Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Animovaný
  • Dokumentární
  • Drama
  • Akční

Oblíbené filmy (10)

Věc

Věc (1982)

Tento snímek považuji za nejlepší film, který jsem ve svém životě viděl. Směs mých oblíbených žánrů - hororu a sci-fi - prodchnutá neskutečnou napínavostí, nervozitou, odkud přijde další úder a zvědavostí, jak celý příběh vygraduje. Na svou dobu vynikající efekty, které v době, kdy jsem hltal tuto parádu poprvé, v mé mysli vytvářely pocity hrůzy. Nezapomenutelný zážitek. A přitom všechno začíná tak pomalu, ale divák s napětím tuší, že se něco brzo stane...

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Tolkien vytvořil propracovaný mýtický svět, kterým v podstatě založil fantasy žánr, jenž z tohoto základního kamene čerpá dodnes. Trilogie Pána prstenů je úctyhodné dílo s velmi hlubokým záběrem a převést jej do filmové podoby nebyl pro Jacksona jednoduchý úkol. Přesto se jej zhostil mistrovským způsobem a ukázal tak Hollywoodu, jak má vypadat fantasy film. Smekám uctivě klobouk.

Vetřelec

Vetřelec (1979)

Vzpomínám si, možná se psal 88. nebo 89. rok a v tehdy československé televizi se vysílal Vetřelec, pravděpodobně první věhlasné sci-fi "ze Západu". Ve škole se nemluvilo o ničem jiném již několik dnů předtím, shodou okolností jsem navíc zůstal doma sám a napětím poposedával už v okamžiku, kdy hlasatelka varovala "že film není vhodný pro útlocitné povahy". Tenkrát jsem před malou televizní obrazovkou prožil jeden ze svých nejlepších životních filmových zážitků. Nemohu jinak než dát sto procent.

Love Story

Love Story (1970)

Romantické filmy moc nemusím, sentimentální struna mi zní ve filmech (hlavně těch amerických) falešně, ale... ...ale tohle je NÁDHERNÝ kousek! Smutný, sentimentální, prostý, uvěřitelný příběh plný opravdové lásky s vynikajícími výkony hlavních představitelů, protknutý povedenou hudbou přesně sem zapadající. Snímek, jenž dokáže divákovi přinést hluboký emocionální zážitek. Viděl jsem několikrát a pokaždé mě naplno zasáhl.

Dracula

Dracula (1992)

Bram Stoker toho mnoho nenapsal, ale se svým Draculou se zapsal do zlatého fondu hororové literatury. Filmové adaptace jsem viděl v zásadě všechny a je to jedno zklamání vedle druhého. Musel jsem si počkat do roku 1992 na Coppolu, který předčil má očekávání. Atmosférické, hrůzyplné, přitom nádherně zahrané, ve skvělých kulisách a poměrně věrně dle knihy. Mlask!

Meč a čaroděj

Meč a čaroděj (1982)

V žánru fantasy je jen málo snímků podařených do té míry, že je možno je brát vážně a chování postav není provázeno pochybovačným úsměvem na divákových rtech. Toto je jeden z nich. Skvělá atmosféra (třeba úvodní scénka oživování čaroděje je velmi působivá), napětí, souboje, hudba a to hlavní - tohle není romantika, záporné postavy konají tak, jak bych to od nich čekal, byť pár prvků rádobyhumorných vsuvek ve stylu amerických fantasy filmů lze nalézt i zde. Dokud nepřišla trilogie Pána Prstenů, seděl tenhle filmový kousek na mém fantasy trůně.

Statečné srdce

Statečné srdce (1995)

Neskonale vydařený historický snímek popisující životní osudy Williama Wallace, skotského hrdiny ze 14. století. Byť není stoprocentně v souladu s historickými prameny, v základních bodech se jich drží a navrch přidává filmový zážitek, do kterého jsem se naplno pohroužil. Skvělé herecké výkony a krásný příběh, kterému nijak nevadí delší stopáž filmu. A Murron v podání Catherine McCormack je pro mě naprosto úchvatná.

Dobyvatelé ztracené archy

Dobyvatelé ztracené archy (1981)

Napětí, tajuplnost, humor a akce - to vše zalité mystikou a geniálně uvařené mistrem kuchařem. Tento kultovní film otevřel v podstatě nový žánr a posadil se na jeho trůn, ze kterého vládne dodnes.

Velké ticho

Velké ticho (1968)

Nejlepší western, který jsem viděl. "Velký Klid" či "Velké Ticho" je přízvisko pistolníka, kterému jako malému zastřelili lovci lidí otce. Aby je nepráskl, vyřízli mu hlasivky. Později se stal lovcem lovců lidí. Toto je film, kdy pojem "presumpce viny" je z morálního hlediska prošpikován šípy ze všech stran. Má každý obviněný právo na spravedlivý soud? Má lovec lidí morální právo psance zabít? A má na spravedlivý soud právo lovec lidí? Anebo je někdy lepší sjednat nápravu kulkou bez soudu? Viděno velice, velice dávno, ale v originálním znění na ČT2- nynější dabing je strašný. Pokud máte DVD, můžete se podívat na alternativní konec filmu bez ozvučení.

Hobit: Bitva pěti armád

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Byť byl příběh z nevelké knížky rozmazán do tří celovečerních filmů, nakonec se jedná o zdařilé snímky s důstojným vyvrcholením v podobě posledního dílu. Pozitivně vnímám to, že se drží předlohy, jak jen to jde, byť některé události a postavy jsou do příběhu doplněny, aby obohatily děj. Na druhé straně, Tauriel v provedení Evangeline Lilly je nádherná postava, kterou mistru Jacksonovi rád odpustím... Ostatně, jsou to právě jeho dvě tolkienovské trilogie, které mě za posledních šest let dokázaly dotáhnout do kina, tady nemohu hodnotit jinak než pěti hvězdami - a že je dávám tak jednou za rok...

Ovládací panel
9 bodů

Reklama

Reklama