Yarwen

okres Ostrava
altruistický misantrop

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13
    • 7.7.2020  20:16
    Chobotnice - Série 10 (série) (2001)

Desátá řada a konečné finále, zakončení dlouhatánské série (pro mě) nejlepšího detektivního seriálu. Poslední vzestup a pád Tana Caridiho, poslední boj soudkyně Contiové, vše končí ve žhavém smrtelném objetí. Remo Girome, zde mistrně namluvený Janem Přeučilem, ztvárnil možná nejvýraznější postavu celé série a zapsal se do mé top desítky oblíbených herců. Za vrchol považuji III. až V. sérii, za nepovedenější IV., nicméně každá z celé desítky je minimálně nadprůměrná. Logika a reálnost děje, složitost zápletek, to jsou věci, ze kterých by si měly novodobé detektivky brát příklad, bohužel se to tak neděje. O to víc jsem si tuto sérii užíval.

• 7.7.2020  20:05

Na jízdárně, motokárách či ve vile - Rocco opět předvádí svůj typický koncert drsného ražení. Ve filmu je i slavná scéna s toaletní mísou, a právě zde se může divák pokochat Evou Mercedes, kterou bych osobně vyzdvihnul na první místo ze zúčastněných aktérek.

• 17.6.2020  21:41
    Chobotnice - Il patto (série) (1998)

Devátá série je vlastně pokračování osmé, přišlo by mi vhodnější, kdyby se všechny čtyři díly spojily do jedné série, ale tvůrci se holt rozhodli jít do 2x2 dílů. Atmosféra oproti osmičce poněkud pohasla, byť se vrátí většina našich známých. Rozuzlení je závislé na náhodě trochu víc, než by se na dobrou detektivku slušelo, ale stále je to akceptovatelné. Co naopak diváka zarazí, je postava Turiho, kterého hrál stejný herec, jako Santiniho v šesté sérii - hraje určitě dobře, ale k tomuhle se tvůrci neměli uchýlit, není možné, aby ve stejném seriálu hrál herec dvě různé postavy. Jinak se jedná stále o nadprůměr, který se podobá Kmotrovi, byť na něj kvalitativně trošku ztrácí. Celkově dávám 60%.

• 9.6.2020  21:25
    Chobotnice - Lo scandalo (série) (1997)

Chobotnice VIII se trochu vymyká předchozím - zavádí diváka na Sicílii do doby dávno před příchodem komisaře Cattaniho, do poválečných let. Jedná se o příběh z dětství ústřední postavy seriálu, tedy Tana Carridiho, a nutno dodat, že povedený, děj postupně graduje ve druhé části. Zcela přesně si nesedl na informace, které o svém dětství vyprávěl Tano ve IV. sérii Ester, na tom bych ale asi nebazíroval. Osmá série se nestane asi tou nejlepší, ale určitě si ji ve svém žebříčku nezařadím ani na konec. Celkově hodnotím 71%.

• 2.6.2020  16:44

Sedmá série se vrací na Sicílii a rovněž o několik kroků zpět po předchozích vynikajících sériích (III až VI). Možná je o maličko lepší než ta nejslabší, ale i přesto velmi dobrá - první - ale to souvisí i s lepšími možnostmi po několika letech úspěchů předchozích sérií. Osobně mi v osmičce nesedli dva herci - Sára, která s jedním nepřístupně zamračeným výrazem sehrála většinu scén, a pak hlavní boss města, určený pro špinavou práci - Nutso, který nepůsobí, že by na základě svých organizačních dovedností dokázal dosáhnout postu vyššího než jsou jeho vlastní podřízení lidé. Herecké obsazení prostě nemá tentokrát charismatického tahouna, který by sérii vytáhl výš, bohužel ani Xaverius není Tano, který se sám objeví pouze v samotném závěru. Stále velmi dobré pokoukání (kam se hrabe většina moderních prostoduchých detektivek), ale minulé série prostě nastavily příliš vysokou laťku.

• 30.5.2020  16:10

Akční scény v tomto díle jsou už hodně přitažené za vlasy, hošíci se samopaly utíkají před jedinou pistolkou, soudkyně neustále někoho s hysterickým výrazem ve tváři o něčem přesvědčuje a nebýt závěrečného starého známého, dal bych o hvězdu méně. Nicméně tímto se Tano Carridi stává hlavní postavou Chobotnice, neboť hrál dohromady v pěti sériích (III až VII), zatímco Corrado Cattani jen ve čtyřech (I až IV), podobně jako soudkyně Contiová (IV až VII). Tak uvidíme, zda v dalších sériích vyraší květy zla, jak sliboval Tano.

