Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (1993) (seriál)

Nato že to má v názve Arabelu, tak tentokrát tu Arabela hrá druhé husle a pre tvorcov bola táto postava tak nepodstatná, že ju pokojne preobsadili. Viete si predstaviť, žeby preobsadili Jiřího Lábusa ako Rumburaka? Zo seriálu sa vytratila tá krásna rozprávkovosť predošlého seriálu a zostal z toho prekombinovaný dej. Ale má to zopár dobrých nápadov ako napr. Pultanela.

Tři přání pro Popelku (2021)

Tak s tou českou sa to samozrejme nedá porovnať, tak sa radšej tomu vyhnem, lebo scény, ktoré v českej verzii fungujú, tak tu to zlyháva. Občas sa snažia ísť svojou cestou, no potom akoby si uvedomili, že točia remake, tak tam trepnú doslovné repliky, no vtedy si človek spomenie ako to výborne vyznelo v pôvodnej Popoluške a ako to tu pôsobí úboho. Chýba tomu také rozprávkové kúzlo, ktoré sa mu nepodarilo navodiť ani vizuálom ani hudbou. Zato sú tam pekné nórske scenérie prírody. Zo všetkých postáv vyčnieva jediná macocha, ale aj to iba svojim výzorom grófa Drakuly s Garym Oldmanom.

Páni Edisoni (1987)

Trocha mi trvalo než som naskočil na samotný dej, lebo mi to spočiatku prišlo také bez ladu a skladu. Ale nakoniec sa z toho vykľula fajn nenáročná chlapčenská komédia.

Chlapectví (2014)

Keby to bol film natočený za rok, kde by sa menili len herci, bol by to pre väčšinu tuctový klišé film o dospievaní. Tým, že sa to natáčalo 12 rokov je to síce po filmárskej stránke zaujímavejšie, no príbehovo to nie je žiadne terno. Situácie jednotlivých etáp života sa dosť opakujú, matka a jej krachujúce manželstvá, Manson má problémy v škole, jeho lásky. Do polovici filmu to síce zaujme, no film začne byť až moc repetetívny a monotónny. A pri dĺžke 2 a pol hodiny to už bola pre mňa skrátka nuda.

Batman: Duše draka (2021)

Nato ako je film temný a drsný, je animácia na dnešnú dobu dosť detinská. To je jediná, ale zato veľká výčitka. Inak príbeh dobre funguje aj bez klasických Batmanových záporákov.

Malá mořská víla (2023)

V rámci hraných remakov ide o najslabší odvar. Morský svet plný krikľavých farieb nepôsobí ani trochu reálne, tak ako pri Knihe džungle či Levom kráľovi, chýba tam tá prírodná špina. Podmorské kráľovstvo je úbohé, vidíme zopár stoličiek a morských ľudí by sme spočítali na prstoch oboch rúk. Rôznofarebnosť kože mi nevadí, príde mi celkom originálne dať jednotlivým dcéram inú farbu, podľa toho v ktorom mori sa nachádzajú. I keď ide asi o bigamiu, lebo logicky by každú dcéru musel mať s inou ženou. Príbehovo sa to drží verne animáku, i keď hraná verzia je umelo naťahovaná. Každopádne animák vyhráva na celej čiare.

V pasti času (2018)

Občas to zaujme po vizuálnej stránke, no inak príbehovo je to taký nedovarený mišung. Tento celovečerný film, ktorý má skoro 2 hodiny, na mňa pôsobí skôr ako diel nejakého Netflix seriálu. Je to až príliš detsky naivné a hlúpo čierno-biele.

Říkejte mi Slečno Cleo (2022)

Dokument celkom dobre poodhaľuje začiatky telefónnych podvodov, ktoré sa za tie roky rozvinuli (podvodné finančné súťaže, predaj podradného tovaru) a ktoré tu budú stále pokiaľ budú ľudia volať. Rozhovory s bývalými zamestnancami mi prišli dosť pokrytecké, na jednej strane sa tam dušovali aké to bolo celé nemorálne, na druhej strane však boli dobrovoľne účastníkmi toho podvodu. Špeciálne sa dokument zameriava na vešticu Cleo, ktorú možno prirovnať k českej Jolande. Zaujímavé bolo odhaľovanie psychologických praktík na divákov, aby telefonovali. Dokument sa venuje aj jej osobnému životu, no mne osobne tá časť až tak zaujímavá neprišla a poslednú polhodinu som to pretáčal dopredu.

Prasklina (2020)

Bol by som dal aj o jednu hviezdu viac, no kvôli tomu (ne)koncu nedám. Je to film, ktorý ponúka mnoho možností ukončenia príbehu a dobrý režisér by sa so záverom vypiplal, no miesto toho dostávame priblbý otvorený koniec, ktorý u mňa znamená neschopnosť tvorcu doviesť svoje dielo do konca. Možno by som aj ten koniec oželel, keby sa jednalo o poriadnu psychologickú drámu o vzťahu otca a syna, no i to je tu spracované dosť povrchne.

Želvy Ninja: Cesta ke slávě (2014)

Pre nových, stálych i nostalgicky spomínajúcich fanúšikov má tento dokument naozaj hodnotu. Veľmi podrobne mapuje vznik a vývoj tohto fenoménu zo všetkých stránok. Ako detskému fanúšikovi, ktorý v 90. rokoch vyrastal na animovanom seriáli, filmoch a mal aj nejakú tú figúrku, rozširuje poznanie tohto popkultúrneho fenoménu.