzivně děsivý dokument o monstrozitě Harveyho Weinsteina a celé rape culture. Čím více minut jsem viděla, tím více se mi svíralo hrdlo a chtělo se mi zvracet. Nutno vidět...

<< předchozí 1 2 3 4 6 12 17 22