• 30.5.2020  13:19

Asi nejlepší díl celé série. Úspěchy v boji mezi mafií a policií se přelévají ze strany na stranu, některé postavy se hroutí, jiné umírají a vše směřuje k závěrečnému vyvrcholení, které nemůže už skončit jinak než totální likvidací jedné ze soupeřících skupin.

• 28.5.2020  21:43

Inu, začíná se nám přiostřovat a jedna celá skupina našich snaživců končí, ostatně jsem to předpovídal už v komentáři k minulému dílu. Naopak Xaverius získává body, byť jeho proslov na schůzce s pohlaváry byl naivní a celá tato seance trapná. Nicméně tímto se nám slučují mafiáni s hlavouny, proti kterým už stojí jen policie. Z čtyřúhelníku nám tak zůstává jedna přímka o dvou protipólech. Který nakonec zvítězí, uvidíme - já bych tipoval policii, ale asi to nebude beze ztrát...

• 24.5.2020  16:05

Jestliže jsem u minulého dílu psal, že karty jsou na všech čtyřech stranách rozdány, pak se začíná rýsovat, kdo má ze hry víc a kdo začíná ztrácet. Mafiánští hlavouni jsou blízko tomu, aby ztratili kus svého jmění, protože Xaverius začíná tahat za nitky a kontrolovat hru. Také vám jeho manželka připomíná Martu, sestru Tana z V. a VI. série? Skoro bych se vsadil, že je to ona. Policie postupuje po pomalých krůčcích, zatímco banda z Barety opanovala terén - na tyhle bych si ale vsadil ze všeho nejméně, je to jen banda týpků, dobrá tak na špinavou práci - je jen otázka času, kdy o ně někdo město vyčistí. A nejsilnější moment tohoto dílu? Televize oznamující manželce, že její muž je mrtvý. Jak se cítíte? Tohle není cynismus, to je lidská zhovadilost. A ano, slovo paparazzo pochází z italštiny...

• 17.5.2020  16:37

No zaplať pánbůh, nakonec to ještě může být zajímavá série. Ke konci zde vykrystalizovalo několik zajímavých skupin: mafiáni, ještě větší mafiáni, motorkářská banda a policie. Sice mi přijde, že herci jsou v průměru o level níž než v předešlých sériích, ale snad se to poddá. Vyjasnilo se, kdo je ten týpek, který na vlastní pěst pátrá v Petrohradě, karty jsou rozdané, zbývá si jen sednout do křesla, nalít si svůj oblíbený nápoj a podívat se, kdo drží v rukou nejvíce es...

• 16.5.2020  14:22

Překvapivě velmi povedený snímek, ve kterém se československý film úspěšně pokusil o western. Vydařené herecké výkony jak padouchů, tak Schmitzera nebo Přeučila, scenérie si nijak nezadají se zahraničními snímky. Jen ten kluk, jakkoli se snaží, mi přišel příliš líbezný na drsné zlatokopecké prostředí. Ke konci trochu více náhod, než by pravděpodobnosti bylo milé, ale i tak výrazně nad průměrem. (65%)

• 16.5.2020  14:14

Najíždím na první díl sedmé série, kterou jsem nikdy neviděl, a jsem poněkud rozpačitý. Jakoby seriál udělal několik kroků vzad. Jediné postavy, které nás provází z předešlých sérií, je (nyní už) prokurátorka Sylvie Contiová, která přijíždí na Sicílii vyšetřovat vraždu jedné malé ryby, která se chystala vypovídat, a hraběnka Camastrová, již známe z prvních dvou sérií, a která jediná zůstala naživu z celého tehdejšího mafiánského kruhu. Čím déle jsem se na tuto epizodu díval, tím více jsem kroutil hlavou - několik hloupých scén, které měly blíž k telenovele než k nejlepšímu detektivnímu seriálu. Když je v závěru zastřeleno dítě, říkám si, tak jo, tohle je syrová realita, já ty tři hvězdy nakonec dám. Ale holka nakonec tvrdí, že jej nechtěla zabít, jakkoliv jeho matku mohla střelit několikrát po cestě. Takže, je mi líto - nádherná hudba samotný snímek k nadprůměru nevytáhne a hloupý scénář nezakryje. Snad to bude v příštích dílech lepší, jinak se sedmá série zařadí na kvalitativní chvost celého seriálu.

