Agatha Christie's Poirot - Vánoce Hercula Poirota (1994) (epizoda)

Tradične skvelá klasická detektívka plná nečakaných zvratov, odhalení a neuveriteľne prekvapivého konca. Agatha Christie vždy dokáže prekvapiť a rozuzlenie tejto vraždy je naozaj fenomenálne.

Agatha Christie's Poirot - Velká čtyřka (2013) (epizoda)

A takto to dopadne, keď si filmári prispôsobia resp. dokaličia dej knihy. Ako záver knižnej predlohy je na Poirotove prípady nezvyčajne akčný, no spraviť zo špionážneho príbehu takéto divadlo je fakt sklamanie a pre fanúšikov Poirota to je až na infarkt. Celý film som sa čudoval, čo sa tam deje, čo to tam trepú, lebo to vôbec nezodpovedalo knihe. Sfilmované prípady HP sa mi vždy páčili, kvôli držaniu sa predlohy, no toto fakt posrali. A je to aj vidieť, že takúto hlúposť ani nemohla napísať Agatha Christie.

Agatha Christie's Poirot - Vraždy podle abecedy (1992) (epizoda)

To ako dokáže Agatha Christie manipulovať s čitateľom je neuveriteľné. Hádam jedna z najlepší prešpekulovaných detektívok od Agathy, ktorá vás celý čas vedie na pohľad jasnou cestou, aby odhalila koniec, ktorý diváka úplne dorazí.

Alf (1986) (seriál)

Ak chcete natočiť sitcom o mimozemšťanovi, tak to nesmie byť zelený mužíček s mazľavou kožou, ale najlepšie niečo malé, chlpaté so svojráznou osobnosťou, a tou ALF rozhodne je. Jeho nevšedný pohľad na pozemský život, vyvoláva radu komických situácií, na ktorých sa divák schuti zasmeje. Vynikajúci kultový sitcom, ktorý nikdy neomrzí.

Alita: Bojový Anděl (2019)

Úprimne, nudilo ma to. Režisér nedokázal nejako predať príbeh, x-tá vízia postapokalipstického sveta je pre mňa už pasé, postavy mi boli ukradnuté. Viac mi netreba.

Amatéři (2018)

Keďže som mal celú kinosálu len sám pre seba, myslel som si, že môj filmový zážitok neskazia žiadni otravní spoludiváci. No nakoniec ho skazil samotný film. Ak sa nejaký jazyk nikdy nebudem učiť, tak je to švédština, ktorú je ťažko už len počúvať. Je to ako lámanie jazyka o drevo. Hlavnými hrdinkami sú dve lesbické tínedžerky- tlstá nesympatická cigánka a ešte nesympatickejšia švédska Indka, u ktorej som mal do polovice filmu problém odhadnúť pohlavie, až pokým ju vo filme nenazvali dievčaťom (ale aj tak si myslím, že je to hermafrodit). Pokiaľ sa vám americké decká vo filmoch zdajú otravné, tak tieto dve nány ich vo všetkom predčia. Pokiaľ by sa tento film nakrútil ako ľahká úsmevná komédia s propagáciou švédskeho vidieka, kde by šlo len o to kto z koho natočí lepší film, bolo by to ešte fajn. Lenže potom prichádza druhá polovica filmu, kedy sa začína film hrať na filozoficko-sociologickú sondu spoločnosti. Táto stránka filmu je však ťažko uveriteľná a nejde ju brať príliš vážne. Ďalšiu severskú filmovú projekciu odkladám na neurčito.

Amazing Spider-Man (2012)

