Příběh žraloka (2004)

Príbeh žraloka je vizuálne podareným, no dejovo odfláknutým animákom, ktorého cieľovú divácku kategóriu možno len ťažko identifikovať a len ťažko možno hovoriť o filme pre celú rodinu. Kým pre detského diváka môže byť dej príliš nezrozumiteľný a dospelácky, pre odrastenejšie publikum pôsobí príliš otrepane, až hlúpo. Parodovanie ľudského sveta, fyzická podoba rybiek s dabérmi či niekoľko vydarených vtipov pobaví, ale len na veľmi krátku dobu. Zvyšok filmu divák už len sleduje, ako všetko smeruje k neodvratnému presladenému happyendingu.

Casino (1995)

Pri sledovaní tohto filmu som sa cítil podobne ako pri čítaní jednej z kníh Arthura Haileyho. Osvečené režisérsko-scenáristické duo Scorsese - Pileggi, s rovnakou dávkou perfekcionizmu, zasväcuje diváka do chodu lasvegaského kasína a (ne)legálnych praktík s tým spojených. Celý príbeh je v podstate vystavaný na príbehu šéfa kasína - Acea (De Niro), ktorého bezstarostný život komplikuje jeho mafiánsky priateľ Nicky (Pesci) a predovšetkým "femme fatale" Ginger (Stone). Dokonalé prepojenie obsahu a formy.

Válka světů (1953)

Rozhlasová adaptácia sci-fi románu H. G. Wellsa Vojna svetov spôsobila svojho času v Spojených štátoch paniku, strach a obavy z marťanskej invázie. Dnes sa na tejto historke môžme len pousmiať a rovnako tak pobaviť na filmovej adaptácii Byrona Haskina, hlavne na jej technickom spracovaní. Ale aj keď kedysi revolučné triky pôsobia dnes nechcene komicky, film stále dokáže diváka pohltiť. Jedinou slabinou sú herci, dosť statický a nevýrazný. Ako by to asi tak vyzeralo s Cary Grantom v hlavnej úlohe ?

Romeo a Julie (1996)

Moderné veľkomesto, rýchle autá, nablýskané pištole... Takto nejako si predstavuje Buz Luhrmann moderné spracovanie asi najkrajšej drámy Willieho Shakespeara a mne sa táto predstava veľmi páčila. Netradičná, inovatívna, nápaditá, zaujímavá adaptácia, výborná kamera, skvelá hudba, dobré herecké výkony.

Šedá zóna (2001)

Druhá svetová vojna je najväčšou tragédiou 20-teho storočia, holokaust najväčším zločinom a Osvienčim jeho najsmutnejším pamätníkom. Filmov o týchto ukrutnostiach nikdy nebude dosť, hlavne ak budú také kvalitné ako je tento. Natočený je podľa skutočných udalostí v tábore smrti, Osvienčim - Brezinka. Je sondou do myslenia členov židovského komanda, ktorého hlavnou úlohou bolo spaľovať mŕtvoly a separovať osobné veci. Ľudí, ktorí sa snažili prežiť čo najdlhšie za akúkoľvek cenu. A je strašné, čo všetko je človek ochotný urobiť, aby čo i len o jeden deň predĺžil svoj život, hoci plný utrpenia a bolesti. Smutný, ale pekný príbeh.

Intermission (2003)

Fock, fock, fock! Tento írsky prízvuk je jednoducho úžasný. Celý film som sa celkom bavil na ich jazyku a v podstate aj na celom príbehu. Intermission je jeden tých filmov, kde od začiatku sledujete relatívne izolované životy relatívne neznámych ľudí, ktoré osud dá nejakým spôsobom dokopy. Poviete si, to tu už bolo! Áno, ale zároveň treba povedať, že každý z týchto filmov dokáže zaujať a niečím pobaviť i prekvapiť. Takže ak chcete vidieť akciu, romantiku, poháre plné piva Guiness, či pobaviť sa na írskom zmysle pre humor, neváhajte...

Nebe a peklo (1963)

Táto detektívka len potrdzuje všetrannosť a univerzálnosť "cisára japonského filmu". Nedokázal som si celkom dobre predstaviť tento filmový žáner pod taktovkou Kurosawu. Teraz už áno. Film, ktorý je adaptáciou románu Eda McBaina - King's Ransom (v našich končinách prekladaného ako Těžké prachy), je klasickým predstaviteľom žánru noir. Na moje potešenie však nesie aj výrazné charakteristické črty svojho tvorcu. Príbeh, zasadený do prostredia povojnovej ekonomickej revolúcie v Japonsku, má jednoduchú zápletku. Gondo (Toshirô Mifune), vrcholový manažér, sa snaží prevziať kontrolu nad podnikom, v ktorom strávil 30 rokov svojho života. Riskuje obrovské zadĺženie, keď sa snaží získať rozhodujúci balík akcií. Život mu náhle komplikuje únosca, ktorý však namiesto jeho syna unesie syna osobného šoféra. Gongo náhle stojí pred ťažkým rozhodnutím. Má obetovať prácu, ktorá je pre neho životom, alebo svoju česť a povesť? Napriek svojej stopáži je film dynamický, svižný, napínavý až do konca.

Nejkrásnější (1944)

Druhý Kurosawov film bol nakrútený na základe vládnej požiadavky počas vojny. Jeho primárnym cieľom bolo manipulovať ľudí, pripomenúť im potrebu obetovať sa a trpieť za cisára, za vlasť. Príbeh skupiny dievčat pracujúcich v továrni pripomína nám známe "výplody" umeleckého smeru zvaného sociálny realizmus. Napriek tomu ide zrejme o najlepší propagandistický film, aký bol kedy vyrobený.

Žít (1952)

Tento citlivý, melancholický a veľmi silný príbeh, z ktorého vyžaruje obrovská energia a chuť do života, považujem za jeden z najlepších filmov Akiry Kurosawu (ak nie vôbec najlepší). Úžasný herecký výkon predvádza charizmatický Takashi Shimura v úlohe starnúceho úradníka Watanebeho. Stvárňuje postavu plnú smútku, pesimizmu, beznádeje. Postavu, ktorá svoj život v podstate nežije a zmenu v jeho živote prináša paradoxne až správa o smrteľnej chorobe. Postavu následne plnú nádeje, entuziazmu, životného optimizmu a radosti. "Ikiru" je jeden z tých vzácnych filmov, ktoré prinútia diváka rozmýšľať či dokonca niečo zmeniť. Jedinečný a neopakovateľný filmový zážitok.

Velká legenda Judo 2 (1945)

Saam Chee sa po dvoch rokoch na cestách vracia späť ku svojmu majstrovi. Stále ho prenasleduje vlastná minulosť, s ktorou sa pokúsi vyrovnať v súboji s bratom jeho predchádzajúceho súpera... Tento jednoduchý príbeh žiaka karate sa opäť prelína s režisérovou poctou histórii a kultúre Japonska. Svoj nesúhlas so západnými vplyvmi v krajine vyjadruje prostredníctvom súboja nového a tradičného - box vs. karate. Snímka vyznieva silne protiamericky najmä v období americkej okupácie. Z tohto dôvodu film nebol nikdy premietaný v Spojených štátoch.