• 12.5.2020  22:51

Šestá série nás přivádí do Prahy a spolupráce s tehdejší československou televizí přivádí na obrazovky i české herce, které byste zde nečekali. V šesti dílech svádí boj mezi sebou tři strany - na jedné řezník Breno, který se ujímá vedení mafie, na druhé Ribeira, který se mu chce pomstít za vraždu své matky a sourozenců, a na třetí policie, kde kromě známé dvojice Dejv Licata a Sylvie Contiová nakonec zakotví (nedobrovolně) i starý známý Tano Carridi. Šťavnatá kombinace výrazných charakterů roztáčí kolo, které se zastaví až na samotném konci, na kterém ani ti, kteří přežijí, nezůstanou bez bolestivých šrámů. Po čtvrté a páté sérii pro mě představuje šestá bronzový stupínek na vítězné bedně nejlepších detektivních seriálů.

• 12.5.2020  22:37

A máme tady finále, ve kterém smrtka seká kosou na všech třech stranách, a jednu z nich rozdrtí úplně. Která to bude a kdo je vlastně vítězem? Závěrečný díl se nevyvaroval několika hloupých scén, které spadají pod úroveň seriálu s tak skvělým renomé. Mám na mysli hlavně Santinovou reakci, když se neskutečně uřvaná Francesca rozhodla jít si zaplavat, zbytečně natahované závěrečné slzení u zdi s nápisy - mě také mrzí popravení a umučení lidé, ať už nacisty nebo komunisty, ale o tomhle tento seriál nebyl, nebo situace dvou gorilek čekajících na advokátku, ta vyjde z brány, oba ji vidí a oba vědí, co musejí udělat, přesto si jeden z nich neodpustí větu: "Vidíš ji? To je ona! Obrať to a jeď za ní!" Proč to? Každopádně šestý díl šesté série ode mě přesto dostává nadprůměrných 66%. Tano Carridi opět skvělý a kdo chce vidět Jirku Růžičku ml. jako arabského drogového bosse (a ta babka, co u něj roznášela čaje, je podle mě Helena Růžičková), má možnost zde skouknout mimo něj i další české herce (výborná závěrečná scénka s Hrušínským, dále Dejdar, Teplý a další).

• 10.5.2020  17:53

Průšvihy, které jsou pro mne, coby opatrného člověka, nepříjemné sledovat, na druhé straně je to takové reálné až syrové. Takže nakonec ty mimořádné čtyři hvězdy dám, velmi se mi to líbilo.

• 9.5.2020  13:34
    Mazalové (TV seriál) (2014)

Tak už se začínají točit i telenovely pro děti, asi aby si zvykaly na pokleslou zábavu, nebo možná aby jim nastavily laťku kulturní úrovně? Měli si tam nahrát alespoň DĚTSKÝ umělý smích než dospělácký, když už to dávají ve Studiu kamarád. Přitom herci se snaží, stačilo by jen trochu víc úsilí, a mohly by to být aspoň průměr - takto je to školní příklad kýče.

• 28.4.2020  19:45

Ribeira se potápí, mafie vyhrává, snad ještě policie s Tanem je relativně úspěšná ve snaze narušit probíhající drogový obchod. Dejv usilovně přemýšlí, kdo jsou ti živí mrtví, kterých je třeba se bát, a vyrytý nápis na zdi v budově bývalého koncentračního tábora mu napoví. Krásné scenérie z Prahy, kde se natáčela značná část tohoto dílu. A nejsilnější zážitek je pro mě při zpáteční cestě autem na pražské letiště, kdy se Dejv dozvídá, kdo to byla Elen Rozentalová (snad to jméno píšu správě)...

• 28.4.2020  19:28

Našemu trojúhelníku se začínají přiostřovat hrany - šéf mafie pochopí, že ho Carto i Salinbeni podfoukli, a začíná situaci řešit, zatímco Ribeira si umíní zlikvidovat soudkyni a Tano Carridi úspěšně pokračuje v práci pro policii. Příští díly ukáží, kdo nakonec bude tahat za nejdelší konec provazu. A nejkrásnější scénka: šéf mafie vyslýchá jednoho frajera: "Podívej se na sebe! Máš v uchu náušnici jako nějaká ženská! Dělá se mi z tebe špatně, tfuj! Hej, chlapče, vem si tuhle pistoli a udělej si s tím buzíkem, co chceš..." Holt, stará škola, to byly doby, kdy náušnice u chlapa byla zženštilost a když jste v našich luzích ještě v 80. letech měli dlouhé vlasy, tak vás taky nemuseli pustit k maturitě...

