Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Akční
  • Animovaný

Recenze (6 914)

plakát

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001)

Jestli o nějaké knize bylo možné prohlásit, že ji nelze zfilmovat, tak je to Tolkienova trilogie Pán prstenů. Peter Jackson dokázal, že se řada z nás mýlila. Ano, filmové zpracování vcelku pochopitelně neodpovídá knižní předloze, ale Jackson látku zpracoval takovým způsobem, že mu to nezazlívám. Z "jedničky" mám sice hodně rozporuplných pocitů, přesto je pět * povinností. Jednička zkrátka začíná monstrózním představením v podobě boje rozzuřených hord Mordoru a aliance lidí a elfů, rázem se tempo zklidní a pro některé diváky, kteří nečetli předlohu, by se další desítky minut daly označit za menší nudu. Po zhlédnutí celého snímku se však člověku krade na mysl, že to vlastně všechno bylo uděláno mistrovsky a Jackson nás jen připravoval na konec idylky v dosavadním poklidném hobitím světě. Všechny hlavní postavy byly navíc vybrány vskutku dobře. Ač ze začátku ne zrovna každý na první pohled sympatický, na konci jim máte tendenci držet palce při každém kroku. A tak to přesně vypadalo, když jsem knihu četl poprvé. Zarytý pod peřinou, za svitu lampičky nebo baterky, neslyšíc žádné zvuky kolem sebe, jsem toho, kdo nese prsten, tlačil svou vůlí dál a dál k jeho cíli.

plakát

Den trifidů (2009) (TV film)

Dvě hvězdičky dávám spíše z nostalgie a úctě ke knižní předloze. Film je naprosté typické televizní béčko. Jak už někdo napsal, atmosféra ušla a trifidi nebyli vůbec špatní, ale prostě Jason Priestley, jako Brandon z Beverly Hills 902 10, co by zachránce slabých a nemohoucích + další desítky věcí, které prostě neseděly, nemůžu skousnout. Ještě, že jsem filmu nevěnoval nijakou extrémní pozornost a nemůžu si tak stěžovat na ztrátu času při jeho sledování.

plakát

Terminátor 2: Den zúčtování (1991)

Tento film navždy změnil žánr akčního sci-fi. Ve své době naprosto unikátní triky, které zvedly laťku vizuálních efektů výš o několik tříd. Přesně takového Arnieho asi každý z nás chtěl vidět i v dalších filmech. Málo mluví, hodně střílí. Na první pohled jednoduché až primitivní, ale ono to perfektně funguje. A to až dodnes! K tomu připočtěme tekutého neporazitelného a nezničitelného záporáka Roberta Patricka a dostáváme film, ke kterému se i teď, po dvaceti letech (!), budeme rádi vracet. Co na tom, že máme k dispozici záplavu Avatarů, novodobých Soubojů titánů a jiných filmů postavených pouze na vizuálních efektech. Terminátor 2 a Arnie v hlavní roli tu budou navždy.

Blikající světla (2000)

Film jsem měl jen k zaplácnutí jednoho večera a na základě toho co uvidím, jsem se chtěl rozhodnout, zda si ho zařadím do své filmotéky. Což se nestalo. Nevím, zda jen prostě nedokážu dostatečně ocenit "severskou" kinematografii, ale snímek Blikající světla není ani komedií (za celý film tam nenajdete ani jednu úsměvnou scénu a to nejsem žádný suchar), ani akčním počinem (střílení je tam sice poměrně dost, ale převážně do nebohé lesní zvěře). Nejvíce se snad blíží žánru krimi, i když to spíš ze snahy zařadit ho někam. Prostě film o čtyřech zlodějíčcích co okradou bosse a s penězi se během dvou minut rozhodnou uprchnout z Dánska do španělské Barcelony (kde budou dělat bůhví co), mne nijak nenadchnul. Řekl bych, že se daleko více dalo „vymáčknout“ z toho, jak čtyři polo-gangsteři provozují restauraci, což se nakonec smrsklo jen na scénu s výměnou názorů mezi násilnickým, nagelovaným amatérským kuchařem proti své vůli a místním lékařem-alkoholikem v důchodovém věku, který obhajuje svou erudici v oblasti gastronomie 17 lety strávenými u plotny, protože jeho žena nebyla v kuchyni schopná ničeho. Prostě dvě hvězdy za to, že to není vyloženě propadák.