Avatar: The Way of Water (2022)

Polovica filmu pôsobí ako morský dokument, a to je najzaujímavejšie z tohto 3 hodinového filmu. Inak príbeh oba palce dole. Miesto greenpeace sú tu bluepeace, ZNOVU sa tu bojuje proti ľuďom, ktorí ZNOVU chcú dobyť planétu, aby ZNOVU získali nejakú zázračnú látku. Aby toho ZNOVU nebolo málo, tak ZNOVU priviedli na scénu predošlého záporáka. Nie je nič blbšie než oživiť tak tuctovú postavu. Cameronovi tentokrát ide fakt iba o efekt.

Batman (2022)

Znova nový Batman, znova pojatý inak a znova výborne. Príde mi to taký mix Burtona a Nolana. Pokiaľ vám príde Nolanov Batman realistický, tak Reeves ho ešte predčil. Zároveň však Reeves na tú realistickosť netlačí ako Nolan. Zo začiatku je príbeh dosť uťahaný a pomaly sa rozbieha (čomu neprispieva ani príliš dlhé a zbytočné zábery na postavy), ale dej postupne graduje a graduje do famózneho finále. Film má veľa postáv a každá z nich má akúsi svoju podzápletku, čo spočiatku môže prísť zmätočné, ale postupne všetko do seba zapadá. Hlavný záporák Riddler v tomto spracovaní nadobudol úplne nový rozmer a na šaskujúceho a trápneho Carreyho nech sa už zabudne. Toto je skutočný psychopat. Aj Tučniak tú má svoje miesto a nie je v tomto filme iba preto, aby bol, ale pekne mu film vydláždil cestu na pokračovanie. Zoë, to je skrátka Catwoman. Pattinson však trošku zadrháva a jeho emo štýl a až príliš vážne správanie ako Bruce Wayne občas pôsobí divne až smiešne. Celkový dojem je však výborný, ale bude to chcieť ešte jednu projekciu, aby som sa lepšie vyznal v rozmotávaní tej zločineckej zápletky. P.S. spoiler To úžasné cameo Jokera, stačil mi len jeho obrys tváre, hlas a smiech a už teraz chcem dvojku s týmto Jokerom.

Black Adam (2022)

Rýchlo a zbesilo. Na nič sa nečaká, hneď sa šlapne na plyn a ide sa akcia za akciou. Našťastie tu vystupujú rôznorodí superhrdinovia, takže akcia je celkom pestrá a nielen fackovačky, ako by to bolo v prípade keby tam bol len čisto Black Adam. Práve tí noví hrdinovia z Justice society of America sú celkom zaujímavé postavičky, ktoré by človek chcel spoznať aj viac, no filme na to nie je čas, takže ich originy si odbijeme jednou vetou a nič a pritom ich hrajú fajn herci. Filmu by pomohlo trochu pomalšie tempo, kde by sa zameral viac na postavy, lebo takto si k nim človek ani nevytvorí žiaden vzťah, takže im ani nefandí. Rock je šťastný, že si zahral BA, no na to, že je to antihrdina je to taký slabší odvar, poriadne erko by tomu pomohlo.

Dobrou noc, mami (2022)

Tu je trochu problém s naším česko-slovenským prekladom, kedy my rozlišujeme jednotné a množné číslo 2. osoby (ty-vy), miesto angličtiny (you-you), takže v origináli to má väčší zmysel, kedy človeku dopne, že môže hovoriť k jednej alebo viacerým osobám. V našom preklade je jasné, že prehovára dvom osobám, a tým to stráca tú pointu. Každopádne veľmi dobrý atmosférický film so zaujímavým twistom, ktorý ma (narozdiel od vysokointeligentných užívateľov) fajn prekvapil a dal filmu iný rozmer.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Problémom najnovších marveloviek je to, že na seba tak urputne nadväzujú, že pokiaľ už nie trochu, ale riadne nesledujete celý ten svet, ktorý sa netiahne už len cez filmy, ale aj seriálmi, tak budete stratení, pretože autori sa ani nesnažia poriadne vysvetliť, čo daným situáciám predchádzalo. Totiž skôr ide o akúsi finálnu epizódu seriálu WandaVision, než o samostatne stojaci film. A to kazí aj finálny dojem. Inak sa jedná o fajn cestu mnohovesmírom, no nie šialenstva, lebo tie iné svety, ktoré navštívime až také zaujímavé nie sú. Tými zaujímavými len prefrčíme. Cameá už nespôsobujú ten wau efekt, ale v rámci príbehu sú dobre využité. Záporáčka má pochopiteľnú motiváciu, no nakoniec to aj tak s ňou skončilo predvídateľne.