• 21.4.2020  22:49

V našem trojúhelníku mafie - Ribeira - policie začíná tahat za kratší konec provazu právě šéf mafie, proti kterému se chce druhý jmenovaný pomstít a policie vstoupit do připravované transakce přes Tana Carridiho. Vítěz v nedohlednu, ale máme poražené - zatímco v minulém díle to byla Tanova sestra Marta, v tomhle je to Espinoza, archivář "skutečné historie Itálie". Od Carta bych čekal, že spíš nasmaží kulku do Tana, který mu v minulé sérii zastřelil jeho posledního pána, než do Espinozy, který v podstatě dohodl likvidaci Corva, jenž se nejvíce zasloužil o redukci Linoriho rodiny. Za mě ale pořád parádní čtyřhvězdičkový zážitek.

• 18.4.2020  16:52

Na scéně se objevuje Carto, známý šéf ochranky barona Linoriho z předešlé série. Vstupuje do služeb Ribeiry, vcelku sympatického mladíka, který si chce vyrovnat misku vah s novým šéfem mafie.Třetí roh trojúhelníku tvoří policie, na jedné straně Dejv, snažící se pomocí Tana Carridiho vyprovokovat bývalého senátora Salinbeniho (ano, toho, kterého Cattani ve čtvrté sérii obvinil z korupce a zpronevěry, a který nechal zabít manžela soudkyně Contiové), a rovněž právě soudkyně Contiová, řešící vraždu fotografa Beliniho. Obě vyšetřování se nakonec spojí v osobě Marty, sestry Tana, kterého chce šéf mafie zabít.Skvělá zápletka, zvoucí k dalším dílům...

• 13.4.2020  11:09

V šesté řadě se setkáváme se starými známými z řady páté - soudkyně Contiová se vrací do Milána, už bez své dvojice podřízených, kde se setkává s Dejvem, z celého vedení mafie zůstává už jen její poslední člen - pes - Espinoza se vrací z vězení a Tano z Afriky. Přesto je tato série něčím zvláštní, a to částečným zasazením děje do Prahy, v rámci kterého si zahráli i čeští herci.

• 13.4.2020  10:21

Přechod od Michela Placida na Vittoria Mezzogiorna proběhl více než zdařile - má ještě více charismatu než jeho předchůdce, pokračuje i soudkyně, Tano Carridi a Loutkář. Výtečný scénář, který po divákovi vyžaduje zapnout mozek, se může zdát těm, kteří vyhledávají spíše novější prostoduché kriminálky, jako komplikovaný, pro mě je to ale přesně to, co se mi líbí, a pokud čtvrtou sérii považuji z pohledu detektivního seriálu za krále, tak této páté sérii dávám stříbrnou medaili.

• 13.4.2020  09:44

Kolo rulety se pomalu dotáčí a pár lidí musí z kola ven. Někdo uteče, někdo nikoliv. Státní peníze tekoucí do Sicile Tecnoplus jsou stopnuté, drogový obchod jakbysmet, spravedlnost vítězí, triumfována závěrečným sprintem s velmi třeskutou náplní kufříku. Kdo prohrál nejvíce, je věc subjektivního názoru, pro mě to byla Glorie, které mi bylo nejvíce líto, pokud srovnáme, s čím do Itálie přijížděla a jak odjíždí. Důstojné zakončení asi druhé nejlepší série Chobotnice, pro mě tedy druhého nejlepšího detektivního seriálu vůbec.

• 7.4.2020  21:15

Loutkář v tomto díle dohrává své divadlo a poslední aktivní postavou, která nás provází ze třetí série, tak zůstává Tano, protože malá Gréta ani otec Bernardo už do příběhu nezasahují. Dejv se soudkyní se konečně dostávají na kloub tomu, co Technoplus skutečně provádí s vládními penězi, zatímco Dejvova bývalá manželka se synem skončí v rukou Cartera. Mladý Linori vyrovnává misky vah s Corvem a Tano na závěr dostane úkol, před kterým by se podlomila kolena většiny lidí. Ten příběh má hloubku, záběr, na mnohé scény jsem nezapomněl ani po pětadvaceti letech.

