Smrt na Nilu (2022)

Tentokrát nie. V snahe odlíšiť sa od predchádzajúcich filmov Branagh až príliš melodramatizuje a niektoré zmeny oproti knihe pôsobia zbytočne. Vyzdvihnúť treba však nádherné scenérie Egypta, ktoré sú skvostné.

Thor: Láska jako hrom (2022)

Thor už balansuje na hranici komédie a paródie. Disney už dovolilo režisérom dať vlastný otisk do filmov, takže už to závisí len od toho či vám Waititiho štýl sadne. Humor je dobrý, človek sa aj s chuti zasmeje, no niekedy sa objaví aj v scénach, kde by ste ho nečakali, najmä v patetických, ktoré sú potom dosť odľahčené a skôr to spôsobuje, že filmu to uberá akosi na osudovosti.

Tierra Incógnita: Utajená země (2022) (seriál)

Young adult mystery je od Stranger things obľúbený subžáner a autori sa držia hesla čím záhadnejšie tým lepšie. Lenže Tierra incógnita otvoril toľko záhad, že za osem epizód nedokázal 3/4 vysvetliť a ďalšiu štvrtinu riadne doriešiť, čím si očividne chceli zrejme nechať otvorené vrátka na ďalšie série. Lenže takto rozbabraný seriál si tým sám znižuje hodnotenie.

Útěk z pole (2022)

A pointa je? Nemám rád filmy bez pointy a potitulková scéna len umocňuje, že ten film nemá hlavu-pätu. Postavy sú karikatúrne archetypy, takže polovica z nich vás serie a tých ostatných máte v paži. Chcelo sa to hrať na mysteriózny horor únikovej hry, no podľa hodnotenia väčšiny je to na výsmech. Keby to bolo aspoň vtipné.

Všechno, všude, najednou (2022)

Vždy keď som sa zorientoval v tom prekomplikovanom deji, tak sa to ešte viac zamotalo a už to bolo také miš-maš, kedy sa autori snáď už nasilu snažili pretlačiť všelijaké nápady. Záverečné filozovanie je tak zdĺhavé, že sa až strácala pointa. Vizuálne je snímok pekný i keď pri mnohých scénach budú mať epileptici problém.

Batman: Duše draka (2021)

Nato ako je film temný a drsný, je animácia na dnešnú dobu dosť detinská. To je jediná, ale zato veľká výčitka. Inak príbeh dobre funguje aj bez klasických Batmanových záporákov.

Batman: The Long Halloween, Part Two (2021)

Dlhý Halloween je výborný detektívny komiks s minimom akcie, ktorý by fungoval aj bez Batmana, no on i jeho superzloduchovia sú fajn spestrením príbehu. Toho využili tvorcovia filmu a v druhom pokračovaní pridali dosť akčných scén s nimi, ktoré sú efektívne, no zároveň tým upozadili samotné vyšetrovanie. Niektoré sviatočné vraždy, sú v takom rýchlom strihu, že divák neznajúci predlohu vlastne ani nevie koho to zabili. Záverečné rozuzlenie s Gildou síce ponechali, no dosť ho oproti predlohe zjednodušili.

Bod varu (2021)

Deň, keď sa poserie všetko čo môže určite zažil každý z nás. Natočiť o tom film bez toho, aby sa z toho stala klišé komédia je však druhá vec. Barantini dokázal v rámci neprežrtých 90 minút veľmi dobre prekresliť postavy prostredníctvom jednotlivých udalostí bez toho, aby ich musel jednotlivo špeciálne predstavovať. Príbeh niekedy graduje, inokedy stagnuje, ale celkovo pôsobí pútavo. Občas sa ale riešia nejaké otrepané filmové kraviny (napr. je každému jasné a pochopiteľné, že v tak hektickej práci nie je nič zvláštne, keď otec nemá čas zavolať decku na dobrú noc). No a práca s kamerou na jeden záber je zvládnutá na jednotku. V poslednom čase sa mi zdá, že filmári akosi nevedia poriadne ukončiť príbeh.

Děcka jsou v pohodě (2021)

Pre mňa problémom tohto filmu je, že ani jedna postava mi nie je sympatická, dokonca sú niektoré až otravné. Prvá polovica filmu je taká uťahaná a keby to tak aj naďalej pokračovalo, išlo by hodnotenie rapídne dolu. No v druhej polovici sa to rozbehne a aj som sa párkrát zachechtal.

Deník malého poseroutky (2021)

Hraná verzia Denník slabocha (2010) ma bavila, lebo aj napriek tomu, že sa jedná o detský film, mal v sebe určitý šmrnc, čo aj mňa dospeláka dokázal pobaviť. Tomuto animáku ten šmrnc chýba, a to napriek tomu, že scénky sa opakujú. Možno keby som mal nejakých 8 rokov a bol fanda knihy dal by som vyššie hodnotenie, takto sú to neobjektívne dospelácke 2 hviezdy a aj to by som najradšej znížil za tú tuctovú 3D animáciu.