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

Tentokrát tvorcovia tvrdo narazili. Konečne pochopili, že známa značka a ani fanúšikovská nostalgia nie je zárukou úspechu, čo im dali diváci patrične najavo ako negatívnou kritikou, tak aj finančným fiaskom. Chyba sa nestala pri druhom otrasnom filme, chyba nastala už vtedy, keď niekoho napadlo z prvého filmu urobiť niekoľko dielnu ságu, kde sa rozhodli riešiť všetko možné piate cez deviate až je z toho guláš, že človek vlastne ani nevie, o čo tej ságe ide a kto sú hlavné postavy. Rowlingová dokazuje, že zostáva spisovateľkou jednej knižnej ságy a už nevie ako spisovateľka a teraz aj  scenáristka vytvoriť poriadny príbeh. A to som veľký fanúšik Harryho Pottera, ktorého tento magický svet baví, len tentokrát ho Rowlingová skrátka nevie predať. Ďalším prešľapom je režisér, ktorý tu je už od piateho Pottera. Zatiaľ čo v potterovskej ságe priniesol do magického sveta ako režisér iný svieži štýl, jeho dlhoročná práca na týchto filmoch sa stala už rutinnou, ničím zaujímavou. Na tejto stoličke je treba zmena. Mali to urobiť ako vo Star wars. Nakrúcať nezávislé samostatné príbehy, ktoré by sa sústreďovali na svoj daný príbeh a nie ságu o fantastických zveroch, ktoré v podstate už ani nemajú v týchto filmoch poriadny zmysel, sú tam nasilu pretlačené, aby ten názov bol aspoň trochu opodstatnený, inak sú už poväčšinou len kulisou. Tržby boli mizerné a nad celou ságou visí veľký otáznik s výkričníkom.

Ježek Sonic 2 (2022)

Sonic sa k nám znovu prirútil a opäť sa jedná o fajn zábavnú jazdu. Náš svet sa pre Sonica stal levelovou hrou, kde raz snouborduje na horách, zdoláva tsunami vlny či prekonáva nástrahy hradu. Je to akčná jazda, ktorá však obsahuje dosť hluchých a zbytočných miest a zakaždým sa akoby dobrodružstvo musí znova nakopnúť. Za všetko spomeniem najmä scénu so svadbou, ktorá je úplne zbytočná, a ktorej úlohou je len to, aby všetky postavy z minulého filmu mali nejaký štek. Kto však exceluje je Jim Carrey, ktorý keď sa objaví na plátne, si kradne každú scénu pre seba.

Jízda života (2022)

Po 10 minútach pozerania filmu si hovorím, či mi niečo ušlo alebo ten dej fakt nedáva zmysel. Musel som si prečítať synopsu filmu, či som správne pochopil, že  dospelá žena s bábätkom dovolí v pohode chlapcovi, aby ich ukradnutým autom niekde vzal, pričom obaja sú si cudzí a nemá žiaden zmysel, aby spolu cestovali. Keď som zistil, že som to pochopil správne, tak som tú absurdnú zápletku prestal riešiť a pozeral celkom príjemný road movie o zbližovaní sa dvoch rozdielnych ľudí, ktorých spája len život bez lásky. No a potom prišiel záver. Konkrétne scéna, kde sa chlapec topí a táto scéna bol totálny fail, ale totálny. Viem, že potrebovali nejaký twist, aby to skončilo, tak ako to skončilo, ale jednoducho tá scéna bola blbá.

Jurský svět křídový kemp: Skryté dobrodružství (2022)

Dobrý nápad, debilne urobené. Miesto toho, aby sa príbeh každým rozhodnutím rozvetvoval, máte v podstate na výber len správnu a nesprávnu odpoveď, pričom pri tej druhej vás to vráti späť a autori v podstate aj tak vyberú za vás. Škoda, mohlo to byť zaujímavé aj pre starších, takto sa pobavia len malé deti, ktoré aj tak tento priamočiary dej čoskoro omrzí.

Jurský svět: Nadvláda (2022)

Noví dinosaury, super akcia a lacné filozofovanie, aby ste nemuseli nad tým filmom moc rozmýšľať. Toto je kolobeh všetkých jurských filmov, nič inovatívne, i keď ktovie či sa dá z toho natočiť aj niečo sofistikovanejšie bez toho, aby to nebola nuda. Stále je to výborný blokbaster, ktorý však dej už varí z vody.