• 31.3.2020  23:16

U Tana Carridiho si člověk v jednu chvíli může myslet, že nemá svědomí, a ve druhém, že má na rozdíl od jiných záporáků obrovskou převahu v moudrosti. Naše soudkyně Contiová se pouští na tenký led a nevyplatí se jí to, zatímco Dejv je jí velkou oporou, ale začíná být podezříván Carterem (i u něj je to výborný herecký projev i dabing). Závěrečná přestřelka nám připomene, že životní realita (nikoliv osud, v předem určené věci věří jen lenoch a hlupák) může být nemilosrdná. Pro mě stále výsostný zážitek a docházím k názoru, že Vittorio Mezzogiorno je více charismatický než Michele Placido.

• 30.3.2020  20:16
    UčíTelka (TV pořad) (2020)

Bylo mi to trapné za tu učitelku, která neuměla dokončit větu, říct, co chtěla. Tohle snad nebylo ani pro první třídu, spíš pro dvouleté děti. Obávám se, že vědomosti to dětem nepřinese, ale chápu, jaká byla snaha, a tak tu jednu hvězdu dám. Pokud to budou někdy opakovat a zároveň se na to bude i někdo dívat, asi se bude dětský divák ptát, co to proboha mají na obličejích...

• 25.3.2020  22:46

Pro mě možná nejlepší díl ze všech sérií Chobotnic, ukrývá v sobě subjektivně nezapomenutelný zážitek, obsahuje natolik zvratů, ze kterých by jiné detektivky udělaly desetkrát delší stopáž. Pochmurný výlet do kláštera za bratrem zrádce, chvíle, kdy striptérka rozpozná na fotografii "toho, který ji zachránil", Tano a Marta, uzavření spojenectví mezi Dejvem a Contiovou, setkání se se svou ženou po dvaceti letech, moment, kdy Dejvův syn zjistí, kdo je jeho otec - je to hodně našlapené, k tomu vynikající Morriconeho hudba a perfektně napsaný scénář, kde se postavy chovají reálně.

• 21.3.2020  14:46
    Chobotnice - Série 3 (série) (1987)

Komisař Cattani, zdeptaný svými ztrátami z předchozích dvou sérií, se uchyluje do ústraní a zavírá za světem zločinu dveře. Nicméně nebyla by to Chobotnice, aby ho svými chapadly rychle nevtáhla zpátky. Tato výborná série se točí okolo banky Antinari, nad kterou se vznáší smrt, jež bude vtahovat do svých tenat postupně její jednotlivé členy. Vracejí se staří záporáci jako advokát Terassini nebo profesor Laudeo, a za zvláštní zmínku stojí Tano Carridi, který se od této série bude v Chobotnici objevovat až do poslední, desáté série. Chobotnice se posadila na trůn kriminálních seriálů a sedí na něm dodnes, žel bohu jen málokterý detektivní seriál ze současnosti se jí - z důvodu nereálnosti a logických kiksů - dokáže přiblížit.

• 20.3.2020  21:27

Na místo Cattaniho nastupuje do hlavní role Dejv a za sebe mohu říct, že je to náhrada plnohodnotná. Soudkyně Contiová se stále pokouší vypátrat, kdo nechal zabít Cattaniho, Espinoza je osvobozen a na scéně se objevují i další staří známí - Tano Carridi a Loutkář. Dejv se nechá přemluvit, aby pomohl prokázat vinu barona Linoriho nejen na likvidaci jeho někdejších kolegů a pomalu se tak dostává mezi dvě mlýnská kola - mafii a policii. Skvělý začátek parádní série. (95%)

• 14.3.2020  23:31

A je tady finále. Tanův velký vzestup a pád, velká přestřelka, splněný slib a nakonec možná trochu přehrané finále, ale za ty čtyři série si to Cattani zasloužil, tady nemohu nic vyčítat. Co dodat na závěr? Zlo není poraženo, prohrává bitvu, nikoliv válku, ale na straně dobra nová bojovnice pozvedá meč a štít a přísahá, že neustoupí ani o krok. Pro mě jeden z nejkrásnějších seriálů, co jsem v životě viděl, čtvrtá série je pak možná ta nejlepší.

<< předchozí 1 2 3 4 7 10 13