Priemerný komiksfilm, s klasickou komiksovou koncepciou a so všetkými typickými hrdinskými klišé. Celé to je vsadené do toho primitívneho teenegerovského amerického prostredia. Marc Webb sa ani nesnažil vsadiť do filmu niečo inovatívne, čím by oživil tento žáner alebo aspoň ho odlíšil od predchádzajúcich filmoch o Spidermanovi. Asi nechcel riskovať, a tak radšej stavil na istotu a urobil z toho len ďalšiu popcornovú komikszábavku pre nenáročného diváka. Dej filmu je približne rovnaký ako u predchádzajúceho Spiderfilmu sTobeym. Peter Parker je outsider, ktorého kusne nejaký zvláštny pavúk, získa pavúčie schopnosti, a po smrti svojho strýka (ktorú čiastočne zavinil) sa rozhodol, že svoje superschonosti využije v boji proti zločinu. Film je rovnako ako skoro každý komiksfilm rozdelený na jednotlivé etapy. V prvej pozorujeme obvyklý život superhrdinu a po získaní schopností zase, ako sa s nimi vyrovnáva. Práve tu sa vyskytuje najviac vtipných scénok, takže divák sa aj občas zasmeje. Potom nasleduje zoznámenie sa s hlavným záporákom a tu je práve kameň úrazu celého filmu. Vôbec nevyužili potenciál osobnosti doktora Connorsa a jeho alter-ega Lizarda. Mohli sa viac pohrať s psychikou a zvýrazniť rozdvojenú osobnosť tejto postavy. Rovnako ani zápletka príbehu či motív jeho zloby mi neprišiel dobre spracovaný a ani výzorovo nebol strašidelný. Akčné scény medzi Spidermanom a Lizardom boli skvelo zvládnuté a občas to aj 3D efekt zvýraznil. Čo sa týka hereckého obsadenia, tak Garfield ako nový Spiderman je celkom sympaťák, i keď herecky nejak neexeloval. Ostatné herecké obsadenie nebolo zlé, ale ani oni neboli nejak výrazní, čo je škoda hlavne pri hercovi Ifansovi, ktorí stvárnil dorktora Connorsa, lebo ako som spomenul, tam sa dalo pohrať s tou rozdvojenou osobnosťou. 3D. Tak tu na nás urobili filmári menší podvod, kedže vo filme boli konvertované len niektoré scény (zväčša, kde Spiderman lietal). Takže polovicu filmu sme mali my diváci ako blbci zbytočne na sebe 3D okuiare. Už keď z nás ťahajú viac peňazí kvôli 3D, tak by si mohli dať tú námahu a spracovať film celý v 3D a nerobiť z divákov debilov. Ale aby som bol objektívny, tak zas 3D sekvencie sa dali rozoznať, teda hlavne na konci, kedy skoro Spiderman vyletel z plátna. :D Amazing Spiderman je trochu slabší začiatok novej Spidersezóny, ale je to na dobrej ceste a teším sa na pokračovanie. Ak by som mal na záver ešte porovnať nového Spidermana so starým, tak predošlý prvý film mal prepracovanejší dej.

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Po všetkých stránkach prepracovanejší než prvý film. No aj tak to má svoje muchy, ktoré mohli byť pochytané v pavúčej sieti. Garfield mi príde o čosi sympatickejší, i keď jeho české nadabovanie je čistá úbohosť. Furt znel ako uplakané decko. Komiksy stoja a padajú na záporákoch. Tu sme ich mali dokonca troch, pričom dvaja z nich (pre mňa zaujímavejší než hlavný záporák) paradoxne dostali len cameo role a z ich účasťou sa počítalo do budúcich filmov (o ktorých vieme, že nebudú). Osobnosť hlavného záporáka Elektra mi prišla, ale dosť povrchne spracovaná. Jednalo sa len o nejakého outsidera, ktorý mal komplexy, že nikto neslávil jeho narodeniny, tak sa rozhodol, že celé mesto zničí. Vskutku zaujímavo-úbohá motivácia stať sa zlým. Green goblina nám tu hrá Dane DeHann, ktorý je síce milučký chlapček, no na úhlavného nepriateľa Spider-mana nemá ani za mak charizmy, človek by ho akurát prehol cez koleno a päť a dvadsať na zadok. Každopádne je škoda, že túto pavúčiu sériu stopli, lebo myslím, že finančne to nebolo tak zlé, aby nemohli zainvestovať a ukončiť to trilógiou, najlepšie vo forme filmu Sinister six.

Americká nakládačka (2020)

Nenáročná komédia, ktorá jemne satirizuje dnešnú spoločnosť. Príbeh je priamočiary bez akýchkoľvek vedľajších dejových odbočiek, napríklad chválabohu nečakajte nejakú trápnu romantickú linku. Film fajn ubieha, no ku koncu sa to snažia prirýchlo skončiť a tak sa ubiehajú k rôznym filmovým klišé.

Amerika (1994)

Príbeh o tajtrlíkovi, ktorý sa vydal do nového sveta, aby si splnil tzv. americký sen. Dej filmu nemá nejakú súvislú líniu, jedná sa skôr o miniepizódky z pobytu v Amerike hlavného hrdinu. Michálek zobrazil Ameriku inom (horšom) svetle, kde vládne sebectvo, pokrytectvo, egoizmus a neľútostné charaktery. K tomu prispôsobil aj kulisy exteriéru Ameriky, ktoré sú dosť ponurné. Herci ma príliš nepresvedčili o svojom hraní.