Jagna (2023)

Archetypálny dedinský príbeh, ktorý je napriek tomu zaujímavý. Fascinujúca estetika a poetika animácií a obrazov prírody, pričom obrazová stránka sa tiež mení podľa nálady filmu do rozličných výtvarných štýlov. Niektoré pripomínajú temné plátna holandských maliarov a iné až impresionistov. Tiež prepojenie filmu s ľudovou hudbou je fascinujúce. Pre mňa jeden z najlepších filmov roku, teraz už minulého.

Poslední rodina (2016)

Toto nie sú nonšalantne neurotickí newyorkskí intelektuáli z Woodyho filmov, ale extrémne neurotický syn a geniálny otec s autistickými črtami vopchatí celý život do socialistického paneláku. Keď som prvýkrát film pozeral, prestal som asi po 20 minútach, lebo som neuniesol jeho dusivú atmosféru. Napriek tomu, že otec aj syn boli známe osobnosti, film sa prakticky sústreďuje skoro výlučne na ich rodinný život, ktorých sa snaží ukočírovať matka/žena s vypätím všetkých síl. Tragickosť príbehu tejto rodiny je zdrcujúca, kamera jedinečná. Dej sa odohráva často mimo záberu kamery akoby ironizujúci Zdzislawovu vášeň natáčať neustále scény z rodinného života. Ďalší klenot poľskej kinematografie, ale nemyslím, že by som bol schopný si film ešte raz pozrieť.

Sukkar banat (2007)

Filmy režisérky Nadine Labaki (v tomto filme aj v jednej z hlavných úloh) majú svojský šarm a je príjemne sa na ne pozerať. Už sa teším na ďalší, ktorý snáď nebude taký depresívny ako Kafarnaum.

Deštivý den v New Yorku (2019)

Starý dobrý Woody. Vyberie si zopár špičkových hercov mladých a starších, povodí ich po New Yorku, vloží im do úst intelektuálne aj pseudointelektuálne dialógy, ale stále sa dá celý film pozrieť, miestami zasmiať, miestami zamyslieť. Tradičné psychoanalytické témy - vzťah medzi synom a matkou, sex, newyorkskí intelektuáli a snobi. Od majstra sa dajú zjesť aj odrobinky. Z hereckých výkonov sa mi páčili Selena Gomez a Liv Schreiber. Elle Fanning výrazne prehrávala, ale možno to Woody tak od nej chcel.

Procházka v oblacích (1995)

Pekný romantický film. Síce plný klišé, ale vyvolá príjemnú náladu pri pozeraní.

A co teď? (2011)

K pozretiu k tohoto filmu ma priviedlo zhliadnutie najnovšej drámy Nadine Labaki Kafernaum. Tento starší film ešte nie je taký vyzretý, ale je v ňom veľa pekného, ako aj vhodného na zamyslenie. Žeby bol svet riadený ženami lepší ako ten mužmi, o tom nepochybujem. Napriek tomu je táto myšlienka na konci až príliš hyperbolicky dotiahnutá, i keď počas celého filmu s ňou režisérka vtipne pracuje. Tiež sa mi páčili vložené piesne, ktoré dodávajú filmu špecifickú náladu. Zábavne pôsobí aj skupinka ukrajinských tanečníc. Jeden z komentárov píše, že všetky náboženské konflikty vo filme vyzerajú umelé. Žiaľ, ako sme sa mohli presvedčiť v bývalej Juhoslávii, aj susedia sa môžu začať vraždiť na podklade zvonku vnesenej vražednej ideológie.

Bacurau (2019)

Futuristická parafráza na Sedem statočných a ešte veľa iných vecí. Film vyvolávajúci naskakovanie husej kože a potom dlhé zamyslenie nad súčasným svetom. Zdá sa, že je otázkou času, kedy začnú klásť potláčaní ľudia/krajiny ozbrojený odpor voči sociálnej nerovnosti a exploatácii.

Sicario 2: Soldado (2018)

Akčné filmy nepatria medzi moje obľúbené, ale občas si niečo pozriem. Ale toto nemalo ani hlavu ani pätu, len násilie bez nejakej zaujímavejšej zápletky. Jedine výkon Benicia del Tora stál za pozretie, ostatní herci mali stále rovnaký výraz tváre.

Americká fabrika (2019)

Toto je film o tzv. "obrátenom outsourcingu", keď Čína začína presúvať výrobu do USA po tom, ako počas krízy zbankrotovala autofabrika v Daytone, Ohio. Záchrancom je čínsky miliardár nazývaný v dokumente "predseda Cao". Po počiatočnom nadšení zisťujú americkí robotníci, že nie sú ochotní ani schopní pracovať za polovičný plat 6 dní v týždni pri znížených bezpečnostných opatreniach a zvýšenom tempe. Navyše odbory čínskemu majiteľovi smrdia, lebo v jeho čínskej fabrike sú odbory stopercentne poslušné. Ide o naprosto vecne, až brutálne z boku nakrútený pohľad na uzavretie sa bludného kruhu súčasného globálneho kapitalizmu. Za socializmu mnohí závideli vysoké platy amerických robotníkov, ktoré ich posunuli do strednej triedy. To viedlo k outsourcingu práce do Číny a iných krajín (áno aj na Slovensko a do Česka) a opakovanej proletarizácii amerických robotníkov, ktorí vidia v zúfalstve záchranu v Trumpovi a jeho deklarácii nacionalizovanej ekonomiky. Spätný outsourcing zachytený v dokumente ukazuje, aká je iluzórna táto predstava. Poctivo natočený dokument bez predsudkov, ktorý financovali manželia Obamovci.

Kafarnaum (2018)

Krutý, krutý film. Na biede je skutočne málo dôstojného. Tento film je oveľa viac realistický ako Milionár z chatrče, ku ktorému je prirovnávaný.

Ovládací panel
2 body